به گزارش افکارنیوز، اولین مسابقه فوتبال در جام‌جهانی سیزدهم جولای ۱۹۳۰ بین دو تیم فرانسه و مکزیک برگزار شد که فرانسه با نتیجه چهار بر یک در رقابت‌های جام‌جهانی به میزبانی اروگوئه به پیروزی رسید.

* در کل ۱۳ تیم در اولین دوره رقابت‌های جام‌جهانی حضور داشتند. به جز اروگوئه که میزبان بود، آرژانتین، بلژیک، برزیل، بولیوی، شیلی، فرانسه، مکزیک، پاراگوئه، پرو، رومانی، آمریکا و یوگسلاوی در این مسابقات شرکت داشتند.

* کشورهای آمریکای جنوبی و اروپا به ترتیب ۹ و ۱۰ بار قهرمان جام‌جهانی شدند. آیا می‌دانستید هیچ قاره دیگری نتوانسته در جام جهانی قهرمان داشته باشد؟

* قهرمانان جام‌جهانی به تعداد قهرمانی‌ها:

برزیل: ۵ قهرمانی، ایتالیا: ۴ قهرمانی، آلمان(غربی): ۳ قهرمانی، اروگوئه: ۲ قهرمانی، آرژانتین: ۲ قهرمانی، انگلیس: یک قهرمانی، فرانسه: یک قهرمانی، اسپانیا: یک قهرمانی

* چه کسی می‌گوید تیم‌های میزبان هیچ مزیتی ندارند؟ از ۱۹ دوره جام‌جهانی که تاکنون برگزار شده، ۶ عنوان قهرمانی به کشورهای میزبان رسیده است.

* در همه رقابت‌های جام‌جهانی از سال ۱۹۸۶ تا ۲۰۰۲ به عنوان مربی حضور داشته اما در تیم‌های مختلف: مکزیک، کاستاریکا، آمریکا، نیجریه و چین.

* ۶ تیم در یک دوره حضور خود در این مسابقات شکست نخورده‌اند اما در همان دوره از رقابت‌ها قهرمان هم نشدند. این تیم‌ها که شکست نخورده‌اند، عبارتند از: اسکاتلند در سال ۱۹۷۴(یک پیروزی و دو تساوی)، برزیل در سال ۱۹۸۷(چهار پیروزی و سه تساوی)، انگلیس در سال ۱۹۸۲(سه پیروزی و دو تساوی)، کامرون در سال ۱۹۸۲(سه تساوی)، بلژیک در سال ۱۹۸۸(سه تساوی) و نیوزیلند در سال ۲۰۱۰(سه تساوی).

* تنها کسی که در رقابت‌های جام‌جهانی فوتبال مردان و جام‌جهانی کریکت بازی کرده است، ویو ریچاردز بود که برای آنتیگوا در جام جهانی فوتبال و برای هند غربی در کریکت به میدان رفته است. الیسه پری استرالیایی نیز در جام‌جهانی فوتبال زنان(۲۰۱۱) و جام جهانی کریکت(۲۰۰۹) شرکت کرده است.

* راجر میا از تیم ملی کامرون مسن‌ترین بازیکنی است که در جام‌جهانی به میدان رفته است. وی ۴۲ سال و ۳۹ روز سن داشت که آخرین مسابقه‌اش را مقابل روسیه در جام‌جهانی ۱۹۹۴ انجام داد. نورمن وایت ساید از ایرلند شمالی که با سن ۱۷ سال و ۴۱ روز در در دیدار مقابل یوگسلاوی در سال ۱۹۸۲ در رقابت‌های جام‌جهانی به میدان رفت، جوان‌ترین بازیکن این مسابقات تاکنون است.

* تعویض پیراهن یک بار در سال ۱۹۸۶ رسما ممنوع شد و دلیل آن هم این بود که فیفا نمی‌خواست بازیکنان در زمین مسابقه برهنه شوند.

* بیشترین تعداد تماشاگران در دیدار بین دو تیم اروگوئه و برزیل در ورزشگاه ماراکانیا در جام‌جهانی ۱۹۵۰ ریودوژانیرو بود که ۱۹۹ هزار و ۸۵۴ نفر این بازی را تماشا کردند.

* در جام‌جهانی ۱۹۵۰ تنها یک گروه وجود داشت که برنده را مشخص می‌کرد و مرحله حذفی یا فینالی برگزار نشد.

* متداول‌ترین نام خانوادگی در رقابت‌های جام‌جهانی گونزالز یا گونزالس است و متداول‌ترین نتیجه در این مسابقات نتیجه یک بر صفر است.

*برزیل تنها کشوری است که از سال ۱۹۳۰ تا ۲۰۱۰ در تمام دوره‌ها به میدان رفته است و آنها به دلیل میزبانی به صورت خودکار در رقابت‌های جام‌جهانی ۲۰۱۴ نیز حضور دارند.

* جام‌جهانی ۲۰۱۰ تنها دوره‌ای بود که هیچ کشوری برای اولین بار در این مسابقات حضور نداشت؛ هرچند اسلواکی و صربستان پیش از این در قالب یک کشور واحد به جام‌جهانی آمده بودند.

* هیچ کشور میزبانی در دور اول حذف نشد تا زمانی که جامجهانی ۲۰۱۰ در آفریقای جنوبی برگزار شد و این کشور در مرحله اول از دور مسابقات کنار رفت.