به گزارش افکارنیوز، سایت باشگاه پرسپولیس نوشت: در برنامه شب گذشته ۹۰ پس از اعلام نتایج نظرسنجی پیامکی که بینندگان این برنامه تیم فوتبال پرسپولیس را بالاتر از ذوب آهن، ‌ استقلال و تراکتورسازی، دومین شانس کسب عنوان قهرمانی دهمین دوره لیگ برتر اعلام کردند عادل فردوسی پور، مجری این برنامه در مقایسه این نظر سنجی با نظرسنجی سایت پرسپولیس پیش از دیدار برابر ذوب آهن به کنایه، نظرسنجی سایت باشگاه را مورد تردید قرار داد و گفت: " هواداران پرسپولیس همیشه خوش‌بین هستند ولی سایت باشگاه پیش از بازی ذوب آهن اعلام کرده بود که ۹۶درصد به شکست این تیم مقابل ذوب آهن رای داده‌اند. " و به این ترتیب تعجب خود را از این موضوع ابراز داشت.


پیش از پرداختن به ابراز تردید مجری برنامه ۹۰، لازم است به ذکر مواردی مهم درخصوص نظرسنجی‌ها پرداخت:


جامعه آماری:


بدیهی است در هر آمارگیری و نظرسنجی افرادی که مورد پرسش قرار می‌گیرند اهمیت خاصی دارند. در نظر سنحی برنامه ۹۰ که به صورت پیامکی انجام می شود هر " شماره تلفن همراه " یک رای است در حالی که در نظر سنجی سایت پرسپولیس هر IP Address یک رای محسوب می‌شود. هر فردی ممکن است بیش از یک سیم کارت داشته باشد و تعدادشان در یک خانواده به چندین سیم کارت برسد ولی در هر خانه و یا محل کار تنها یک IP Address از مجموع کامپیوترهای موجود در آنجا می‌تواند رای دهد. بنابراین و برای مثال، ‌همین دو نظرسنجی هیچ نسبتی با یکدیگر ندارند و مقایسه نتایج این دو نظرسنجی، قیاسی مع الفارق، غیر حرفه ای و البته غیر علمی است.


شرایط پیرامونی موضوع نظرسنجی:


موقعیت و شرایط پیرامونی موضوع یک نظر سنجی می‌تواند بسیار تعیین کننده باشد. زمان نظر سنجی سایت باشگاه پرسپولیس پیش از بازی با ذوب آهن و با شرایط پیرامونی این تیم پس از بازی های چند هفته اخیرش در برابر تیم‌های الوحده، ‌ ملوان و بازی بزرگ در برابر استقلال بود ولی نظرسنجی برنامه ۹۰ پس از پیروزی قاطع پرسپولیس در برابر تیم دوم لیگ در فولادشهر بوده است. بنابراین باید هیجانات روانی هواداران و کاربران سایت به دلیل عدم نتیجه گیری پرسپولیس در بازی‌های ذکر شده را مدنظر داشت، همان طور که باید پیروزی پرگل و روحیه بخش پرسپولیس در برابر ذوب آهن و حس رقابت هواداران تیم‌ها را در نظر سنجی برنامه ۹۰ در نتایج آن، مورد نظر قرار داد.


مولفه‌های موثر در صحت نظرسنجی


در رای گیری های اینترنتی معمولا چند مولفه برای ثبت نظر وجود دارد که هر کدام از این مولفه‌ها در اصالت نظرسنجی موثر است. ابتدا Cookie ها چک می شود و پس از آن IP Address تا نظر سنجی تکراری نباشد در الگوریتم به کار رفته در سایت باشگاه پرسپولیس علاوه بر اینها از TQ, HS و LU header tag ID نیز برای اطمینان از تکراری نبودن رای استفاده می‌شود.


در ستایش انصاف


نکته ظریف ماجرا اما اینجاست که عادل فردوسی پور همزمان با ابراز تردید نسبت به نتایج نظر سنجی سایت پرسپولیس، از آراء نظرسنجی برنامه خود نیز ابراز تعجب می‌کرد! اینکه شرکت کنندگان در نظرسنجی این برنامه، پرسپولیس را بالاتر از ذوب آهن و دیگر تیم‌های بالانشین جدول، دومین شانس قهرمانی می‌دانستند اینقدر برای مجری برنامه ۹۰ عجیب بود که بارها شرکت کنندگان در این نظرسنجی را به صورت تلویحی متهم به آگاه نبودن از شرایط جدول و رده بندی تیم‌ها می‌کرد!

فارغ از همه این مسائل باید پذیرفت برنامه ۹۰ اگر به این جایگاه از محبوبیت رسیده است، بخش قابل توجهی از آن در کنار زیرکی و اطلاعات - بعضا – مناسب مجری این برنامه، مدیون پرداختن به حاشیه هاست. در غیر اینصورت چه لزومی داشت عادل فردوسی پور، به سادگی از کنار نتایج نهایی نظر سنجی سایت پرسپولیس که آمار ۷۶ درصدی را نشان می‌داد بگذرد و نتیجه ۹۶ درصدی و غیر قطعی را بزرگنمایی کند؟!


از صمیم قلب امیدواریم لزوم پرداختن به حاشیه‌ها برای جذب مخاطب و کسب محبوبیت، برنامه قابل توجه و پرمخاطبی همچون ۹۰ را از دایره انصاف خارج نکند.


انصافی که حکم می‌کند بپذیریم همان هوادارانی که هفته‌های متوالی به پیروزی تیم محبوبشان رای دادند، به هر دلیلی یکبار نیز خلاف آن نظر دادند و البته در برنامه ۹۰ نیز تیم محبوبشان را بالاتر از تیم‌های مدعی قهرمانی لیگ، دومین شانس برای قهرمانی دانستند.


انتهای پیام