به گزارش افکارنیوز، علی کریمی به ۵ دلیل، از فوتبال خداحافظی کرد. او می‌توانست حداقل یک فصل دیگر هم به فوتبالش ادامه دهد اما ترجیح داد ظهر روز یک‌شنبه ۲۹ تیرماه ۱۳۹۳ از فوتبال خداحافظی کند.

این موضوع، شوک بزرگی به فوتبال ایران بود و یک خبر شگفت‌انگیز قلمداد می‌شود چون به‌هرحال نقش علی کریمی طی ۱۵ سال گذشته، بسیار فراتر از بازیکنان معمولی بود. کریمی یکی از بزرگان فوتبال ایران است و خداحافظی‌اش در این شرایط بی‌دلیل نیست. حالا بد نیست به کالبدشکافی ماجرا بپردازیم و ببینیم چرا کریمی باید خداحافظی کند. در این خصوص فقط ۵ دلیل وجود دارد:

یک: کریمی تا آخرین لحظات و ساعت‌های اتمام فصل نقل و انتقالات، منتظر پیشنهاد باشگاه پرسپولیس ماند و فکر می‌کرد شاید، یک درصد، احتمالاً، فقط برای چند ماه، علی دایی گذشته را فراموش کند و به فکر برآوردن آرزوی کریمی باشد اما این اتفاق هرگز رخ نداد تا او بدون پوشیدن پیراهن پرسپولیس، به دوران فوتبالش پایان دهد.

دو: پیشنهاداتی که به کریمی رسید، به اندازه کافی جذاب نبود؛ ملوان، سایپا و راه‌آهن. مشخص بود کریمی به شهرستان نمی‌رود و پیشنهاد ملوان منتفی بود، سایپا نیز نمی‌توانست کریمی را ارضا کند. راه‌آهن هم تماشاگری نداشت که به این بازیکن انگیزه بدهد. کریمی یک پیشنهاد خارجی هم داشت، باشگاهی از لیگ کویت که می‌خواست برای جذب هافبک طراح، ۲۵۰ هزار دلار خرج کند اما وقتی پای نام کریمی به میان آمد، آنها پیشنهادشان را تا سقف ۴۰۰ هزار دلار هم افزایش دادند ولی کریمی ترجیح داد این رقم را فراموش کند و به فوتبالش پایان دهد.

سه: دیگر رفاقت هم جواب نمی‌داد. حمید استیلی بارها از کریمی خواست به راه‌آهن برود اما راه‌آهن، جدا از اینکه تماشاگری نداشت، تیمی برای کسب قهرمانی نیز بسته نشده بود. با این حساب، کریمی در آخرین سال فوتبالش مجبور بود تمام توان خود را برای حفظ راه‌آهن بگذارد و آبرویش را زیر منگنه رفاقت قرار می‌داد. به خصوص در این سال‌ها که به علت افزایش درد از ناحیه کمر و عضله پشت ران، دوران مصدومیتش طولانی می‌شد.

چهار: کریمی بدش نمی‌آمد که در آخرین سال فوتبالش، یک قهرمانی به دست بیاورد ولی پیشنهاداتی که داشت، بوی رسیدن به قهرمانی نمی‌داد به همین خاطر ترجیح داد با همان قهرمانی جام‌حذفی در تراکتورسازی، فوتبال را ترک کند.

پنج: نقش کارلوس کروش نیز در خداحافظی کریمی قابل بررسی است. کریمی منتظر بود به همراه تیمملی به جامجهانی ۲۰۱۴ برزیل برود ولی کروش چنین نظری نداشت تا همه انگیزههای کریمی برای آینده فوتبالش را بگیرد. کریمی میخواست در جامجهانی و مقابل چشم رسانههای خارجی از تمام جهان، فوتبال را کنار بگذارد ولی&