به گزارش افکارنیوز: علی دوستی‌مهر که همراه با تیم ملی فوتبال نوجوانان کمتر از ۵۰ روز دیگر باید در جام جهانی امارات شرکت کند، در گفت‌وگوی تفصیلی با ایسنا، به سوالات مختلفی درباره ارزیابی حریفان ایران در جام جهانی، روند آماده‌سازی تیم ملی، بازی‌های تدارکاتی آتی و… پاسخ داد که در زیر می‌آید:

** آرژانتین اگر ضعیف هم باشد اما نامش سنگین است

سرمربی تیم ملی ابتدا در ارزیابی از تیم‌های آرژانتین، اتریش و کانادا هم‌گروه‌های ایران در این رقابت‌ها، اظهار کرد: گروه آسانی نداریم. آرژانتین تیمی است که همواره در رده‌ پایه بالای جدول بوده و اگر ضعیف هم باشد اسم بزرگی دارد که در قیاس با اتریش و کانادا هر کیفیتی داشته اما نامش سنگینی می‌کند. اولین بازی ما با آرژانتین است و از فدراسیون خواسته‌ایم تا تصاویر چند بازی از این تیم را در اختیار ما بگذارد. اتریش و کانادا هم قطعا تیم‌های پرقدرتی بودند که توانستند به جام جهانی راه پیدا کنند چون می‌بینیم بزرگانی در فوتبال پایه چون هلند، فرانسه، آلمان و اسپانیا نتوانستند به این رقابت‌ها برسند. آرژانتین هم در گروه خود توانست کلمبیا یکی از چهار تیم پایانی جام جهانی نیجریه را حذف کند و بالا آمد. اینها نشان می‌دهد کار بسیار سختی داریم.

** مهمترین نگرانی ما نداشتن بازی‌های تدارکاتی کافی است

سرمربی تیم نوجوانان مهمترین دغدغه و مشکل تیمش که در یکسال گذشته همواره با آن دست‌به گریبان‌بوده را کمبود بازی‌های تدارکاتی خارجی عنوان کرد و به ایسنا گفت: تنها مساله‌ای که در آستانه جام جهانی ما را نگران کرده همین عدم داشتن بازی‌های تدارکاتی کافی است! تیم نوجوانان وقتی به جام جهانی نیجریه می‌رفت بیش از ۴۰ یا ۵۰ بازی‌ تدارکاتی خارجی مختص حضور در همان رقابت‌ها انجام داد اما اکنون که به جام جهانی امارات می‌رویم حداکثر ۶ یا ۷ بازی داشته‌ایم که به همین اندازه تجربه ما کمتر است.

** اردوهای تیم نوجوانان بی‌وقفه ادامه داشت

وی تاکید کرد: یکی از مهمترین موضوع‌ها در جام جهانی نترسیدن بازیکنان از نام‌ها و تیم‌های بزرگ است. در نیجریه خوشبختانه چنین شرایطی را داشتیم. البته الان هم بدون در نظر گرفتن این مساله اردوهای تیم نوجوانان بی‌وقفه ادامه داشت و خداراشکر تیم بسیار خوبی ساخته‌ایم. اگر چه هیچ بازی تدارکاتی داخلی جای بازی‌های خارجی را نمی‌گیرد اما در ایران با تیم‌های باشگاهی زیادی بازی کردیم که اکثرا تیم‌هایی بودند که از نظر سنی چند سال بزرگتر از بازیکنان ما داشتند.

** احتمالا در آلمان با هامبورگ، موشن‌گلادباخ و دوسلدورف بازی می‌کنیم

دوستی‌مهر از احتمال قریب‌الوقوع حضور تیم نوجوانان در آلمان و انجام بازی تدارکاتی با تیم‌های هامبورگ، موشن‌گلادباخ، دوسلدورف و… خبر داد و به ایسنا گفت: چند ماه پیش قرار بود اردویی در آلمان داشته باشیم که متاسفانه انجام نشد اما اکنون با تلاش فدراسیون و رایزنی‌های مهدی مهدوی‌کیا به احتمال فراوان در اوایل مهرماه این اردو در آلمان برگزار می‌شود تا بتوانیم ۵ دیدار تدارکاتی در آنجا داشته باشیم. در آن مقطع بازی‌های رسمی تیم‌های زیر ۱۹ و زیر ۲۱ سال آلمان تعطیل است و تیم‌های باشگاهی قادر به انجام چنین دیدارهایی هستند. در حال حاضر صحبت بر سر بازی با تیم‌هایی چون هامبورگ، موشن‌گلادباخ، دوسلدورف و… است که تیم‌های بسیار خوبی هستند اما هنوز قطعی نشده است.

** نمی‌توانیم خودمان را گول بزنیم و برویم ۵گل از آرژانتین بخوریم!

دوستی‌مهر در واکنش به این نظر که " در بازی‌های تدارکاتی داخلی عمدتا با تیم‌های بزرگسال بازی کرده و بعضا نتایج را واگذار کردید و اکنون هم در مصاف با تیم‌های خوب اروپایی امکان شکست وجود دارد، فکر نمی‌کنید در آستانه جام جهانی ممکن است روحیه بازیکنان نوجوان با این شکست‌ها پایین بیاید؟ " اظهار کرد: اینکه تیم ملی به ویژه تیمی که بازیکنانش نوجوان هستند باید با روحیه و شادابی بالایی به تورنمنمت‌های مهم برود را قبول دارم؛ اما این شرایط وقتی باید ایجاد شود که تمامی برنامه‌های ما موبه مو اجرا شده باشد. وقتی بخاطر مشکلات مالی فدراسیون در گذشته و حتی الان، نتوانسته‌ایم بازی تدارکاتی خارجی کافی داشته باشیم، نمی‌توانیم با این دلیل که نکند روحیه تیم پایین بیاید اکنون هم فرصت انجام این بازی‌ها را از دست بدهیم.

وی ادامه داد: اگر چنین شود خودمان را گول زدیم و آن وقت یکدفعه می‌رویم و در جام جهانی ۵ گل از آرژانتین می‌خوریم! حمل بر خودستایی نباشد اما من عمرم را در راه معلمی و آموزش گذرانده‌ام و می‌دانم چطور باید شرایط را به بازیکنان نوجوان تفهیم کرد که واقعیت را خوب درک کنند و در بازی‌های تدارکاتی با تیم‌های خوب، نتایج را فراموش کرده و فقط به دنبال اهداف خودشان باشند.

** ترور شخصیت شدیم اما بدون ترس مقابل بزرگسالان ایستادیم!

وی در پاسخ به اینکه اگر تیم ملی توانست تا مراحل پایانی جام جهانی پیش‌رو، مشکل بدنی نخواهیم داشت، تصریح کرد: وقتی بازی‌های تدارکاتی خارجی نداشتیم و در چند مورد هم شاهد لغو آنها بودیم، من بدون آنکه از نتایج بترسم تیم نوجوانان را به دیدار تیم‌های جوانان، امید و بزرگسال فرستادم تا ترس آنها بریزد و به لحاظ بدنی آماده شوند. من می‌دانستم از صبا، سایپا، نفت و… با گل‌های فراوان می‌بازیم اما رفتیم و باختیم، ترور شخصیت شدیم، همه انتقادها را به جان خریدیم اما ترس بازیکنان‌مان را از بین بردیم، تجربه‌شان را افزایش داده و به لحاظ بدنی آنها را به حدی رساندیم که بتواند یکی از نقاط قوت ما در جام جهانی باشد. به جرات می‌توانم بگویم اگر تیم ما مشکل تاکتیکی و فنی داشته باشد اما به هیچ وجه مشکل بدنی ندارد.

** در جام جهانی می‌خواهیم بهتر از نهمی دنیا را بدست آوریم

دوستی‌مهر در پاسخ به اینکه چه هدفی را در جام جهانی امارات دنبال می‌کنید نیز به ایسنا گفت: در آخرین مرتبه حضور تیم نوجوانان در جام جهانی توانستیم از گروه‌مان بالا بیاییم و نهایتا در حساب و کتاب نتایج تیم‌ها در دنیا نهم شدیم. الان به دنبال این هستیم که آن موفقیت را ارتقا دهیم و در جایگاه بهتری قرار بگیریم.

** هنوز مدعیان قهرمانی مشخص نیستند

سرمربی تیم نوجوانان در پاسخ به اینکه چه تیم‌هایی را مدعی قهرمانی می‌دانید، خاطرنشان کرد: الان هیچ پیش‌بینی دقیقی از کیفیت حریفان و مدعیان قهرمانی نمی‌توان کرد چون فوتبال در نوجوانان و حتی جوانان با رده‌ بزرگسالان متفاوت است. فوتبال در این رده واقعا ناشناخته است و به هیچ وجه قابل پیش‌بینی نیست. عاطفه، احساس و وضعیت روانی در میان بازیکنان و کل تیم تاثیرگذار است و ممکن است یک تیم در ۵ دقیقه ۵ گل بخورد!

** از الان می‌توان نمره قبولی را به میزبانی امارات داد

وی که پس از قرعه‌کشی جام جهانی چند روز را برای حضور در برخی کلاس‌ها در امارات مانده بود، در این باره توضیح داد: در امارات حضور داشتیم تا با شرکت در بعضی کلاس‌ها با آخرین قوانین و مقررات بازی‌های نوجوانان آشنا شویم. همچنین تمامی ورزشگاه‌ها و هتل اقامت تیم‌ها هم معرفی شد. دو بازی نخست ایران در دوبی و آخرین دیدار ما که مقابل اتریش است در العین خواهد بود که فاصله یک‌ساعته با دوبی دارد.

دوستی‌مهر درباره وضعیت میزبانی امارات نیز توضیح داد: از الان می‌توان نمره قبولی میزبانی جام جهانی نوجوانان را به امارات داد چون ورزشگاه‌های بسیار باکیفیت و هتل‌های خوبی دارند که شرایط برای همه تیم‌ها مهیا کرده است. به لحاظ آب و هوایی هم شاید شرایط برای تیم ما بهتر از تیم‌هایی مثل کانادا و حتی اتریش باشد که اکثر روزهای سال در آنجا جزو فصول سرد است.

** پس از جام جهانی استعدادیابی گسترده‌ای را در ایران به راه می‌اندازیم

سرمربی تیم نوجوانان همچنین در پاسخ به اینکه آیا این تیم نوجوانان پس از جام جهانی استخوان‌بندی تیم جوانان را تشکیل می‌دهد یا اینکه تیم کنونی جوانان که با مدیریت شما و سرمربیگری رحیم میراخوری شکل گرفته به کارش ادامه می‌دهد، به ایسنا گفت: پس از جام جهانی نوجوانان و بازی‌های مقدماتی جوانان، استخوان‌بندی این دو تیم با هم تلفیق شده و تیم جدیدی را برای جوانان تشکیل می‌دهند و در کنار آنها استعدادیابی گسترده‌ای را برای رده جوانان در کشور خواهیم داشت تا در برآیند کلی به جمعی از بازیکنان مستعد، باکیفیت و باتجربه رسیده باشیم و تیم را برای حضور در رقابت‌های قهرمانی آسیا و سپس جام جهانی جوانان آماده کنیم.

** مهدوی‌کیا در امارات کنار ماست

دوستيمهر با بيان اينکه مهديمهدوي کيا هم در امارات کنار تيم ملي خواهد بود، در پايان از تمام کارشناسان، مربيان و علاقمندان فوتبال پايه درخواست کرد تا در آستانه جام جهاني نوجوانان از هر کمکي به اين تيم دريغ نکنند و کادر فني تيم ملي هم با افتخار از راهنماييها و کمکهاي آنها استقبال ميکند.