به گزارش افکارنیوز، در پایان مراحل مقدماتی مسابقات ۳ وزن پایانی چهل‌ و چهارمین دوره رقابت‌های کشتی فرنگی قهرمانی جهان که از ساعت ۱۴:۳۰ عصر امروز در بوداپست مجارستان آغاز شده است، امیر علی‌اکبری نمایند سنگین‌وزن کشورمان با پیروزی مقابل حریفان به دیدار‌ فینال راه یافت.

در وزن ۱۲۰ کیلوگرم که ۲۷ کشتی‌گیر حضور دارند امیر علی‌اکبری بعد از پیروزی مقابل کشتی‌گیرانی از اوکراین، سوئد و آلمان راهی نیمه‌نهایی شد.

وی برای حضور در دیدار پایانی با نتیجه ۴ بر یک مقابل رضا کایالپ، دارنده مدال طلای ۲۰۱۱ جهان و برنز المپیک لندن از ترکیه به برتری دست یافت و فینالیست شد.

علی‌اکبری برای کسب مدال طلا با هیکی نابی، دارنده مدال نقره المپیک لندن از استونی دیدار خواهد کرد.

کشتی فرنگی ایران تا کنون در سنگین‌وزن صاحب مدال طلا نشده است و علی‌اکبری در صورت کسب این مدال می‌تواند تاریخ‌ساز باشد.

تنها مدال سنگین‌وزن تاریخ کشتی فرنگی ایران در جهان مدال برنز بشیر باباجان‌زاده در مسابقات جهانی ۲۰۱۱ ترکیه بدست آمده است.

در وزن ۷۴ کیلوگرم که ۳۹ کشتی‌گیر حضور دارند، هادی علیزاده پورنیا بعد از استراحت در دور نخست، در دور دوم با نتیجه ۴ بر صفر مغلوب مارک مادسن، نفر پنجم المپیک لندن و دارنده مدال نقره ۲۰۰۹ جهان از دانمارک شد که با توجه به شکست حریفش در مرحله نیمه‌‌ نهایی مقابل رومن ولاسوف از روسیه از گردونه مسابقات کنار رفت.

افشین بیابانگرد در ۶۶ کیلو بعد از پیروزی مقابل کشتی‌گیرانی از اسلواکی و اوکراین راهی یک‌ هشتم نهایی شد اما در این مرحله با نتیجه ۲ بر صفر مغلوب تاماش لورینچ، نایب قهرمان المپیک لندن از مجارستان شد که با توجه به شکست حریفش در مرحله نیمه‌نهایی از گردونه مسابقات کنار رفت.

پیش از این طالب نعمت‌پور در وزن ۸۴ کیلوگرم یک مدال طلا برای ایران به ارمغان آورده بود.

* فینالیست‌های ۳ وزن دوم به شرح زیر است:

۶۶ کیلو:

هان سو ریو(کره‌جنوبی) - اسلام‌بیک آلبی‌یف(روسیه)

۷۴ کیلو:

رومن ولاسوف(روسیه) - هیون وو کیم(کره‌جنوبی)

۱۲۰ کیلو:

امیر علیاکبری (ایران - هیکی نابی (استونی)