به گزارش افکارنیوز،دور پایانی رقابت‌های انتخابی جام جهانی در قاره آسیا روز سه‌شنبه با انجام چهار بازی به پایان می‌رسد و چهره تیم‌های راه یافته به جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل مشخص خواهد شد.

سایت فیفا در گزارشی به بررسی رقابت‌های انتخابی جام جهانی در قاره آسیا پرداخته است.

سه تیم باقی مانده برای صعود مستقیم به جام جهانی و دو تیم راه یافته به پلی‌آف جام جهانی روز سه‌شنبه در منقطه آسیا مشخص خواهند شد. در گروه یک کره جنوبی با کسب یک تساوی برابر ایران می‌تواند هشتمین صعود پی‌در‌پی‌اش به جام جهانی را قطعی کند. در تاشکند ازبکستان به مصاف قطر خواهد رفت. در این بازی ازبکستان برای صعود به جام جهانی باید حتما به پیروزی برسد و منتظر نتیجه بازی ایران و کره جنوبی باشد.

در ادامه سایت فیفا از بازی کره جنوبی و ایران به عنوان حساس‌ترین بازی روز سه‌شنبه یاد کرد و نوشت کاملا مشخص است که بازی کره جنوبی و ایران در انتخابی جام جهانی ۲۰۱۴ چیزی فراتر از رقابت دو تیم صدرنشین است. در طول نیم قرن گذشته رقابت دو تیم ایران و کره جنوبی به یکی از رقابت‌های مهم در فوتبال آسیا تبدیل شده است. دو تیم در ۲۶ مسابقه به مصاف هم رفتند. از جمله ۶ دوره در انتخابی جام جهانی. کره جنوبی در بازی برابر ایران به تنها یک تساوی برای صعود به جام جهانی نیاز دارد. بنابراین فشار زیادی بر روی تیم مهمان(ایران) وجود دارد که برای صعود مستقیم به جام جهانی و بدون نگرانی درباره بازی تاشکند باید به پیروزی برسد. ۴ سال پیش دو تیم در انتخابی جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی با هم هم‌گروه بودند. در بازی آخر کره جنوبی از پیش صعود کرده به جام جهانی برابر ایران به تساوی یک بر یک رسید نتیجه‌ای که باعثشد امیدهای ایرانی‌ها برای حضور در جام جهانی بر باد رود.

ایران برای دیدار با کره جنوبی در آمادگی کامل به سر می‌برد در حالی که چوی کانگ هائه سرمربی کره جنوبی باید تیمش را بدون پارک جونگ وو(محروم) و کیم نام ایل(مصدوم) روانه بازی کند. نکته مثبت برای تیم میزبان حضور کواک تائه وی کاپیتان آن‌هاست که در بازی با ازبکستان به دلیل مصدومیت از زمین مسابقه بیرون رفت اما شرایط بازی را به دست آورده است و مشکلی برای بازی با ایران نخواهد داست.

در حالی که ایران و کره جنوبی در اولسان به مصاف هم می‌روند، ازبکستان در خانه میزبان قطر است. ازبک‌ها می‌دانند که برای حضور در جام جهانی باید در خانه سه امتیاز را نگه دارند تا امیدهایشان برای حضور در بزرگ‌ترین رویداد فوتبالی جهان زنده باشد. شکست یا تساوی ازبکستان به معنای حضور این تیم در پلی‌آف جام جهانی خواهد بود. قطر نیز بی شک به راحتی تسلیم نخواهد شد و تمام تلاش خود را در بازی با ازبکستان خواهد کرد. اگرچه فهد ثانی سرمربی قطری‌ها، سباستین سوریا بهترین مهاجم تیمش را به دلیل مصدومیت در اختیار نخواهد داشت. اما خبر خوش برای قطری‌ها حضور وسام ریزکی در خط هافبک عنابی‌ها است.

سایت فیفا در ادامه درباره بازیکن مورد توجه مرحله پایانی انتخابی جام جهانی ۲۰۱۴ نوشت، با ادامه مصدومیت اشکان دژاگه، رضا قوچان نژاد که در لیگ بلژیک بازی می‌کند، بار مسئولیت گلزنی تیم ملی ایران را به دوش کشیده است و او توانسته است به خوبی پاسخ اعتماد کارلوس کی‌روش را بدهد. او در بازی با قطر توانست گل سه امتیازی را برای ایران به ثمر برساند و در بازی با لبنان نیز یکی از گل‌های ایران را به ثمر رساند.

در گروه B استرالیا، در خانه برابر عراق از پیش حذف شده بازی خواهد کرد. کانگوروها با کسب پیروزی در این دیدار می‌توانند صعودشان به جام جهانی را قطعی کنند. در دیگر دیدار، عمان، ‌ مهمان اردن خواهد بود. عمانی‌ها برای صعود به جام جهانی باید به سه امتیاز مسابقه دست پیدا کنند و منتظر لغزش استرالیا باشند. ژاپن نیز از پیش صعودش را به جام جهانی قطعی کرده است و رقابت برای دیگر تیم صعود کننده از این گروه بین دو تیم استرالیا و عمان است.

آمار مورد توجه سایت فیفا درباره دور انتخابی جام جهانی عدد یک است که اشاره دارد به تیمهای ازبکستان و عمان. این دو تیم در صورت صعود به برزیل اولین حضورشان در جام جهانی را جشن خواهند گرفت.