به گزارش افکارنیوز،در ادامه بازی‌‌های دانشجویان جهان و در آخرین روز رقابت‌های وزنه‌برداری شب گذشته بهادر مولایی در دسته ۱۰۵ + کیلوگرم در رقابت با ۱۵ وزنه بردار دیگر به مدال نقره رقابت‌ها بسنده کرد.

وی که در حرکات یکضرب با مهار وزنه‌های ۱۸۷،۱۹۳ و ۱۹۶ کیلویی سوم شده بود در حرکات دوضرب در حالی توانست وزنه‌های ۲۳۵ و ۲۵۴ کیلویی را مهار کند که حدود ۳ هفته پیش در رقابت‌های قهرمانی آسیا در ۳ مرتبه تلاش از پس وزنه‌های ۲۳۲ و ۲۳۳ کیلویی برنیامده بود.

با این حال مهم‌ترین نکته‌ای که شب گذشته در رقابت‌های فوق سنگین وزنه‌برداری دانشجویان به چشم آمد، حمله به رکورد دوضرب جهان بود؛ رکوردی که مدت‌هاست با ۲۶۳ کیلوگرم در اختیار حسین رضازاده قرار دارد و بهادر مولایی دیشب سعی کرد در حرکت سوم خود این رکورد را یک کیلوگرم ارتقا دهد که البته ناموفق بود.

از دیگر نکات قابل توجه بلند کردن این وزنه توسط بهادر مولایی می‌توان به این نکته اشاره کرد که در تاریخ وزنه‌برداری ایران مولایی پس از حسین رضازاده اولین وزنه‌برداری به شمار می‌رود که توانسته است وزنه بیشتر از ۲۵۰ کیلویی را با موفقیت بالای سر ببرد. پیش از این سعید علی حسینی و بهداد سلیمی دو بار وزنه‌های ۲۵۰ کیلویی را مهار کرده بودند، اما بهادر که به دفعات در تمرین از پس وزنه‌های حتی سنگین‌تر هم در دوضرب برآمده بود ابتدا ۲۵۴ کیلو را مهار کرد و سپس برای قهرمانی مجبور شد وزنه ۲۶۴ کیلویی را بلند کند؛ وزنه‌ای که خود رکورد جهان محسوب می‌شد.

در نهایت این اتفاق نیفتاد و روسلان آلبگوف روس که در المپیک پس از سلیمی و انوشیروانی با مجموع ۴۴۲ کیلوگرم سوم شده بود، در رقابت شب گذشته با ۱۷ کیلو ارتقای رکورد با مجموع ۴۵۹ کیلو و ۴ کیلو بیشتر از رکورد المپیکی بهداد سلیمی، قهرمان المپیک ۲۰۱۲ لندن به مدال طلای دانشجویان جهان رسید تا این وزنه‌بردار روس از حالا خود را به عنوان جدی‌ترین رقیب مولایی برای رقابت‌های قهرمانی ۲۰۱۳ جهان که تا کمتر از ۳ ماه دیگر در لهستان برگزار می‌شود، معرفی کند.

*بهادر مولایی؛ ۵۰ کیلوگرم افزایش رکورد در دو سال

بهادر مولایی سال گذشته و در رقابت‌های ۲۰۱۲ جوانان جهان بعد از ماگمد آبوئف روس روی سکوی نایب قهرمانی ایستاد. در آن رقابت‌ها که در پرو برگزار شد آبوئف با رکورد مجموع ۴۲۶ قهرمان شد و مولایی با رکورد مجموع ۴۱۷ کیلوگرم به مدال نقره دست یافت.

سابقه رقابت مولایی با روسلان آلبگوف هم به رقابت‌های سال ۲۰۱۱ جایزه بزرگ در کشور روسیه برمی گردد که در آنجا آلبگوف با رکورد مجموع ۴۳۵ کیلوگرم قهرمان شد و مولایی با رکورد مجموع ۴۰۰ در مکان چهارم قرار گرفت.

اما اوج درخشش مولایی در رقابت‌های یونیورسیاد جهانی روسیه بود که به طور همزمان با ماگمد آبوئف و روسلان آلبگوف رقابت کرد. مولایی هر چند با رکورد مجموع ۴۵۰ کیلوگرم، بالاتر از آبوئف و پائین تر از آلبگوف روی سکوی نایب قهرمانی ایستاد، اما با ۵۰ کیلوگرم افزایش رکورد نسبت به سال ۲۰۱۱ و ۳۲ کیلوگرم افزایش رکورد نسبت به سال ۲۰۱۲، درخششی خیره کننده داشت و نوید ظهور یک فوق سنگین قدرتمند دیگر را به دنیای وزنه برداری داد.

این رکوردها نشان می‌دهد وزنه‌برداری که طی ۲ سال توانسته است ۵۰ کیلوگرم رکوردهایش را ارتقا دهد می‌تواند طی ۴ ماه آینده و با کار کردن روی نقاط ضعفش در یکضرب، وزنه‌برداری ایران در فوق سنگین را صاحب یک مدال طلای دیگر کند.

*روزی که مولایی رکورد جهان را شکست

۲۴ بهمن ماه سال گذشته تیم شرکت ملی حفاری ایران که رقابت نزدیک و فشرده‌ای با دیگر تیم مدعی، یعنی مناطق نفت خیز جنوب در لیگ برتر وزنه‌برداری داشت با درخشش وزنه‌بردار دسته فوق سنگین خود بهادر مولایی، یک‌بار دیگر از عنوان قهرمانی‌اش دفاع کرد و با اقتدار روی سکوی نخست ایستاد.

بهادر مولایی قهرمان سال ۲۰۱۰ جوانان جهان با شکستن غیر رسمی رکورد جوانان جهان چهره برتر رقابت‌های فینال بود. او در حرکت دوضرب پس از مسجل شدن قهرمانی تیمش به وزنه ۲۴۶کیلوگرم حمله کرد و با مهار آن، رکورد جهانی سعید علی حسینی را پس از ۵ سال ارتقا بخشید.

مولایی فردای آن روز داشت در مورد رکوردهایش گفت: می‌خواستم این رکوردها را در مسابقات جهانی گواتمالا در سال ۲۰۱۲ بزنم که به دلایلی این اتفاق رخ نداد، پس از آن قصد داشتم این رکورد را در جام باشگاه‌های آسیا بزنم که به دلیل عدم اعزام به این رقابت‌ها، باز هم از این امر محروم شدم.

وی افزود: برای رقابت‌های قهرمانی ایران قصد دارم رکورد ۲۵۰ را دوضرب بزنم. روز گذشته هم اگر در یکضرب ۱۸۰ کیلو را زدم، به خاطر زمان زیادی بود که به طول انجامید و باعثشد بدنم سرد شوم. در غیر این صورت توان بلند کردن وزنه ۱۹۳ کیلویی را هم می‌زدم.

وزنه‌بردار ۲۰ ساله فوق سنگین کشورمان در مورد اینکه آیا توانایی شکست رکورد بزرگسالان جهان را دارد، یادآور شد: روی ۲۷۰ کیلو در دوضرب در مسابقات المپیک فکر می‌کنم و در یکضرب هم تا ۲۱۰ کیلو را مهار خواهم کرد.

*شریفی را هم داریم

نباید فراموش کرد که در همین فوق سنگین و زمانی که بهادر مولایی در دوضرب رقابت‌های قهرمانی آسیا اوت کرد، رشید شریفی که پس از ۴ سال محرومیت دوباره روی تخته آمده بود توانست عنوان قهرمانی قاره کهن را به نام خود بزند تا از رشید هم بتوان به عنوان رقیبی جدی برای بهادر در رقابت‌های قهرمانی جهان نام برد؛ وزنه‌برداری که با به پایان رسیدن دوران محرومیتش کوهی از انگیزه است تا یک بار دیگر شایستگی‌هایش را به رخ بکشد.

*ظهور جانشین سلیمی

پس از اینکه بهداد سلیمی و سجاد انوشیروانی در فوق سنگین به همراه ۳ وزنه‌بردار المپیکی دیگر از ترکیب تیم ملی وزنه‌برداری ایران به دلایل مختلف کنار ماندند، در مناظره‌ای تلویزیونی سلیمی به صورت علنی رو در روی کوروش باقری با لحنی طلبکارانه عنوان کرد که اگر من در تیم ملی نباشم چه کسی می‌خواهد امسال برای شما مدال طلا بگیرد که باقری همانجا جواب داد تا ۶ ماه دیگر مشخص می‌شود و بهداد نباید در این خصوص عجله کند.

حال امروز مشخص شده است که آن شخص چه کسی است و مشخص شده است که بهادر مولایی در صورتی که بتواند به ارتقای رکوردهایش طی چند ماه آینده ادامه دهد، در غیاب بهداد سلیمی و سجاد انوشیروانی می تواند مدال طلای جهان در لهستان کسب کند و چه بسا باز هم مانند روال دو سال اخیر هر دو مدال طلا و نقره فوق سنگین جهان به وزنهبرداران ایرانی برسد.