به گزارش افکارنیوز،دور نهایی مقدماتی جام جهانی به هفته پایانی خود رسید، به همین جهت سه تیم ایران، کره جنوبی و ازبکستان که شانس صعود دارند، دیدار های هفته پایانی بسیار حساس خواهد بود. در روز پایانی رقابتها، چهار تیم ایران، کره جنوبی، ازبکستان و قطر بازی خواهند داشت. لبنان با شکست مقابل ایران به کارش پایان داد. تیم ملی ایران با کره بازی می کند و ازبکستان در خانه پذیرای تیم حذف شده قطر است.

صعود مستقیم در صورت برد ایران

با توجه به شرایط موجود تیم ملی ایران می تواند با پیروزی مقابل کره‌جنوبی به عنوان تیم نخست گروه خود به جام جهانی صعود کند.

اگر مساوی کنیم

در صورت تساوی ایران و کره جنوبی، ملی پوشان ایران با این یک امتیاز نیز مستقیما راهی جام جهانی برزیل می شوند، البته در صورتی که ازبکستان نتواند بیش از سه گل به قطر بزند.

با شکست هم صعود می کنیم اگر

ایران حتی با باخت مقابل کره هم می تواند راهی جام جهانی شود، مشروط بر این که قطر بتواند در بازی آخر با ازبکستان از این تیم حداقل یک امتیاز بگیرد

امیدواریم تیم ملی کشورمان مستقیم‌ به جام جهانی راه یابد، چون در صورتی که در مکان سوم ‌بماند، راه دشواری پیش روی دارد.

با این حال، هیچ‌گاه نمی‌توان رویدادهای فوتبال را به آسانی پیش‌بینی کرد؛ اما بررسی این تغییرات فرضی در نتایج تیم‌ها نشان می‌دهد که راه صعود ایران به جام جهانی برزیل در دستان خودش است و تیم سوم باید در راه پرپیچ و خم پلی‌آف با تیم سوم گروه B بازی کند و در صورت برتری به مصاف نماینده آمریکای جنوبی برود.

در صورتی که ایران به مقام سوم گروه خود برسد، در مرحله حذفی نخست باید با تیم سوم گروه مقابل در دو بازی رفت و برگشت رویارو شود. فعلاً عمان و اردن گزینه‌های اصلی برای رتبه سوم هستند، اما شاید عراق یا حتی استرالیا نیز در این رده قرار بگیرند.

البته در این گروه، استرالیا دو بازی خانگی مقابل اردن و عراق را پیش روی دارد و در صورت ‌پیروزی در هر دو مسابقه، به عنوان تیم دوم راهی جام جهانی خواهد شد. عمان، اردن و عراق نیز امیدوار به ناکامی استرالیا در دو بازی خانگی و برتری خودشان در بازی‌های آتی هستند.

تیم پیروز از مجموع دو بازی، باز در دو بازی رفت و برگشت به مصاف نماینده پنجم آمریکای جنوبی خواهد رفت که در واقع به خاطر میزبانی برزیل و معاف بودن سلسائو از مرحله مقدماتی، تیم یاد شده، قدرت ششم آمریکای جنوبی خواهد بود. در حال حاضر آرژانتین شرایط مطلوبی دارد و صدرنشین مسابقات مقدماتی در منطقه کانمبول است.

۹ تیم در جدول حضور دارند و باید شانزده دور بازی کنند که فعلاً یازده دور برگزار شده است. در حال حاضر ونزوئلایی‌ها تیم پنجم جدول هستند، اما دو بازی آخرشان را در خانه برگزار خواهند کرد و چه بسا مستقیم راهی جام جهانی شوند. شیلی، کلمبیا و اروگوئه سه گزینه بعدی هستند که شاید در رده پنجم بایستند و رقیب تیم پنجم آسیا در مرحله حذفی شوند. با توجه به تعدد ستارگان این سه تیم در فوتبال اروپا و به ویژه در نظر گرفتن صعود اروگوئه به نیمه‌نهایی جام جهانی ۲۰۱۰، همان ونزوئلا در قیاس با بقیه تیم‌ها رقیبی ایده‌آل برای نماینده آسیاست.

جدول گروه A

۱ - کره جنوبی ۱۴ امتیاز(تفاضل گل ۷ +)

۲ - ایران ۱۳ امتیاز(تفاضل گل ۵ +)

۳ - ازبکستان ۱۱ امتیاز(تفاضل گل ۱ +)

۴ - قطر ۷ امتیاز

۵- لبنان ۵ امتیاز