به گزارشافکارنیوز،دود از کنده بلند می شود! این ضرب المثلی است قدیمی که رضا عنایتی مهاجم کهنه کار صبا در لیگ سیزدهم مصداقی برای صحت آن است.

مهاجم اسبق استقلال این فصل ۴ گل به ملوان، نفت و ۲ گل به گسترش زده است. ضمن اینکه ۴ پاس گل هم داده و دو بار روی حرکاتش درون محوطه جریمه رقبا پنالتی گرفته تا پرامتیازترین بازیکن لیگ سیزدهم باشد.

بعد از آقای گل سابق فوتبال ایران، نوبت به لوییز پریرا مهاجم سیه چهره و برزیلی فولاد می رسد که با زدن ۴ گل به داماش(۲)، راه آهن و مس دومین مرد تاثیرگذار لیگ تا هفته نهم مسابقات لقب بگیرد. مهاجم ۱۲ گله فصل قبل فولاد، این فصل ۲ مرتبه همبازی هایش را با پاس گل به سمت دروازه رقبا بدرقه کرده و یک بار پنالتی گرفته است.

جدول مردان تاثیرگذار لیگ دو بازیکن ۶ امتیازی دارد که از قضا هر دو خروجی های پرسپولیس بودند.

خروجی های کاملا موفق پرسپولیس!

اینکه پرسپولیس مدل ۹۲ در جدول مردان تاثیرگذار هنوز نماینده ای پیدا نکرده یک بحثاست و اینکه ۳ بازیکن خروجی اش در تراکتورسازی و داماش می درخشند بحثی دیگر!

کریم انصاری فرد در تراکتور ۳ گل به ذوب آهن، صبا و ملوان زده که این ۲ گل آخرش را در هفته های هشتم و نهم به ثمر رسانده است. کریم ۳ پاس گل هم به هم تیمی هایش داده است تا ۶ امتیاز در جدول مردان تاثیرگذار لیگ بگیرد.

روح الله سیف اللهی همان بازیکنی که فصل پیش مانوئل خوزه پرتغالی در پرسپولیس به او ۹۸ دقیقه برابر داماش و تراکتور بازی داد، این پایان کار روح الله در اردوی قرمزها بود و حالا بال راست دیپورتی پرسپولیس برای داماش ۳ گل به نفت، سپاهان و فجر زده و جالب تر اینکه دو پاس گل هم داده و یک بار برای داماش شهر باران پنالتی گرفت.

نکونام موثرترین استقلالی لیگ

آبی های پایتخت اگرچه بعد از تحمل باخت برابر استقلال خوزستان و ذوب آهن و توقف مقابل پرسپولیس در ۳ هفته آخر لیگ فعلا شرایط چندان مناسبی در جدول لیگ ندارند اما در میان مران مثمر ثمر لیگ، سه نام بزرگ آبی یافت می شود.

فرهاد مجیدی کاپیتان آبی ها و محمد قاضی مهاجم فصل پیش با شرایط مشابه ۴ امتیازی هستند و جالب تر اینکه جواد نکونامی که خیلی ها به شیوه بازیش در استقلال ایراد می گیرند ۵ امتیازی است.

هافبک لالیگایی ارتش ژنرال ۲ مرتبه از روی نقطه پنالتی دروازه فجر و راه آهن را باز کرده است و ۳ مرتبه پاس گل داده تا در غیاب یک بازیگردان خوب، گوشه ای از بار میانه میدان استقلال را روی دوش بکشد.

و اما فرهاد مجیدی!

کاپیتان محبوب آبی ها این فصل یک گل ۳ امتیازی به گسترش فولاد زد، آن هم ۳۵ دقیقه بعد از ورودش به زمین در هفته اول بازی ها. در ایستگاه سوم هم ۱۳ دقیقه بعد از تعویض شدن به جای سیاوش اکبرپور دروازه فجر سپاسی را در شیراز گشود.

فرهاد آبی ها ۲۲ دقیقه پس از تعویض شدن با محمد مهدی نظری هم یک گل ۳ امتیازی به داماش زد تا دست کم ۶ امتیاز از ۱۵ امتیاز استقلال را یک تنه گرفته باشد و نشتان بدهد «تعویضی اش» بیشتر می ارزد!

مجیدی در بازی هفته ششم آبی ها مقابل راه آهن هم در دقیقه ۸۵ یک پنالتی از مدافعان حریف گرفت تا عاملی شود برای دو گله شدن جواد نکونام تا اینجای بازی های لیگ. جالب این که در آن بازی هم فرهاد از ابتدای نیمه دوم به جای مهدی نظری وارد زمین شده بود!

بختیار و پریرا ستاره های صدرنشین

اگر فولاد با ۱۹ امتیاز صدرنشین لیگ سیزدهم تا ایستگاه نهم رقابت هاست قطعا باید ممنون دو ستاره این فصل خود باشد که مانند گذشته در خط ماینی و حمله اش می درخشند!

حسین فرکی در خط هافبک از هنر بختیار رحمانی بهره می برد. مغز متفکری که کاپیتان قرمزپوشان اهوازی است و ۳ گل به داماش(هفته چهارم)، استقلال خوزستان(هفته ششم) و ذوب آهن(هفته هشتم) زد که این آخری ۳ امتیازی بود. سرگروه جنوبی ها برای اینکه تاثیرگذاری اش را بیشتر نشان دهد ۲ پاس گل هم داده است!

البته تساره ای که در آسمان جنوب پرنورتر از کاپیتان فولاد به نظر می رسد لوسیانو پریرا نام دارد. مهاجم برزیلی صدرنشین فصل قبل هم ۱۲ گل برای تیم حسین فرکی به ثمر رساند.

لوسیانو در لیگ سیزدهم موتور گلزنی اش از هفته چهارم برابر داماش روشن شد آن هم با کارکرد مضاعف!

پریرا به داماش ۲ گل زد تا سهم عمده ای در پیروزی ۳ - یک تیمش داشته باشد. بعد گلی ۳ امتیازی به راه آهن در هفته پنجم لیگ زد که البته از روی نقطه پنالتی به ثمر رسید.

مندز در ایستگاه نهم لیگ هم گل اول فولاد را وارد دروازه مس کرد تا در کنار ۲ پاس گل و تک پنالتی که گرفته ۷ امتیاز در جدول مردان تاثیرگذار لیگ بگیرد.

موثرترین بازیکنان لیگ ۱۳ تا هفته نهم

ردیف

بازیکن

تیم

گل زده

پاس گل

پنالتی گرفته

امتیاز

۱

غلامرضا عنایتی

صبا

۴

۴

۲

۱۰

۲

لوسیانو پریرا

فولاد اهواز

۴

۲

۱

۷

۳

روح الله سیف اللهی

داماش

۳

۲

۱

۶

۴

کریم انصاری فرد

تراتکتورسازی

۳

۳

-

۶

۵

جواد نکونام

استقلال

۲

۳

-

۵

۶

عادل کلاه کج

استقلال خوزستان

۲

۳

-

۵

۷

مهدی رجب زاده

ذوب آهن

۴

۱

-

۵

۸

مهرداد بایرامی

گسترش فولاد

۴

۱

-

۵

۹

بختیار رحمانی

فولاد اهواز

۳

۲

-

۵

۱۰

علی کریمی

تراکتورسازی

۳

۱

۱

۵

۱۱

محمد غلامی

سپاهان

۵

-

-

۵

۱۲

رضا نوروزی

نفت

۵

-

-

۵

۱۳

فرهاد مجیدی

استقلال

۳

-

۱

۴

۱۴

محمد قاضی

استقلال

۳

۱

-

۴

۱۵

سجاد شهباززاده

سایپا

۳

۱

-

۴