به گزارش افکارنیوز، حسین فرکی سرمربی فولاد اهواز در مورد گروه بندی جام جهانی می‌گوید: «گروه ایران که کاملا مشخص است؛ یک گروه ۵۰ - ۵۰ است. حضور آرژانتین در این گروه فرصت خوبی است تا شاید ما بتوانیم یک بازی خوب انجام دهیم. شانس آنها برای بردن خیلی بیشتر است و روی امتیاز این بازی نباید حساب کرد.»

او ادامه می‌دهد: «الان زمان این است که ما از دو فاکتور خیلی مهم استفاده کنیم. برنامه‌ریزی و پیش‌بینی، بعد هم آمادگی ذهنی. تیم ما نباید از نظر روحی و روانی شرایط سال ۲۰۰۶ را داشته باشد. آن زمان ما در بخش آمادگی نفرات مشکل داشتیم. آمادگی ذهنی هم نداشتیم. بحثتمرکزی که می‌گویم، مردم خبر نداشتند چه خبر است. این یک واقعیت است که آقایان از خود راضی با لج و لج بازی شرایط را خراب کردند و بازیکن هم دیگر می دانست که برانکو بعد از جام جهانی در تیم ملی حضور ندارد. به همین دلیل بعضی از بازیکنان پایشان را از گلیمشان فراتر گذاشتند. بازیکن مصدو هم داشتیم. ولی در کل کیفیت فنی بازیکنان و شرایط سنی مان هم خوب بود. اما این مجموعه خوب نتوانست کیفیت واقعی‌اش را نشان دهد.»

فرکی می‌گوید: «افکار من و برانکو خیلی به هم نزدیک بود. ما قبل از رفتن می دانستیم که تیم مشکل دارد. هم از لحاظ روحی و هم از نظر فیزیکی. ولی تلاش خیلی زیادی کردیم که آبرومند باشیم. باز هم با همه مشکلات برابر حریفان خیلی خوب بودیم.»

سرمربی فولاد در مورد اینکه تیم ملی باید چه کار کند تا در جام جهانی موفق باشد می‌گوید: «فرصت کمی برای آماده سازی تیم ملی داریم. سرمربی تیم ملی از همین حالا نفرات نهایی‌اش را می‌شناسد. درستش هم همین است. کروش فرصت جوانگرایی ندارد. یار جدید خیلی نمی‌تواند کمک کند و اگر بازیکن جدید بیاوریم، از نظر آمادگی ذهنی به مشکل می‌خوریم. مثلا جهانبخش مثال خوبی است. او اگر در ایران بازی می‌کرد نمی‌توانستیم خیلی رویش حساب کنیم اما بازی حرفه‌ای، برای این بازیکن سکو شده و خودش را هم نشان داده است. ما بازیکنانی داریم که از همین الان می‌دانیم فیکس بازی می‌کنند. ترکیب را هم می‌شود کاملا حدس زد.»

فرکی در پاسخ به این سوال که در سال ۲۰۰۶ هم شما از چند ماه قبل می‌دانستید کدام بازیکنان قرار است به آلمان بروند؟ می‌گوید: «بله ما هم آن زمان می دانستیم چه کسانی مسافر آلمان هستند. در جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان، بازیکنانی با تجربه داشتیم. نیمی از تیم ما میدان دیده بودند. لژیونرهای مهمی داشتیم. بقیه هم بازیکنان لیگ بودند. کعبی را از تیم زیر ۲۳ سال آورده بودیم. صادقی، تیموریان و چند بازیکن دیگر هم بهترین‌ها بودند.»

مربی سابق تیم ملی با اشاره به بحثاین روزهای فوتبال ایران که هاشم بیک‌زاده باید لیونل مسی را مهار کند می‌گوید: «قصه مسی هم خیلی دارد لوس می شود و زیادی به آن پرداخته می شود. هر روز کلی جوک راجع به این قصه برای من هم می آید. الان دیگر هاشم معروف‌تر از مسی شده. ان‌شالله هاشم سلامت باشد. او یک بازیکن خوب و بزرگ است که قطعا می تواند حتی برابر مسی موفق باشد. البته امیدوارم چشمش نزنیم!»

مرحوم ناصر حجازی در مصاحبه‌ای گفته بود در جام جهانی ۱۹۷۸ بازیکنان ایران می‌خواستند به هلندی‌ها بگویند عزادار هستند تا بازیکنان این تیم اروپایی، دلشان بسوزد و کمتر به ایران گل بزنند! فرکی در مورد این موضوع می‌گوید: «حقیقت این بود که ما با هم شوخی می کردیم. این حرف را بین هم می گفتیم و می خندیدیم. خب اولین بار بود که به جام جهانی رفتیم. بازی اول هم با نایب قهرمان دنیا بود و هلند غیر از کرایوف، همه ستاره هایش را داشت. راستش اگر الان بود، خیلی ستاره های هلند ترسناک تر از مسی بودند. ولی این قدر نترسیده بودیم که الان ترس به وجود آمده. ما می دانستیم هلند تیم بزرگی است ولی شجاعانه بازی کردیم. الان که فیلم بازی را می بینیم، هلندی‌ها دو پنالتی زدند و یک ضربه سر. ولی ما اصلا فکر نمی کردیم بتوانیم بازی کنیم. بازی خیلی خوبی داشتیم. من دقیقه ۱۹ با دروازه‌بان هلند تک به تک شدم. آن موقع بازی های بزرگی کرده بودیم. تورنمنت فرانسه رفتیم، با فرانسه بازی کردیم. تیم ملی المپیک هم بازی های بزرگی داشت. بچه ها ترس شان ریخته بود. به نظر من عملکرد خیلی خوبی در آن دوره داشتیم.»

فرکی توصیه می‌کند تیم ملی با تیم‌های بزرگ مسابقه بدهد تا در جام جهانی برزیل به مشکل نخورد: «الان ما باید ۷ یا ۸ بازی با تیم های خوب داشته باشیم. حریفان ما سه سبک متفاوت دارند. برای بازی با آرژانتین باید با تیم‌هایی مثل برزیل، اروگوئه و پاراگوئه مسابقه بدهیم. البته قرعه این بار خیلی دشوارتر از قبل نیست. آقای کروش هم دیگر خودش فضا را می‌شناسد. او باید هماهنگی های لازم را داشته باشد. امسال بر خلاف قبل، لیگ زود تمام می شود.»

فرکی ادامه می‌دهد: «حالا بازیکنان داخلی را از باشگاه‌ها بگیرند، با بازیکنان لژیونر چه کار می‌کنند؟ باشگاه‌های خارجی، بازیکنان را به تیم ملی می‌دهند؟ این ها مشکلاتی هست که باید پیش بینی کنند. باشگاه های داخلی هم حقی دارند. من چیزی نمی گویم ولی وقتی استقلال و پرسپولیس ملی پوش دارند باید به تیم شان فکر کنند.»

سرمربی فولاد در مورد صدرنشینی تیمش در نیم فصل اول و اینکه در حال حاضر صدر جدول را از دست داده‌اند می‌گوید: «راستش این طوری بهتر است.

این طوری شاید کاری به ما نداشته باشند. ما نسبت به تیمهایی مثل نفت متفاوت هستیم. حتی نفت هم تیمی با تجربه و جوان است. بازیکنانی که دارد در لیگ برتر بازی کردند. در خط دفاع و هافبک خیلی خوب بوده اند. اگر این تیم را جدا کنی، باقی تیم های صدرنشین، بازیکنان شان یا ملی هستند یا بودند. یعنی با ما متفاوت هستند. مجموعه ما را بگذارید کنار ۴ تیم بالای جدول، می رسید به مسئله اعتماد به نفس. تلاش می کنیم که خودمان را در همین ردهها حفظ کنیم. ما هنوز از قهرمانی منصرف نشدهایم. اعتماد به نفس است که میتواند قهرمانی را از دست ما بپراند. البته ما هم بازیکن با تجربه کم نداریم اما باید بهتر عمل کنیم.