در نامه رئيس فدراسيون فوتبال به سب بلاتر درخواست تكرار مسابقات تيم ملي فوتبال بانوان ايران در رقابتهاي مقدماتي المپيك لندن مطرح شد.

به گزارش سایت فدراسیون فوتبال، در پی محرومیت تیم ملی بانوان ایران از حضور در رقابت‌های مقدماتی المپیک ۲۰۱۰ لندن از سوی فیفا، علی کفاشیان رئیس فدراسیون فوتبال در نامه‌ای به سپ بلاتر مراتب اعتراض ایران را به فیفا ابراز کرد.
متن این نامه به شرح زیر است:

از طرف فدراسیون فوتبال ایران مایلم تا صمیمانه‌ترین سلام‌ها را به شما ابراز کنم و یک بار دیگر برای انتخاب مجددتان به عنوان رئیس فیفا به شما تبریک بگویم.

در حالی که ما ازشما برای همه حمایت‌هایی که از فوتبال بانوان و پیشرفت آن در دنیا کرده‌اید قدردانی می‌کنیم، همچنین فیفا را برای برای ارائه یک فرهنگ و روح جدید در فوتبال بانوان در سطوح مختلف در رقابتهای داخلی و بین المللی مورد ستایش قرار می دهیم. خصوصا در کشورهای مسلمان بعد از تصمیم هیات رئیسه فیفا در تاریخ ۱۸ و ۱۹ مارس ۲۰۱۰، علاقه به فوتبال بانوان به طور گسترده‌ای افزایش یافته است و این مهم بدون تلاش‌های شما امکان پذیر نبود.
البته این نظریه مثبت به شرکت بانوان در رقابت‌ها جنبه قانونی می‌داد و همچنین اضطراب زیادی به فدراسیون ما نیز وارد میکرد. هم اکنون ما بازیکنان زیادی در رده فوتبال ساحلی، فوتسال و فوتبال بانوان در اختیار داریم و تیم‌های استان‌های سراسر ایران همانطور که در نشستی که در مقر فیفا در دفتر شما سال گذشته در تاریخ ۱۴ آوریل ۲۰۱۰ داشتیم اطلاعاتی در مورد آنها ارائه دادیم.

گفتنی است که فدراسیون فوتبال طبق تصمیم و تایید هیات رئیسه فیفا در تاریخ ۱۸ و ۱۹ مارس، در المپیک نوجوانان در سنگاپور در سال ۲۰۱۰ شرکت کرد و تیم المپیک بانوان ما تحت حمایت‌های شما در اولین دوره تورنمنت فوتبال المپیک بانوان(دور مقدماتی) شرکت کرد.

این رقابت‌ها از تاریخ ۸ تا ۱۲ مارس ۲۰۱۱ برگزار شد که تیم بانوان ایران توانست به دور دوم این رقابت‌ها صعود کند. همانطوریکه به خوبی آگاه هستید، تیم ما از البسه مورد تایید فیفا در رقابت‌های ذکر شده استفاده کرده بود و با این وجود فیفا مخالفتی با تجهیزات بازیکنان ما نشان نداد.

اما به اطلاع شما می‌رسانم به علت درک و تفسیر نادرست قانون چهار بازی، داورانی که هم اکنون در دومین دور رقابت‌های مقدماتی المپیک در اردن درتاریخ ۳ ژوئن ۲۰۱۱ قضاوت می‌کنند، به تیم المپیک بانوان ایران اجازه ندادند تا اولین بازیشان مقابل اردن را برگزار کنند، فقط به علت استفاده از تی‌شرت و کلاهی که قبلا تایید شده بود.

به علاوه در هیچ قانونی مشخص نشده که استفاده از تی شرت خطرناک است، در حالیکه می‌بینیم بسیاری از بازیکنان دنیا از همان تی‌شرت استفاده می‌کنند. به این دلیل و به علت سردرگمی و تصمیم غلط داوران، تیم ما اولین بازی و در نتیجه بازی‌های آینده‌اش را از دست داد و این رفتار داوران، غرور و نجابت آنها را در مقابل بازیکنان تیم مقابل و تماشاگران جریحه دار کرد و به علاوه به اعتبار فدراسیون فوتبال ایران توهین شد.

درحالیکه شعار فیفا، فوتبال برای همه و بازی جوانمردانه به همراه پیشرفت فوتبال است. متاسفانه با تصمیم اشتباه داوران فیفا، شعار فوق رعایت نشد، چون گروهی از بازیکنان که نمایندگان ۷۰ میلیون مردم ایران هستند از بازی با گروه دیگر بازیکنان از ملیت‌های مختلف محروم شد‌ اند واین معنی فوتبال برای همه نیست.

بنابراین چون فدراسیون به عنوان عضو فیفا همیشه خودش را مقید به تبعیت از سیاست‌های آن نهاد بین الملی در همه جوانب(مقررات، اساسنامه‌ها و بخش نامه‌ها) کرده است، عجیب بود که چرا داوران فیفا در اردن ما را از بازی کردن منع کردند. تیم ما در اردوی تدارکاتی به مدت بیش از سه ماه تمرینات سختی را پشت سر گذاشت و نباید به راحتی از شرکت در رقابت‌ها منع می‌شد و اگر مشکلی در تجهیزات بود، چرا در اولین دور مسابقات مجاز به بازی بودند و حتی نامه‌ای درباره اصلاح تجهیزات بازیکنانمان بعد از اتمام اولین دور رقابت‌ها در تاریخ ۱۲ مارس ۲۰۱۱ دریافت نکردیم؟

اشاره داوران به نامه‌های فیفا در تاریخ‌های ۱ و ۷ مارس ۲۰۱۱ بود که نامه اول شامل همه فدراسیون‌های عضو فیفا می‌شد. نامه دوم توسط فیفا قبل از شروع اولین دوره مقدماتی المپیک که در آن تیم ما برای اولین بازی‌اش تجهیزاتش را اصلاح کرده بود می‌شد و بازی دوم و سوم را با همان تجهیزات که مطابق قوانین فیفا بود برگزار کردند و به طور موفقیت آمیز به دور بعد صعود کردند.

به منظور اثبات ادعای فدراسیون فوتبال ایران، اگر شما مکاتبات رسمی فیفا از پایان مارس ۲۰۱۱ تا ژوئن ۲۰۱۱ را بررسی کنید، نامه‌ای خطاب به فدراسیون ما درباره اصلاح تجهیزات پیدا نخواهید کرد.

این امر نشان می‌دهد که تجهیزات بازیکنان ما مطابق با قانون و تصمیم هیات رئیسه فیفا بوده و مشکلی در تجهیزات بازیکنان ما وجود نداشت و داوران فیفا در اردن از این موضوع آگاهی نداشتند که تیم ما قبل از شروع اولین دوره رقابت‌ها(۸ تا ۱۲ مارس ۲۰۱۱) تجهیزاتش را اصلاح کرده بود. در غیر این صورت، داوران دور اول اجازه شرکت در رقابت‌ها را به آنها نمی‌دادند.

به همین دلیل، از شما تقاضا داریم به عنوان پیشگام و سردمدار پیشرفت فوتبال بانوان به بخش مربوطه توصیه کنید که این موضوع را بررسی کند و ما خواستاریم که مسابقات تیم ملی فوتبال بانوان دوباره تکرار شود.

لازم به یادآوری نیست و خود شما بهتر در جریان هستید که پس از حذف ناباورانه تیم ملی فوتبال بانوان و بازگشت این تیم به ایران حتی بدون انجام یک بازی، فدراسیون فوتبال ایران توسط رسانه‌ها و خانواده فوتبال و هواداران تحت فشار است و ما قویا از فیفا تقاضا داریم راه‌حلی برای این اقدام ناخوشایند و تصمیم غلط داوران پیدا کنید. چون ما مطئمین هستیم که این هدف شما و مقامات فیفا نیست که تیمی را از بازی منع کند.
از درک و بررسی صمیمانه شما بسیار سپاسگزاری می کنم.

علی کفاشیان
رئيس فدراسيون فوتبال ايران