به گزارشافکارنیوز،مهدی مهدوی‌کیا کاپیتان پیشین تیم ملی و پرسپولیس که به همراه تیم زیر ۱۷ سال(نوجوانان) ایران در امارات به سر می‌برد، از این کشور راهی مالزی می‌شود تا در بتواند روز سه‌شنبه در سمینار کنفدراسیون فوتبال آسیا شرکت کندو در این سمینار که طی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه برگزار می‌شود، مهدوی‌کیا رسما به عنوان نخستین سفیر فوتبال پایه آسیا معرفی خواهد شد.

کاپیتان پیشین سرخپوشان که پس از خداحافظی از فوتبال نیز همچنان دلش با پرسپولیس است؛ در گفتگو با سایت باشگاه پرسپولیس در خصوص این انتخاب و وضعیت آینده تیم پرسپولیس به سوالات زیر پاسخ داد:

* شما نخستین سفیر آسیا در فوتبال پایه هستید. این یک انتخاب خوب و شایسته است.
- بسیار خوشحالم که چنین اتفاقی افتاد و من به این سمت انتخاب شدم. سه‌شنبه و چهارشنبه در مالزی هستم تا رسما به عنوان سفیر معرفی شوم. این یک افتخار بزرگ برای من است که بتوانم کاری برای فوتبال پایه آسیا انجام بدهم.

* این سمت تشریفاتی است یا اینکه قرار است مسئولیت‌هایی هم به شما بدهند؟
- احتمالا بنده باید به عنوان سفیر به کشورهای مختلفی سفر کنم و شرایط فوتبال پایه آنها را بررسی کنم. باید برنامه بدهم و کمی هم تحقیق کنم. تمام اینها وظایفی است که باید انجام بدهم. روز سه‌شنبه و در جلسه‌ای که در مالزی خواهم داشت، به طور کلی درباره کارهایی که باید انجام بدهم، حرف خواهم زد. این یک اتفاق بزرگ در زندگی ورزشی من است که خیلی هم خوب و به موقع بود. برای خودم واقعا جالب بود که در این شرایط بنده را به عنوان سفیر فوتبال آسیا انتخاب کردند.

* وضعیت تیم زیر ۱۷ سال(نوجوانان) ایران چطور است؟
- تیم نوجوانان برای دو بازی تدارکاتی راهی امارات شده است. تا جایی که من می‌‎دانم ۶ بازیکن اصلی در اردو حضور نداشتند. آنها روز گذشته یک برد خوب آوردند و امروز هم یک شکست که چندان جالب نبود. تیم ملی نیاز به بازی‌های تدارکاتی با تیم‌های قوی دارد تا بازیکنان بتوانند به هماهنگی کامل برسند. فدراسیون تا اینجا از آنها حمایت کرده و امیدوارم که این حمایت‌ها ادامه داشته باشد. فوتبال ما در رده امید چندان موفق نبود و این فرصتی است تا با حمایت از نوجوانان آنها را با روحیه بهتری راهی مسابقات جهانی کنند.
اگر انتظاری برای نتیجه گرفتن هست باید از آنها حمایت شود. قرار است تا نوجوانان در آلمان اردو بزنند و چند بازی تدارکاتی برگزار کنند. من هم اگر بتوانم سعی می کنم یکی دو تا بازی تدارکاتی با تیم های آلمانی برای آنها فراهم کنم.

* در تیم زیر ۱۷ سال(نوجوانان) شما چه وظیفه‌ای دارید؟
- من مسئولیت رسمی ندارم و به عنوان بازیکنی که در فوتبال بوده‌ام، در کنار آنها هستم. در بخش ضربات ایستگاهی، سانتر از جناحین و کرنرها با توجه به تجربیاتی که دارم سعی می‌کنم به بازیکنان ملی‌پوش بر اساس هماهنگی با کادر فنی به نوجوانان آموزش بدهم و تجربیاتم را در اختیار آنها بگذارم. در فوتبال روز دنیا گل‌های زیادی از روی ضربات ایستگاهی و کرنرها به دست می‌آید.

* مهدوی‌کیا فوتبالش را از تیم‌های پایه و زیر نظر علی دوستی‌مهر شروع کرد؛ حالا مربیگری‌اش را هم دارد زیر نظر همان مربی آغاز می‌‎کند.
- من فوتبالم را مدیون علی دوستی‌مهر هستم. ایشان زحمات زیادی برای من کشیده، هم از نظر فوتبالی و هم از نظر اخلاقی. البته من مربیان خوبی هم در رده بزرگسالان داشتم. دوستی‌مهر مربی موفقی است که بیست و چند سال سابقه مربیگری دارد و آدم با تجربه‌ای است. من می‌توانم خیلی چیزها از او یاد بگیرم. خیلی هم خوشحال هستم استارت مربیگری‌ام زیر نظر دوستی‌مهر است و معتقدم اگر بخواهم موفق شوم نباید زیاد عجله کنم. حالا حالاها باید یاد بگیرم.

البته من برنامه‌های زیادی دارم که مدارک فوتبالی‌ام را بگیرم. تا مهرماه با تیم زیر ۱۷ سال(نوجوانان) ایران خواهم بود و شاید قبل از آن برای یک دوره بیست روزه مربیگری به آلمان سفر کنم تا مدرک B را بگیرم. در آینده هم برای گرفتن مدرک A به کلاس دیگری می‌رویم که این کلاس چند ماه طول خواهد کشید. می‌خواهم به آموزشکده‌ای بروم که خیلی از مربیان سرشناس آلمان به آنجا می‌آیند. زمانی که در هامبورگ بازی می‌کردم، دوستانم به من می‌گفتند هر زمان که خواستی مربی شوی در این کلاس‌ها ثبت نام کن.

* نظر شما درباره انتخاب سرمربی پرسپولیس چیست؟
- ترجیح میدهم در این مورد زیاد اظهار نظر نکنم اما امیدوارم آن چیزی که خیر و صلاح پرسپولیس است اتفاق بیفتد. دوست دارم پرسپولیس در یک فضای آرام فصل جدید را شروع کند و مشکلات حاشیهای نداشته باشد. آرزو میکنم پرسپولیس موفق باشد تا هواداران خوشحال باشند.