به گزارشافکارنیوز،جواد نکونام از خداحافظی ناگهانی مهدی مهدوی کیا گفت. او همچنین درباره وضعیت استقلال در لیگ قهرمانان آسیا و لیگ برتر هم صحبت کرد.

* خداحافظی مهدی مهدوی کیا شاید مهم‌ترین اتفاق روزهای پایانی سال ۹۱ باشد.

- آقا مهدی یکی از بزرگ‌ترین بازیکنان تاریخ فوتبال ایران است و مطمئن باشید دیگر بازیکنی مانند او در فوتبال ایران تکرار نخواهد شد. رفتار و خصوصیات اخلاقی او منحصر به فرد است که من نمی‌توانم نمونه ای برای او در فوتبال پیدا کنم. فکر می‌کنم با خداحافظی مهدوی‌کیا، فوتبال ایران بیش از یک بازیکن را از دست داد. من همیشه از کمک‌های مهدوی‌کیا استفاده می‌کردم. زمانی که او با سال‌ها تجربه‌اش در آلمان بود و من در اسپانیا بودم، بارها به وسیله تلفن در ارتباط بودیم و او با مشورت‌هایش به من کمک‌ زیادی می‌کرد.

* فکر می‌کنی چه چیز مهدوی‌کیا باعثشده همه از او به نیکی یاد کنند؟

- نکته‌ای که درباره مهدوی‌کیا می‌توان به آن اشاره کرد این است که او در کنار این که یکی از با اخلاق‌ترین بازیکنان فوتبال ایران بود، به لحاظ فنی هم بی‌نظیر بود. فکر نمی‌کنم منِ جواد نکونام بتوانم درباره ویژگی‌های فنی مهدوی کیا صحبت کنم. او از پرافتخارترین لژیونرهای تاریخ آسیا است و حضورش در اروپا باعثشد تا شهرت و آوازه فوتبال ایران در فوتبال اروپا طنین انداز شود. امیدوارم واقعا قدردانی خوبی از مهدوی‌کیا انجام شود.

* البته این درست است که باید از مهدوی کیا به اندازه بزرگی‌اش تقدیر شود، اما معمولا ما ایرانی‌ها وقتی یکی از فوتبال خداحافظی می‌کند همین حرف‌ها را می‌زنیم و می گوییم که باید در مراسم ویژه از این بازیکن تقدیر کرد، اما هیچ کس نیست که به آن عمل کند.

- بله. من هم این را می‌دانم، اما امیدوارم برای مهدوی کیا هم که شده گوش شنوایی وجود داشته باشد. شما کشورهای عربی را ببینید و با فوتبال ایران مقایسه کنید. شاید بالاترین افتخار یک بازیکن عربی مثلا اماراتی بازی در لیگ قطر باشد یا بالعکس، اما وقتی آن بازیکن می‌خواهد از فوتبال خداحافظی کند، مراسمی برای او می‌گیرند که بیا و ببین ولی در ایران تا بوده همین بوده است. امیدوارم شرایطی پیش بیاید تا ما قدر ورزشکارانمان را بدانیم. فدراسیون و باشگاه‌ها باید توجه بیشتری به بازیکنانی نظیر مهدوی کیا کنند، چرا که فوتبال ایران نیازمند تجربه چنین بازیکنانی هستند. درست است که مهدوی کیا فوتبال را کنار گذاشته، اما من امیدوارم که او ارتباطش را با فوتبال قطع نکند. درست است که بازیکنانی نظیر مهدوی کیا افتخارات زیادی را برای ایران رقم زدند، اما حتما بازیکنان ملی، دِینی هم به فوتبال ایران دارند و باید تجربیاتشان را در اختیار جوانان قرار دهند.

* مهدوی کیا اعلام کرد که می‌خواهد کارش را با مربیگری ادامه دهد، فکر می‌کنی که بتواند در آن عرصه هم موفق شود؟

- تردید نکنید با هوش و استعدادی که همه از مهدوی کیا سراغ دارند، او در عرصه مربیگری هم مانند دوران بازیگری‌اش موفق خواهد بود. بازیکنی که می‌تواند ۱۲-۱۳ سال در یکی از بهترین لیگ‌های اروپا دوام بیاورد حتما می‌تواند در دوران مربیگری هم پر افتخار باشد. البته باید ببینیم فوتبال ایران دور را به انسانی مانند مهدوی کیا می‌دهد یا نه چرا که خودتان می‌دانید فضای فوتبال ایران آنقدر ناسالم است که اتفاقات غیر طبیعی مانند این که مهدوی‌کیا پشت خط بماند هم چندان دور از ذهن نیست.

* تو سال‌ها با مهدوی کیا هم بازی بوده‌ای، حتما خاطرات زیادی با هم دارید.

- حتما. یکی از خاطرات من با مهدی سر کفشش است. قبل از بازی‌های انتخابی جام جهانی ۲۰۰۶ مهدوی‌کیا یک استوک پاره و کثیف داشت که ما مدام به او می‌گفتیم کفشت را عوض کن. مهدوی‌کیا هم می‌گفت امکان ندارد تا زمانی که به جام جهانی نرفته‌ایم این کفش را دور بیاندازنم و پس از آن که تیم ملی در تهران، بحرین را شکست داد و به جام جهانی رفتیم در رختکن کفش را از پای مهدوی‌کیا در آوردیم و در همان جا آن کفش را آتش زدیم. این یک خاطره‌ی من با مهدوی‌کیا است.

* فکر می‌کنی چه نکته‌ای از مهدوی‌کیا در تاریخ فوتبال ایران ماندگار خواهد ماند؟

- به غیر از رفتار نیکش، استارت‌های سریع، قدرت شوت زنی و تکنیکش در فوتبال ایران به یادگار خواهد ماند. امیدوارم جدا از سرنوشتی که گریبانگیر سایر بازیکنان سابق تیم ملی آمد این بار برای مهدوی کیا جشن باشکوهی را برگزار کنند.

* کمی هم درباره استقلال صحبت کن. برد خوبی برابر العین به دست آوردید.

- واقعا فکر می‌کنم یکی از قوی‌ترین تیم‌های آسیا را شکست دادیم. العین تیم قدرتمندی است و بازیکنان بزرگی دارد. آنها هم ملی‌پوشان زیادی دارند و هم این که بازیکنان بزرگ خارجی خوبی را جذب کرده‌اند. رقابت در این گروه واقعا دشوار است. پس از این که برابر تراکتورسازی با ۱۰ نفر فشار زیادی را متحمل شدیم، در بازی با العین واقعا بازیکنان سنگ تمام گذاشتند.

* پس از بازی فتح‌الله‌زاده با اشاره به نمایش بازیکنان استقلال گفته بود " ای مردم دیدید هنوز غیرت نمرده ". فکر می‌کنی این غیرت تا کی ادامه دارد؟

- این غیرت از اول فصل بوده و امیدوارم تا آخر سال تمام نشود. بعضی از بازیکنان هستند که ۱۴ - ۱۵ ماه است که حقوق نگرفته‌اند و یکسری از بازیکنان هم شب عیدی وضعیت خوبی ندارند. امیدوارم باشگاه به زودی پرداخت‌هایش را آغاز کند. فکر می‌کنم این تیم شرایطی دارد که اگر حمایت‌ها انجام گیرد بتواند برای هواداران به یک تیم پر افتخار تبدیل شود.

* سرمربی العین پس از بازی چهارشنبه گفته بود استقلال می‌تواند با همین شیوه قهرمان آسیا شود.

- واقعا حرف زدن درباره این مساله سخت است. ما بازی خوبی برابر العین انجام دادیم و حتما سرمربی العین چیزی در تیم ما دیده که این حرف را زده است. هر چند که زود است درباره این مساله صحبت کنیم، اما میتوانیم هر کاری انجام دهیم به شرطی که پیروزیهایمان ادامه دار باشد. البته اول به صعود از گروهمان فکر میکنیم و بعد برای دیدارهای حذفی برنامهریزی خواهیم کرد.