به گزارشافکارنیوز،مهدی محمدنبی درباره کنگره سالیانه کنفدراسیون فوتبال آسیا اظهار داشت: این کنگره چندین محور داشت از جمله انتخابات رئیس جدید کنفدراسیون و چند نفر از اعضای هیات اجرایی آن و همچنین مراسم تقدیر از چهره های اثرگذار فوتبال آسیا که موفق به دریافت نشان طلا شدند.

وی افزود: در حاشیه این کنگره کفاشیان نزدیک به ۸ دقیقه صحبت کرد و درباره پولی که کنفدراسیون فوتبال آسیا به عنوان سوبسید و به مبلغ یک میلیون دلار در اختیار فوتبال ایران قرار داده اما این پول از سوی خزانه دولت آمریکا «فریز» شده، توضیحاتی را ارائه کرد.

نبی خاطرنشان کرد: صحبت‌های مفصل کفاشیان سبب شد اعضا به اتفاق آرا در این زمینه که مسائل مربوط به فوتبال را نباید با مباحثسیاسی درگیر کرد و اینکه این پول باید در اختیار فدراسیون فوتبال ایران قرار گیرد رای دهند.

دبیر کل فدراسیون فوتبال ادامه داد: اگر در جلسه ۱۰ خرداد ماه فیفا با این طرح موافقت کند آن وقت از طریق قانونی شرایط برای استرداد مبلغ یک میلیون دلاری به فوتبال ایران فراهم می‌شود.

نبی درباره تقدیر از پیشکسوتان فوتبال ایران به همراه علی کاظمی دبیر سازمان لیگ و خودش به عنوان دبیر کل فدراسیون فوتبال در کنگره کنفدراسیون فوتبال آسیا تصریح کرد: این تقدیر در چند بخش صورت می‌گیرد یکی درباره کسانی که سابقه ورزشی دارند و شامل مربیان، بازیکنان و داورانی می‌شود که بیش از ۳۰ سال سابقه ورزشی موثر در کشور داشته باشند. در گذشته چهره‌هایی چون نصیری، نظری و نامدار این نشان را دریافت کردند و در بخش دیگر این نشان به مدیران فدراسیون‌ها تعلق می‌گیرد که در گذشته مدیرانی چون دادکان، مصطفوی و نوآموز موفق به کسب این نشان شده‌اند.

وی اضافه کرد: در بخش بازیکنان و مربیان علی پروین، همایون بهزادی و علی جباری از ایران برای دریافت نشان طلا معرفی شدند. همچنین در بخش مدیریت نیز علی کاظمی دبیر سازمان لیگ که در فدراسیون فوتبال مسئولیت‌های مختلفی را داشته معرفی شد و با بررسی‌های صورت گرفته کاظمی و من نیز به عنوان کسانی که نشان نقره و برنز به آنها تعلق می‌گرفت انتخاب شدیم.

دبیرکل فدراسیون فوتبال با اشاره به اینکه در این مراسم علی پروین جایزه ویژه خود را دریافت کرد درباره زمان ارسال جوایز جباری و بهزادی به ایران به تسنیم گفت: در آخرین صحبت‌هایی که داشتیم جوایز این دو پیشکسوت نیز تا یک ماه آینده و تا اواسط خردادماه به ایران ارسال خواهد شد و ما در مراسمی از جباری، بهزادی و علی کاظمی تجلیل خواهیم کرد.

نبی درباره دیدار روسای دو فدراسیون ایران و عربستان اظهار داشت: در این دیدار روسای دو فدراسیون همچنین دبیر کل و روسای سازمان لیگ فوتبال دو کشور حضور داشتند در پایان جلسه دو ساعته توافقاتی میان دو طرف انجام شد تا فدراسیون ایران در زمینه انتقال دانش فنی، داوری و مربیگری، فوتسال و آکادمی به فوتبال عربستان کمک کند.

دبیرکل فدراسیون فوتبال افزود: در این تفاهم نامه برگزاری دیدارهای دوستانه و تدارکاتی میان تیم‌های پایه و بزرگسالان دو کشور به صورت شفاهی مورد توافق قرار گرفت و قرار شد این تفاهم نامه بعد از آنکه به صورت مکتوب تدوین شد برای رئیس فدراسیون عربستان ارسال شود.

وی در واکنش به ادعای برخی روزنامه‌های عربستانی که خبر از رد درخواست بازی تدارکاتی میان تیم‌های ملی دو کشور داده بودند، عنوان کرد: به اینکه روزنامه‌های آنها چه گفته‌اند کاری نداریم. اساس ما بر این است که در فوتبال با دیگر کشورهای آسیایی تعامل داشته باشیم ضمن آنکه در این موضوع عربستان قصد دارد از کمک‌های فوتبالی ما استفاده کند. بنابراین اگر این توافق اجرایی هم نشود ما چیزی از دست نخواهیم داد بلکه این فوتبال عربستان است که قصد دارد از خدمات فوتبال ما استفاده کند.

دبیرکل فدراسیون فوتبال همچنین ادعای روزنامه‌های عربستانی درباره عذرخواهی رئیس فدراسیون فوتبال ایران از همتای عربستانی خود را رد کرد و به تسنیم گفت: به هیچ عنوان بحثعذرخواهی در کار نبوده است. در نشست دو طرف سوءتفاهم‌هایی پیش آمده مطرح شد و شفاف سازی لازم در این زمینه صورت گرفت.

وی درباره شایعه اینکه در مالزی فرد دیگری خود را به جای علی پروین معرفی کرده، گفت: به هیچ عنوان این موضوع صحت ندارد و زمانی که میهمانانی به مقرر کنفدراسیون آسیا دعوت می‌شوند روز و ساعت پرواز آنها به این کنفدراسیون اعلام می‌شود و وسیله نقلیه طبق برنامه در فرودگاه حاضر می‌شود. تصور می‌کنم این موضوع بیشتر در حد یک شوخی رسانه ای بوده است.

نبی درباره قهرمانی تیم ملی فوتبال ساحلی در مسابقات غرب آسیا تصریح کرد: این سومین قهرمانی تیم فوتبال ساحلی در هفت ماه اخیر است. ساحلی بازان ایران قهرمانی المپیک آسیایی، قهرمانی آسیا و غرب آسیا را به دست آوردهاند در زمینه مدیریتی و فنی فوتبال ساحلی ایران پیشرفت خوبی داشته و امیدواریم این موفقیتها ادامه داشته باشد. خوشبختانه این مسابقات همزمان با هفته خلیج فارس در جزیره قشم برگزار شد.