به گزارش افکارنیوز، بعد از یک سال و نیم بالاخره انتخابات کمیته ملی المپیک فردا(دوشنبه) ۳۰ دی‌ماه برگزار می‌شود و با وجود حاشیه‌های پیش آمده دبیر کل کمیته ملی المپیک تاکید کرد این انتخابات به هیچ عنوان به تعویق نخواهد افتاد.

* در انتظار رئیس دهم

بعد از دو بار ثبت‌نام از نامزدهای مجمع انتخاباتی کمیته و حاشیه‌های پیش آمده در خصوص آیین‌نامه که اجازه حضور خیلی‌ها را در این دوره نداد، دوشنبه ۳۰ دی‌‌ماه دهمین رئیس کمیته ملی المپیک انتخاب خواهد شد تا بالاخره ساختمان دیگر خیابان سئول هم دارای رئیس شود.

این دوره انتخابات کمیته ملی المپیک را می‌توان بی‌شک یکی از پرحاشیه‌ترین در چند دوره اخیر نامید. اگرچه در این دوره به دلیل حضور وزیر جدید عملاً شاهد دخالت صریحی از سوی وزارت ورزش نبودیم، اما نوشتن آیین‌نامه اجرایی در دوره دوم ثبت‌نام از نامزدها و تعویق انتخابات کمیته ملی المپیک و همچنین انتخاب برخی کارشناسان که از سوی هیأت اجرایی صورت گرفته بود، این شائبه را ایجاد کرد که برخی در تلاش هستند انتخابات این دوره را مهندسی‌شده برگزار کنند. البته این حرف به شدت از سوی رئیس و نایب‌رئیس کمیته ملی المپیک تکذیب شد.

همچنین این دوره سازمان بازرسی اجازه حضور خیلی‌ها را انتخابات نداد و تاکید کرد افرادی که می‌خواهند در پست‌های ریاست، دبیر کلی و خزانه‌داری نامزد شوند، از پست‌های قبلی هم باید انصراف دهند و عملاً دوشغله‌ها جایی در کمیته ملی المپیک ندارند، اما همین مورد هم اعتراض شورای شهری‌ها و نماینده‌های مجلس را به دنبال داشت، اما سازمان بازرسی از موضع خود کوتاه نیامد و با ارسال نامه‌ای به کمیته ملی المپیک تاکید داشت تا انتخابات به موقع و طبق قانون برگزار شود.

* تعویق دوباره رأی نیاورد

بعد از نامه اول سازمان بازرسی بود که بحثدوباره تعویق انتخابات در میان هیأت اجرایی مطرح شد و برخی‌ها در تلاش بودند تا با مطرح کردن دلایلی این انتخابات را به تعویق بیندازند که تعدادی زیادی با این موضوع مخالفت‌شان را اعلام کردند و خوشبختانه این موضوع به دلیل عدم کسب اکثریت آراء به تصویب نرسید و علی‌آبادی و افشارزاده در گفت‌وگوهای متعددی که با رسانه‌ها داشتند اعلام کردند به هیچ عنوان انتخابات به تعویق نخواهد افتاد و روز دوشنبه مجمع برگزار خواهد شد.

* همه در انتظار انتخابات آزاد

اگرچه برخی شنیده‌ها حاکی از این است که برخی نامزدها با روسای فدراسیون‌ها جلساتی را گذاشته‌اند و حتی اعضای کمیته ملی المپیک در دوره جدید انتخاب شده‌اند، اما همه نامزدها و همچنین مسئولان قبلی کمیته ملی المپیک اعلام کرده‌اند اساسنامه کمیته اجازه حضور همه اعضای مجمع را در انتخابات داده و بنابراین رقابت آزاد و سالمی را شاهد خواهیم بود. بهرام افشارزاده، دبیر کل کمیته ملی المپیک اعتقاد دارد که این دوره، اولین دوره‌ای است که وزیر ورزش دخالتی در انتخابات کمیته نداشته است.

نصرالله سجادی، معاون حرفه‌ای و قهرمانی وزارت ورزش هم صحبت‌های نامزدها با اعضای مجمع را طبیعی می‌داند و بر این باور است که انتخابات باید آزاد باشد و طبیعی است که نامزدها با اعضا تماس بگیرند. هیات اجرایی از بین ۶۳ نفر عضو مجمع انتخاب می‌شوند که خودشان باید با هم کنار بیایند.

* غفوری‌فرد: امیدوارم اعمال نفوذی از سوی قدرت‌های رسمی صورت نگیرد

حسن غفوری‌فرد که در سال‌های ۶۳ تا ۶۵ ریاست کمیته ملی المپیک را برعهده داشته، درباره انتخابات روز دوشنبه گفت: مدت‌هاست این انتخابات به تعویق افتاده و بیش از یک سال از زمان آن می‌گذرد. امیدوارم که این بار حداقل به موقع برگزار شود و اعمال نفوذی از سوی قدرت‌های رسمی صورت نگیرد و بدون دخالت مسئولان برگزار شود.

رضا قراخانلو هم که از سال‌های ۸۳ تا ۸۷ ریاست این کمیته را برعهده داشته، در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت هیچ نظری درباره انتخابات روز دوشنبه ندارد.

حسین شاه‌حسینی سال‌های ۵۷ تا ۵۸، مصطفی داوودی سال‌های ۵۹ تا ۶۳، حسن غفوری‌فرد سال‌های ۶۳ تا ۶۵، مصطفی هاشمی‌طبا سال‌های ۶۵ تا ۶۷، عیسی کلانتری سال‌های ۶۷ تا ۷۱، حسن محلوجی سال‌های ۷۱ تا ۷۵، مصطفی هاشمی‌طبا سال‌های ۷۵ تا ۸۳، رضا قراخانلو سال‌های ۸۳ تا ۸۷ و محمد علی‌آبادی سال‌های ۸۷ تا ۹۲ ریاست کمیته ملی المپیک را برعهده داشته و حالا منتظر رئیس دهم هستیم.

در پست ریاست این دوره فضل‌الله باقرزاده، مهرزاد حمیدی، کیومرثهاشمی، محمد علی‌آبادی، محمدرضا داورزنی، مهدی قدمی، محمد جعفر کامبوزیا، علی مرادی، محمود خسروی‌وفا و مهدی کرباسیان نامزد شده‌اند.

اهالی ورزش امیدوارند انتخابات این دوره سالم برگزار و رئیس انتخاب شود تا برنامهریزیهای مناسب برای بازیهای آسیایی ۲۰۱۴ و همچنین المپیک ۲۰۱۶ برزیل صورت بگیرد.