به گزارش افکارنیوز، از زمانی‌ که کارلوس کی‌روش هدایت تیم ملی ایران را به عهده گرفت به دنبال استعدادهای ایرانی رفت که در سرتاسر جهان مشغول فعالیت بودند و در این بین بازیکنانی همچون اشکان دژاگه، رضا قوچان‌نژاد، دنیل داوری و استیون(مهرداد) بیت‌آشور را به اردوی تیم ملی دعوت کرد.

در ماه ژوئن ۲۰۱۲ کی‌‎روش پرتغالی علاقمند بود تا بیت‌آشور را به تیم ملی ایران دعوت کند ولی در آن برهه با توجه به اینکه او یک شهروند آمریکایی بود و البته به دلیل برخی مشکلات نتوانست به ایران بیاید.

بیت‌آشور در تاریخ ۱۵ آگوست ۲۰۱۲ برای دیدار دوستانه آمریکا مقابل مکزیک به تیم ملی این کشور دعوت شد که البته به بازی گرفته نشد تا در انجام اولین بازی ملی‌اش برای آمریکا ناکام بماند و شرایط طوری پیش رفت که سرانجام وی ترجیح داد پیراهن تیم ملی ایران را به تن کند.

یورگن کلینزمن، سرمربی تیم ملی فوتبال آمریکا با حمایت از تصمیم بیت‌آشور برای بازی برای تیم ملی ایران در گفت‌و‌گو با روزنامه آمریکایی «لس‌انجلس تایمز» گفت: استیون در رده‌بندی بازیکنان پست مدافع راست در جایگاه پنجم، ششم و حتی هفتم بود پس حضور او در ترکیب اصلی تیم ملی آمریکا غیرواقع‌بینانه بود. نمی‌خواهم بازیکنانی اینچنینی هیچ فرصتی را از دست بدهند.

بیتآشور که در ماه اکتبر ۲۰۱۳ اولین بازی ملیاش را برای ایران مقابل تایلند در چارچوب رقابتهای مرحله انتخابی جام ملتهای آسیا ۲۰۱۵ انجام داد، پیش از این در خصوص بازی نکردن برای تیم ملی فوتبال آمریکا گفته بود: میخواستم برای آمریکا بازی کنم ولی موقعیت سختی پیش آمد. یک عمل جراحی داشتم و با عدم آمادگی کافی به اردوی آمریکا رفتم و در نهایت مجبور شدم اردو را ترک کنم تا مجدداً عمل جراحی انجام دهم. مربیان تیم ملی آمریکا هم به من گفتند عمل جراحیات را انجام بده، شرایطتت که بهتر شد با تو تماس میگیریم. بعد از عمل جراحی هم با من تماس گرفتند و گفتند خوشحالیم که تو را میبینیم. به هر حال در آن مقطع تیم آمریکا خوب بازی میکرد و با بازیکنانش به بردهای خوبی هم دست مییافتند. من هم این موضوع را کاملاً درک میکنم که وقتی تیمی خوب و هماهنگ بازی میکند نیازی به تغییر ندارد.