به گزارشافکارنیوز،علی خسروی در خصوص انتخاب داوران دیدارهای پایانی ایران در مرحله نهایی انتخابی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل ضمن بیان مطلب فوق گفت: آنهایی که به فدراسیون در خصوص ارسال نامه به فیفا برای انتخاب نشدن داور عربی برای سه دیدار پایانی ایران مشاوره داده، کار کاملاً غلطی انجام دادند. معمولا کمیته داوران فیفا و AFC اجازه نمی‌دهند، کشوری برای‌شان تعیین تکلیف کنند و حتی ممکن است به آن کشور هم نمره منفی بدهد اما پاسخ فیفا به ایران تا حدودی سوال برانگیز بود.

داوران شرافت خود را نمی‌فروشند
وی ادامه داد: داورانی که این مسابقات را سوت می‌زنند، کاندیدای حضور در جام جهانی هستند. آنها چه از غرب و چه از شرق آسیا باشند، شرافت خود را نمی‌فروشند و از همه مهمتر مطمئن باشید آنها طی این روزها که تحت آزمایش و امتحان فیفا و AFC هستند، سعی می‌کنند بهترین قضاوت‌های خود را انجام دهند.

نامه به فیفا برای انتخاب داور از شرق آسیا غیر حرفه‌ای بود
کارشناس داوری ایران همچنین یادآور شد: مشاوران رئیس و دبیر فدراسیون در بحثداوری قوی نیستند زیرا در این شرایط حساس ارسال نامه به فیفا و تعیین تکلیف در خصوص انتخاب داور، برای بازی‌های پایانی ایران سوال برانگیز و غیرحرفه‌ای بود. تعجب می‌کنم فوتبال ما با داشتن افرادی که ۱۰ سال سابقه نظارت در آسیا دارند چرا نباید در این تصمیم‌گیری‌های مهم با آنها و یا ۵-۶ ناظر و مدرس داوری ایران در آسیا مشورت شود.

عامل دردسرهای بزرگ برای کی‌روش داور بازی قطر با ایران
وی با بیان اینکه در گذشته داوران ژاپنی و سنگاپوری کار خاصی برای ایران نکردند، یادآور شد: در بازی با رفت ایران با کره‌جنوبی " عبدالمالک عبدالبشیر " سنگاپوری که برای بازی قطر و ایران انتخاب شده، هم شجاعی را اخراج و هم دردسرهای بزرگ را برای کارلوس کی‌روش ایجاد کرد. اتفاقات آن بازی باعثمحروم شدن کی‌روش شد تا این مربی در بازی با قطر هم روی نیمکت ننشیند، در حالی‌که داور سنگاپوری می‌توانست با مماشات بیشتر مانع این اتفاق شود.

داور شرق آسیا عامل ناکامی ایران
خسروی با اشاره به اینکه داوری روزهای خوب و بد دارد، خاطرنشان کرد: شما ببینید داور کره‌ای قضاوت بازی دیدار ایران و کویت را برعهده داشت، اما در همان بازی گل درست چوپان‌نژاد را مردود اعلام و یک پنالتی اشتباه برای کویت گرفت. این مسائل نشان می‌دهد اشتباهات داوران شرق آسیا علیه ایران بیشتر بوده است.دست خودمان را بستیم!
وی با طرح این سوال که آقایان آیا فکر می‌کنید انتخاب داور چینی در این بازی مهم به نفع ماست؟، ادامه داد: به نظرم برای بازی ایران با کره‌جنوبی باید یک داور از غرب آسیا انتخاب می‌شد. علی حمد از امارات، نواب شکرالله از بحرین و خلیل الغمدی از عربستان بهترین گزینه‌ها برای قضاوت آن بازی بودند، حتی بنجامین ویلیامز از استرالیا شرایط بهتری نسبت به این داور چینی داشتند. متاسفانه با این کار دست خودمان را بستیم و در آینده در صورت اشتباهات این داوری نمی‌توانیم به عملکرد آن اعتراض کنیم.

امیدوارم این داور چینی به تیم ملی ضربه نزند
کارشناس داوری ایران صحبت‌هایش را اینگونه ادامه داد: در بازی حساس مقابل کره‌جنوبی که تیم ملی برای صعود مستقیم به جام جهانی یا حضور در پلی آف نیاز به گرفتن امتیاز یا پیروزی دارد، امیدوارم این داور چینی با قضاوت خود به تیم ملی ضربه نزند.

چرا اجازه ارسال نامه به فیفا داده شد
وی اضافه کرد: برخی از اعضای کمیته داوران و دپارتمان داوری که ادعا دارند بر شرایط موجود اشرافیت دارند، چرا اجازه ارسال این نامه را دادند. بالاخره در آسیا سیاست‌هایی در چینش داوران وجود دارد که به نظر می‌رسد برخی‌ها هنوز به این مساله واقف نشده و فکر می‌کنند با این کارهای اشتباه، شرایط را به نفع ایران تغییر می‌دهند.

آقایان به مافیای داوری در آسیا اشرافیت ندارند
خسروی بار دیگر از مسئولان و مدیران رده بالای فدراسیون خواست در این امور از اساتید، پیشکسوتان و کارشناسان داوری مشورت بگیرند و تصریح کرد: من این موضوع را بعد از ۳۰ سال حضور و تجربه مسابقات داخلی و بین‌المللی می‌گویم که برخی‌ها در ایران به شرایط حاکم بر داوری آسیا و مافیای چینش داوری در آسیا اشرافیت ندارند. شاید یک روزی مافیای چینش داوری در آسیا را برای مردم ایران بیان کنم اما امروز روز آن نیست.

بازی سال ۱۹۹۶ را فراموش کردید
وی با اشاره به بازی به یاد ماندنی ایران و کره جنوبی در سال ۱۹۹۶ یادآور شد: قضاوت آن بازی بر عهده جمال شریف بود. اگر آقایان یادشان باشد اشتباهات آن داور بیشتر به نفع ما بود خصوصاً روی گل سوم که دایی زد و کاملاً با تنه غیر قانونی، بازیکنان کره را از جریان بازی خارج کرد.

کوتاهی از گفتن حقیقت به نفع ایران به خاطر حفظ میز
کارشناس داوری ایران با اشاره برخیها در دپارتمان داوری به خاطر حفظ میز از گفتن حقیقت به نفع فوتبال ایران کوتاهی میکنند، در پایان گفت: شما ببینید قضاوت دیدار حساس استرالیا با عراق را به علیرضا فغانی سپرده است. ایران و عراق همسایهاند و آن بازی هم بسیار حساس است. این اتفاق دلیل روشنی بر صحبتهای بالای من محسوب میشود.