به گزارش افکارنیوز، نایب رییس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی گفت: در طول ۴۰ سال گذشته ۱۰ نفر در قله‌های هشت هزار متری جان خود را از دست داده‌اند.

سیدمرتضی موسوی اظهار کرد: از سال ۱۳۵۲ که صعود به قلل هشت هزار متری توسط کوهنوردان ابرانی آغاز شد، تا به حال حدود ۳۵۰ نفر به این قلل رفته‌اند که از این تعداد ۱۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند. از این تعداد حدود ۲۹۰ نفر به صورت رسمی و با داشتن تاییدیه فدراسیون و مجوز شورای برون مرزی اعزام شدند که دو نفر از آن عزیزان جان خود را از دست دادند.

وی افزود: مرحوم محمد اوراز در قله گاشربروم یک و مرحوم جعفر ناصری در قله ماناسلو جان خود را از دست دادند. این عزیزان به خاطر خطای انسانی کشته شدند.

نایب رییس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی با اشاره به اینکه تعدادی از افراد هم به صورت غیررسمی، مستقل و نداشتن تاییدیه فدراسیون به این ارتفاع رفته و جان خود را از دست دادند، گفت: از ایران حدود ۶۰ نفر به صورت غیررسمی به قلل هشت هزار متری رفته‌اند که هشت نفر از آنها جان خود را از دست دادند. البته در مورد خروج غیررسمی باید بگویم که این تعداد ۶۰ نفر مربوط به کوهنوردانی است که تقریبا شناخته شده هستند و با کوهنوردی ارتباط داشته‌اند. ممکن است تعداد زیادی از طریق تورهای گردشگری و بقیه روش‌ها اقدام به صعود کرده باشند که آمار آنها مدنظر ما نیست.

وی یادآور شد: آیدین بزرگی، پویا کیوان، مجتبی جراحی، لیلا اسفندیاری، سامان نعمتی، داوود خادم، عیسی میرشکاری و مهدی اعتمادفر نفراتی هستند که به صورت مستقل صعود کرده بودند و جان خود را از دست دادند.

موسوی گفت: تعدادی از کوهنوردان تقاضای گرفتن تاییدیه صعود به هیمالیا را دارند که از طریق کمیته هیمالیانوردی تقاضای آنها بررسی میشود. هماکنون تنها یک کوهنورد ایرانی با داشتن تاییدیه فدراسیون در قلل هشت هزار متری فعالیت میکند و او کسی نیست جز عظیم قیچیساز که در چوآیو قرار دارد.