علي کفاشيان در گزارشي که براي سايت رسمي فدراسيون فوتبال نگاشته است، نکات مهم شصت و يکمين کنگره فيفا، موارد تصويب شده و بحث هايي که در آن مطرح شده را تشريح کرد.

به گزارش فدراسیون فوتبال، در این گزارش آمده است: از ساعت ۹:۳۰ روز چهارشنبه ۱۱ خرداد ماه، کنگره با آغاز مراسم افتتاحیه شروع به کار کرد. پس از مراسم افتتاحیه، سپ بلاتر شروع جلسه را اعلام و پس از وی رئیس فدراسیون فوتبال سوئیس به میهمانان خوش آمد گفت. بلاتر پس از خوش آمد گویی به رئیس فدراسیون فوتبال سوئیس اعلام کرد که درجلسه رئیس وادا و دبیر کل CAS هم حضور دارند. به آنها نیز خوش آمد گفت و صحبتهایش را درباره فعالیتهای یک سال گذشته فیفا در زمینه های مختلف آموزشی، پروژه های توسعه فوتبال در جهان و کمک به سایر کشور ها و انجام دیگر فعالیتهای فیفا، آغاز کرد. سپس نام کسانی را برد که در سال گذشته از خانواده فوتبال درگذشته اند و در این میان نام ناصر حجازی هم از ایران مطرح شد و بلاتر با چند ثانیه ای صحبت درباره ناصر حجازی به احترامش یک دقیقه سکوت در کنگره اعلام کرد.

سپس دبیرکل فیفا شروع به حضور و غیاب کرد که از ۲۰۸ کشور همه اعضا حاضر بودند، سپس ناظر کنگره با اعلام اینکه کشورهای بوسنی و هرزگوین و برونئی از سوی فیفا تعلیق شده بودند، خبر داد که این دو کشور به دلیل اینکه فدراسیونهایشان در حالت تعلیق هستند و فعالیتی ندارند حق رای نداشته و از مجموع ۲۰۸ کشور تنها ۲۰۶ کشور دارای حق رای هستند.

پس از اعلام واجدان شرایط رای دهی، رئیس فدراسیون فوتبال انگلستان طی سخنانی به دلیل اتفاقاتی که در فیفا افتاده بود به کنگره پیشنهاد داد تا در انتخابات ریاست فیفا تغییر زمان داده شود و در کل این انتخابات با تاخیر انجام شود.

در این میان رئیس فدراسیون هاییتی هم به مخالفت با رئیس فدراسیون فوتبال انگلستان پرداخت و گفت: " باید بر علیه فسادها و مشکلات مبارزه کنیم و فاسدان را تنبیه کنیم چرا که به نظر من فیفا هیچ مشکلی با برگزاری انتخابات ندارد و باید آن را برگزار کند و دستورجلسه را طبق برنامه به اجرا برساند. "

سپس وی با حمایت از سپ بلاتر اشاره کرد که هیچکس به اندازه او به مسائل فوتبال جهان مسلط نیست. وی از برگزاری انتخابات، بلاتر و اجرای کنگره دفاع کرد و گفت: «اگر مشکلی پیدا شد باید راه حل آن را پیدا کرده و آن را حل کنیم، نه اینکه روند فعالیتهای آن را متوقف کنیم. فیفا متعلق به ۲۰۸ کشور است نه یک کشور.

در ادامه یکی از روسای فدراسیون های آفریقایی از برگزاری انتخابات حمایت کرد و گفت: انگلستان نباید در روند انتخابات دخالت کند و سعی در تقسیم اعضا داشته باشد.

رئیس فدراسیون قبرس هم از برگزاری انتخابات و از کاندیداتوری بلاتر حمایت کرد. پس از او رئیس فدراسیون فیجی هم با اشاره به قانون و اساسنامه فیفا از برگزاری انتخابات و شخص بلاتر حمایت کرد.

به هر جهت با بررسی تاخیر در انتخابات به پیشنهاد رئیس فدراسیون فوتبال انگلستان این پیشنهاد به رای گذاشته شد که در نهایت ۱۷ عضو آن موافق و ۱۰۷ عضو با آن مخالفت کردند. صورتجلسه فیفا هم به تصویب رسید و برای تایید آن رای گیری انجام شد که ۱۹۸ عضو موافق و ۴ عضو مخالفت بودند. برای تعیین نویسندگان صورتجلسه کنگره هم رای گیری انجام شد و ۵ نفر انتخاب شدند.

پس از این انتخابات سپ بلاتر دوباره سخنرانی کرد و با تاکید بر داشتن همکاری و همبستگی اعضا فیفا با هم اشاره کرد که در دوران ریاستش بیشترین شفافیت در برنامه ها و کارهای فیفا ایجاد شده است. بلاتر شعار فیفا را رسیدن به سه قله رفیع نظم و انضباط، احترام متقابل و بازی جوانمردانه دانست. سپس بلاتر گزارشی از فعالیتهای فیفا در جام جهانی ۲۰۱۰ را به اعضای کنگره ارائه کرد و علاوه بر این گزارشات درباره جام جهانی زیر ۱۷ سال و زیر ۲۰ سال در مکزیک و کلمبیا هم گزارشهایی به کنگره ارائه شد.

سپس بلاتر درباره برگزاری جام باشگاهی جهان و برگزاری مراسم بهترین های فوتبال جهان برنامه های توسعه فوتبال فیفا نظیر پروژه گل، برنامه های آموزشی در زمینه های مختلف از جمله اجرای فستیوالهای فوتبال در نقاط مختلف جهان و توسعه الکترونیکی فوتبال و دیگر برنامه های سال ۲۰۱۰ فدراسیون بین المللی فوتبال توضیحات مفصلی ارائه کرد. همچنین در پایان بلاتر برنامه بازاریابی و تامین مالی فیفا را مهمترین برنامه این نهاد دانست و گزارش مفصلی هم در این زمینه ارائه کرد و سپس برای تایید این گزارش هم رای گیری انجام شد که با ۲۰۴ موافق و بدون مخالف به تصویب اعضا رسید.

در ادامه کنگره برنامه های بعدی فیفا در کشورهای دیگر که تا سال ۲۰۲۲ تعیین شده بود نمایش داده شد، از جمله کنگره بعدی که در بوداپست مجارستان برگزار خواهد شد. سپس گراندونا نایب رئیس و رئیس کمیته مالی فیفا گزارشی از عملکرد مالی فیفا ارائه کرد، سپس مدیر مالی حسابرسی گزارش از امور مالی فیفا و پیش بینی حسابرسی سالهای ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ را ارائه کرد که مارکوس کاتنوف معاون دبیر کل در سال ۲۰۱۰ ریز درآمدهای فیفا را اعلام کرد که بر این اساس ۷۴ در صد درآمدها از حق پخش تلویزیونی بوده و در کل درآمد فیفا در سال ۲۰۱۰ یک میلیارد و دویست و نود و یک میلیون دلار بوده که یک میلیارد و هشتاد و نه میلیون آن هزینه شده است که در هزینه ها ۳۹درصد شامل مالیات، ۳۵درصد به توسعه و مابقی در هزینه های جاری صرف شده است.

طی سالهای ۲۰۱۰-۲۰۰۷ در مجموع فیفا دو میلیارد و چهارصد و چهل و هشت میلیون از فروش حق پخش تلویزیونی و یک میلیارد و نود و هفت میلیون دلار از بازاریابی بوده است. در همین باره گزارش مالی از چهار سال گذشته فیفا ارائه شد و اعلام شد که بهترین سال های مالی فیفا همین سالها بوده و نسبت به سالهای ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۶،۵۹ در صد رشد داشته است که ۲۲درصد به توسعه اختصاص یافته، ۴۸درصد به مسابقات و ۳۰درصد برای هزینه های جاری. در کل درآمدها در سالهای ۲۰۰۷ و ۲۰۱۰ چهارمیلیارد و صد و هشتاد و نه میلیون دلار و هزینه ها سه میلیارد و پانصد و پنجاه و هشت میلیون دلار بوده است.

از عدد هزینه های فیفا در این چهار سال ۷۹۴ میلیون دلار برای توسعه، یک میلیارد و هفتصد و هفتاد میلیون دلار برای برگزاری مسابقات و مابقی سایر هزینه ها برای توسعه فوتبال بوده که رشد بسیار خوبی داشته است.

پیش بینی می شود هزینه های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ به سه میلیارد و ششصد میلیون دلار برسد.

در نهایت بودجه سال ۲۰۱۲ پیش بینی شد که ۶۷۶ میلیون آن درآمد و ۶۶۶ میلیون بودجه بوده است. این پیش بینی توسط حسابرسی انجام شده و با ۱۹۴ رای موافق به تصویب رسید.

سپس برای حسابرسی در سالهای ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ رای گیری به عمل آمد که با ۱۹۶ رای موافق کمپانی KBMG کارهای مربوط به حسابداری بودجه فیفا را انجام دهد.

در ادامه جلسه موارد مربوط به اصلاح اساسنامه توسط کمیته مقررات ارائه شد و پیشنهادهایی که در کمیته نهایی شده بود توسط اعضا مطرح شد. در بخش دیگر از این برنامه ها رئیس کمیته پزشکی مایکل هوفل گزارشی از فعالیتهای این کمیته را در جریان جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی از جمله خدمات پزشکی و مبارزاتی که با کمیته ضد دوپینگ صورت گرفته ارائه کرد. سپس جیری دورووال گزارشی علمی از بحثفوتبال برای سلامتی تحت عنوان مقاله ای که آن را در برترین سایت های علمی درج کرده بود، ارائه کرد.

در ادامه جلسه بکن باویر گزارشی از وظایف فوتبالی فیفا که در جلسه مربوط به فیفا مطرح شده بود را ارائه کرد که بیشتر جنبه های فنی داشت. پس از این مورد بلاتر رئیس فیفا درباره کمیته اخلاقی فیفا پیشنهاد داد تا یک کمیته حل اختلاف تشکیل شود که در آینده بتواند اختلافات داخل فیفا را حل کند که این پیشنهاد با حمایت فدراسیون فوتبال دانمارک روبرو شد.

پس از آن رئیس کمیته قانونی فیفا آنجل ماریا ویلار که عضو هیات رئیسه فیفا هم است درباره بندهای اساسنامه پیشنهاداتی برای اصلاح داد و در این باره صحبت کرد و برای هر بند این اصلاحات رای گیری به عمل آمد که با نظر اکثریت کلیه موارد به تصویب رسید. البته یک پیشنهاد هم فدراسیون فوتبال امارات برای کم کردن حضور و اقامت ورزشکاران از ۵ به ۳ سال برای عضویت در تیم ملی داد که با رای گیری اعضا با ۷۸ در صد آرای مخالف رای نیاورد.

در نهايت انتخابات رياست فيفا انجام شد و پس از راي گيري غير ديجيتالي و کاغذي، سپ بلاتر با ۱۸۶ راي موافق از مجموع ۲۰۳ راي ماخوذه براي چهار سال به عنوان رئيس فيفا انتخاب شد.