به گزارش افکارنیوز، موضوع مناظره امروز شبکه یک اختصاص به اخلاق در فوتبال و بررسی ناهنجاری‌هایی که در ورزش وجود دارد داشت.

مناظره تلویزیونی درباره اخلاق در فوتبال امروز برگزار شد.

موضوع مناظره امروز شبکه یک اختصاص به اخلاق در فوتبال و بررسی ناهنجاری‌هایی که در ورزش وجود دارد داشت.

مهمانان این برنامه اسماعیل حسن‌زاده، محمد جماعت، عبدالرحمان شاه‌حسینی، علی فتح‌الله‌زاده و جعفر کاشانی بودند و سوال این برنامه نیز اختصاص داشت به اینکه آیا موافق هستید برای اداره باشگاه‌های فوتبال از بیت‌المال هزینه شود یا خیر؟

* حسن‌زاده: فوتبال به تجارت تبدیل شده است

رئیس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال در ابتدای مناظره گفت: حدود ۲۵۰ میلیون فوتبالیست در دنیا اکنون ثبت شده و سهم ایران از این تعداد حدود یک درصد است یعنی به عبارتی ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار ایرانی اکنون فوتبال بازی می‌کنند و اگر این تعداد را در خانواده‌های آنها ضرب کنیم حدود ۱۰ میلیون نفر به صورت مستقیم در فوتبال تاثیرگذار هستند و اگر مربیان، تماشاگران، رسانه‌ها و سایر عوامل مختلف را نیز به این تعداد جمع کنیم جمعیت قابل توجهی در فوتبال حضور دارند.

وی افزود: تمام تلاش فیفا برای بازی کردن است و آنها امیدوار بودند فوتبال ابزاری باشد برای همدلی و جمع کردن جوانان اما اکنون این ورزش تبدیل شده است به یک تجارت، هنر و اقتصاد که حتی تا حدود زیادی در سیاست نیز تاثیرگذار شده است.

حسن‌زاده خاطرنشان کرد: امروزه اگر ناهنجاری‌های فوتبال را به صورت گسترده مشاهده می‌کنیم به این دلیل نیست که ذات فوتبال بد است بلکه به دلیل هجوم عوامل مختلف به فوتبال اینگونه تصور می‌شود.

* جماعت: ورزشگاه‌ها محیطی برآمده از جامعه است

محمد جماعت خبرنگار و روزنامه‌نگار حاضر در مناظره تلویزیونی در ۴ دقیقه اول صحبتش در مورد ناهنجاری‌های ورزشگاه‌ها گفت: در ابتدا باید به صورت مقدماتی عرض کنم که ناهنجاری‌های ورزشگاه‌ها را باید اینگونه موشکافی کنیم. آیا مردمی که به استادیوم‌های ورزشی می‌روند و در ورزشگاه‌ها حاضر می‌شوند به طور کلی جزئی از جامعه هستند. ناهنجاری‌ها و الفاظ رکیک نشأت گرفته از جامعه‌ای است که بیمار شده است.

وی ادامه داد: قبول کنیم ورزشگاه محیطی برآمده از جامعه است. جامعه بیمار، ورزشگاه بیمار هم دارد. اگر در استادیومی سنگ پرتاب می‌شود قطعا در آن شهر و یا استان این موضوع وجود دارد.

جماعت خاطرنشان کرد: به طور کلی ۳ عامل را در این مورد موثر می‌دانیم نهادهای اجرایی، نهادهای فوتبالی و نهادهای فرهنگی. نیروی انتظامی وقتی که هوادار در تمام رده‌های سنی وارد استادیوم می‌شود تا سرجای خود بنشیند اقسام و ارقام توهین‌ها را به تماشاگران می‌کند. نگاه نیروی انتظامی نگاه اوباش‌گرانانه است. از سوی دیگر ورزشگاه‌هایی که امروز مسابقات در آنها برگزار می‌شود اکثرا خرابه‌های قبل از انقلاب است. از نبود سرویس بهداشتی مناسب، صندلی، سایه‌بان و نمازخانه بگیریم تا موضوعات دیگر.

* شاه‌حسینی: قصد سیاه‌نمایی ندارم

عبدالرحمان شاه‌حسینی رئیس پیشین کمیته انضباطی، در مقدمه خود اظهار داشت: هدف بیان نظرات بنده در محضرمردم یک آسیب شناسی و ارائه راهکار برای مشکلات است. خدا را شاهد می‌گیرم که قصد سیاه‌نمایی و تخریب ندارم. ما مقابل مردم مسئول هستیم و باید آنها را در مورد مسائل فوتبال آگاه کنیم.

وی با بیان اینکه معتقدم تنها افرادی که دارای تخصص هستند باید در راس کار قرار بگیرند، اضافه کرد: چه کسانی که در خانه نشستند و یا چه کسانی که در حال تلاش هستند زحمت کشیده‌اند.

رئیس پیشین کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال گفت: از جمله مسائلی که در دو دهه اخیر مورد توجه قرار گرفته است بحثتبین رویدادها و حوادثخشونت آفرین در ورزشگاه‌ها است. پرخاشگری به برخی از رفتارها گفته می‌شود که از سوی اشخاصی در مراحلی خاص به ظهور می‌رسد.

شاه‌حسینی تاکید کرد: میزان کنترل و نظارت خانواده، تاثیر بر طرفداری، ‌ سابقه دعوا و نزاع، سابقه مصرف دخانیات، سابقه وجود تنش در خانواده، دوستان دارای سابقه، آشنایان سابقه‌دار از جمله مواردی است که امروزه به ورزشگاه‌ها نفوذ کرده است. البته عمده مسائلی که امروز در فوتبال وجود دارد نقش پول و قبول سمت از برخی اشخاص ثروت‌طلب وپول‌پرستی است که برای به دست آوردن جایگاه خاص به روی کار آمده‌اند.

* فتح‌الله‌زاده: تماشاگران ایران بهترین هستند

علی فتح‌الله‌زاده مدیرعامل باشگاه استقلال اظهار داشت: امروز بحثی در این برنامه مطرح است که بسیار اساسی بوده و به همین دلیل بسیاری از مدیران ورزشی متاسفانه دوست ندارند در این چالش قرار بگیرند و در چنین برنامه‌هایی حاضر شوند اما من در بسیاری از برنامه‌های اینچنینی حضور پیدا کردم. متاسفانه اکنون در فوتبال ما در ارتباط با این مسائل بر روی هواداران بسیار زوم شده است اما به اعتقاد من آنها بهترین تماشاگران و مردمان جهان هستند. بسیاری از آنها در جبهه‌ها حضور داشته‌اند و زحمات زیادی برای ایران می‌کشند.

وی افزود: اینکه ما بخواهیم این هواداران را و نقش آنها در چنین چالش‌هایی را بزرگ نمایی کنیم درست نیست. کافی است آماری از زندان‌ها بگیریم که چه تعداد از نفرات ورزشی در زندان‌ها هستند. آنوقت متوجه می‌شویم که سهم ورزشی‌ها در زندان‌ها بسیار کم است البته این صحبت من به این معنا نیست که آنها مقصر نیستند اما در اصل این ما هستیم که به عنوان مدیران جامعه مقصر اصلی به شمار می‌رویم.

فتح‌الله‌زاده خاطرنشان کرد: در کجای دنیا برای دیدن یک مسابقه فوتبال حدود ۸ ساعت هواداران باید معطل شوند. خود من اگر برای دیدن یک بازی فوتبال چندین ساعت معطل شوم اعصابم بهم می‌ریزد ولی جالب است که با یک شماره‌گذاری بر روی صندلی‌های ورزشگاه‌ها می‌توان این موضوع را حل کرد. آیا این کار سختی است یا موشک هوا کردن است؟ جالب است زمانی نیز که می‌گوییم ۷۰ هزار تماشاگر به ورزشگاه آمده مسئولان می‌گویند تنها ۳۵ هزار نفر به ورزشگاه آمده‌اند آنهم در شرایطی که همگان جمعیت بالای تماشاگران را دیده‌اند.

وی ادامه داد: من یک روز در صداوسیما صحبت کردم و وقتی عزیزی علیه تماشاگران حرف می‌زد من با این موضوع مخالفت انجام دادم. باور کنید در مرکز اروپا و کشورهای دیگر درون ورزشگاه‌ها قفس درست می‌کنند و برخی از هواداران خاص را درون آن قرار می‌دهند. فیلم آن نیز موجود است اما برخی معتقدند و از من ایراد گرفته‌اند که چرا شما این حرف را می‌زنید.

* کاشانی: اگر باشگاه داشتیم می‌توانستیم مشکلات را حل کنیم

جعفر کاشانی بازیکن سابق پرسپولیس در مناظره تلویزیونی در ۴ دقیقه اول صحبت‌هایش گفت: در چند دقیقه نمی‌توان مشکلی به این بزرگی را حل کرد امروز دیگر ورزش به عنوان یک تفریح برای گذراندن اوقات فراغت مردم مطرح نیست. امروز ورزش از جایگاه مهم سیاسی، اجتماعی و اقتصادی برخوردار است.

وی ادامه داد: از ورزش با عنوان ابزاری برای رفع چالش‌های درونی و برون مرزی استفاده می‌شود و برای استفاده بهتر از این افراد امروز بخش خصوصی را وارد میدان کردند. در همه جای دنیا با استفاده از آیین نامه‌های اداری منظم از این موضوع به بهترین نحوه استفاده می‌شود.

مدیرعامل سابق باشگاه شاهین تصریح کرد: ساختار نظام اجتماعی ما برهم خورده که امروز در استادیوم‌ها شاهد چنین مشکلاتی می‌شویم. استادیوم‌های ما و تنش‌های که در آنها وجود دارد ناشی از زندگی افراد ما است اگر اگر باشگاه داشتیم که نداریم و تیم داریم، می‌توانستیم این مشکلات را حل کنیم.

کاشانی عنوان کرد: این باشگاه‌ها هستند که می‌توانند با فرهنگ‌سازی و استفاده از نخبگان، اندیشمندان و کارشناسان‌شان مشکلات را حل کنند و برخی از خرابی‌ها را استادیوم‌ها حل کنند. مسئولین توجه کنند که می‌توانیم با ورزش قهرمانی و داشتن بخش خصوصی مناسب و نظارت خوب دولت این مشکلات را حل کنیم البته نباید دخالت‌های بی‌جا صورت بگیرد. همین الان دو تیم پرسپولیس و استقلال که به عقیده من باشگاه نیستند اگر امکانات گذشته را داشته باشند می‌توانند با استفاده از آنها این مشکلات را حل کنند تا دیگر کمتر با این چالش‌ها مواجه باشیم.

***
پس از پایان دور اول مناظره، مجری برنامه با طرح این سوال که فکر می‌کنید مردم به نظرسنجی چه رایی داده‌اند و آیا موافق هزینه از بیت‌المال برای فوتبال هستند یا نه از میهمانان نظر خواست. اسماعیل حسن‌زاده با اشتباه دانستن نحوه این سوال گفت: نوع پرسش اشتباه است و منصفانه سوال مطرح نشده است. بهتر بود اینگونه سوال مطرح می‌شد که آیا برای آغاز کار با فوتبال با پرداخت پول از بیت‌المال موافق هستید که مجری خطاب به او گفت آقای حسن‌زاده با بله یا خیر پاسخ دهید که حسن‌زاده از پاسخ‌ دادن خودداری کرد.

محمد جماعت دیگر میهمان برنامه نظر خود را «خیر» اعلام کرد. پس از وی عبدالرحمان شاه‌حسینی هم گزینه خیر را انتخاب کرد اما علی فتح‌الله‌زاده مدیرعامل استقلال قاطعانه نظر خود را مثبت اعلام کرد و گفت که باید دولت به فوتبال کمک کند. ضمن اینکه پرداخت پول از طریق بیت‌المال نیست و این پول‌هایی که فوتبال داده می‌شود از این مسائل نیست.

وی همچنین یادآور شد: افرادی که نظر منفی داده‌اند فوتبالی نیستند چرا که در حال حاضر فوتبالی‌ها در استادیوم حضور دارند و مشغول تماشای بازی هستند.

جعفر کاشانی هم به این سول پاسخ بله داد.

* باند مخوف در فوتبال؛ راه درمان وجود دارد

به گزارش تسنیم شاه حسینی در بخش دوم مناظره شبکه اول سیما در مورد مشکلات فوتبال ایران گفت: متاسفانه در فوتبال باند به مفهوم مخوفی در حال ایفای نقش است که اکثراً این موارد نیز در خدمت سرمایه‌سالاری است. تصمیمات غلط سازمان تربیت بدنی در گذشته و برخی از مدیران و هیئت رئیسه‌ها باعثشد خیلی از مسائل سلیقه‌ای شود.

وی ادامه داد: بخشش‌های بی‌موقع و موضوعاتی مانند قوانین بی‌سابقه‌ای که در فوتبال ما به وجود آمده است همچون عذرخواهی کردن، ممنوع المصاحبه کردن افراد، سحر و جادو در کنار امکاناتی محدودی که بیشتر شبیه قرون وسطی است و برای تماشاگران فراهم می‌کنیم باعثایجاد مشکلات می‌شود.

رئیس پیشین کمیته انضباطی تصریح کرد: بسیاری از موضوعات مربوط به یقه‌سفید‌هایی است که در فوتبال ما وجود دارد و اگر بخواهید در مورد آنها صحبت می‌کنم.

حسن‌زاده بعد از شاه‌حسینی گفت: زمان بنده بسیاری از این موضوعات برطرف شد و به برخی از مشکلات رسیدگی شد ناهنجاری‌های فوتبال را قبول دارم که بی‌اخلاقی و بی‌رحمی در فوتبال وجود دارد اما نباید به فوتبال هم جفا کرد تا چند سال پیش فقط دو قطب قرمز و آبی بودند که برای رسیدن به قهرمانی رقابت داشتند اما امروز فضا تغییر کرده و حتی این دو تیم هم برای رسیدن به سکو باید تلاش زیادی کنند.

وی افزود: این ناهنجاری‌ها وجود دارد ولی در حق فوتبال نیز جفا می‌شود تنها تعدادی تماشاگران دربی‌ها بیشتر از تمام تماشاگرانی است که در تمام مسابقات رشته‌های دیگر به ورزشگاه می‌ایند نباید فراموش کنیم که بیماران سرطانی بعد از قهرمانی فوتبال ساحلی دو روز مریضشان را از خاطر برده‌بودند. روز گذشته در رسانه‌ها دیدیم که اشاره شده بود که دختران که حتی اجازه حضور در استادیوم‌ها را ندارند گریه می‌کردند تا از مالدینی امضا بگیرند که ای کاش این موضوعات مطرح نمی‌شد.

حسن زاده تصریح کرد: راه درمان وجود دارد به شخصاً شاید ۲۰ سال است که در ورزش هستم و دوستان دیگری هم وجود دارند که می‌توانند با تکیه بر علم و تجربه‌شان به این موضوعات کمک کنند. بیاییم در حق فوتبال جفا نکنیم.

* تماشاگرنما یعنی چه؟

محمد جماعت در پاسخ به صحبت‌های فتح‌الله‌زاده مبنی بر اینکه در ایران بسیاری از زندانیان ورزشی نیستند عنوان کرد: چگونه ممکن است یک تماشاگر در زندان ورزشی نباشد اما همان تماشاگر زمانی که در یک محیطی مانند ورزشگاه قرار می‌گیرد دچار دگردیسی ذاتی می‌شود. من این حرف را قبول ندارم. حتی در برهه‌ای می‌گفتند عده‌ای از تماشاگران تماشاگرنما هستند اما تماشاگرنما یعنی چه؟ آنهم زمانی که ۷۰ هزار نفر در ورزشگاه به صورت همزمان فحاشی می‌کنند. کاش در مناظره امروز نماینده‌ای از شورای عالی انقلاب فرهنگی حضور داشت و جواب ما را می‌داد.

وی افزود: مشکل ما از نهادهای فرهنگی نیز است. دولت باید از ورزش همگانی حمایت کند و ورزش همگانی است که بسیاری از مشکلات را هم حل می‌کند نه برای فوتبالیستی که پول میلیاردی می‌گیرد و پس از آن با ماشین‌های مدل بالا در خیابان‌ها به دنبال نوامیس مردم می‌گردد یا بحثی در ارتباط با بیماران خاص شد. بیماران ما شاید از یک برد یک روز خوشحال شوند اما آنها در یکسال گذشته به دلیل نبود دارو زجر می‌کشند یا اینکه خانم‌ها جلوی هتل به دنبال امضا گرفتن از مالدینی هستند به دلیل فقر فرهنگی ماست. ما در فوتبال به یک بازیکن چند میلیارد می‌دهیم اما در بشاگرد نمی‌توانیم ابتدایی‌ترین لوازم و حتی یک سالن مناسب داشته باشیم.

حسن‌زاده هم در پاسخ به جماعت گفت: همین بازیکنان را شما رسانه‌ها بزرگ کرده‌اید. من گفتم که در بشاگرد استادیوم درست نشود اما اگر مدیریت غلط نباشد هیچگاه بشاگرد بدون استادیوم نمی‌ماند. قبول کنید که اگر مدیر اشتباه گذاشتیم باید آن را بپذیریم. به اعتقاد من بیت‌المال باید به موقع خرج شود و مدیریت غلط نیز نباید وجود داشته باشد.

فتح‌الله‌زاده پس از صحبت‌های حسن‌زاده عنوان کرد: رهبر معظم انقلاب پیش از این عنوان کرده‌اند من ورزش عمومی را بسیار تکرار می‌کنم و روی آن تاکید دارم و می‌گویم لازم است که ورزش عمومی داشته باشیم اما ورزش قهرمانی هم لازم است. اینکه می‌گوییم دولت از بیت‌المال به ما کمک می‌کند درست نیست و دولت هنوز آن حمایت را انجام نداده است. بلاتر پس از حضور در ایران گفته است حدود ۷۰ درصد درآمد تلویزیونی را باید به فوتبال بدهند اما متاسفانه در ایران این درآمد را به ما نمی‌دهند. ۷۰ درصد درآمد تلویزیون را اگر به ما بدهند حدود ۲۵ میلیارد می‌شود اما به ما ۵ میلیارد می‌دهند و سرما نیز منت می‌گذارند.

وی افزود: به عنوان مثال ما با محمد بنا چه کردیم. محمد بنا اکنون کجاست؟ متاسفانه آن حمایتی که باید از ورزشکاران و نخبه‌های ورزشی انجام دهند هیچگاه انجام نمی‌شود اما همان شناگر معروف آمریکایی یعنی فلپس چنان مورد حمایت مسئولان کشورش قرار می‌گیرد که هیچ دغدغه‌ای در زندگی‌اش ندارد.

جعفر کاشانی در ادامه صحبت‌هایش در مناظره تلویزیونی خاطرنشان کرد: امیدوارم حاضرین در این جلسه جدا از مسئولیت‌هایی که دارند مشکلات را عنوان کنند. فتح‌الله‌زاده مدیر یکی از بزرگترین‌های باشگاه‌های ایران است که آن چیزی که بیان می‌کند ناشی از سوز دلش است و من نیز خیلی از آنها را قبول دارم. همانطور که در ابتدای جلسه اشاره کردم امروز دیگر ورزش تفریح نیست، تاثیرگذار است و عامل مهمی است برای خروج از چالش‌های اجتماعی.

وی تاکید کرد: ورزش آدم‌های خاص خودش را می‌خواهد و جایگاه ورزش قهرمانی باید مشخص شود. امروز در دنیای خارج بسیاری از سیاستمداران با استفاده از ورزش قهرمانی خیلی از کارها را انجام می‌دهند. چون اوضاع به هم‌ریخته، مدیرهایی که انتخاب شدند متاسفانه جایشان آنجا نبوده است. نه اینکه اینها مدیریت بلد نباشند بحثمن این است که سر جایشان قرار نگرفته‌اند. یکی از عامل‌های مهم در این میان باشگاه‌ها هستند.

بازیکن پیشین فوتبال ایران عنوان کرد: سرمایه اصلی باشگاه‌ها طرفدارانشان هستند و به همین دلیل باید کار به مردم واگذار شود. اجازه دهیم بخش خصوصی فعال شود و از نخبگان در این مورد استفاده کنیم. ویترین کار باشگاه‌ها تیم‌هایشان هستند من فقط به دنبال فوتبال نیستم ورزش‌های دیگری هم هستند که باید به آنها توجه شود. امیدوارم نگاه مسئولین به ورزش صحیح‌تر شود.

کاشانی گفت: باشگاه‌هایی که در ایران داریم و همانطور که گفتم تیم هستند. یک باشگاه امکانات خاص خودش را دارد. چون باشگاه‌های ما تیم هستند و نمی‌توانند درآمدزایی کنند پس توقع دارند که از دولت تغذیه شوند به همین دلیل جایگاه مدیران هم مشخص نیست. ۳۰ سال است که من این حرف‌ها را می‌زنم. من در انگلستان، آلمان و اسپانیا به دلیل مسائل شغلی‌ام حضور داشته‌ام و می‌دانم باشگاه یعنی چه، تا زمانی که به طور مثال باشگاه‌ها از لحاظ مادی استقلال نداشته باشند چیزی تغییر نمی‌کند.

وی تاکید کرد: وقتی تمام امکانات و تمام اختیارات در اختیار باشگاه قرار بگیرد نظارت باشگاه‌ها بهتر خواهد شد و دیگر مشکلاتی مثل اینکه به خاطر فحاشی یک تماشاگر فلان باشگاه را محروم کنیم پیش نخواهد آمد. تلویزیون، مطبوعات و رسانه‌ها همه باید در اختیار باشگاه قرار بگیرند. وقتی اینگونه نیست و همه چیز دولتی است پس مدیران هم از سوی دولت گذاشته می‌شوند. وقتی اینگونه شود بودجه کافی هم داده نمی‌شود و مدیران مجبورند از هواداران که سال‌هاست واقعا در کنار این تیم‌ها هستند برای تامین هزینه‌ها کمک بگیرند.

پیشکسوت فوتبال گفت: در صورت اینکه تمام شرایط را فراهم کنیم می‌توانیم به برطرف شدن این چالش‌ها امیدوار باشیم.

* اگر جایی حق ما را ندادند، باید جای دیگری آن را بگیریم؟

شاه‌حسینی گفت: باید کمی از لباس سمت‌های خود بیرون بیاییم و حرف‌هایی نزنیم که موجب خوشحالی روسای بالادستی شویم. از فتح‌الله‌زاده اکنون این سوال را دارم که شما اعلام کردید رسانه‌ها بازیکنان را میلیاردی کرده‌اند. آیا رسانه‌ها دست مدیران را گرفته‌اند و قرارداد میلیاردی بازیکنان را امضا کرده‌اند.

وی افزود: بحثاقدامی و پیشگیری در فوتبال متاسفانه به هیچ عنوان خوب نیست و ما به جای پیشگیری به مرحله آخر یعنی تنبیه می‌رویم. بنا به گواهی کارشناسان ناهنجاری در ۵ سال اخیر رو به افزایش است پس چرا آرای کمیته انضباطی تاثیرگذار نیست. اگر این آرا تاثیر داشت بی‌تردید اکنون باید از شدت ناهنجاری‌ها کاسته می‌شد.

رئیس سابق کمیته انضباطی خاطرنشان کرد: در ارتباط با صحبت‌های فتح‌الله زاده نیز باید بگویم درست است باید حق پخش تلویزیونی را بدهند اما این چه تعارضی است که اگر جایی حق ما را ندهند باید از جای دیگری این پول را بگیریم؟ متاسفانه یک انحراف تشخیصی در ورزشگاه‌ها را مدتی است که مشاهده می‌کنیم و در شرایطی که در یک مسابقه تمامی متصدی‌های فوتبال هستند متولیان تیم‌ها در ورزشگاه حضور ندارند. من بارها مشاهده کرده‌ام در استادیومی که تیم‌ها مصاحبه دارند حتی مدیران را نمی‌شناسند و آنها را راه نمی‌دهند. جدا از آن مدیران نه در امکانات رفاهی و نه امنیتی و نه تبلیغاتی هیچ نقشی ندارند. پس چگونه است که ما از آنها انتظارات زیادی داریم.

شاه‌حسینی عنوان کرد: امیدوارم مسئولان فعلی دولت در مسائل ورزشی نیز همچون سایر مسائل برون‌رفت داشته باشند. در فوتبال حرفه‌ای ما تنها در قرارداد حرفه‌ای هستیم آن هم در شرایطی که باید در تمامی موارد یک استادیوم و یک باشگاه مدیر را مسئول بدانیم و البته اختیارات لازم را نیز به آن مدیر بدهیم و پس از آن اگر خواسته‌ها برآورده نشد، مدیران را توبیخ کنیم نه اینکه در زمان خوشی‌ها سایر مسئولان فوتبال حضور داشته باشند اما در زمان زشتی‌ها این مدیران باشند که باید پاسخگو باشند.

حسن‌زاده درباره این اظهارات عنوان کرد: من یک روز در بین یک مسابقه فوتبال رادیو گوش می‌دادم که در وسط فوتبال و بین دو نیمه مسئولان آن برنامه رادیویی به کارشناس داوری زنگ زدند و از وی در ارتباط با یک صحنه خطرناک سوال پرسیدند که کارشناس مربوطه نیز اعلام کرد آن صحنه پنالتی بوده که داور اشتباه کرده است. زمانی که من این صحبت‌ها را شنیدم با مسئولان آن برنامه تماس گرفتم و گفتم که شما اشتباه کردید و با توجه به پیشرفت تکنولوژی شاید یک نفر در ورزشگاه این صحبت‌ها را شنیده باشد و جنجالی در آنجا به وجود آید.

وی افزود: به عنوان مثال در انگلیس برای کسوت و پیشکسوتان احترام خاصی قائلند و برای رعایت آن یک نوجوان باید کفش یک پیشکسوت را واکس بزند تا متوجه شود که فاصله زیادی با آن پیشکسوت دارد یا در مثالی دیگر فوتبال ما ابتدا با دسته گل شروع می‌شود اما در انتها با دعوا و عصبانیت در شرایطی که در آلمان شرایط اینگونه نیست و برعکس ما عمل می‌کند. امروزه در فوتبال حیا از بین رفته و متاسفانه در برخی از برنامه‌ها حتی بین دو قابل عکس نیز مجریان دعوا می‌اندازند. اگر یک سبزی بد باشد آن را نمی‌خورند اما زمانی که خود وزیر بهداشت اعلام کند که این سبزی بد است دیگر هیچ‌کس به آن لب نمی‌زند.

* کار مذهبی را کار فرهنگی ندانید

محمد جماعت در ادامه صحبت‌هایش در مناظره تلویزیونی در مورد مشکلات استادیوم‌های ورزشی خاطر نشان کرد: ابتدا باید اشاره کنم در جهان ورزش به سمت داوری می‌روند نه قضاوت و جرم و این موضوع به بهتر شدن اوضاع کمک می‌کند. در گام بعدی باید به این موضوع اشاره کنم که بین اقدام فرهنگی و اقدام مذهبی باید تفاوت وجود داشته باشد ممکن است یک کار فرهنگی، مذهبی نباشد.

وی ادامه داد: حرف‌های آقای فتح‌الله زاده قابل تقدیر است ولی اینکه چند دوچرخه سوار از حرم حضرت معصومه(س) تا حرم امام رضا(ع) رکاب کردند کار مذهبی است نه فرهنگی. بیاییم بگوییم برای کاهش ناهنجارهای‌های مربیان، تماشاچیان و حتی بازیکنان استقلال چه اقداماتی کرده‌اید فعل مذهبی در ذات مردم ما است و اصلا نیازی به باشگاه استقلال هم ندارد.

این روزنامه‌نگار تصریح کرد: نگاهی که در سه دهه اخیر به فوتبال شده متاسفانه اصلا درست نبوده است. ما سال ۵۷ انقلاب فرهنگی را شاهد بودیم و منتظر بودیم که در ورزش هم نمود داشته باشد اما نه تنها اوضاع بهتر نشد بلکه فرهنگ ورزش ما نیز بدتر شده است. مسئولین فوتبال ما چه کسانی هستند؟ مدیران ما چه کسانی هستند؟

جماعت عنوان کرد: مدیران باشگاه‌های ما صبح به موضوعی اشاره می‌کنند، ظهر چیز دیگری می‌گویند و شب کار دیگری می‌کنند. دروغ در میان مدیران ما کاری طبیعی شده به طور مثال در مورد سقف قراردادها همه امضا کردند که بیش از سقف قرارداد امضا نخواهیم کرد اما به واقع چیزهای دیگری دیدیم. مدیری که واقعیت را نمی‌گوید چگونه می‌تواند کار فرهنگی کند؟

وی گفت: وقتی مدیری می‌گوید کار فرهنگی ما دیده نمی‌شود پس به سراغ خرید ستاره می‌روم و پای اصولش نمی‌ایستد چگونه توقع دارد که کار فرهنگی صورت دهد. باشگاه شاهین یک نسل را تحت تاثیر خود قرار داد چون مدیرانش پای اصولشان ایستادند و نه تنها در فوتبال بلکه تبدیل به الگویی شدند که تا امروز از آنها حرف می‌زنیم.

فتح‌الله‌زاده در پاسخ به اظهارات جماعت گفت: کنار گود می‌نشینند و می‌گویند لِنگش کن. این کاری ندارد اگر به کلمات خود فکر کنید انحراف پیدا می‌شود. کاری که برای امام رضا(ع) را انجام دادیم هر کسی انجام نداد. همه اینها کارهای فرهنگی است. چنانچه کار ورزشی در مقوله و جامعه‌شناسی فرهنگی است و لزومی ندارد که فرهنگ در فرهنگ کنیم اما من نباید به سوال شما جواب دهم چرا که من خودم یک مدعی هستم.

مدیرعامل باشگاه استقلال خاطرنشان کرد: ما به همان حکم‌ها که صادر می‌شود معترض هستیم. تیم ما در دبی یک بازی داشت و حدود ۶-۷ هزار هوادار ما بیرون از استادیوم مانده بودند و به آنها اجازه ورود به زمین را نمی‌دادند همانجا پیش مدیر باشگاه اماراتی رفتم و به او گفتم ما ورزش را برای دوستی انجام می دهیم شما اجازه ندهید که استادیوم خالی باشد. او پذیرفت و اجازه داد تماشاگران ما به ورزشگاه بیایند.

وی ادامه داد: حالا شما ۶-۷ نفر را به من بدهید تا به ورزشگاه آزادی ببرم شاید نتوانم این کار را انجام دهم. ما مستاجر هستیم و اجازه کاری نداریم. من در استادیوم آزادی هیچ‌کاره‌ام. ورزشگاه درست شده که جوانان به آنجا آمده تا داد بزنند. من هم مانند دوستان اعتقاد دارم که در آن ناهنجاری‌هایی وجود دارد و همه به سبب آن مقصر هستند.

فتح‌الله‌زاده ادامه داد: مگر غیر از این است که پارک‌هایی برای مردم ساخته می شود؛ چرا آن را می‌سازند؟ پارک می‌سازند که مردم بیایند. بنده حرف‌های آقای کاشانی را قبول دارم. امام علی(ع) وقتی دلش می‌گرفت به چاهی می‌رفت و در آن فریاد می‌زد. فکر می‌کنم استادیوم هم همان چاه‌های هستند. بگذارید جوانان داد بزنند و خود را خالی کنند اما کنترل‌ شده.

وی اضافه کرد: با تیم لورزکون برای برگزاری یک بازی اروپایی که قرار بود مقابل اودینزه برگزار شود به ایتالیا رفتیم در پایان بازی دیدم که پشت اتوبوس لورکوزن ماشین‌های پلیسی قرار دارد که تعدادی از هواداران این تیم در آن هستند. از فولر سوال کردم که داستان چیست؟ او گفت اینها هواداران ما هستند که در این بازی شلوغ کردند پلیس ایتالیا آنها را لب مرز می‌آورد و تحویل پلیس آلمان می‌دهد در آنجا یا جریمه‌هایی صورت می‌گیرد یا اینکه به فرد برای تعدادی خاص بازی اجازه حضور در ورزشگاه نمی‌دهند. حتی به او می‌گویند که حق نداری بازی را از خانه نگاه کنی و باید به مقر پلیس بیایی. ما هم می‌توانیم این کارها را انجام دهیم.

مدیرعامل باشگاه استقلال گفت: آنهایی که اختیار دارند نمی‌توانند کاری را انجام دهند و آنهایی که می‌توانند کاری را انجام دهند اختیار ندارند. متاسفانه ما اختیار نداریم.

در ادامه برنامه سوال دیگری مطرح شد در مورد اینکه آیا نمی‌شود صندلی‌ها شماره گذاری شود تا مشکلات کمی مرتفع شود؟ حسن‌زاده در پاسخ به این سوال گفت: بنده به عنوان نماینده اجرایی فدراسیون در این جلسه تلقی شدم که اینگونه نیست. اگر از امروز بخواهیم صندلی‌ها را شماره‌گذاری کنیم به تعداد انگشت‌های یک دست هم در تهران استادیوم نداریم که صندلی داشته باشد. ساختار فوتبال باید درست شود. اگر در باشگاه‌هایی مثل بارسلونا این اقدام صورت گرفته و تماشاگر حتی اگر ۱۰ دقیقه مانده به شروع بازی به استادیوم بیاید صندلی‌اش خالی است.

فتح‌الله زاده نیز در مورد این موضوع گفت: بارها در مورد خصوصی‌سازی حرف زده‌ایم هیچ کس بر سر پرسپولیس و استقلال منت ندارد. مسئولین بیایند و این دو باشگاه را هفت ساله به مدیران بدهند. ما نمی‌گوییم که باشگاه را به نام ما کنند و قول نمی‌دهیم که صددرصد این ناهنجاری‌ها از بین برود ولی قول می‌دهیم یک ریال از بودجه بیت المال مصرف نکنیم و بعد از هفت سال باشگاه را بدون بدهی تحویلشان بدهیم.

وی ادامه داد: وقتی یک پراید از خط قرمز عبور می‌کند راهنمایی و رانندگی تمام پرایدها را جریمه نمی‌کند.

جعفر کاشانی نیز در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا در زمان شما نیز در استادیوم‌ها فحاشی می‌کردند گفت: الان باید بگویم بله یا خیر اما متاسفانه اینگونه بود. ما فقر فرهنگی داریم و این موضوع مربوط به امروز و دیروز نیست. سال‌های سال جلو رفته‌ایم تا به اینجا رسیده‌ایم باید در ورزش خصوصی سازی شود. بروید و ببینید باشگاه‌های مثل منچستر و رئال مادرید سازمان هوادارانشان چقدر تاثیرگذار هستند. آنها در سطح کشوری اختیار دارند.

جعفر کاشانی نیز در پاسخ به سوال یکی از تماشاگران برنامه مبنی بر اینکه آیا در زمان شما نیز در استادیوم‌ها فحاشی می‌کردند گفت: الان باید بگویم بله یا خیر؟!متاسفانه اینگونه بود ما فقر فرهنگی داریم و این موضوع مربوط به امروز و دیروز نیست. سالهای سال جلو رفته‌ایم تا به اینجا رسیده‌ایم باید در ورزش خصوصی سازی شود. بروید و ببینید باشگاه‌های مثل منچستر ورئال مادرید سازمان هوادارانشان چقدر تاثیرگذار هستند. آنها در سطح کشوری اختیار دارند.

* در مناظره دو نفره چه گذشت؟

در ادامه برنامه و در بخش مناظره دو نفره علی فتح‌الله‌زاده برابر محمد جماعت قرار گرفت. در این بخش ابتدا فتح‌الله زاده در ارتباط با ناهنجاری‌های فوتبال اظهار داشت: اگر قرار به کم شدن ناهنجاری باشد ابتدا باید این ناهنجاری‌ها را در خانه کم کرد. به اعتقاد من باشگاه‌ها را در قالب خصوصی‌سازی به افراد ذیرصلاح و کارنامه‌دار بدهند و پس از آن از آنها و مسئولان انتظار داشته باشند.

وی افزود: شماره‌گذاری صندلی‌ها در بخش گذشته که من به آن اشاره کردم تنها وجه مالی ندارد بلکه زمانی که یک فرد یک شماره صندلی داشته باشد در صورت خراب شدن و شکستن آن صندلی می‌توان از وی در ارتباط با آن خرابی سوال پرسید و حتی در موارد دیگر نیز این شماره‌گذاری‌ها تاثیرگذار است. هشتاد هزار نفر تماشاگر را پانزده یا بیست نفر نمی‌تواند کنترل کند اما ما تنها ۱۰ یا ۱۵ نفر را در ورزشگاه‌ها در اختیار داریم و می‌توانیم از آنها بهره‌ بگیریم.

فتح‌الله‌زاده گفت: زمانی که ما اختیاری نداریم پس مسئولیتی نیز نداریم. به عنوان مثال باشگاه لورکوزن شده بودیم ۲۴ هزار هوادار دارد اما در بورس کلی سهام دارد ولی ما با ۳۰ میلیون هوادار هنوز وارد بورس نشده‌ایم. در گذشته یک جمعی جلسه‌ای گذاشتیم و قبول کردیم که کار را پیش ببریم. ۵۰ درصدی را که براساس توافقات باید در نظر می‌گرفتیم انجام دادیم و به تعهدات خود عمل کردیم اما ۵۰ درصدی را دولت به ما وعده داده بود انجام نشد و به جای اینکه ما با این پول‌ها کلاس‌های فرهنگی بگذاریم به دلیل کمبود بودجه دنبال پول بازیکنان‌مان می‌دویم.

مدیرعامل باشگاه استقلال عنوان کرد: در دبی یک بازیکن معمولی یک میلیون دلار حقوق دریافت می‌کند اما بازیکنان معمولی ما هیچگاه چنین مبالغی را نمی‌گیرد. جالب است وقتی یک بازیکن می‌تواند با ۵ میلیارد در یک باشگاه دیگر حضور داشته باشد ما چگونه باید به وی این مبلغ را بدهیم و او را در لیگ ایران نگه‌ داریم. بهترین بازیکن لیگ ایران اکنون یک میلیارد و هفتصد میلیون تومان می‌گیرد. به عنوان مثال جواد نکونام ۶ میلیون دلار پیشنهاد داشت و من زمانی که این پیشنهاد به او رسید به وی گفتم بیا و ما را نجات بده و اگر خودت نمی‌خواهی بروی این پول را به باشگاه بده اما او قبول نکرد و گفت چون فصل اول است به استقلال آمدم می‌خواهم کنار این تیم باشم.

محمد جماعت با اشاره به صحبت فتح‌الله‌زاده در خصوص بحثترانسفر بازیکن و مبالغ پرداختی گفت: اگر این بازیکنان پیشنهاد دارند چرا نمی‌گذارید بروند؟ چرا آنها را نمی‌فروشید؟ با این کار چرخش نخبگان صورت می‌گیرد و ارز وارد کشور می‌شود. چه ایرادی دارد که نکونام از استقلال برود. عرض بنده این است که شما در مورد پرداخت یک میلیاردی صحبت کردید و گفتید ۳۰ سال زندگی یک بازیکن با این پول‌ها می‌گردد. یک کارمند هم با حقوق ۵۰۰ هزارتومانی زندگی ۳۰ ساله‌اش می‌گردد.

وی ادمه داد: اینکه پول یک شرکت دولتی را به بازیکن بدهید جفا به کارگر کرده‌اید. باید این پول‌ها به حوزه‌های همگانی و در راستای سلامت جامعه و مردم برود و در ساختارها به ورزش قهرمانی کمک کند.

این کارشناس رسانه گفت: ناهنجاری‌ها در فوتبال تا زمانی که وضعیت جامعه به شکل کنونی است ادامه داشته و چیزی تغییر پیدا نمی‌کند. اگر فلان مربی معروف بددهنی می‌کند حاصل از خانواده‌ای است که در آن بوده و محیطی که در آن بزرگ شده است. اینها همگی به خانواده، اجتماع و محیط بزرگ شدن باز می‌گردد اما ما می‌توانیم آنها را تشدید یا تخفیف بدهیم.

جماعت با اشاره به دیدار استقلال و پرسپولیس گفت: در ۱۰ دقیقه پایانی این دیدار احساس می‌کنیم که جنگ جهانی شده است. نیروی انتظامی، ناجا و یگان‌های ویژه به دور زمین می‌آیند. مگر قرار است چه اتفاقی صورت بگیرد. به محض اینکه سوت پایان دیدار خورده می‌شود ماموران ناجا با باتوم به مردم می‌زنند که ورزشگاه را ترک کنید. چه اشکالی دارد یک ساعت یا ۲ ساعت بیشتر در ورزشگاه بمانند؟ مگر قرار است چه اتفاقی رخ بدهد؟ ما می‌توانیم با یک رفتار درست ناهنجاری‌ها را کاهش بدهیم.

وی با بیان اینکه مگر قرار نبود ورزشگاه تختی را به استقلال بدهند پس چه شد، تصریح کرد: چرا استقلال پیگیر این مطالبه نیست؟ رئیس‌جمهور سابق دستور واگذاری استقلال و پرسپولیس را صادر کرد در دولت کنونی هم چنین دستوری صادر خواهد شد و قرار است این ۲ باشگاه واگذار شوند. فکر می‌کنم در ۵۰ دولت بعدی هم این صحبت‌ها بیان شود. تختی را به استقلال بدهید بعد از آن بلیت فروش الکترونیکی را از آقای فتح‌الله‌زاده بخواهید. چگالی فدراسیون فوتبال بالاست و نمی‌تواند این کارها را انجام دهد.

این کارشناس رسانه ادامه داد: ایتالیا مهد نژادپرستی است. در تمام بازی‌های این لیگ از دقیقه یک تا دقیقه ۹۰ به بازیکنان سیاه‌پوست توهین می‌کنند و علیه‌شان شعار سر می‌دهند اما آنها بسته‌های خوبی دارند که به مردم این بحثرا توضیح می‌دهد.

جماعت خاطرنشان کرد: همه را باید به مردم واگذار کرد. پول مردم باید در جیب مردم بماند. باشگاهی ۲ میلیارد تومان به مربی‌ که تحصیلاتش تا سوم راهنمایی است پول می‌دهد آن مربی از زدوبندهایی که دارد از بازیکنان و حتی از کسانی که کنارش عکس می‌گیرند درآمدهایی دارد. شاید آقای فتح‌الله‌زاده دوست دارد برود و به مربی‌اش ۱۰ میلیارد تومان بدهد تامین آن با خودش است ولی وی باید ترازنامه را در پایان سال ارائه دهد و اگر نتواند ترازنامه مناسبی بدهد و منابع مالی را تهیه کند مجمع او را برکنار می‌کند. همه باید به رخ دادن چنین بحثی کمک کنیم و باشگاه‌های ما باید به این صورت اداره شود.

وی گفت: در مورد ناهنجاری‌ها اگر بتوان باشگاه‌ها را به مردم واگذار کرد حداقل این است که ما با یک نفر طرف هستیم. در کشورهای غربی مسئولان باشگاه‌ها مسائل مذهبی را چندان مورد توجه قرار نمی‌دهند اما کشور ما یک کشور دینی و مذهبی است و ما مدعی مذهبی‌ بودن هستیم و باید بسیاری از مسائل را رعایت کنیم.

وی افزود: بلیت‌فروشی و شماره‌گذاری‌ صندلی‌ها کار بسیار خوبی است.

فتح‌الله‌زاده در پاسخ به جماعت عنوان کرد: من کلی هزینه کردم و پس از چند وقت به من اعلام کردند که ۸۰۰ میلیون تومان در حساب شماست و گفتند این پول بابت گیت است که در ورزشگاه گذاشته‌اید. هرچند من گفتم که این پول مربوط به ما نیست. با این حال مشکل ما این است که نمی‌گذارند کار دست کاردان است. باشگاه استقلال را با ۲۰ میلیارد بدهی اگر به من بدهند من در ۷ سال بدهی‌های آنرا صفر می‌کنم اما این کار را نمی‌کنند. به ما اختیار نیز نمی‌دهند و ما مثل مستاجری هستیم که نمی‌تواند هیچ کاری در خانه انجام دهد.

جماعت در این ارتباط گفت: همین مدیران کار را به اینجا رساندند. مدیری که اتوبوسی می‌آید توقعی هم نمی‌توان از او داشت مگر شما خودتان به فدراسیون فوتبال و رئیس رای نداده‌اید اما چرا امروز اعتراض می‌کنید.

مدیرعامل باشگاه استقلال در پاسخ به وی اظهار داشت: ما رای دادیم به استقلال فدراسیون و امروز بعد از چند سال توانسته‌ایم که از فدراسیون‌های خوب آسیا باشیم.

جماعت در پاسخ به فتح‌الله‌زاده عنوان کرد: آیا واقعا شما برای استقلال فدراسیون به آنها رای دادید یا نفع دیگری در کار بود؟

فتح‌الله‌زاده در پاسخ به وی گفت: مردم من را به شفاف‌گویی می‌شناسند ما به استقلال فدراسیون رای دادیم آن هم در شرایطی که رئیس من در آن زمان به من می‌گفت به کفاشیان رای نده اما من رای دادم و امروز سرم را بالا می‌گیرم که افتخارات فدراسیون اینگونه به دست آمده است.

جماعت خطاب به فتح الله‌زاده گفت: برای من این صحبت‌ها قابل پذیرش نیست. شما نمی‌توانید تبلیغات دور زمین را هم برای خود کنید که فتح‌الله‌زاده در خطاب به او گفت: از ۱۶ مدیر شاید ۱۰ نفر استقلال نداشته باشند. ما ۵ سال برای گرفتن حق پخش تلویزیونی تلاش کردیم و دویدیم. این کار شاید ۷ سال طول کشید چرا که سیستم کاری ما «فشل» است.

وی خطاب به فتحاللهزاده گفت: خیلی از مدیران ما از این موضوع سود میبرند. در پایان برنامه ببیندگان بیشتر با نظرات جماعت موافق بودند تا فتحاللهزاده.