به گزارش افکارنیوز، علی فتح الله زاده پس از حذف استقلال و نرسیدن آبی‌پوشان به فینال لیگ قهرمانان آسیا تلاش زیادی داشت تا عنوان سوم شدن استقلال را در این لیگ در رسانه‌ها جا بیندازد. او در تمام گفتگوهایش با رسانه‌ها و برنامه‌های مختلف ضمن اشاره به شکست سنگین تیم ژاپنی برابر نماینده چین تاکید داشت که استقلال با دو نتیجه رفت و برگشت برابر اف‌سی سئول به مقام سوم رسیده است. البته مدیرعامل آبی‌ها گلایه‌های زیادی هم بابت برخی کمبودها و عدم همکاری سازمان‌های ورزشی با استقلال داشت. حرف‌هایی که در قالب این گفتگو گرد آمد و به این شرح است.

* فرصت خوبی بود استقلال پس از سال‌ها غیبت در فینال آسیا دوباره به آن برسد اما اف‌سی سئول نگذاشت؟

- بله، درست می‌گویید. این جا باید در درجه اول قبل از هر چیزی از حمایت همه رسانه‌ها در این مدت تشکر کنم که کمک کردند تا استقلال به همین جا برسد. با این حال تیم ما خوب بود و در این بازی که همه شما هم تماشاگر آن بودید موقعیت‌های خوبی داشتیم که نتوانستیم از آنها به خوبی استفاده کنیم و از دست رفت.

* به هر حال اکثر هواداران و اهالی فوتبال افسوس می‌خوردند که استقلال در گام‌های آخر همه چیز را از دست داد؟

- ما اگر یک گل در سئول زده بودیم شاید نتیجه چیز دیگر شده و این طور نمی‌شد. شرمنده هواداران شدیم و امیدوارم در دوره‌های بعدی آن را جبران کنیم.

* پس امیدوارید که استقلال دوباره به نیمه نهایی و فینال لیگ قهرمانان آسیا برسد؟

- چرا نرسد. اتفاقا دور جدید لیگ قهرمانان دو، سه ماه دیگر شروع می‌شود. ما هم یکی از نمایندگان فوتبال کشورمان در دور جدید بوده و آنجا تلاش می‌کنیم با برطرف کردن ضعف‌هایی که در این دور داشتیم به فینال برسیم.

* برای امسال چه برنامه‌ای دارید؟ استقلال با از دست دادن فینال حالا باید تمام تمرکزش را روی لیگ برتر و جام حذفی بگذارد؟

- من به این هوادار قول داده‌ام که امسال هم یک جام بدهم. شک نکنید روی حرفم بوده و این جام را خواهم داد.

* با قهرمانی لیگ برتر یا حذفی؟

- هر کدام که شد. از اول هفته آینده تمرین‌ها شروع و تمام تمرکزمان را روی بازی‌ها خواهیم گذاشت تا به این هدف برسیم.

* آقای فتح الله زاده از این بازی که بگذریم برخی بازیکنان شما مثل مهدی رحمتی گلایه داشتند که برخی بی‌برنامگی تشکیلات ورزش و عدم کمک به استقلال باعثحذف استقلال و نرسیدن آن به فینال آسیا شد؟

- راست می‌گوید. شما نگاه کنید ما با این بضاعتی که داشتیم تا رسیدن به همین مرحله تیم‌هایی را کنار زدیم که هزینه جذب دو بازیکن آنها برابر با فوتبال ماست. همین «تاباتا» بود کجا بازی می‌کرد؟

* الریان قطر؟

- بله الریان قطر دو بازیکن به نام «تاباتا» و اون یکی برزیلیه که هزینه جذب این دو برابر با کل فوتبال ماست. ما می‌خواهیم بدون پول خرج کردن و هزینه‌های کم به بلندترین جای آسیا برسیم.

* منظورتان از دیگر برزیلی الریان «ویلمار» است؟

- بله ویلمار و تاباتا که الریان روی کاکل آنها می‌چرخید.

* آیا پیشنهادی برای رفع این مشکلات دارید؟

- شما بیایید یک پنجم هزینه جذب بازیکنانی چون تاباتا را به من بدهید می‌بینید چه کار می‌کنم. ۵ میلیارد بدهید بازیکنی می‌آورم که ۶ پاس گل بدهد.

* اما شما به عنوان نماینده باشگاه استقلال در نشست ۲،۳ روز پیش مجلسی‌ها با مسوولان فوتبال و نمایندگان باشگاه‌ها غایب بودید؟ وقتی در این نشست‌ها حضور ندارید چطور توقع دارید که حرف‌های‌تان را بشنوند؟

- شما درست می‌گویید اما این نشست روزی بود که من میزبان کره‌ای‌ها بودم. نمی‌توانستم مهمانان خود را که از سئول آمده بودند رها کنم و به مجلس بروم. از این گذشته با نشست‌های یک روزه که نمی‌شود مشکلات فوتبال را حل کرد.

* پس باید چه کار کنیم؟

- یک نماینده مجلس که با مشکلات من فوتبالی آشنا نیست، کارشناس این کار نیست که بیاید و یک روزه مشکلات ما را حل کند. ما باید به صورت کارشناسی شده و استفاده از اهالی این فن کار خود را درست کنیم. باید به صورت ریشه‌ای درباره همه چیز تحقیق و نقاط ضعف را برطرف کنیم. فقط به این صورت فوتبال ما رشد می‌کند.

* پس حاضرید به صورت علمی در این باره مناظره کنید؟

- همین‌طور است. کارشناس این کار را بیاورید. بنده روبه‌روی او نشسته و در خود صدا صداوسیما مناظره می‌کنم. این فوتبال برای رشد احتیاج به منابع دارد. باشگاه‌هایی مثل الهلال، لخویا با بهره‌‌گیری از منابع عظیم مالی و استفاده از کارشناسان در حال رشد بوده و به جایگاه امروز رسیده‌اند.

* یعنی اگر مشکل منابع مالی حل شود فوتبال رشد می‌کند؟

- همین‌طور است. شما الان ببینید. من به عنوان مدیر یک باشگاه پرطرفدار باید حواسم به همه جا باشد. ۹۰ درصد وقت من دنبال درآمدزایی و جور کردن منابع مالی است که این درست نیست. من باید کنار تیم، کادر فنی و بازیکنانم باشم. در کنار آنها حواسم به همه جا بوده و با دیگر نقاط ضعف هم آشنا می‌شوم اما جور کردن پول و مسایل مالی وقت مرا گرفته است. باور کنید اگر سازمان‌ها و تشکیلات ورزش و فوتبال فکر ما را کرده و در این مدت کمی دست ما را می‌گرفتند ما این بازی را رد می‌کردیم. متاسفانه این طور نشد و با بدشانسی همه چیز را از دست دادیم.

* آقای فتح الله زاده خبر دارید احتمال دارد مجتبی جباری از قطر برگردد؟

- چطور؟

* پس از استفاده اماراتی‌ها از واژه جعلی خلیج «ع. ر. ب. ی» فیفا آن را رد کرد و خلیج فارس را به رسمیت شناخت. کاری که با اعتراض عرب‌ها و صدور بیانیه‌ از سوی آنها با سرکردگی امارات و عربستان همراه شده است؟ در این باره شنیده می‌شود اگر قطری‌ها زیر این بیانیه را امضا کرده باشند جباری هم باید مثل خلعتبری که از فوتبال امارات برگشت از فوتبال قطر برگشته و به آنجا نرود؟

- من کاری با انتقال جباری ندارم اما عرب‌ها و کشورهای حوزه خلیج فارس باید بدانند که خلیج همیشه فارس است و تا ابد هم خلیج فارس خواهد ماند.

* از حضور هواداران‌تان رضایت داشتید؟

- در اینجا باید از تمام هواداران استقلال که در تمام این مدت حامی ما بودند تشکر کرده و بگویم که شرمنده شدیم که به فینال نرسیدیم. با این حال همان‌طور که گفتم همچنان روی قول خود که گفته‌ام یک جام به آنها خواهم داد هستم و مطمئن باشند که برای دوره بعدی آسیا با تمام قوا حاضر خواهیم شد. یک خبر هم بدهم که ما در این مدت با تمام نقاط ضعف تیم آشنا و به زودی تغییراتی در راه خواهد بود.

* چه تغییراتی؟

- تغییراتی برای بازسازی تیم تا با تمام قدرت به خواسته نهایی خود که همان حضور در فینال آسیاست برسیم.

* قلعه‌نویی در نشست بعد از بازی استقلال برابر اف‌سی سئول از انتخاب داور عربستانی انتقاد کرد. آیا نمی‌شد باشگاه استقلال با نامه‌نگاری مانع از انتخاب داور عربستانی شود؟

- بله می‌شد این کار را کرد اما زمانی نام داور اعلام شد که فرصت اعتراض و نامه‌نگاری نبود. به هرحال ما هم از انتخاب داور عربستانی خوشحال نبودیم و دیدید که یک پنالتی ما را هم نگرفت.

* برداشت‌تان نسبت به استقلال این فصل چیست؟

- واقعيت اين است كه تيم ما از جهات مختلف در وضعيت ايدهالي قرار گرفته بود اما عملكرد ساختار دفاعيمان در اين فصل كمي ضعيف بوده است. اين مساله كادرفني ما را هم نگران كرده و حتما براي حل آن بايد كاري كنيم. سوال اينجاست كه چرا بهترين خط دفاعي ليگ امسال اين گونه شده است؟ خود قلعهنويي به شدت پيگير حل اين مشكل است و تلاش ميكند تا اين نقطه ضعف امسال تيم را مثل سال گذشته تبديل به نقطه قوت تيم كند. بنده هم تا جايي كه بتوانم تلاش ميكنم تا به او در اين رابطه كمك كنم.