به گزارش افکارنیوز، بلاتکلیفی باشگاه استقلال در هفته‌های گذشته و معمای حل نشده هیأت ‌مدیره و مدیرعامل جدید باشگاه باعثشد تا خبرنگاران و اهالی رسانه در حاشیه همایش علمی و دانش‌افزایی مربیان فوتبال ایران با دیدن امیر قلعه‌نویی به سراغ سرمربی استقلال بروند تا با شکست سکوت این مربی نظراتش را جویا شوند؛ جایی که امیر هم از همایش صحبت کرد و هم از استقلال و در نهایت هم مدعی شد نباید از تیم‌ ملی انتظار بیهوده داشت.

از همایش دانش‌افزایی مربیان شروع کنیم، چطور بود؟

این نوع جلسات بسیار خوب است. برخی از دوستان که آمدند قراردادها را نشان دادند، کاش می‌آمدند و در این جلسات حضور پیدا می‌کردند و می‌دیدند که فوتبال ما چه مشکلاتی دارد. به نظرم برگزاری این گردهمایی‌ها بسیار مهم است چون در این مراسم دید و بازدیدها رخ می‌دهد و از آن مهم‌تر قرار شد مربیان طبقه‌بندی شوند، اتفاقی که قطعاً کمک زیادی به فوتبال و عرصه مربیگری در کشورمان خواهد کرد.

فکر می‌کنید چرخه ساختن مربیان جوان در ایران خوب کار می‌کند؟

مربیگری امری ذاتی است و باید در وجود انسان باشد. اینکه یک نفر مربی خوبی باشد یا نه، به وجود و ذات او برمی‌گردد چون اگر جوهره این کار را داشته باشد، قطعاً پیشرفت می‌کند و اگر هم نه، مدام درجا می‌زند. بله قبول دارم که در حال حاضر بستر مناسبی برای ورود نسل مربیان جوان فراهم نیست و هر که بیاید با سر زمین می‌خورد جز یکی، دو استثنا و اگر می‌خواهیم فوتبال‌مان پیشرفت کند، باید این بستر را برای مربیان جوان و با جوهره فراهم کنیم.

شایعه شده برای حضور در همایش با پیامک تهدید شده‌اید؟

نه اتفاقاً، چنین چیزی صحت ندارد. من به هیچ ‌عنوان پیامکی دریافت نکرده‌ام.

بالاخره تکلیف استقلال روشن می‌شود یا نه؟

این دیگر برمی‌گردد به سیاستگذاری‌های کلان وزارت ورزش و ما هم منتظریم تا این تصمیم‌گیری انجام شود.

گویا قرار است چند تن از پیشکسوتان هم در جمع هیأت‌ مدیره حضور داشته باشند؟

گفتم سیاستگذاران تصمیم می‌گیرند که چیدمان به چه نحوی باشد اما آنچه مشخص است اینکه در هیچ جای دنیا نیامده مدیر یک باشگاه فوتبال، حتماً باید خودش فوتبالی باشد.

این روزها نام‌های زیادی برای مدیرعاملی بر سر زبان‌ها افتاده است؟

من هم در حد همان شنیده‌ها شنیده‌ام و اطلاعی در این ارتباط ندارم.

نگران نیستید در نقل و انتقالات این بلاتکلیفی به ضرر استقلال تمام شود؟

اعتقادی در بین مربیان وجود دارد مبنی بر اینکه باید در فصل نقل و انتقالات اولین امتیازات کسب شود، به همین خاطر مربیان باید در این فصل حواس‌شان را جمع کنند تا تیم خوبی را ببندند اما این فرصت در حال حاضر از استقلال گرفته شده و دودش به چشم ما خواهد رفت. به اعتقاد من فصل، فصل خوبی نیست که مدام زمان را از دست بدهیم.

ماجرای اضافه شدن جواد زرینچه به کادر فنی استقلال به عنوان دستیار شما صحت دارد؟

جواد از رفقای قدیمی من است و یکی از سرمایه‌های بزرگ فوتبال محسوب می‌شود. من هم دوست دارم با او همکاری داشته باشم ولی باید دید شرایط چطور می‌شود.

گویا جدایی فتح‌ا…‌‌زاده هم قطعی شده و حتی او با کارکنان باشگاه هم خداحافظی کرده است؟

بار دیگر تأکید می‌کنم که فتح‌ا…‌‌زاده سرمایه‌ای برای فوتبال ایران و باشگاه استقلال است. فوتبال فراز و نشیب زیادی دارد که یک سال هم این طور شد و همه روی بد ناکامی را دیدیم اما همیشه نباید افراد با کارنامه بدشان یادآوری شوند که فتح‌ا…‌‌زاده هم همین وضعیت را دارد. من قبلاً گفته‌ام و الان هم دوباره تأکید می‌کنم که دین ما، دین اعتدال است، به همین خاطر افراط و تفریط نباید شود. چه انتقادهایی که انجام شد و چه تعاریفی که همگی افراطی بود و پشتیبانی‌ نیز تفریط!

یعنی الان در خصوص تیم‌ ملی هم نباید تعریف و انتقادی شود؟

نمی گویم تعریف و انتقاد نباشد بلکه می‌گویم افراط و تفریط نباشد. حمایت از تیم‌ ملی خیلی خوب است اما در کنارش باید واقعیت‌ها را نیز به مردم بگوییم. همین که فوتبال ایران در جام‌ جهانی‌، ایرانی بازی کند و از اعتبار فوتبال کشورمان دفاع کند، برای ما و مردم مهم و راضی‌کننده خواهد بود. به نظرم نباید بگوییم تیم ‌ملی صعود می‌کند چون با این حرف تیم را تحت فشار قرار می دهیم.

فکر می‌کنید کدام تیم‌ها در جام‌ جهانی‌ پدیده شوند؟

با شناختی که الان دارم، شیلی را تیم خوبی دیدم که مقابل آلمان فوق‌‌العاده بازی کرد و نشان داد توان خلق شگفتی را دارد.

کدام تیم قهرمان می‌شود؟

منظورتان بعد از ایران است؟!(با خنده)

بله بعد از ایران؟

برزیل، چون هم میزبان است و هم تیم خوب و جوانی را در اختیار دارد. شخصاً دوست دارم برزیل قهرمان شود، گرچه شانس اسپانیا را هم کم نمی‌بینم.

کدام بازیکن آقای گل می‌شود؟

کریستیانو رونالدو و لیونل مسی شانسهای اول هستند اما هنوز جام شروع نشده و پیشبینی کردن در فوتبال هم کار معقولانهای نیست.