به گزارش افکارنیوز، برنامه امشب نود با طعم جام‌جهانی از ساعت ۲۲:۳۰ با اجرای عادل فردوسی‌پور از شبکه سه سیما روی آنتن رفت. بازی‌های هفته هفدهم لیگ برتر در کنار قرعه‌کشی جام‌جهانی و حمله ایرانی‌ها به صفحه فیسبوک مسی از مهم‌ترین موضوعات برنامه این هفته نود بود.

مشخص شدن همگروهی‌های ایران در جام‌جهانی در کنار چندین و چند سوژه حاشیه‌ای دیگر در خصوص جام‌جهانی طعم برنامه امشب نود را کمی تا قسمتی با حال و هوای جام جهانی گره زد. خصوصا اینکه سوال پیامکی برنامه امشب هم این بود که آیابه نظر مردم ایران از گروه خود در جام جهانی صعود خواهد کرد یا خیر که در بیشتر قسمت‌های برنامه با یک برتری اندک مردم ایران را صاحب شانس صعود به مرحله بعدی جام‌جهانی می‌دانستند. چیزی که البته بیشتر از مردم عادل فردوسی‌پور به آن اعتقاد داشت.

پخش گزارشی از تیم‌های همگروه ایران بخش دیگری از برنامه نود بود که در بخش نخست آن گزارشی از تیم ملی آرژانتین پخش شد. بعد از این گزارش که فردوسی‌پور همه ستاره‌های نیجریه را ردیف کرده بود علی کفاشیان به روی خط برنامه آمد تا با عادل فردوسی‌پور در خصوص وضعیت تیم ملی در جام جهانی صحبت کند. سوال نخست فردوسی‌پور در خصوص بازی‌های تداراکاتی تیم ملی در راه آماده سازی برای جام‌جهانی بود.

کفاشیان گفت که در حال رایزنی با تیم ملی کویت هستیم تا از فرصت آن بازی برای برگزاری بازی تدراکاتی برای تیم ملی بزرگسالان استفاده کنیم. کفاشیان از مطرح بودن نام آفریقای جنوبی برای بازی تدارکاتی سخت گفت و بعد گفت به دلیل قوی بودن این تیم شاید امکان برگزاری این بازی نباشد. وقتی فردوسی‌پور با تعجب پرسید که «یعنی برای بازی تدارکاتی به دنبال تیم‌های ضعیف هستید؟» کفاشیان پاسخ داد که نظر کی‌روش بر این است که با تیم‌های قوی در راه جام‌جهانی بازی نکنیم و از آنجایی که خودشان علاقه دارند مذاکرات بازی‌ها را انجام دهند ما همه مسائل زرا به شخص ایشان واگذار کردیم.

فردوسی‌پور با اشاره به اتفاقی که برای ایویچ رخ داد شاید کی‌روش هم از کسب نتایج ضعیف در مرحله آماده سازی می‌ترسد و بهتر نیست که شما اظمینانی به او بدهید که با کسب هر نتیجه‌ای در بازی‌های تدارکاتی روی نیمکت ما در جام‌جهانی بنشیند موجب می‌شود که او هم از بازی با تیم‌های بزرگتر نهراسد. به هر حال باختن در بازی‌های تدارکاتی بهتر از باختن در جام‌جهانی است.

کفاشیان در پاسخ به این سوال گفت که ما به کی‌روش پیشنهاد دادیم تا قراردادش را تا جام‌ملتهای استرالیا تمدید کنیم و حتی به او گفته‌ایم که بازی‌های تدارکاتی را باخته فرض کن و برای آماده‌شازی تیم ملی به میدان بیا.

بعد از این موضوع ماجرای حمله ایرانی‌ها به صفحه فیسبوک لیونل مسی سوژه بعدی فردوسی‌پور بود که کفاشیان در پاسخ به این مضوع حرف عجیبش را که صبح امروز در رسانه‌ها هم مطرح کرده بود بیان داشت و آن اینکه «مردم از شدت دوست داشتن دست به این کار زدند»

مجید جلالی که در این روزها منطقی‌ترین موضع گیری‌ها را نسبت به وضعیت گروه تیم ملی را داشت به روی خط آمد و در خصوص شانس صعئد ایران به مرحله بالاتر گفت ایران در جام جهانی بین صفر تا دو امتیاز کسب خواهد کرد و تیم ملی کشورمان هیچ شانسی برای صعود به مرخله بعدی ندارد. او گفت که برای صعود به مرحله بعدی جام جهانی می‌بایست از الان برای دوازه سال آینده برنامه‌ریزی کرد و این موضوعی نیست که با شش ماه برنامه‌ریزی حاصل شود.

او در خصوص ماجرای فحاشی سایبری ایرانی‌ها به مسی آن را مسئله‌ای فرهنگی و حل ناشدنی در حال حاضر خواند و وضعیت ورزشگاه‌ها و جو فرهنگی حاکم بر ورزش کشور را در آن دخیل دانست.

فردوسی‌پور بار دیگر به سراغ کفاشیان رفت و او بار دیگر این نظر عجیب را مطرخ کرد که «مردم مسی را خیلی دوست دارند و اتفاقی که در فیسبوک مسی رخ داده از شدت علاقه است» وی همینطور از احتمال نوشتن نامه به رئیس فدراسیون فوتبال آرژانتین و توضیح دادن اتفاقات پیش رو سخن گفت و از فردوسی‌ئور خواست تا تاریخ تولد مسی را برای او «درآورد» تا برایش کادوی تهیه کند!

بعد از خداحافظی کفاشیان جلالی هم در سخنان پایانی خود گفت «این چه جور دوست داشتنی است که زشت‌ترین الفاظ را به فرد نسبت می‌دهند» و بعد به کنایه به کفاشیان گفت «با همه مسائل اینقدر ساده برخورد کردید که وضعیت فوتبال ما امروز چنین است»

بعد از این گفت‌وگو و بعد از دیدن نیتجه نظرسنجی که در صعود ایران به مرحله بعدیی جام‌جهاین ۵۵ به ۴۵ از صعود نکردنمان پیش بود گزارش «نود درجه» پخش شد که شوخی و کنایه‌های فردوسی‌پور به شیثرضایی بازیکن تازه مس کرمان که شماره ۹۰ این تیم را هم به تن کرده از نکات جالب آن بود.

در این بخش هدایت ممبینی مهمان و کارشناس داوری نود بود که قبل از دیدن خلاصه بازی استقلال و سپاهان گفت‌وگوی کوتاهی میان او و فردوسی‌پور در خصوص دعوای کمیته و دپارتمان داوری در گرفت. فردوسی‌پور در این بخش به کنایهدر خصوص نبی گفت که «آقای نبی یک کشوی جادویی دارند که هر پرونده‌ای را که علاقه‌ای به رسیدگی به آن را ندارند در آن قرار می‌دهند و هر وقت که دلشان خواست آن را بیرون می‌آورند»

ممبینی هم در خصوص درگیری کمیته و دپارتمان گفت که در حال حاضر جهت گیری دپارتمان به سمت فدراسیون است و این استقلال کمیته داوران را کمی تهدید می‌کند و این مهم‌ترین موضوع مناقشه در این میان است.

خلاصه بازی استقلال و سپاهان با گزارش حاشیه‌ای از وضعیت بلیط فروشی و سایر حواشی پخش شد و بعد از گزارشی که از وضعیت ورزشگاه نقش جهان نمایش داده شد ممبنی به بررسی داوری این بازی پرداختند.

دومین گزارش نود از حریفان ایران در جام‌جهانی به آرژانتین اختصاص داشت و بعد از آن گزارشی از نظر مردم آرژانتین در خصوص همگروهی با ایران پخش شد.

بعد از این گزارش‌ها فردوسی‌پور با اشاره به گزارش هفته گذشته نود در خصوص وضعیت تیم فوتبال بانوان استقلال گفت که همه اعضایی که هفته گذشته با نود مصاحبه کرده بودند از تیم استقلال اخراج شدند و گفت که اگر آقای فتح‌الله زاده حاضر باشند می‌توانند در این خصوص توضیح دهند.

بازیکنان اخراجی استقلال بار دیگر با نود مصاحبه کردند و از اخراج خود خبر دادند و نظری جویباری هم مصاحبه علیه باشگاه را علت اصلی اخراج این بازیکنان دانست.
خلاصه بازی سایپای البرز و راه‌آهن سورینت و فجر سپاسی شیراز و فولاد خوزستان بخش دیگر برنامه نود بود.
از آنجایی که در بازی سایپا و راه‌آهن ورزشگاه بازی را به اشتباه به داور چهارم اعلا کرده بودند این بازی بدون داور چهارم قرار بود برگزار شود که به یکباره رئیس هیات فوتبال تهران به عنوان داور چهارم زمین قرار گرغت. این اتفاق عجیب در فوتبال سوژه گزارش جالب نود بعد از پخش بازی این دو تیم بود.

بعد از بررسی داوری این دوبازی و تحلیل آماری آن خلاصه یکی از دو داربی هفته گذشته فوتبال ایران پخش شد. خلاصه بازی گسترش فولاد و تراکتورسازی بخش بعدی برنامه نود بود.

بعد از پخش این بازی گزارشی از وضعیت لژیونرهای فوتبال ایران پخش شد. گلزنی اشکان دژاگه و جباری در لیگ‌های انگلستان و قطر در کنار بازی کردن آزمون، داوری، جهانبخش و شجاعی مهم‌ترین بخش‌های این گزارش بود. فردوسی‌پور در پایان این گزارش گفت که علاقه‌مند است تا با لژیونرهای تیم ملی درباره وضعیت گروه ایران در جام‌جهانی گفت‌و گو کند. فردوسی‌پور و ممبینی بعد از این گزارش داوری بازی گسترش و تراکتور را بررسی کردند.

کمی نگذشت تا وعده فردوسی‌پور محقق شد و رضا قوچان‌نژاد روی خط آمد و به گفت‌وگو با وی پرداخت. قوچان‌نژاد گفت علی رغم سخت بودن گروه ایران در جام‌جهانی از گروه‌مان در جام‌جهانی راضی است. فردوسی‌پور پرسید که آیا از گروهمان صعود می‌کنیم و قوچان‌نژادپاسخ داد که بالاخره برای زنگ تفریح نمی‌روییم و ان‌شالله از گروه‌مان صعود می‌کنیم.
فردوسی‌پور در بخش بعدی این گفت‌وگو در خصوص وضعیت او در تیم‌اش که قصد جدا شدن از آن را ارد پرسید و قوچان‌نژاد پاسخ داد که در ژانویه از تیم‌اش جدا خواهد شد.

قوچان‌نژاد در پاسخ به این سوال که دوست دارد در بلژیک به بازی ادامه دهد یا نه گفت که دوست دارد کشورش را عوض کند و علاقه دارد تا در تیمی باشد که در فرصت باقی مانده تا جام‌جهانی بازی کند و گل بزند و نقش مهمی در تیم‌اش داشته باشد.

بعد از خداحافظی با قوچاننژاد خلاصه بازی پرسپولیس و ذوبآهن پخش شد و فردوسیپور قول دا تا در ادامه برنامه ارتباط تصویری با دانیال داوری هم برگزار شود.