به گزارش افکارنیوز، یک بازیکن نمی‌تواند در طول یک فصل برای بیشتر از دو تیم بازی کند؛ نمونه‌اش مجتبی جباری که هر چند علاقه‌مند است به استقلال برگردد اما طبق قانون، نمی‌تواند.

برای مربیان اما چنین قانونی وجود ندارد. یک مربی در طول یک فصل می‌تواند در ۱۰ تیم و حتی بیشتر مربیگری کند. تنها در لیگ ایران است که قانون فرق می‌کند. در لیگ ایران قانون متفاوتی را برای مربیان وضع کرده‌اند؛ بر این اساس که یک مربی در طول یک فصل نمی‌تواند در ۳ تیم فعالیت کند.

محمود یاوری همین سال پیش این قانون را دور زد. او جای مربی، سرپرست استیل‌آذین شد و روی نیمکت نشست. این تیم را هدایت کرد، در باطن به‌عنوان سرمربی و در ظاهر به‌عنوان سرپرست. قوانین فوتبال ایران را اینگونه دور می‌زنند اما قوانین فیفا را به هیچ وجه نمی‌توان نادیده گرفت!

خبر غافلگیرکننده بود و در نوع خود عجیب. بازگشت مجتبی جباری به استقلال برای همراهی این تیم در لیگ قهرمانان آسیا. این خبر چند روز پیش منتشر شد و زودتر از حد تصور دهان به دهان چرخید و فضای فوتبال ایران را درنوردید.

در روزهایی که استقلال خلأ هافبک بازیساز و طراح را به‌شدت احساس می‌کند انتشار این خبر می‌توانست امیر قلعه‌نویی را بدل کند به خوشحال‌ترین مربی فوتبال ایران. این خبر در فیس‌بوک منتشر شد و از علاقه جباری به بازگشت پرده برداشت، آن‌هم از طریق یکی از سایت‌های منتسب به باشگاه استقلال که نزدیک مدیران این تیم است.

در این خبر آمده: «مجتبی جباری از بازی در لیگ قطر خسته شده و گفته که برای ادامه فوتبال می‌خواهد به استقلال برگردد.»

مشخص نیست این خبر تا چه اندازه صحت دارد اما این از خصوصیات بارز مجتبی است که خیلی زود از بازی در یک تیم دلزده می‌شود و بار و بندیل را به مقصد تیم جدید می‌بندد.

او که پس از سال‌ها بازی در استقلال، در سپاهان این خصوصیت اخلاقی خود را نشان داد، خیلی زود با سرمربی و مسئولان باشگاه به اختلاف خورد تا عزم جدایی از سپاهان را جزم کند و زودتر از حد تصور از جمع شاگردان کرانچار جدا شود. جباری در سپاهان فقط هفت هفته دوام آورد، به الاهلی رفت و حالا می‌گویند از بازی در این تیم قطری خسته شده!

خستگی می‌تواند بهانه‌ای باشد برای جدایی جباری. مسئولان باشگاه استقلال هم در صحبت‌های خودمانی و درون باشگاهی از بازگشت مجتبی استقبال کرده‌اند اما انگار دغدغه جدایی منتظری تمام تفکر آنها را مشغول به خود کرده.

به نظر می‌رسد تلاش برای راضی نگه داشتن پژمان، ادامه حضور او در استقلال و البته تغییر تصمیم او آنقدر برای مدیران استقلال زمان‌بر بود که آنها حتی نیم‌نگاهی هم به قوانین نقل و انتقالات ندارند.

از آن‌سو خستگی بازی در قطر هم ذهن مجتبی را به خود مشغول کرده. بازیکنی که همیشه با تفکر تصمیم می‌گیرد و علاقه بسیاری دارد که از قوانین حرفه‌ای تبعیت کند و حداقل آنها را بداند.

بازه زمانی نقل و انتقالات لیگ برتر ایران از ششم ژانویه، پانزدهم دی ماه آغاز می‌شود. تیم‌های لیگ برتری از آن تاریخ به بعد می‌توانند برای دریافت ITC بازیکن جدیدشان اقدام کرده و از او در مسابقات استفاده کنند.

مجتبی جباری حدود یک هفته دیگر می‌تواند به استقلال برگردد، البته بازه نقل و انتقالاتی این را می‌گوید اما قانونی جهانی وجود دارد که از سال‌ها پیش به تصویب فیفا رسیده. این قانون، مانع بزرگی است برای بازگشت هافبکی به‌نام جباری که استقلال تا حدود بسیاری محتاج حضورش است.

قانون فیفا تاکید می‌کند که یک بازیکن در طول یک فصل نمی‌تواند در ۳ تیم بازی کند. این قانون از مدت‌ها پیش تصویب شده و به همین خاطر و با تکیه بر این قانون، مجتبی جباری این اجازه را ندارد که از الاهلی جدا شود و به استقلال برگردد، حالا می‌خواهد از بازی در قطر خسته شده باشد یا به هر بهانه دیگری که خودش می‌داند.

نمونه‌های بسیاری وجود دارند که به دلیل وجود چنین قانونی نتوانستند در طول فصل برای ۳ تیم بازی کنند. نمونه خارجی‌اش روماریو. این ستاره برزیلی فصل ۲۰۰۶ را با میامی آمریکا آغاز کرد، سپس به آدلایدیونایتد رفت و بعد تصمیم گرفت که به لیگ برزیل برگردد و برای واسکو دوگاما بازی کند.

آن زمان وجود چنین قانونی اجازه نداد روماریو به واسکو برگردد و برای تیمی بازی کند که فوتبالش را از آنجا آغاز کرده بود. این قانون روماریو را مجبور کرد تا چند ماهی دندان روی جگر بگذارد و از فصل ۲۰۰۷، پیراهن واسکو را به تن کند.

نمونه ایرانی هم وجود دارد، نمونه‌ای که این قانون را مانعی پیش روی خود دید تا نتواند در طول یک فصل برای ۳ تیم بازی کند. داریوش یزدانی لیگ را با برق شیراز آغاز کرد، در ترکیب این تیم درخشید و مورد توجه باشگاه الامارات قرار گرفت. او به امارات رفت اما موفق نبود تا با پیشنهاد تراکتورسازی وسوسه بازگشت به لیگ ایران به سرش بزند. این اتفاق اما رخ نداد و یزدانی مجبور شد تا پایان فصل در امارات بماند و برای این تیم بازی کند.

مجتبی جباری باید در قطر بماند، در الاهلی و فصل را زیر نظر میلان ماچالا به پایان برساند. جباری چاره‌ای جز این را پیش روی خود نمی‌بیند حتی اگر بازی در لیگ قطر برایش کسل‌کننده باشد.

فيفا اجازه بازي مجتبي براي استقلال يا هر تيم ديگري را نميدهد. او بايد در قطر بماند و استقلاليها هم اينجا و در نبود جباري حسرت بخورند. حسرتي كه شايد ابتداي فصل آينده برطرف شود اما حالا هرگز.