به گزارش افکارنیوز، جلال چراغپور در خصوص چهارمین تساوی دو تیم استقلال و پرسپولیس و انتقادهایی که نسبت به کیفیت دربی‌ها می‌شود، اظهار داشت: اگر بخواهیم فوتبال استقلال و پرسپولیس را زیر ذره‌بین قرار دهیم دلایلی در مورد مسائل فرعی مطرح می‌شود. اینکه بگوییم بازی بعد محتاطانه و یا برای تساوی آمده بودند، نبوده دلایل فنی و درونی دارد که اگر سایر دیدارها هم مورد آنالیز قرار گیرد متوجه می‌شویم که بیشتر بازی‌ها اینگونه است.

وی ادامه داد: به علت اینکه سایر مسابقات لیگ برتر چندان حساسیت بالایی ندارد و مدعی خصوصی نیز در آن وجود ندارد، مورد توجه قرار نمی‌گیرد اما همین تراکتورسازی را شما ببینید چون حساسیت وجود دارد هواداران ناراضی می‌شوند. اگر برای فولاد هم ۱۰۰ هزار هوادار به ورزشگاه می‌رفتند بعد از ۶ هفته تساوی جنجال به پا می‌شد اما چون مدعی خصوصی وجود ندارد و یا به اندازه پرسپولیس و استقلال نیست این اتفاق به وجود نمی‌آید.

این کارشناس فوتبال تاکید کرد: باید ببینیم چه اتفاقی گریبانگیر فوتبال ما شده است که این همه تساوی به وجود می‌آید. آمار گل‌های زده پایین آمده و میانگین گل‌ها در بازی‌ها کاهش یافته است. زمانی که این موضوع را کنکاش می‌کنیم به نتایجی می‌رسیم که من به شما می‌گویم.

وی در مورد این اتفاقات گفت: فوتبال در جهان جاری است و ما هم می‌توانیم قسمتی از این جریان را ببینیم و برداشتی داشته باشیم. اتفاقی که در دیدارهای بایرن مونیخ، بارسلونا، ‌چلسی و سایر تیم‌های اروپایی رخ می‌دهد قابل مشاهده است و ما هم قسمتی از آن را برداشت می‌کنیم. نسل جدید و جوانی در درون فوتبال به نام آنالیزور حضور دارند که با استفاده از تکنولوژی‌های روز این اتفاق‌های فوتبالی را معنا می‌کنند. مثلا وقتی می‌گویند در فضا و زمان مشخصی در جهت مسیر توپ فشردگی وجود داشته باشد و اسم آن را شیفت(shift) می‌گذارند اما این اطلاعات ناقص است چرا که ابزارهای برون رفت از شیفت در فوتبال ما وجود ندارد. شیفت به معنای تجمع کردن است اما مسئله‌ای که در مقابل باید وجود داشته باشد مطرح نمی‌شود.

چراغپور یادآور شد: زمانی که آنالیزورها این مسائل را به مربیان می‌گویند آنها هم دو سه هفته روی آن کار می‌کنند اما در مقابل تاکتیکی وجود ندارد. همین مسئله باعثمی‌شود تا زمانی که دو تیم به این موضوع روی می‌آورند بازی به شدت گره بخورد. ابزارهای خروج وجود ندارد و این مسئله باعثبه وجود آمدن انتقادها می‌شود.

وی در مورد اینکه چه اقدامی باید صورت بگیرد، گفت: برای خروج از شیفت باید بر روی توپ تسلط کامل وجود داشته باشد. ما چون بازیکنانی چون ژاوی، مسی، اینیستا، رونالدو، روبن و فرانک ریبری را نداریم تا بتوانند بازی را از شیفت خارج کنند، بازی گره می‌خورد قسمتی از فوتبال روز دنیا وارد فوتبال ما شده است اما قسمت دیگر در ایران و در مجموع در آسیا وارد نشده است. همین موضوع باعثمی‌شود فوتبال اروپا زیبا شود و فوتبال آسیا دچار مشکل.

این کارشناس در مورد اینکه آیا استفاده از قسمتی از فوتبال درست است یا خیر، افزود: در فوتبال ما مسائلی چون(compact ness) تجمع و یا(shift) و(lateral movment) حرکت عرضی تمرین می‌شود. اما ابزارهای ضد آن وجود ندارد و هنوز به سمت آنها نرفته‌ایم. همین مسائل باعثمی‌شود تا روی چهره فوتبال ما اثر بگذارد. البته همین مسئله ورود به فوتبال مدرن است و حالا باید قسمت‌های دیگر را وارد این فوتبال کنیم. نباید و نمی‌توانیم جلوی ورود این مسائل را بگیریم. باید مربیان ما به کلاس‌های اروپایی بیشتر بروند. کمیته آموزشی نحوه‌های دروه‌های آموزشی را تغییر دهد و در مجموع به سمت تکمیل این فرایند باشیم.

چراغپور در مورد اینکه آیا مسائلی که برخی در مورد ترس از نباختن و احتیاط مربیان مطرح می‌کنند را قبول ندارد، تاکید کرد: در حالی که در ۸۰ درصد مسابقات لیگ برتر ما شاهد چنین بازی‌‌هایی هستیم اما به خاطر حساسیت دربی فقط به این مسئله رسیدگی می‌کنیم. من اصلا اعتقادی به مسائلی چون ترس از نباختن ندارم مگر پرسپولیس و استقلال تاکنون نباخته‌اند. اتفاقا برعکس تمام افرادی که می‌گفتند بازی زشتی بود معتقدم دربی بازی جذابی بود و درگیرانه دنبال شد اما چون بازیکنان تجربه نداشتند یکدیگر را می‌زدند که می‌توانست این مسائل هم وجود نداشته باشد. مشکلی که وجود دارد همان است که قسمتی از فوتبال را برداشت کرده‌ایم.

وی تاکید کرد: زمانی که بارسلونا فوتبال تیکیتاکای خود را آغاز کرد انگلیس فوتبالش را فراموش کرد. هم اکنون اگر فوتبال انگلیس را مشاهده کنید به ۱۰ سال پیش شباهت ندارد. به هر حال یک نوع فوتبال در زمانی مورد قبول مردم قرار میگیرد. هم اکنون مربیانی چون کرانچار میتوانند از دو قسمت فوتبال بهره ببرند البته گاهی چنین اتفاقی میافتد. مربیان ما هم باید بیشتر به این مسئله توجه کنند.