به گزارش افکارنیوز، به بهانه تعطیلی لیگ برتر سراغ آمار و ارقام دو لیگ دوازدهم و سیزدهم رفتیم و مقایسه‌ای بین جدول سیزدهم در پایان هفته بیست و هفتم و جدول لیگ دوازدهم‌ در پایان هفته بیست و هفتم داشتیم تا ببینیم شرایط تیم‌مان نسبت به فصل گذشته چه تغییری کرده است.

** فولاد جای استقلال را گرفت

تیم فوتبال استقلال در پایان هفته بیست و هفتم فصل گذشته بود که با ۵۵ امتیاز صدر جدول را در اختیار گرفت و قدرتش را به رخ کشید، در حال حاضر تیم فولاد خوزستان در پایان هفته بیست و هفتم لیگ سیزدهم با ۵۱ امتیاز صدر نشین است، بر این اساس در لیگ سیزدهم فولاد جای استقلال را گرفته و صدر جدولی را به خود اختصاص داده است.

تیم‌های فوتبال تراکتور سازی و سپاهان به ترتیب با ۵۲ و ۵۰ امتیاز جایگاه‌ های دوم و سوم را در اختیار داشتند اما امسال تیم‌های فوتبال استقلال و پرسپولیس به ترتیب با ۵۰ و ۴۸ امتیاز در رده های دوم و سوم را به خود اختصاص دادند.

** کمترین برد

تیم فوتبال صنعت نفت آبادان تا پایان هفته بیست و هفتم در لیگ دوازدهم فقط یک بار طعم پیروزی را چشید، در لیگ سیزدهم هم این آمار تکرار شده و در حال حاضر تیم مس کرمان فقط یک بار برنده شده است.

** شکست ناپذیر ها

تیم‌های فوتبال تراکتور سازی، استقلال و فولاد به ترتیب با ۳ و ۴،۴ باخت مقابل حریفانشان‌ را تا پایان هفته بیست و هفتم در لیگ دوازدهم تجربه کردند.

در لیگ امسال هم تا پایان هفته بیست و هفتم لیگ برتر تیم‌های فوتبال فولاد، استقلال و سپاهان ۴ باخت را به خود اختصاص دادند بر این اساس این تیم‌ها تا پایان هفته بیست و هفتم کمترین باخت را به خود اختصاص دادند.

**کمترین تساوی

تیم‌های فوتبال سپاهان اصفهان و پیکان در بیست و هفت هفته لیگ دوازدهم ۵ تساوی داشتند و کمترین مساوی را به خود اختصاص دادند.

امسال ملوان بندر انزلی تنها تیمی است که ۶ تساوی به دست آورده و کمترین مساوی را به خود اختصاص داده است.

** بیشترین تساوی

تیم فوتبال صنعت نفت آبادان تا پایان هفته بیست و هفتم لیگ دوازدهم با ۱۳ تساوی بیشترین مساوی را به خود اختصاص داد.

تیم فوتبال مس کرمان در لیگ امسال با ۱۶ تساوی بیشترین مساوی را به نام خود ثبت کرد.

** گلزن‌ها و گل نزن‌ها

بهترین خط حمله‌های لیگ دوازدهم حرفه‌ای تا پایان هفته بیست و هفتم در اختیار تیم‌های فوتبال تراکتور سازی، سپاهان و فولاد بود چرا که هر سه تیم تا پایان هفته بیست و هفتم لیگ برتر ۴۴ گل به ثمر رسانده بودند.

درفصل جاری این ملوان بندر انزلی است که بهترین خط حمله لیگ را تا پایان هفته بیست و هفتم به خود اختصاص داده است، ملوانی‌ها در این بیست و هفت بازی ۳۵ بار موفق به گلزنی شدند.

تیمهای فوتبال آلومینیوم هرمزگان و گهر دورود به ترتیب با ۱۸ و ۲۰ گل زده صاحب بدترین خط حمله لیگ دوازدهم تا پایان هفته بیست و هفتم بودند.

درحال حاضر این عنوان به فجر شهید سپاسی و مس کرمان به ترتیب با ۱۷ و ۱۹ گل زده رسیده است.

** دفاع‌های خوب و بد

تیم‌های فوتبال پیکان و صنعت نفت آبادان به ترتیب با ۵۴ و ۴۷ گل خورده بدتریت خط دفاع‌های لیگ دوازدهم را تا پایان هفته بیست و هفتم به خود اختصاص دادند.

امسال تیم‌های فوتبال صبای قم و داماش گیلان به ترتیب با ۳۷ و ۳۶ گل خورده بدترین خط دفاع‌های لیگ دوازدهم را تا پایان هفته بیست و هفتم به نام خود ثبت کردند.

تیم فوتبال استقلال تا پایان هفته بیست و هفتم لیگ دوازدهم با ۱۳گل خورده بهترین خط دفاع لیگ برتر را به خود اختصاص داد.

امسال هم تیم فوتبال پرسپولیس همانند رقیبش استقلال ۱۳گل خورده و بهترین خط دفاع لیگ برتر را به خود اختصاص داده است.

** بهترین و بدترین تفاضل گل

تیم های فوتبال استقلال و تراکتورسازی با تفاضل گل ۲۱ + بهترین تفاضل گل را در بیست وهفت هفته لیگ دوازدهم را به خود اختصاص دادند.

امسال تیمهای فوتبال پرسپولیس و سپاهان به ترتیب با تفاضل گل ۱۷ + و ۱۴ + این عنوان را به نام خود ثبت کردند.

تیم فوتبال پیکان با تفاضل گل ۳۳ - تا پایان هفته بیست و هفتم لیگ دوازدهم بدترین تفاضل گل را به خود اختصاص داد.

امسال هم این عنوان به دو تیم فوتبال فجرشهید سپاسی و مس کرمان با تفاضل ۱۵ - بدترین تفاضل گل را به خوداختصاص دادند.

** پرواز پرسپولیس

تیم فوتبال پرسپولیس که تا پایان هفته بیست و هفتم لیگ دوازدهم با ۳۹ امتیاز در جایگاه هفتم قرار داشت در فصل جاری در پایان هفته بیست و هفتم لیگ سیزدهم ۴۸ امتیازی است و جایگاه سوم را به خود اختصاص داده است.

پرسپولیس نسبت به فصل گذشته بیشترین صعود را در جدول رده بندی داشته است، بعد از پرسپولیس، فولاد خوزستان بیشترین صعود را در جدول داشته است.

** سقوط آزاد

تیم فوتبال مس کرمان فصل گذشته از بیست و هفت بازی خود با ۴۰ امتیاز رتبه ششم را به خود ا ختصاص داد.

این فصل باهدایت بوناچیچ از بیست و هفت بازی خود ۱۹ امتیاز کسب کرده و در جایگاه شانزدهم و قعر جدول جای گرفته است.

تیم فوتبال مس کرمان در بین تیمهای لیگ برتری بیشترین سقوط را در جدول داشته است، بعد از مس کرمان، تیم تراکتور بیشترین سقوط را به خود اختصاص داد.

لازم به ذکر است لیگ سیزدهم ۱۶تیمی است اما لیگ دوازدهم ۱۸ تیمی بود. بر این اساس آمار و ارقام هر دو لیگ طبق تعداد تیمهایشان محاسبه شده است.