به گزارشافکارنیوز،مهلت اولیه ارسال مدارک به AFCبرای میزبانی بازی های جام ملتهای ۲۰۱۹ به پایان رسید و ایران خوش شانس بود که مسئولان کنفدراسیون با درخواست تمدید مدت ارسال مدارک به دلیل درگیری تیم ها در بازی های مقدماتی جام جهانی و تغییر دولت در ایران موافقت کردند تا رویای میزبانی ایران در این بازی ها تنها با یک نامه کوتاه که کفاشیان در آن نوشته بود: «!we are interested» ختم نشود و شانس برای باقی ماندن در کورس کسب سهمیه همچنان برای ایران باقی باشد. بازی های ۲۰۱۵ را استرالیایی ها از زون شرق آسیا میزبانی می کند و برای دور بعد از آن غربی ها شانس میزبانی دارند.

جایی که ایران می تواند این میزبانی را در رقابت با کشورهایی چون همسایگان عربی و احتمالا هند، برنده باشد اما به شرطی که بتواند در این پروسه انتخاب باقی بماند. نامه های اولیه تضمین ها را وزرای اقتصاد، کشور، اطلاعات و رئیس بانک مرکزی و البته شهرداران شهرهایی که قرار است میزبان بازی ها باشند باید به همراه شخص رئیس جمهور امضاء کنند تا کشور در مسیر کسب این میزبانی قرار بگیرد اما حالا در روزهای پایانی دولت رسیدن به چنین تعهداتی شاید یکی از سخت ترین کارهای دنیاست و شانس ایران را برای باقی ماندن در رقابت کمرنگ و کمرنگ تر می کند.

علی کفاشیان در این باره توضیح می دهد. درباره شانسی که ایران برای میزبانی بازی ها دارد.

*مدارک میزبانی را برای تشکیلات فوتبال آسیا ارسال کردید؟

راستش را بخواهید نه، چون خیلی درگیری داشتیم و زمانش را پیدا نکردیم.

*یعنی ایران از لیست نامزدها حذف شد؟

نه این طور نیست. من خودم از کنفدراسیون درخواست زمان اضافه کردم. شرایط کشورمان را گفتم و آنها هم پذیرفتند که یک ماه دیگر به ما زمان بدهند. به هر حال ما تغییر دولت داریم و این باید لحاظ می شد که شده است.

*ولی این طور که می گویید، تا پایان ماه جولای هم که زمان تمدید شده، بعید است دولت جدید مستقر شده باشد؟

باشد ولی با هماهنگی میان دو دولت می توان این تضمین ها را ارسال کرد. من بعید می دانم دولت منتخب هم مشکلی از این بابت داشته باشد چون این یک اتفاق و جهش بزرگ در کشور ماست.

*هنوز معتقدید شانسی برای دریافت میزبانی داریم؟

به نظر من شانس مان خیلی زیاد است چون تمام رقیبان مان از میزبانی های مختلفی استفاده کردند و تشکیلات فوتبال آسیا سالهاست که منتظر است یک میزبانی بزرگ را به ایران بدهد. ما اگر بتوانیم تعهدات و اقدامات لازم را در این باره داشته باشیم، حتما می توانیم میزبان خوبی برای این مسابقات باشیم. چنین رخدادی کمک بزرگی هم می کند به استاندارد سازی اماکن ورزشی ما و هیجان خاصی را هم به فوتبال مان می بخشد.

*الان برای گرفتن میزبانی چه کارهایی باید انجام بدهید؟


قبل از هر کاری باید به دنبال کسب مجوزهای لازم باشیم. من این هفته پاشنه هایم را «ور» کشیدم و افتادم دنبال این کار. به دیدار وزراء و مسئولان می روم تا هر طور که هست بتوانم این امضاء ها را پیش از زمان موعود بگیرم. باید هم با دولت منتخب تعامل کنیم و هم دولت فعلی. البته فکر می کنم هر دو گروه برای شان مهم باشد که ایران شانس برگزاری چنین رخداد مهمی را داشته باشد.

*اما قبلا هم در گرفتن چنین میزبانی هایی ناکام ماندیم. مثلا وقتی نیاز به همین مجوز ها برای میزبانی جام جهانی فوتسال بودیم.


دقیقا به همین دلیل است که اصرار دارم این کار نیاز به پوشیدن کفش آهنی و پیگیری دارد. ما همه تلاش مان را می کنیم. امیدوارم دولت و مسئولان مربوطه در نهادهای مختلف برای این اتفاق مهم همکاری کنند چون ما مشکل چندانی از نظر سخت افزاری نداریم. شانس مان هم به دلیل سال های زیاد دور از میزبانی، بالاست. پس نباید بگذاریم این فرصت خیلی ساده از سدت مان در بیاید.

*یعنی فکر می کنید مشکلاتی مثل استاندارد سازی ورزشگاه ها را می شود حل کرد؟


آنها که خیلی زیاد نیست . ما باید در ۴ شهر بزرگ مان آمادگی میزبانی از ۴ گروه را داشته باشیم. ورزشگاه هایی که توانایی میزبانی بازی ها را دارند در سراسر کشور بیشتر از ۸ ورزشگاه است. البته ما باید این ورزشگاه ها را از نظر سخت افزاری و نرم افزاری تجهیز کنیم. هزینه این کار هم خیلی بالا نیست. از نظر فرودگاه و اماکن اسکانی هم مشکلی نداریم. یکسری کمپ های تمرینی نیاز داریم . این تجهیزات اگر یکبار استاندارد سازی شوند ، برای ورزش ایران هم باقی می مانند و اتفاقا میزبانی چنین رخداد مهمی می تواند گامی بزرگ شود برای استانداردسازی اماکن ورزشی کشور.