به گزارشافکارنیوز، تیم استقلال چهارشنبه از ساعت ۱۵:۳۰ به وقت ایران از مرحله یک چهارم نهایی رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا در تایلند به مصاف بوریرام خواهد رفت. دیدار رفت دو تیم با نتیجه یک بر صفر با تک گل خسرو حیدری به سود استقلال به پایان رسید تا آبی‌پوشان در بازی برگشت با پشتوانه این یک گل از لحاظ روحی - روانی از شرایط بهتری نسبت به حریف تایلندی برخوردار باشند هرچند که با توجه به نمایش دیدار رفت بوریرام، کار شاگردان امیر قلعه‌نویی در خانه حریف برای صعود به جمع ۴ تیم برتر آسیا بسیار دشوار خواهد بود.

استقلال در صورتی که موفق به صعود شود پس از ۱۱ سال دوباره به مرحله نیمه‌نهایی این رقابت‌ها صعود خواهد کرد. نماینده آبی‌پوش ایران از ۱۶ فروردین ۱۳۸۱ دیگر موفق به حضور در نیمه‌نهایی آسیا نشده است و در صورت برتری این تیم مقابل بوریرام طلسم ۴۱۸۴ روزه این تیم برای صعود به این مرحله از رقابت‌ها شکسته خواهد شد.

بر همین اساس قصد داریم در مطلبی آماری تمام صعودهای استقلال به مرحله نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان آسیا(جام باشگاه‌‌های آسیا) را بررسی کنیم:

تیم استقلال پس از پوهانگ استیلرز کره‌جنوبی با ۲ عنوان قهرمانی، دو نایب قهرمانی و دو مقام سومی دومین تیم پرافتخار آسیا محسوب می‌شود.

استقلالی‌ها در سال‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۹۰ عنوان قهرمانی آسیا را تصاحب کرده است؛ سال‌های ۱۹۹۱ و ۱۹۹۹ آسیا شاهد نایب قهرمانی استقلال بوده و در سال‌های ۱۹۷۱ و ۲۰۰۲ سومی آسیا به نام استقلالی‌ها به ثبت رسیده است.

با این حساب استقلال ۶ بار به مرحله نیمه‌نهایی آسیا صعود کرده است که در صورت صعود دوباره در فصل جاری، این اتفاق برای هفمین‌بار این بار به نام شاگردان امیر قلعه‌نویی محقق خواهد شد، با این حال نکته قابل توجه اینکه پس از اینکه از فصل ۲۰۰۲ - ۲۰۰۳ که رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا با الگوبرداری از لیگ قهرمانان آسیا با شکل و شمایلی جدید برگزار می‌شود، استقلالی‌ها با اینکه بارها به مرحله حذفی رقابت‌ها راه پیدا کرده‌اند، اما هنوز موفق به رسیدن به جمع ۴ تیم برتر آسیا نشده‌اند و حتی حضور در جمع ۸ تیم برتر آسیا نیز برای اولین بار برای این تیم به وقوع پیوسته است.

قهرمانی‌ها:

در سال ۱۹۷۰ استقلال پس از صعود از مرحله گروهی به عنوان تیم نخست در مرحله نیمه نهایی از سد نماینده اندونزی گذشت و در فینال پس از برتری ۲ بر یک مقابل هاپوئل از رژیم اشغالگر قدس اولین قهرمانی آسیا را به دست آورد. گل‌های استقلال در این دیدار را غلام وفاخواه و مسعود معینی به ثمر رساندند.

در فصل ۱۹۹۰ - ۱۹۹۱ استقلال برای دومین‌بار قهرمان آسیا شد. در این فصل استقلال پس از عبور از سد السد قطر در دیدارهای مرحله مقدماتی، در مرحله دوم گروهی که به نوعی حکم مرحله یک‌چهارم نهایی رقابت‌ها را داشت با تیم‌هایی از کره شمالی، تایلند و بنگلادش همگروه شد تا برای صعود به نیمه‌نهایی در دیدارهایی که به صورت متمرکز به میزبانی داکا بنگلادش برگزار شد، شرکت کند.

در این گروه استقلال ابتدا ۲ بر یک ۲۵ آوریل کره‌شمالی را شکست داد، سپس مقابل بانکوک بانک تایلند ۲ بر یک به برتری رسید تا مصافش با تنها تیم تایلندی در تاریخچه رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا با پیروزی همراه باشد و در نهایت با تساوی مقابل محمدان بنگلادش به عنوان سرگروه به نیمه‌نهایی رسید.

در این دوره استقلال در نیمه‌نهایی پلیتا جایا اندونزی را شکست داد و به فینال رسید و در فینال هم با غلبه بر لیائونینگ چین با نتیجه ۲ بر یک و با گل‌های رضا حسن‌زاده و صمد مرفاوی عنوان قهرمانی رقابت‌ها را به خود اخصاص داد.

نکته جالب اینکه در فصل جاری لیگ قهرمانان آسیا هم استقلال باید در یک چهارم نهایی به مصاف تیم دیگری از تایلند رفته و در صورتی که تاریخ بخواهد پس از ۲۲ سال برای این تیم تکرار شود، می‌توان به قهرمانی سه باره استقلال در آسیا بیش از پیش امیدوار بود.

نایب قهرمانی‌ها:

استقلال در سال ۱۹۹۱ برای اولین‌بار عنوان نایب قهرمانی را به دست آورد. در این فصل استقلال پس از عبور از مرحله پلی‌آف و گروهی در نیمه نهایی الریان قطر را ۲ بر یک شکست داد و به فینال رسید.

در فینال اما استقلالی‌ها با شکست از الهلال در ضربات پنالتی نتواستند قهرمانی در آسیا را هت‌تریک کرده و با نایب قهرمانی کار را به پایان رساندند.

دومین نایب قهرمانی آسیا هم برای استقلال در فصل ۹۸-۹۹ در حالی رقم خورد که استقلال به خاطر میزبانی مرحله نهایی در ایران بهترین فرصت را داشت تا سومین عنوان قهرمانی آسیا را به دست بیاورد.

در این سال استقلال پس از برتری در بازی پلی‌آف و صعود از مرحله گروهی در غرب آسیا در نیمه نهایی و در یک بازی نوستالوژیک و خاطره‌انگیز ۴ بر ۳ در وقت‌های اضافه موفق به صعود در فینال شد، با این حال شاگردان ناصر حجازی در بازی فینال و در مقابل ۱۲۰ هزار تماشاگری که برای به راه انداختن جشن قهرمانی به ورزشگاه آزادی آمده بودند ۲ بر یک از جوبیلیو ایواتا ژاپن شکست خورد و یک نایب قهرمانی دیگر در آسیا را به خود اختصاص داد. گل استقلال را در این دیدار سیروس دین محمدی به ثمر رساند که این گل، گل سال آسیا شد.

عناوین سوم:

در سال ۱۹۷۱ استقلال برای اولین بار روی سکوی آسیا ایستاد. این تیم پس از عبور از یک دیدار پلی‌آف و صدرنشینی در مرحله گروهی در نیمه‌نهایی ۲ بر صفر بازی را به الشرطه عراق واگذار کرد و در دیدار رده‌بندی با برتری ۳ بر ۲ مقابل راک‌آرمی کره‌جنوبی به مقام سومی آسیا رسید.

فصل ۲۰۰۱-۲۰۰۲ آخرین فصلی بود که رقابت‌های باشگاهی آسیا با عنوان " جام باشگاه‌های آسیا " برگزار شد که یک بار دیگر میزبانی مرحله نهایی به ایران واگذار شد.

در این سال هم استقلال پس از برتری در دو دیدار پلی‌آف و صدرنشینی مرحله گروهی در غرب آسیا در مرحله نیمه نهایی در ایران در حالی ۲ بر یک از آنیانگ ال‌جی کره‌جنوبی شکست خورد که ورزشگاه آزادی به دلیل بارش شدید باران تبدیل به باتلاق شده بود و همین موضوع یکی از دلایلی بود که استقلالی‌ها را از رسیدن به فینال محروم کرد. یدالله اکبری تک گل استقلال در این دیدار را به ثمر رساند.

در رده‌بندی نیز استقلال نسف قارشی ازبکستان را با نتیجه پرگل ۵ بر ۲ شکست داد و برای دومین‌بار به سومی آسیا رسید.

استقلالی‌ها چهارشنبه یک بار دیگر برای رسیدن به مرحله نیمه‌نهایی تلاش خواهد کرد تا با رسیدن به جمع ۴ تیم برتر آسیا فوتبالدوستان ایرانی را پس از ۲۲ سال به عنوان قهرمانی در قاره کهن امیدوار سازد. این طور که آب و هوا نشان می دهد روز بازی هوای تایلند ابری و بارانی است و باید دید که در جریان مسابقه هم باران می بارد یا خیر.