به گزارش افکارنیوز، رأی اخیر کمیته انضباطی مبنی بر جریمه ۶ میلیون تومانی مهدی رحمتی به دلیل حرکت زشتی که در دیدار ملوان - استقلال انجام داد باعثواکنش‌های مختلفی نسبت به این رأی شد و باشگاه نفت تهران با صدور بیانیه‌ای از رأی کمیته انضباطی انتقاد کرده که متن این بیانیه به شرح زیر است:

مدت‌هاست که در عرصه فوتبال کشورمان عادت کرده‌ایم به شنیدن عجیب‌ترین اخبار و باور کردن تلخ‌ترین حقیقت‌ها!! از تبانی و ارتشاء گرفته تا قبیح‌ترین بی‌اخلاقی‌ها! از قلیان و دوپینگ گرفته تا تسویه حساب‌های شخصی وَلو با سوءاستفاده از پوشش زحمتکش‌ترین اقشار جامعه و… و… و…!

با این حال روز گذشته، خبری روی سایت رسمی فدراسیون فوتبال کشورمان منتشر شد که تیر خلاص را به ذهن خوشبین‌ترین افرادی که هنوز به استواری برخی ارزش‌ها در ساختار این فوتبال امیدوارند و همواره توجه به نیمه پُر لیوان را در نظر دارند، شلیک کرد! همان‌هایی که چشم امیدشان، وجود یک سیستم نظارتی " عادل "، " مستقل " و " قانونمند " در فدراسیون فوتبال بود و آرزوی‌شان، فقط و فقط اجرای " عدالت " است و بس!!

متن این خبر بدین شرح بود:

«کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال، رفتار غیرمتعارف و نادرست مهدی رحمتی، دروازه‌بان استقلال را که در تحریک تماشاگران تیم میزبان مؤثر بوده، تخلف محسوب و نامبرده را به پرداخت ۶۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم کرد و به وی تذکر می‌دهد از این به بعد با رعایت شئونات اخلاقی از هرگونه رفتار غیرورزشی پرهیز کند».

تک تک عبارات به کار رفته در این رأی همچون خاری بر دل همه آنهایی نشست که حوادثتلخ سال‌های اخیر فوتبال کشور و آرای صادره توسط کمیته انضباطی طی این سال‌ها را به خاطر دارند! آیا آخرین منزلگاه امید خادمان فوتبال و عاشقان پاک دلِ پرطرفدارترین ورزش کشور هم در شُرف ویرانی است؟!!

به راستی صدور چنین حکمی با چنین لحنی برابر ارتکاب تخلفی چنان غیراخلاقی، به چه معناست؟؟!! آیا حقیقتاً منظور آقایان از " رفتار غیر متعارف و نادرست " همان حرکت شنیع و مستهجن‌گونه شخصِ خاطی است؟؟!!! به راستی این رأی با توجه به ماهیت جرم صادر شده یا صرفاً براساس توصیه‌ها و برخی ملاحظات؟؟!!

همه ساله ده‌ها " رفتار غیر متعارف و نادرست " از بازیکنان فوتبال در سراسر دنیا سر می‌زند اما به راستی سابقه بروز چنین حرکت و رفتاری از بی‌اخلاق‌ترین ورزشکاران جهان را هم سراغ دارید؟؟!! همین چند هفته پیش، اشک‌های ماریو بالوتلی ستاره فوتبال میلان که همواره متهم به عدم رعایت اصول اخلاقی است برابر آماج شعارهای بسیار توهین‌آمیز و نژادپرستانه هواداران ناپولی جاری شد اما آیا واکنشی غیر از گریه از این بازیکن سرزد؟ اما در بندرانزلی همه دیدند که واکنش دروازه‌بان استقلال صرفاً برابر تشویق دانیال داوری از سوی هواداران ملوان چه بود! و شگفتا که کمیته محترم انضباطی، عمق این فاجعه را فقط در حد " تحریک تماشاگران از سوی این بازیکن " تشخیص داده است!!! آقایان! آیا هنگام صدور رأی به تبعات بروز چنین رفتارهایی و تاثیر آن بر ذهنیت و شخصیت صدها کودک و نوجوانی که شاهد انجام چنین حرکت زشت و غیرقابل باوری بوده‌اند نیز اندیشیده‌اید؟! آیا فرزندان و برادران جوان خود را در بین بینندگان چنین صحنه‌ای تجسم کرده‌اید؟

هرگز قصد واکاوی خاطرات تلخ و گزنده فوتبال را نداریم اما مگر رفتار زشت ۲ بازیکن تیم پرسپولیس در آبان سال ۱۳۹۰ که منجر به صدور چنان احکام سنگینی شد، چه تفاوت ماهوی با رفتار این شخص داشت؟! رفتار شیثو نصرتی هرچه که بود، عکس و فیلم آن در اغلب رسانه‌ها و سایت‌ها منتشر شد اما حتی عکس‌های گرفته شده از حرکت منزجر کننده مهدی رحمتی به هیچ عنوان قابل انتشار نبوده است!! مع الوصف، به راستی آیا آنچه که در درجه اول اهمیت قرار دارد، ماهیت جُرم است یا شخص مُجرم؟! مقایسه این ۲ اتفاق و آرای صادره مربوط به آنها فقط و فقط این باور را در ذهن تداعی می‌کند که از نظر آقایان، میزان قُبح یک رفتار غیراخلاقی، بسته به شخصی که آن عمل را انجام می‌دهد تعیین می‌گردد!!!!

نظر هوشنگ نصیرزاده، کارشناس حقوقی فدراسیون فوتبال نیز در این خصوص قابل توجه است: «طبق قانون ۱۲ فوتبال، به کار بردن الفاظ رکیک یا نشان دادن ژست آن فحاشی، شامل محرومیت خواهد بود و تشکیلات انضباطی می‌تواند بازیکن متخلف را حداقل ۳ و حداکثر ۶ جلسه محروم کرده و جریمه نقدی نیز برای وی در نظر بگیرد. این مورد در آیین نامه انضباطی که به تمامی باشگاه‌ها ارائه شده نیز ذکر گردیده است».

مؤسسه فرهنگی ورزشی نفت تهران همواره اخلاق‌مداری و قانونمندی را سرلوحه تمامی فعالیت‌های همه ارکان خود قرار داده و همواره بانگ دادخواهی سرداده است. بیانیه تشکرآمیز این باشگاه از کمیته محترم انضباطی که متعاقب صدور حکم محرومیت " به حق " هافبک ملی‌پوش تیم نفت در دی‌ماه سال جاری در همین سایت منتشر شد و چندین و چند نمونه دیگر، همه و همه گواهی بر این مدعاست. بنابراین باشگاه نفت به عنوان عضوی سالم و سربلند در سیستم فوتبال کشور، از تشکیلات انضباطی فدراسیون فوتبال فقط و فقط انتظار اجرای عدالت را داشته و دارد. امید آن که این انتظار، انتظاری بی‌جا نباشد!

والسلام…

مهدی رحمتی به دلیل حرکت زشت غیر ورزشی در دیدار ملوان - استقلال به پرداخت ۶ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شد.