به گزارش افکارنیوز، پس از ارایه پیشنهاد فدراسیون فوتبال به کارلوس کی‌روش و در ادامه واکنش این مربی پرتغالی و همچنین اظهارات رییس فدراسیون نسبت به جزییات ۷ بندی تعیین شده، هنوز اختلاف‌ها یا ابهام‌هایی در برخی موارد وجود دارد.کی‌روش در ایمیل ارسالی برای فدراسیون اعلام کرده که ۲ بند از موارد مطرح شده برایش ابهام‌ دارد و درخواست کرده بود کفاشیان توضیح شفافی درباره آنها بیان کند.رییس فدراسیون هم در مصاحبه‌ خود، سوال پرسیدن کی‌روش را تایید کرد اما در خصوص اینکه این ابهام‌ها مربوط به کدام بند‌هاست، پاسخ روشنی نداد و صرفا به بیان اینکه آنها جزو موارد جزیی هستند، بسنده کرد!* ابهام‌های کی‌روش درباره چه بود؟

اما بنابر اطلاعاتی که تاکنون کفاشیان و نبی نسبت به موضع‌گیری سرمربی تیم ملی در اختیار رسانه‌ها قرار داده‌اند، ظاهرا کی‌روش مشکلی با مبلغ پیشنهادی فدراسیون(۱.۴ میلیون یورو در سال) و مدت قرارداد(۴ ساله مشروط) ندارد. مواردی که کفاشیان آنها را جزو موضوعات اصلی و کلی قلمداد کرد و گفت نظر سرمربی مثبت است.همچنین در بحثدستیاران نیز نبی پیشنهاد حضور ۲ مربی خارجی و یک مربی ایرانی را تایید و کفاشیان هم پیش از این از موافقت کی‌روش در این باره خبر داده بود. ۲ بند دیگر شامل پاداش‌ها و تامین امکانات هم مواردی است که رییس فدراسیون می‌گوید سرمربی تیم ملی مخالفتی با آن نداشته و توان فدراسیون را برای تامین امکانات لازم درک می‌کند.بنابراین ۲ ابهام کی‌روش همانطور که قابل پیش‌بینی هم بود، مشخصا به دو بند " تعامل با کمیته فنی فدراسیون " و " تقسیم وظایف کادر تیم برعهده فدراسیون " برمی‌گردد.اول اینکه کی‌روش کیفیت ارتباط با کمیته فنی فدراسیون و نقش اعضای آن در پیشبرد فنی برنامه‌های تیم ملی را جویا شده است و دومین مساله هم که اتفاقا کفاشیان در یکی از مصاحبه‌ها به آن اشاره داشت، مربوط به تقسیم وظایف به طور شفاف و انتخاب و شرح وظایف سرپرست تیم ملی است.اختلاف در موضوع سرپرست تیم ملی کاملا مشهود بود. سرمربی تیم ملی از مقطعی به بعد مسوولیت‌هایی را در کادر تیم تغییر داد که دامنه آن حتی به کمیته روابط بین‌الملل هم رسید. اعضای تیم ملی به طور کامل یکدست زیرنظر کی‌روش فعال شدند و پست سرپرستی هم برای مدتی حذف شد! در ادامه اما با اصرار کفاشیان دبیرکل فدراسیون عهده‌دار مسوولیت سرپرستی شد تا اختلافی پیش نیاید اما این هم راهکار مناسبی نبود و چندماه پیش از جام جهانی اختلاف سرمربی و سرپرست جدید علنی شد، هرچند مسوولان بارها آن را تکذیب می‌کردند!* نظر کی‌روش درباره سرپرستی چیست؟

بنابر چارت تیم‌های ملی ۳۲ تیم حاضر در جام جهانی ۲۰۱۴ پستی به نام " سرپرست تیم " که فدراسیون ها مستقل از اختیار سرمربی آن را تعیین کرده باشند و به طور کامل از سرمربی دستور نگیرند، وجود نداشت!کسانی که روی نیمکت امور مربوط به بردن برگه‌های تعویض و… را انجام می‌دهند یا از اعضای کادر فنی هستند یا با عنوان " مدیر تیم " یا همان General Manager کاملا تحت مدیریت سرمربی تیم فعالیت می‌کنند.الان هم کی‌روش چنین نظری دارد و قائل به وجود مسوولیت سرپرستی در تیم ملی نیست؛ اما فدراسیون چنین نظری ندارد و به سبک گذشته می‌خواهد شخصی به عنوان سرپرست نماینده مدیریتی یا نظارتی مستقیم فدراسیون روی نیمکت باشد و طبیعتا توسط رییس فدراسیون هم انتخاب شود.این یکی از همان موارد اختلاف‌نظر به قول کفاشیان " جزیی " است که میان سرمربی و فدراسیون وجود دارد که کی‌روش ابتدا درخواست توضیح شفاف داشت و در ادامه هم که قرار شده در جلسه حضوری تهران درباره‌اش صحبت‌ کنند.* کفاشیان و کی‌روش بالاخره توافق می‌کنند؟!

اما دورنمای کلی از روند مکاتبه و مذاکره طرفین حکایت از توافق احتمالی دارد چرا که اولا درباره موضوع "تعامل با کمیته فنی" در خود همان کمیته مخالفانی با این شیوه وجود دارد و پایههای این خواست کمی سست به نظر میرسد و تنها اختلافنظر موجود ظاهرا همین مساله سرپرستی است که باید دید طرفین نهایتا چه واکنشی قطعی خواهند داشت و آیا همین به اصلاح اختلافنظر جزیی حل میشود یا در آخر شکاف عمیقی را در توافق ایجاد میکند. کیروش پنجشنبه در تهران است تا کار در فدراسیون یکسره شود.