روزنامه الاتحاد امارات به نقل از منابع آگاه در فيفا نوشت، در خلال روزهاي گذشته شخصيتهاي بلند پايه سياسي براي پايان دادن به رسواييهاي اخير و متهم كردن افرادي چون بن همام رئيس كنفدراسيون فوتبال آسيا، سپ بلاتر رئيس فدراسيون بينالمللي فوتبال و جك وارنر نائب رئيس فيفا، با شخصيتهاي بلند پايه در فيفا تماس گرفتند و خواستار پايان دادن به بحران اخير و عدم افشاگري شدند.

به گزارش ایسنا، به نوشته این روزنامه علت اصلی نرفتن بلاتر به لندن برای تماشای فینال لیگ قهرمان توصیه مشاور او برای بررسی پیشنهاد‌های مختلف جهت مهار بحران اخیر بوده است، چرا که چنانچه افشاگری در کمیته انضباطی صورت گیرد دیگر به فیفا به عنوان بزرگترین نهاد فوتبالی در جهان اعتماد نخواهد شد و چهره آن به کلی مغشوش خواهد شد، به ویژه این که این سه شخصیت بلند پایه فیفا از تمام ریزه‌کاری‌ها این موسسه فوتبال خبر دار هستند.

این روزنامه اماراتی ادعا می‌کند که به بلاتر این تضمین داده شده است که در صورت عدم افشاگری ریاست او برای دوره بعدی فیفا هم تضمین خواهد شد و با کنار کشیدن بن همام او به راحتی کرسی ریاست فیفا را به دست خواهد آورد. بلاتر هم با مطمئن شدن از ریاست دوباره خود وعده داد که از افشاگری درباره بن همام و جک وارنر دست بردارد و مسئله را در حد ظن و گمان باقی بگذارد.

به نوشته این روزنامه اماراتی، شخصیتهای‌ بلند پایه سیاسی در تصمیم کناره‌گیری بن همام نقش محوری داشتند چرا که عدم کناره‌گیری او منجر به افشاگری در موضوع‌های مهمی چون میزبانی جام جهانی ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ و تبانی و رشوه‌گیری در آن می‌شد، به همین دلیل مسئولان بلند پایه روسی وارد مداخله شدند و برای جلوگیری از آبروریزی در فیفا نقش واسطه را ایفا کردند.

بلاتر براي برنده شدن در اين انتخابات دست به هر كاري زد، چنانكه با مسئولان بلند پايه بسياري از كشورها براي حمايت از او در انتخابات تماس گرفت. پيشتر نيز به صراحت اعلام كرد كه او نامهاي را از مقامات بلند پايه قطري در راستاي كناره كشيدن بن همام از انتخابات فيفا دريافت كرده است. مسئله كنار كشيدن بن همام از انتخابات چهارشنبه خبر مسرت بخشي براي اكثر فدراسيونهاست چرا كه به سكوت خود پايان ميدهند و به راحتي تنها گزينه خود را در انتخابات چهارشنبه اعلام ميكنند.