به گزارشافکارنیوز،علی کفاشیان در خصوص فعالیتش در پست تغییر ساختار فوتبال آسیا گفت: AFC در رابطه با تغییر ساختار فوتبال آسیا گروهی را تشکیل داده و این گروه از ۵ نفر تشکیل شده که یکی از آنها من هستم. قرار شد این گروه در خصوص سیاست‌ها، کمیته مالی، کمیته بازاریابی و … بازبینی مجدد انجام دهد تا اگر اصلاحاتی قرار است انجام شود به هیئت رئیسه AFC داده شود. همچنین AFC تصمیم گرفته برای خودش اهرم نظارتی قرار دهد.

وی در مورد معافیت کارت پایان خدمت برخی بازیکنان فوتبال تصریح کرد: باشگاهی که بازیکن را به خدمت می‌گیرد همه مسائل مانند کارت پایان خدمت، معافیت تحصیلی و … را باید چک کند. این مسئله به باشگاه‌ها مربوط است اما چیزی ندارند که بدانند همه چیز درست است. با این وجود با اتفاقی که افتاد باید کاری کرد که باشگاه‌ها بتوانند برای همه موارد یک بازیکن استعلام بگیرند. به عنوان مثال برای معافیت بازیکن می‌توانند از نظام وظیفه استعلام بگیرند. باید بخشنامه‌ای بگذاریم که باشگاه‌ها بتوانند استعلام بگیرند تا دیگر از این اتفاقات نیفتد.

رئیس فدراسیون فوتبال در مورد اینکه برخی بازیکنان کارت معافیت پزشکی به عنوان نابینایی دارند، عنوان کرد: این کارت به مراجع ذی‌ربط ارتباط دارد و به ما ارتباطی پیدا نمی‌کند.

کفاشیان در مورد اظهارات هوشنگ نصیرزاده که گفته بود بازیکنان و کادر فنی حق ندارند قبل و بعد از بازی علیه داوری صحبت کنند و اگر این کار صورت گیرد جریمه و یا محروم می‌شوند، گفت: چنین مقرراتی گذاشته شده اما در کمیته انضباطی باید مورد بررسی قرار گیرد.

وی در خصوص تغییر ساختار فدراسیون فوتبال خاطرنشان کرد: ساختارمان خوب است و حتی می‌خواهیم آسیا را مانند فدراسیون خودمان کنیم. آیین‌نامه کمیته انضباطی، اخلاقی و … انجام و طبق مقررات بین‌المللی تطبیق شده است. گروهی انتخاب شده که اصلاحاتی قرار است صورت گیرد این کار را انجام دهد.

کفاشیان در پاسخ به این سوال که چرا در کنفدراسیون فوتبال آسیا کرسی نداریم، گفت: ۱۱ نفر از اعضای ما عضو کمیته فدراسیون فوتبال آسیا هستند اما قطعاً برای نایب رئیس آسیا و کرسی‌های بیشتر در دوره بعدی انتخابات شرکت کرده و همه تلاشمان را انجام می‌دهیم تا بتوانیم یکی از کرسی‌ها را بگیریم.

رئیس فدراسیون فوتبال درباره تمدید قرارداد کارلوس کی‌روش تصریح کرد: روز گذشته با کی‌روش صحبت کردیم و او برنامه‌های و برخی از نظرات خود را ارائه کرد. قرار شد فردا(شنبه) با او تماس بگیرم. قرارداد ما با کی‌روش نهایی شده و به غیر از چند مورد که قابل حل است همه چیز برای قراردادش کی‌روش مهیا است. قرارداد این مربی سالانه است اما پولش هر ۳ ماه یک‌بار پرداخت می‌شود.

کفاشیان که میهمان برنامه ورزش و مردم بود در مورد اینکه چرا کی‌روش در ایران حضور ندارد گفت: او مرخصی از ما گرفته بود و پیش از رفتن به مرخصی برنامه‌ای به سازمان لیگ داد و صحبت‌هایش را با مسئولان سازمان لیگ انجام داد. همچنین کی‌روش در مورد اردوهای تیم ملی در آفریقای‌جنوبی و اروپا پیش از این کارهایش را انجام داده بود در همین راستا قصد دارد اردوهای تدارکاتی برای تیم ملی تشکیل دهد. ضمن اینکه او در ایران نفراتی را گذاشته تا وضعیت بازی‌ها و بازیکنان را آنالیز کنند.

رئیس فدراسیون فوتبال اضافه کرد: قرارداد کی‌روش تا پایان جام‌جهانی ۲۰۱۸ است و اصولی نیست که قراردادش تنها تا پایان جام ملت‌های استرالیا باشد و قراردادش ۶ ماهه امضاء شود. اگر ما به جام‌جهانی ۲۰۱۸ صعود نکنیم کار کی‌روش با ما تمام می‌شود.

کفاشیان درباره شانس قهرمانی تیم ملی در جام ملت‌های آسیا گفت: از فوتبال ژاپن و کره‌جنوبی بالاتر نیستیم و هنوز در فوتبالمان مشکلاتی داریم. به عنوان مثال همزمان با بازی‌های آسیایی اینچئون، مسابقات لیگ را داریم که باشگاه‌های ما حاضر نیستند بازیکنان خودشان را به تیم زیر ۲۳ سال دهند.

وی با بیان اینکه برای قهرمانی در جام‌ ملت‌های آسیا فرصت دارید، خاطرنشان کرد: از کی‌روش خواستیم هم به قهرمانی جام ملت‌ها و هم به تیم بعدی برای جام‌جهانی ۲۰۱۸ روسیه فکر کند. امیدوارم بازیکنان تیم ملی در جام‌ملت‌های آسیا بازی‌های خوبی به نمایش بگذارند.

رئیس فدراسیون فوتبال در خصوص حرکتی که پیام صادقیان در بازی روز گذشته پرسپولیس و فولاد انجام داد، تأکید کرد: حرکتی که صادقیان انجام داد اصلاً پسندیده نیست. او بازیکنی است که می‌تواند به تیم ملی کمک فراوانی کند اما نباید او و هر ورزشکار شاخص دیگری به خودش اجازه بدهد هر کاری را انجام دهد و باید جلوی این کار را گرفت.

کفاشیان درباره اینکه گفته می‌شود برخی از باشگاه‌ها قانون سقف بودجه را رعایت نکردند، گفت: من شاهد هستم که سازمان لیگ تمهیداتی را برای باشگاه‌ها در نظر گرفته که آنها راحت‌تر باشند اما وقتی سازمان لیگ تصمیم می‌گیرد همه باید آن را اجرا کنند. اگر بد بود اصلاح و اگر خوب بود اجرا شود. در این خصوص هم باید بررسی بهتری انجام دهیم تا ببنیم آیا چنین تخلفاتی صورت گرفته یا خیر که اگر صورت گرفته باشد صددرصد با آن برخورد می‌شود.

وی در مورد انتقادهایی که به نوع برگزاری و انتخاب مراسم بهترین‌های فوتبال ایران وارد شده است، عنوان کرد: اگر کسی در این مراسم انتخاب شده به این معنا نیست که از دیگران برتر است بلکه همه آنهایی که در این مراسم کاندیدا بودند در یک سطح هستند و به صورت نمادین یک نفر انتخاب می‌شود تا برای دیگر بازیکنان انگیزه شود.

کفاشیان در واکنش به صحبت امیر قلعه‌نویی مبنی بر اینکه با سفارش او، نکونام به استقلال آمده است، تصریح کرد: اول فصل پیش یادم است که قرار بود نکونام به تراکتورسازی برود اما فتح‌الله‌زاده نزد من آمد و گفت اگر می‌شود کاری کنید نکونام به استقلال بیاید؛ من هم به قلعه‌نویی زنگ زدم گفتم باید به فکر جام‌جهانی باشیم و نکونام هم یکی از بازیکنان مؤثر ملی ما است.

وی در مورد اینکه آیا با توجه به ادعای محسن قهرمانی در کلاس آموزش داوری تصاویر غیراخلاقی پخش شده است، اظهار داشت: اصلاً چنین چیزی نبوده و من در این مورد از مسئولان سؤال کردم و آنها تأئید نکردند؛ اصلاً فیلم غیراخلاقی چه بوده و کدام است؟!

کفاشیان در پاسخ به این سوال که اهداف فدراسیون فوتبال تا پایان سال ۹۳ چه چیزهایی است، گفت: ما چند هدف مهم داریم حضور پرقدرت در جام‌ ملت‌های آسیا، راهیابی تیم ملی امید به المپیک که بیشترین آرزوی ما برای این تیم است و همچنین گرفتن میزبانی مسابقات جام ملت‌های آسیا سال ۲۰۱۹ که در این دوره یک رقیب جدی به نام امارات داریم ولی اگر بتوانیم میزبانی جام‌ ملت‌ها را کسب کنیم تحولی بزرگ در فوتبال ما رخ خواهد داد.

رئیس فدراسیون فوتبال در پایان در پاسخ به این سوال که آیا فدراسیون برای میزبانی جام‌ملت‌های آسیا مشکل مالی نخواهد داشت عنوان کرد: مشکل مالی وجود دارد. رقیبمان یعنی امارات هم لابی می‌کند و هم با پول کارهایش را پیش می‌برد. با این حال ما هم دست از تلاش بر نمی‌داریم و با هر چیزی که دستمان داریم کار را انجام می‌دهیم.