به گزارش افکارنیوز، حمیدرضا آصفی سخنگوی سابق وزارت امور خارجه که در رفع تعلیق فدراسیون در سال ۲۰۰۶ نقش پررنگی ایفا کرد، با اشاره به تلاش فدراسیون فوتبال برای گرفتن میزبانی جام ملت‌های سال ۲۰۱۹ گفت‌وگویی را با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس انجام داد که در ادامه متن آن را می‌خوانیم:

فدراسیون فوتبال در تلاش است تا میزبانی جام ملت‌‌های سال ۲۰۱۹ را برای کشورمان کسب کند، آیا حاضر هستید بنا به نفوذ خود در این ارتباط به فدراسیون فوتبال کمک کنید؟

راجع به گرفتن میزبانی جام ملت‌های ۲۰۱۹ آسیا اگر از سوی فدراسیون فوتبال از من درخواستی بشود که کمکی کنم، حتما کمک خواهم کرد.

به نظر شما ایران این توانایی را دارد که میزبانی جام ملت‌های آسیا در سال ۲۰۱۹ را کسب کند؟

اگر لابی خوب کنیم بله دارد، گرفتن میزبانی جام ملت‌های آسیا کار آسانی نیست اگرچه حق ماست، یعنی ایران استحقاقش را دارد که چنین میزبانی را کسب کند ولی کار بسیار سخت و پیچیده‌ای است. یعنی باید یک رابطه جدی را با کشورهای تاثیرگذار و همچنین دبیرکل کنفدراسیون فوتبال آسیا ایجاد کرد. اگر بخواهیم میزبانی جام ملت‌‌های سال ۲۰۱۹ را کسب کنیم باید از الان روی آن کار کرد و فکر می‌کنم با توجه به حضور دولت جدید و با توجه به فضایی که در ابعاد بین‌‌المللی به وجود آمده می‌شود این میزبانی را گرفت ولی کار جدی را می‌طلبد.

از شما چه کمکی برمی‌آید تا به فدراسیون فوتبال بکنید تا میزبانی جام ملت‌های آسیا را کسب کند؟

ما که بر اساس فرضیات صحبت نمی‌کنیم ولی اگر روزی از ما کمک بخواهند حتما ما در خدمتشان هستیم.

در سال ۲۰۰۰ هم ایران در زمان تصدی‌گری محسن‌ صفایی فراهانی در فدراسیون فوتبال برای گرفتن میزبانی جام ملت‌های آسیا درخواست داده بود فکر می‌کنم شما آن زمان هم عضو هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال بودید.

من زمان آقای صفایی‌فراهانی عضو هیئت‌رئیسه فدراسیون فوتبال نبودم. زمان آقای دادکان عضو هیئت رئیسه بودم.

در آن مقطع صحبتی مطرح شد که برای گرفتن میزبانی جام ملت‌های آسیا اقدام کنید؟

زمان آقای دادکان ما بحثی در خصوص گرفتن میزبانی جام ملت‌های آسیا نداشتیم، اما اگر آن را مطرح می‌کردیم با توجه به تیم قوی فدراسیون آن موقع حتما میزبانی جام ملت‌های آسیا را می‌گرفتیم. فکر می‌کنم قوی‌ترین هیئت رئیسه تاریخ فدراسیون فوتبال کشور همان موقع بود.

به نظر شما فدراسیون فوتبال در اولین اقدام اساسی برای گرفتن میزبانی جام ملت‌های آسیا باید چه کار کند؟

به نظر من یکسری افرادی را که در این حوزه تجربه دارند، دعوت بکند با اینها یک جلسه‌ای بگذارد افرادی مثل دکتر دادکان، مثل آقای شریعتمداری که آن موقع وزیر بود و همزمان عضو هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال هم محسوب می‌شد برخی از افراد که در مجلس و کمیسیون ورزش هستند آنها را بخواهد، یک تیم ورزشی را به وجود بیاورد، ۱۰-۱۲ نفر زیر نظر سرپرست وزارت ورزش یعنی آقای صالحی بنشینند و شرایط گرفتن میزبانی را و کارهایی که باید در این حوزه انجام بدهند را بررسی کنند.

در وهله نخست هم فدراسیون فوتبال خودش را بینیاز از نظر نخبگان نداند. از کانالهای رسمی وارد قضیه نشویم این خیلی مفید به فایده نیست. یک جلسهای را برقرار کند با آنهایی که صاحبنظر هستند گفتم مثل آقای دادکان و دوستان دیگر که میتوانند در این زمینه کمک شایانی بکنند. بعد از آن بر اساس دادههایی که داده میشود قدمهای بعدی را فدراسیون میتواند برای گرفتن میزبانی جام ملتهای آسیا در سال ۲۰۱۹ بردارد.