به گزارش افکارنیوز، بهمن فروتن درباره عملکرد ضعیف نمایندگان فوتبال ایران در لیگ قهرمانان آسیا، مطرح کرد: این سوال برایم مطرح است که چرا ما همیشه در لیگ قهرمانان آسیا شروع خوبی داریم و همیشه در یکی، دو هفته‌ اول به عنوان بخت اول صعود مطرح می ‌شویم، ولی با گذشت چند هفته‌ می‌بینیم تیم‌ها نزول پیدا کرده و با باخت‌های غیر مترقبه‌ای روبرو می‌شوند.

فروتن در ادامه در بررسی علل افت تیم‌های ایرانی، اظهار کرد: حریفان، تیم‌های ما را بهتر مورد ارزیابی قرار داده و تاکتیک‌های بهتری اتخاذ می‌کنند. اگر هر سه مربی تیم‌های ما ایرانی بودند می‌گفتیم مربیان ایرانی از مربیان خارجی حریفان عقب‌ترند، اما مشکل اینجاست که دو مربی ما خارجی‌اند و اتفاق جزو خارجی‌ها خوب هم هستند. پس باید قبول کنیم چیزی که باعثمی‌شود ما در یک هفته‌، سه بار به عربستانی‌ها ببازیم، تفاوت فوتبال ماست. اگر استقلال، سپاهان و تراکتورسازی برابر حریف‌های خود به برتری می‌رسیدند باز هم می‌گفتم فوتبال عربستان جلوتر از فوتبال ماست.

او اضافه کرد: پرودوم به هیچ وجه بهتر از الیویرا نیست. یک بازیکن آرژانتینی که بالاتر از سطح متوسط است به زمین می‌آید، گلی را می‌زند که سه چهارم مهاجمان ایرانی نمی‌توانند آن را تبدیل به گل کنند. بنابراین مشکل در آموزش‌های پایه است. ما می‌بینیم که حتی بازیکنان لیگ برتر ما چنین آموزش‌هایی را نداشته اند. مطمئن باشید آن بازیکن آرژانتینی آموزش را از چهار سالگی در باشگاه شروع کرده است. وقتی بازیکن آلمانی از چهار سالگی به ۱۰ سالگی می رسد، تعداد مسابقات رسمی‌اش بیشتر از بازیکن امید ماست. حتی آموزش‌های آلمانی‌ها با آموزش امیدهای ما هم قابل مقایسه نیست. پس مساله، ساختار اشتباه فوتبال ماست که باعثمی‌شود از تیم‌های آسیایی عقب بیفتیم.

کارشناس فوتبال افزود: بازیکنان ما با آسیایی‌ها قابل مقایسه نیستند و ایرانی‌ها در آسیا از هر نظر بهترین‌اند اما به دلیل ساختار بد از نظر فوتبال عقب افتادیم. آنها فوتبال جدیدی را به نمایش می‌گذراند ولی ما هنوز فوتبال را قدیمی بازی می‌کنیم. فوتبال ما بر مبنای غیرت استوار شده و می بینیم زمانی که قلعه‌نویی در خارج از خانه الهلال را می‌برد، می‌گوید با غیرت بازیکنان به پیروزی رسیدیم، اما به مسایل فنی اشاره‌ای نمی‌کند. بازیکنان وقتی گل دریافت کردند خستگی را فراموش کرده و روی غیرت بازی را مساوی کردند، اما همه‌اش غیرت نیست. فوتبالیست‌های ما همه با غیرت بازی می‌کنند، اما یادمان باشد که غیرت به حرکت در آوردنده انرژی نمی‌شود. «غیرت» در فوتبال دنیا افت کاملا آشنایی است و فقط برای ایرانی‌ها نیست، اما فوتبال ما در کنار غیرت باید مدرن هم شود.

او همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا مبنی بر این که آیا فشردگی بازی‌ها می‌تواند روی نتایج ضعیف تیم‌های ایرانی در آسیا تاثیر داشته باشد، عنوان کرد: درست است که سپاهان بعد از سه روز از بازی ۱۲۰ دقیقه‌ای، سه گل در آسیا دریافت می‌کند اما کرانچار هم مربی‌ای است که از این بازی‌ها در زندگی فوتبالی‌اش زیاد دیده است. وقتی ما مربی خارجی می‌آوریم و این همه پول می‌دهیم، باید از آنها بخواهیم که به بازیکنانمان آموزش دهند. زمانی که فوتبالیست ایرانی آب دوغ خیار می خورد و بازی می‌کرد گذشته است.

فروتن در پایان تاکید کرد: فوتبالیست اروپایی حرفهایتر است و بهتر استراحت میکند. نمیدانم چند سپاهانی بعد از ۱۲۰ دقیقه بازی جلوی استقلال به خانه رفتند و تا دو شب تخمه شکستند، اما مطمئنم بازیکنان ایرانی روی استراحت خود برنامهریزی ندارند. استراحتشان در مقایسه با تمرین و بازی متناسب نیست، امروز لیگ را ۱۶ تیمی کردیم و فردا ۱۲ تیمی میکنیم تا تیمهایمان در آسیا دوام بیاورند اما سپاهان در سه بازی بینالمللیاش ۱۱ گل خورده که طبیعی نیست و ربطی هم به فشردگی لیگ ندارد. پس ما شاهد یکسری اختلالات در کار تیمی و باشگاهی هستیم. تیم استقلال هم باید یک مقدار فوتبالش را نوتر کند، امیر قلعهنویی نیز باید به این نتیجه برسد که همه فوتبال غیرت نیست.