افکار

- هفته بیست و هفتم رقابتهای فوتبال لیگ برتر باشگاه‌های کشور طی روزهای سوم تا پنجم اسفندماه برگزار شد که چهار تیم بالای جدول برابر رقیبان خود به پیروزی دست یافتند، نفت در تهران برابر گهر متوقف شد و پرسپولیس با توجه به تساوی برابر آلومنیوم در هرمزگان و شکست سنگین راه‌‍آهن مقابل مس به رده هفتم سقوط کرد.

در دیدارهای روز نخست این هفته تراکتورسازی در تبریز و سپاهان در اصفهان به ترتیب برابر تیم‌های فجرسپاسی و ملوان به پیروزی مشابه ۳ بر یک دست یافتند. البته تراکتورسازی با این پیروزی برای چند ساعت صدرنشین لیگ شد اما سپاهان تنها جایگاهش در رده سوم را تحکیم بخشید. پس از دو دیدار، استقلال در ورزشگاه آزادی درحالیکه پس از اخراج فرزاد حاتمی در دقیقه ۳۷، با ۱۰ بازیکن به بازی ادامه می‌داد، صنعت نفت را با نتیجه ۲ بر یک شکست داد تا مجددا به صدرجدول بازگردد.

البته پیروزی در دیدارهای هفته بیست و هفتم از یک سو جایگاه این تیم‌ها را در جدول لیگ حفظ کرد و از سوی دیگر روحیه بازیکنان تیم‌های استقلال، تراکتورسازی و سپاهان اصفهان را پیش از حضور در هفته نخست از مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا افزایش داد.

در روز دوم بازی‌های این هفته، پرسپولیس در هرمزگان برابر تیم آلومینیوم که هدایت آن برعهده پرویز مظلومی است و ایمون زاید و میلاد میداوودی را در خط حمله‌اش در اختیار داشت، به تساوی بدون گل رضایت داد. اخراج یحیی گل‌محمدی و مجتبی حسینی مربیان پرسپولیس در جریان این بازی از نکات قابل توجه آن بود. هرچند اتفاقات این مسابقه محمد رویانیان را به واکنش وادار کرد و وی در گفتگویی اعلام کرد پرسپولیس از جام حذفی و لیگ کنار خواهد کشید.

پیروزی فولاد خوزستان در اهواز برابر پیکان و تحکیم جایگاه شاگردان فرکی در رده چهارم و توقف سایپا و ذوب‌آهن در کرج، نتایج دیگر دیدارهای این روز بود.

توقف نفت برابر گهر دورود در تهران و دور شدن این تیم از مربع قهرمانی، فرار داماش از شکست خانگی برابر صبای قم و رسیدن به تساوی یک بر یک برابر این تیم و برتری عجیب مس برابر راه‌آهن در کرمان با نتیجه ۴ بر صفر، از دیگر نتایج روز سوم از هفته بیست و هفتم بود که باعثشد مس به رده ششم صعود کرده و پرسپولیس را به رده هفتم بفرستد.

در این هفته رکورد بدون شکست بودن فولاد در لیگ به ۲۱ بازی رسید اما صنعت نفت آبادان دیگر تیم جنوبی لیگ باز هم نتوانست طلسم ۲۱ بازی بدون پیروزی خود را بشکند. ضمن اینکه تیم‌های استقلال، تراکتورسازی، فولاد، نفت تهران و پرسپولیس هم به روند بدون باخت خود در نیم فصل دوم ادامه دادند.

نتایج کامل دیدارهای هفته بیست و هفتم رقابتهای لیگ برتر باشگاه‌های کشور به شرح زیر است:

* تراکتورسازی تبریز ۳ - فجرسپاسی شیراز یک
گل‌ها: فلاویو لوپز(۲۹ و ۸۷) و سیدمهدی سیدصالحی(۴۸) برای تراکتورسازی - سند لی بیتو(۹۰) برای فجرسپاسی

* استقلال تهران ۲ صنعت نفت آبادان یک
گل‌ها: پژمان منتظری(۷۵) و فرهاد مجیدی(۸۷) برای استقلال - سجاد مشکل‌پور(۷۸) برای صنعت نفت آبادان

* آلومینیوم هرمزگان صفر پرسپولیس صفر

* سپاهان اصفهان ۳ - ملوان بندرانزلی یک
گل‌ها: احسان حاج صفی(۲۷)، احمد جمشیدیان(۷۸) و امید ابراهیمی(۸۳) برای سپاهان - محمد حیدری(۹۰) برای ملوان

* سایپا البرز صفر ذوب‌آهن اصفهان صفر

* فولاد خوزستان ۳ پیکان تهران یک
گل‌ها: لئولناردو پادوانی(۵)، بختیار رحمانی(۶۶) و روبرتو نه وس(۸۱) برای فولاد - میلاد زنیدپور(۸۵) برای پیکان

* مس کرمان ۴ راه‌آهن تهران صفر
گل‌ها: رضا عنایتی(۴۱)، مصطفی شجاعی(۵۷ و ۷۲) و وحید اسماعیل بیگی(۸۴) برای مس کرمان

* نفت تهران صفر گهر دورود صفر

* داماش گیلان یک صبای قم یک
گل‌ها: سعید حلافی(۷۲) برای داماش - مهدی مومنی(۶۵) برای صبا

جدول گلزنان لیگ‌برتر:
۱۶ گل: سیدجلال رافخایی(ملوان)
۱۲ گل: سیدمهدی سیدصالحی(تراکتورسازی)
۱۰ گل: لوسیانو پریرا(فولاد)، مصطفی شجاعی(مس)، فلاویو لوپز(تراکتورسازی) و یعقوب کریمی(نفت تهران)
۹ گل: آرش برهانی(استقلال)، فرزاد حاتمی(استقلال) و جواهیر سوکای(سپاهان)
۸ گل: علیرضا جهانبخش(داماش گیلان)، محمدرضا خلعتبری(سپاهان) و سعید دقیقی(سایپا)
۷ گل: امید ابراهیمی(سپاهان)، مجتبی شیری(راه آهن) و رضا عنایتی(مس)
۶ گل: کریم انصاری‌فرد(پرسپولیس)، احسان حاج صفی(سپاهان)، سجاد شهباززاده(سایپا)، روح‌الله عرب(نفت آبادان) و میلاد نوری(صبای قم)

جدول رده‌‎بندی لیگ برتر