به گزارشافکارنیوز،سال ۹۱ برای استقلال سال پرفراز و نشیبی بود. آبی پوشان پایتخت سال گذشته را با ناکامی در لیگ قهرمانان آسیا آغاز کردند و در رقابت‌های لیگ نیز مقامی جز سومی را کسب نکردند. استقلالی‌ها اما حاشیه‌های بسیاری هم داشتند. از ماجرای رفتن مظلومی و بازگشت قلعه نوئی به استقلال تا خداحافظی و بازگشت دوباره فرهاد مجیدی به استقلال. همه این اتفاقات در سال ۹۱ برای استقلال رخ داد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

گام اول در راه حذف از لیگ قهرمانان

بعد از تعطیلات نوروز بود و پیش‌بینی می‌شد استقلال در لیگ قهرمانان با قدرت ظاهر بشود اما آبی‌ها بار دیگر به الجزیره باختند آن هم در ورزشگاه آزادی! این شکست تاثیر فراوانی در روحیه داخلی آبی‌ها گذاشت. استقلال در بازی برگشت توانست به تساوی برسد اما شکست خانگی مقابل این تیم اتفاقی بود که آبی‌ها را در بحران قرار می‌داد. البته استقلال با هر سختی که بود از گروهش صعود کرد اما این باخت روند آبی‌ها را به شدت کند کرد و پرده از اشکالات این تیم برداشت.

گرد و خاک به سبک جباری

مصاحبه مجتبی جباری علیه باشگاه استقلال در واقع از همین نخستین روزهای سال آغاز شد و به روزهای پایانی هم کشیده شد. جباری در این روز بار دیگر به نحوه پرداخت‌ها اعتراض کرد اما اعتراض او نه تنها فایده‌ای نداشت بلکه حاشیه‌های استقلال را هم افزایش داد. جباری در روزهای آغازین سال می‌کوشید با این مصاحبه‌ها باشگاه را مجاب به پرداخت حقوق‌ها و پاداش‌ها کند اما مشکلات مالی استقلال به حدی بود که حرف‌های شماره ۸ تاثیری در رویه مدیران استقلال نمی‌گذاشت.


شایعاتی که به واقعیت پیوست

در این روز استقلال با توقف مقابل شاهین عملا قهرمانی لیگ را از دست داد. هرچند که استقلال بازی‌هایی تا پایان لیگ داشت اما تساوی در بوشهر سبب شد استقلال جام زرین را در این روز از دست دهد. این شکست البته با حاشیه‌هایی همراه بود. چند روز بعد از این باخت شایعه شد یکی از مسوولان باشگاه استقلال شب بازی با شاهین به بازیکنان پیامک زده که امیر قلعه نویی دارد می‌آید و بازیکنان روحیه‌شان را از دست داده‌اند! شایعاتی که در ‌‌نهایت به واقعیت هم پیوست!


سپاهان قهرمان شد، استقلال سوم

در این روز سپاهان قهرمان سه باره لیگ لقب گرفت تا آبی‌ها نگاه حسرت باری به قهرمان لیگ داشته باشند. عادت کرده بودیم تیمی را که قهرمان نیم فصل می‌شود در ‌‌نهایت قهرمان لیگ ببینیم اما این بار استقلال که قهرمان نیم فصل شده بود نتوانست به رتبه‌ای بهتر از سوم دست یابد. البته فاصله استقلال با صدر جدول یک امتیاز بود اما استقلال در رتبه سوم نشست تا زردپوشان شهد قهرمانی را بنوشند و مقابل آبی‌ها به شادی و پایکوبی بپردازند.


پرویز مظلومی رفت، قلعه نوئی آمد

روز دوم خرداد ماه پایان کهکشان استقلال بود. استقلال که برخلاف ماه‌های قبل همه ستاره‌هایش را داشت و دیگر خبری از مصدومیت جباری و آندو نبود در یک بازی تراژیک از آسیا حذف شد. خیلی‌ها می‌گفتند اگر استقلال در این بازی به پیروزی برسد پرویز مظلومی فصل دوازدهم هم روی نیمکت استقلال می‌نشیند اما باخت به سپاهان که در اصفهان هم رخ داد همه آرزوهای آسیایی استقلال را بر باد داد و به نوعی پایان کهکشانی‌ها و پایان مظلومی و همکارانش را در استقلال اعلام کرد. شش روز بعد اعلام شد، امیر در قلعه استقلال! این تیتری بود که نشان می‌داد امیر قلعه نویی پس از ۳ فصل دوری به استقلال بازگشته است. با حذف استقلال از آسیا پیش‌بینی هم می‌شد که امیر قلعه‌نویی دوباره به استقلال بازگردد. البته جدایی امیر قلعه‌نویی از استقلال هم برای خیلی‌ها در زمان خودش سوال بود. هیچ کس نمی‌دانست چرا واعظ آشتیانی حکم اخراج امیر قلعه نویی را صادر کرده است. در این روز اما امیر رسما دوباره استقلالی شد. امیر می‌گفت: «خوشحالم به خانه بازگشته‌ام.»


قلعه نوئی مجیدی را نخواست

قلعه‌نویی که گفته بود مجیدی را نمی‌خواهم در این روز به تی‌تر یک رسانه‌ها تبدیل شد. این روز‌ها امیر قلعه‌نویی و فرهاد مجیدی پی در پی حرف‌های زیادی علیه هم می‌زدند و شاید به خاطر همین تنش‌ها بود که تصور می‌شد امیر قلعه‌نویی و مجیدی هرگز در استقلال با هم کار نمی‌کنند. حرارت امیر هنگام گفتن این جمله که مجیدی را نمی‌خواهم به قدری بود که حتی خوشبین‌ترین افراد هم تصور نمی‌کردند شماره ۷ دوباره این طرف‌ها آفتابی بشود.


جباری در استقلال ماندنی شد

در این روز امیر قلعه‌نویی و مجتبی جباری با یکدیگر به توافق رسیدند. خبر مهمی بود چرا که پس از آن اتفاقاتی که در تبریز رخ داده بود و می‌گفتند جباری و قلعه‌نویی با هم درگیر شده‌اند هیچ کس تصور نمی‌کرد که جباری و قلعه‌نویی یکجا با هم کار کنند. برخلاف تصور همه به خصوص پرویز مظلومی شماره ۸ با امیر قلعه‌نویی به توافق رسید و تصمیم گرفت که فصل دوازدهم را هم در استقلال سپری کند.


سرانجام نکونام استقلالی شد

اولین روز مرداد ماه؛ استقلال در این روز قرارداد نکویی را بست! در همه روزنامه‌ها تصویر جوادنکونام را می‌دیدیم که در حال عقد قرارداد با استقلال است و ایران ورزشی هم به دلیل اهمیت موضوع به ماجرای عقد قرارداد جواد با استقلال پرداخت. شاید هیچ‌کس تصورش را هم نمی‌کرد که نکونام از اوساسونا جدا بشود اما خبرساز‌ترین چهره سال سرانجام لیگ ایران را برگزید و به استقلال آمد. نکونام بعد از عقد قرارداد با استقلال اعلام کرد که از کودکی عاشق استقلال بوده‌ام!


مجیدی از فوتبال خداحافظی کرد

مجیدی در تاریخ ۷/۷ خداحافظی رسمی خود را با دنیای فوتبال اعلام کرده بود اما خبرش یک روز بعد در رسانه‌ها منتشر شد. فرهاد مجیدی با این کار ناراحتی و افسوس هواداران استقلال را بیشتر کرد و بسیاری از تماشاگران استقلال با شنیدن خبر خداحافظی مجیدی با باشگاه استقلال تماس می‌گرفتند و از علی فتح‌ا…‌زاده می‌خواستند مجیدی را برگرداند. مجیدی اما در این روز‌ها برای رفتن مصمم بود هرچند که ۵ روز بعد ناگهان سر از خانه قلعه‌نویی درآورد!


فرهاد غمخوار امیر

فرهاد غمخوار امیر! این تی‌تر در حقیقت نشان می‌داد که همه کدورت‌ها میان امیر قلعه‌نویی و فرهاد مجیدی به پایان رسیده است. عکس مجیدی در این روز در خانه امیر قلعه‌نویی کنار او دیده می‌شد. فرهاد شب قبل به طور سرزده راهی منزل امیر شده بود تا فوت مادر امیر قلعه‌نویی را تسلیت بگوید. امیر هم با روی باز پذیرای فرهاد شد تا جرقه آشتی روشن شود.


شکست به تراکتور، یک اتفاق تلخ

یکی از روزهای تلخ استقلال در سال جاری با شکستی که آبی‌ها مقابل تراکتورسازی پذیرفتند رقم خورد. استقلال که برای جدال با تراکتورسازی بدون امیر قلعه‌نویی راهی تبریز شده بود در این بازی مهم به حریفش باخت و نتوانست مثل فصل قبل تراکتورسازی را در تبریز مغلوب کند. در این بازی حاشیه‌های زیادی هم به وجود آمد و کار‌شناسان داوری نیز اعلام کردند دو پنالتی استقلال که یکی روی می‌داودی بود گرفته نشده است.


می‌داوودی از استقلال رفت

در این روز اغلب تیتر‌های استقلالی به احتمال جدایی‌ها اختصاص داشت. میلاد می‌داودی هم شامل این جدایی‌ها می‌شد و در این روز سرانجام خبر جدایی او از استقلال هم رسانه‌ای شد. می‌داودی که عملکرد خوبی در نیم‌فصل نخست نداشت با بازی‌های ضعیفش کاری کرد که برای مربیان استقلال راهی جز خط زدن او باقی نماند. میلاد البته از محبوبیت بسیاری میان هواداران استقلال برخوردار بود اما آنقدر بد بازی کرد که چاره‌ای جز کنار گذاشتنش باقی نماند و شماره ۱۰ استقلال را به مقصد AL ترک کرد.مجیدی به استقلال بازگشت

سومین روز دی ماه بود که مجیدی با استقلال قرارداد بست. فرهاد هنگام عقد قراردادش عدد ۴ را نشان داد. ‌‌ همان نشان معروفی که پیام مهمی را برای هواداران استقلال به همراه دارد. شماره ۷ درحالی با استقلال قرارداد بست که زمان عقد قرارداد با استقلال عده‌ای از هواداران رو به فرهاد گفته بودند مکتب داری حجازی لیاقت می‌خواهد! این طعنه‌ها فرهاد را تا حدودی از ثبت قرارداد منصرف کرده بود اما پیگیری‌های فتح‌ا…‌زاده باعثشد تا شماره ۷ سرانجام در هیات فوتبال حاضر بشود و قراردادش را امضا کند. مجیدی پس از مدت‌ها به تمرین استقلال بازگشت! شاید اگر ابتدای فصل از هواداران استقلال می‌پرسیدید که چه قدر به بازگشت فرهاد امید دارید می‌گفتند صفر درصد اما فرهاد سرانجام دل را به دریا زد و به گفته خودش تنها به خاطر شادی دل هواداران به استقلال بازگشت. مجیدی در این روز با استقبال باشکوهی از سوی هواداران مواجه شد و دیگر کسی جرات نکرد مثل آن شب کذایی مقابل در دفتر فتح‌ا…‌زاده مجیدی را به خاطر بازگشت به استقلال سرزنش کند.خداحافظی عجیب و غریب رحمتی از تیم ملی

مهدی رحمتی در این روز به طور رسمی با تیم ملی خداحافظی کرد. اغلب روزنامه‌ها همچون روزنامه ایران ورزشی این خداحافظی را ناشی از دعوت احتمالی از دانیال داوری می‌دانستند که دیری نپایید این پیشگویی‌ها درست از آب درآمد و مشخص شد که رحمتی به خاطر اینکه می‌دانسته قرار است دانیال داوری به تیم ملی بیاید از تیم ملی خداحافظی کرده است. خداحافظی مهدی رحمتی سکوهای استقلال را به شدت تحت‌الشعاع قرار داد و هنوز که هنوزه هواداران استقلال به طرزی معنی دار او را تشویق می‌کنند.


اختلافات نکونام و رحمتی سر باز کرد

نکونام در این روز رسما اعلام کرد با مهدی رحمتی مشکل دارد تا مشخص شود شکاف عمیقی میان شماره ۶ استقلال و دروازه‌بان شماره یک فوتبال ایران است. علنی شدن این اختلاف‌ها از دید برخی کار‌شناسان می‌توانست استقلال را وارد حاشیه تازه‌ای کند اما بر خلاف تصور امیر قلعه‌نویی حمایت بسیاری از رحمتی کرد تا مشخص شود در ماجرای اختلاف این دو سرمربی استقلال پشت‌سر شماره یک است. شاید همین موضوع باعثشد تا بعد‌ها شایعه ناراحتی نکو از امیر قلعه‌نویی شنیده بشود!فرصت دوباره جباری به استقلال

جباری دوباره به استقلال فرصت داد! در این روز بحران مالی استقلال به اوج رسیده بود و مجتبی تهدید می‌کرد که همراه استقلال به قطر نمی‌رود. هرچند که جباری سرانجام با آبی‌ها راهی قطر شد اما رفتار او باعثشد اکثر رسانه‌ها به اعتصاب او بپردازند. البته این اتفاق تازه‌ای از سوی جباری نبود. شماره ۸ سال‌های سال است که با همین رویه فوتبال بازی می‌کند و همواره به خاطر موضوعات گوناگون که اغلب حول محور بی‌پولی است اعتصاب می‌کند. البته این اعتصاب هم زود شکسته شد!


شکست تراکتور در آزادی

استقلال پس از سالها توانست تراکتورسازی تبریز را در تهران شکست دهد. آبیها طی دو فصل ۲ شکست پی در پی را از تبریزیها پذیرفته بودند اما سرانجام توانستند این شکست را درحالی که ۱۰ نفره هم بودند جبران کنند تا تیتر یک این تاریخ روزنامه ایران ورزشی یک روز پس از برد آبیها مقابل تراکتور به پیروزی بزرگ استقلال اختصاص یابد. حدود ۷۵ هزار تماشاگر جلوه خاصی به این بازی دادند. تک گل استقلال را خبرسازترین چهره ورزش سال ایران یعنی جواد نکونام به ثمر رساند تا آبیها با ۴ اختلاف امتیاز در صدر جدول قرار بگیرند.