به گزارش افکارنیوز، در یازدهمین دوره رقابتهای فوتبال لیگ قهرمانان آسیا تیم‌های سپاهان اصفهان(قهرمان لیگ) و استقلال(قهرمان جام حذفی) و تراکتورسازی تبریز(نایب قهرمان) بصورت مستقیم و صبای قم(تیم چهارم لیگ) در مرحله پلی‌آف، نمایندگان ایران در این دوره از مسابقات بودند که صبای قم با شکست در بازی پلی‌آف برابر الشباب امارات به مرحله گروهی هم نرسید. تیم‌های سپاهان اصفهان و تراکتورسازی هم در گروه‌های خود به ترتیب جایگاه‌های سوم و چهارم را بدست آوردند و از صعود به مرحله حذفی باز ماندند.

در این شرایط استقلال که در مرحله مقدماتی در گروه مرگ قرار داشت، با موفقیت برابر الهلال عربستان، الریان قطر و العین امارات به عنوان صدرنشین راهی مرحله حذفی شد. شاگردان امیر قلعه‌نویی در مرحله یک‌شانزدهم نهایی در بازی رفت با نتیجه ۴ بر ۲ و در بازی برگشت با نتیجه صفر بر صفر برابر الشباب امارات به پیروزی دست یافت و به مرحله بعدی صعود کرد.

پیروزی یک بر صفر و ۲ بر یک برابر بوریرام تایلند در مرحله یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا باعثشد آبی‌پوشان تهرانی به عنوان سومین تیم ایران و نخستین تیم پایتخت به جمع ۴ تیم برتر آسیا راه یافته و شانس خود را برای قهرمانی در این مسابقات افزایش دهند.

اصفهانی‌های نایب قهرمان
نخستین تیم ایرانی که به نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا صعود کرد، سپاهان اصفهان بود که توانست در پنجمین دوره این مسابقات به عنوان نایب قهرمانی دست یافته و جواز حضور در جام باشگاه‌های جهان را هم کسب کند.

آنها پس از اینکه در مرحله گروهی مقابل تیم‌های الاتحاد سوریه، العین امارات و الشباب عربستان بسیار موفق عمل کردند، به عنوان تیم نخست به مرحله حذفی راه یافتند. تساوی بدون گل در دو بازی رفت و برگشت برابر کاوازاکی فرونتال و پیروزی ۵ بر ۴ در ضربات پنالتی، باعثصعود این تیم اصفهان به مرحله نیمه‌نهایی آن دوره از مسابقات شد.

پیروزی ۳ بر یک در بازی رفت و تساوی بدون گل در بازی برگشت مقابل الوحده امارات، زردپوشان اصفهانی را به فینال آن دوره از مسابقات رساند. در بازی پایانی سپاهانی‌ها برابر اوراواردز ژاپن در بازی رفت به تساوی یک بر یک و در بازی برگشت تن به شکست ۲ بر صفر دادند تا به عنوان نایب قهرمانی آن مسابقات بسنده کنند.

سه سال بعد شاگردان ذوب‌آهنی منصور ابراهیم‌زاده دومین تیم اصفهانی و ایران بودند که به فینال لیگ قهرمانان آسیا رسیدند. آنها در مرحله گروهی برابر بنیادکار ازبکستان، الاتحاد عربستان و الوحده امارات خوش درخشیدند و عنوان تیم نخست را در گروه مرگ بدست آوردند. پیروزی یک بر صفر برابر مس کرمان در تک بازی مرحله حذفی، تیم ذوب‌آهن اصفهان را به مرحله یک‌چهارم نهایی رساند.

در این مرحله پوهانگ استیلرز کره‌جنوبی حریف تیم ذوب‌آهن اصفهان بود. پیروزی ۲ بر یک در بازی رفت و تساوی یک بر یک در بازی برگشت، مردان منصور ابراهیم‌زاده را به دیدار نیمه نهایی رساند. در آن مرحله مردان ابراهیم‌زاده در بازی رفت مقابل الهلال عربستان به پیروزی یک بر صفر دست یافتند و با تکرار این نتیجه در بازی برگشت، پیروزی فراموش نشدنی را برای فوتبال ایران رقم زده و به عنوان دومین تیم باشگاهی کشورمان به دیدار نهایی لیگ قهرمانان آسیا راه یافتند.

بازی فینال جام هشتم بصورت تک بازی برگزار شد که ذوب‌آهن با نتیجه ۳ بر یک مغلوب سئونگنام ایلهوآ چونما کره‌جنوبی شد و به عنوان نایب قهرمانی این رقابتها دست یافت. مسابقه‌ای که در ورزشگاه المپیک توکیو برگزار شده بود.

طلسم ۱۹ ساله می‌شکند؟

حالا پس از دو سال، یک تیم دیگر ایرانی به مرحله نیمه‌نهایی مهمترین تورنمنت باشگاهی در آسیا راه یافته است و امیدواریم با پیروزی در بازی‌های باقیمانده بتواند بعد از ۱۹ سال فوتبال ایران را صاحب جام قهرمانی این مسابقات کند.

به گزارش خبرنگار مهر، تاکنون تیم‌های فوتبال سپاهان اصفهان(هشت مرتبه)، استقلال تهران(شش مرتبه)، پرسپولیس، ذوب‌آهن اصفهان، صبای قم(هرکدام سه مرتبه) و پاس تهران، فولادخوزستان، سایپای کرج، مس کرمان و تراکتورسازی تبریز نمایندگان ایران در دوره‌های گذشته این جام بوده‌اند که تیم‌های سپاهان و ذوب‌آهن با کسب عنوان نایب قهرمانی، تنها افتخارات تیم‌‎های باشگاهی ایران در این جام را بدست آورده‌اند.

همچنین نباید فراموش کرد آخرین قهرمانی تیمهای ایرانی در مسابقات باشگاهی آسیا به سال ۱۹۹۳ باز میگردد که طی آن تیم پاس ایران موفق شد با پیروزی برابر الشباب عربستان عنوان قهرمانی آن رقابتها را از آن خود کرد.