به گزارشافکارنیوز،مناظره تلویزیونی شبکه یک سیما با موضوع بررسی مسائل فوتبال ایران با حضور محمد مایلی‌کهن، خداداد عزیزی، مجید جلالی، غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی عضو فراکسیون ورزش مجلس و هوشنگ نصیرزاده آغاز شد.

سوال این برنامه درباره این است که آیا موافق کمک دولت و شرکت‌های دولتی به باشگاه‌های حرفه‌ای فوتبال هستید یا خیر.

غلامعلی جعفرزاده به عنوان اولین سخنران در مورد کمک مالی دولت و شرکت‌های دولتی به باشگاه‌های حرفه‌ای کشور گفت: جواب سوالی که طرح شده، مشخص است. اصل ۴۴ قانون اساسی، برنامه پنجم و … کاملا مشخص کرده که پرداخت پول از بودجه کشور به ورزش به هر شکل ممنوع است. آنچه قانون تکلیف کرده یک اقدام خیر است و دلایل آن بخش‌های زیادی دارد.

وی ادامه داد: وقتی در جام جهانی شرکت می‌کنیم، می‌دانیم که فیفا اعلام کرده مجموعه‌های فوتبال نباید زیر نظر دولت باشند. همه دوره محمد دادکان را به خاطر دارند و نظیر آن را در فوتبال کشور نیجریه اتفاق افتاد.

عضو فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تجربه نشان داده که دولتی‌ها این کاره نیستند و انتخاب‌های آنها سیاسی است. ضمن اینکه بخش خصوصی در دنیا ورود کرده و نشان داده که اهل این کار نیست. در واقع باید گفت وقتی دولتی‌ها به ورزش ورود می‌کنند به سبک خود عناصر را می‌چینند. نتیجه برای آنها مهم نبوده و تنها حیثیت برای آنها مهم است.

جعفرزاده اضافه کرد: وقتی به دنیا نگاه می‌کنیم می‌بینیم که در راس ورزش آن شخصی است که با وجود عدم داشتن تخصص عناصری را انتخاب می‌کند که برای آنها درآمدزایی داشته باشد.

در ادامه برنامه مناظره نوبت به مجید جلالی رسید و وی صحبت‌های خود را اینگونه آغاز کرد: با درآمد دولتی در فوتبال موافق هستم چرا که راهکار دیگری در این مورد وجود ندارد اعتقاد دارم با توجه به قوانین جاری کشور ممکن است فوتبال از بین برود.

وی ادامه داد: قوانین جاری راه‌های درآمدزایی را بر فوتبال بسته و در نظر بگیرید که اگر دولت کمک نکند چه بلایی سر فوتبال می‌آید.

دبیر کانون مربیان فوتبال با یادآوری اینکه ۵ راه اصلی و مهم برای درآمدزایی در فوتبال وجود دارد گفت: بخش اول بلیت فروشی است که در این مورد مسائل زیادی مطرح است. راهکار دوم بخش حق پخش تلویزیونی است که به دلیل قوانین کشور ما چون شبکه خصوصی نداریم پس هیچ رقابتی هم وجود ندارد و فقط از یک تلویزیون برنامه‌های فوتبال پخش می‌شود.

جلالی افزود: راهکار سوم بحثتبلیغات است که باز هم به دلیل قوانین موجود هیچ بازیکن و هیچ مربی حق تبلیغات شخصی ندارند و اگر قرار است یک باشگاه هم تبلیغاتی داشته باشد باید با شرایطی خاص را این کار را صورت دهد. راه چهارم قانون کپی رایت است که در کشور ما چنین قانونی موجود نیست به همین دلیل هر کمپانی و هر مغازه‌فروشی می‌تواند پیراهن استقلال و پرسپولیس را بفروشد. راهکار پنجم بحثنقل و انتقال و ترانسفر بازیکن است. یک باشگاه سازندگی را از سنین پایین آغاز می‌کند و پس از اینکه ۱۰ سال بر روی بازیکن سرمایه‌گذاری کرد مجبور است آن را برای گذراندن خدمت سربازی به جای دیگری بدهد.

وی گفت: قوانین راه را بسته و قطعا دولت باید کمک کند. اگر از من سوال کنید خصوصی‌ یا دولتی بهتر است قطعا می‌گویم خصوصی.

سرمربی تیم فوتبال سایپا یادآور شد: وقتی پولی بدون نظارت و حساب و کتاب وارد سیستم می‌شود فسادآور می‌شود. ما راهکارهای بومی برای درست کردن این موارد داریم و شاید بتوان گفت فرمولی که ترکیه استفاده کرد تا فوتبالش در مسیر درست قرار بگیرد راهکار مناسبی باشد.

خداداد عزیزی در ادامه مناظره شبکه یک سیما پشت تریبون آمد و گفت: من مخالف هزینه دولت در فوتبال هستم و بحثم روی مسائل فنی و کیفی فوتبال است.

وی افزود: طبیعی است وقتی دولت از پول بیت‌المال هزینه می‌کند، می‌خواهد فوتبال ایران به سطح اول آسیا و جهان برسد اما متأسفانه در فوتبال ما که گردش مالی در آن در سال تا ۱۲۰۰ میلیارد تومان می‌رسد و ۸۰۰ تا ۹۰۰ میلیارد آن را شرکت‌های وابسته به وزارت صنایع و وزارت نفت می‌پردازند؛ متأسفانه نه تنها جایی در سطح اول جهان ندارد بلکه از سطح اول فوتبال آسیا بسیار دور است.

مهاجم پیشین تیم ملی اظهار داشت: در ۴۰ سال گذشته فوتبال ما در آسیا هیچ حرفی نداشته و به غیر سال ۱۹۹۶ که با هدایت محمد مایلی‌کهن به عنوان سوم آسیا رسیدیم دیگر هیچ عنوانی را به دست نیاورده و حتی به جمع ۴ تیم برتر آسیا هم نرسیدیم. در جهان هم حرفی برای گفتن نداشتیم.

عزیزی با طرح این پرسش که «برای چه باید در فوتبال هزینه کنیم، برای ورزشی که مردم از آن لذت نمی‌‌برند؟» تاکید کرد: اگر قرار است دولت هزینه کند باید این هزینه نتیجه داشته باشد ولی متأسفانه با کیفیتی که فوتبال ما دارد این هزینه کردن پول دور ریختن است.

وی با طرح این مدعا که فوتبال ایران هر زمان که پولی در آن بی‌رویه هزینه شده، موفق‌تر عمل کرده است، گفت: متأسفانه صرف پول بی‌حساب و کتاب فساد می‌آورد و همین مسئله مشکلاتی را برای فوتبال ایران بوجود آورده است.

مدیر فنی پیشین تیم ابومسلم ضمن تأکید بر این نکته که فوتبال ایران هر سال بدتر از گذشته می‌شود و سرمایه‌گذاری در آن عجیب و غریب است، گفت: ما در فوتبال هزینه‌های سرسام‌آور می‌کنیم اما نتیجه آن چیزی نیست که مردم انتظار دارند. متأسفانه رقم‌هایی که فوتبالیست‌هایی که ما دریافت می‌کنند آن چیزی نیست که باید به آنها تعلق بگیرد. متأسفانه ما به گونه‌ای عمل کرده‌ایم که کشورهایی چون بحرین و تایلند هم به فوتبال ایران نزدیک شده‌اند حتی برخی کشورها از ما پیشی گرفته‌اند.

عزیزی از حضور مدیران انتصابی در ورزش به ویژه فوتبال کشور گفت: متأسفانه مدیران را با ۲ زنگ و رابطه انتخاب می‌کنند. مدیرانی که آشنایی به فوتبال و ورزش ندارند به باشگاه‌ها می‌آیند و عده‌ای دلال دور آنها را می‌گیرند و هزینه‌های آنچنانی صرف فوتبال می‌کنند.

وی با طرح این موضوع که از بین ۱۶ تیم لیگ برتری ۱۳ تیم غیرخصوصی بوده و از هزینه دولتی امرارمعاش می‌کنند خاطرنشان کرد: مدیران انتصابی فقط هزینه می‌کنند. متأسفانه برخی از همین مدیران به دنبال بمب ترکاندن بودند و برای همین کار قیمت یک بازیکن ۵۰۰ میلیون تومانی را به ۲ میلیارد رساندند.

این کارشناس فوتبال ایران تصریح کرد: رقم‌هایی که الان می‌بینیم که به فوتبالیست‌ها پرداخت می‌شود اصلاً با توانایی آنها همخوانی ندارد. شما می‌توانید از مردم نظر بخواهید و ببینید نظرشان در مورد قراردادهای فوتبالیست‌های ما که ۱.۵ میلیارد تا ۲ میلیارد بوده و من خبر دارم که امسال به ۳ میلیارد رسیده چیست؟ مردم بهترین پاسخگو هستند.

محمد مایلی‌کهن صحبت‌هایش در برنامه مناظره را با تسلیت درگذشت حسین معدنی، ناصر احمدپور و کشتی‌گیر جوان تیم ملی آغاز کرد و با تبریک روز خبرنگار گفت: برخلاف آن چیزی که همه عنوان می‌کنند در همه جای دنیا فوتبال سیاسی است. ببینید در فینال جام جهانی چه افرادی حضور داشتند، از پوتین و خانم مرکل گرفته تا رئیس‌جمهور برزیل به این مسابقه آمده بودند، چه عاملی سبب این اتفاق است؟

وی افزود: اینکه جام جهانی ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ در روسیه و قطر برگزار می‌شود حاصل دخالت مستقیم دولت‌ها بود و دولت‌ها دقیقا در فوتبال نظارت دارند چرا که هر برد و باخت فوتبال تبعات سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی دارند و بنابراین هیچ دولتی فوتبال را رها نمی‌کند.

سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال تاکید کرد: با این حال به دلیل آنکه دولت‌ها مدبرانه کار می‌کنند و هر کشوری مشکلاتی دارد که نمی‌خواهد یک مشکل دیگر هم به آن اضافه کند، فوتبال را به افراد صاحب‌نظر که واقعا توانایی کار را دارند می‌سپارد و بهینه هزینه می‌کنند.

مایلی‌کهن خاطرنشان کرد: فوتبال مجمع دارد و این مجموع توسط دولت انتخاب می‌شود اما این کار را ۲ روز مانده به انتخابات انجام نمی‌دهند و افراد را نمی‌چینند و اینکه در زمان مجمع فوق‌العاده این کار را انجام دهند بلکه از افراد وارد به امور و کسانی که در این کار استخوان خرد کرده‌اند استفاده می‌کنند و کار را به آنها می‌سپارند.

وی ادامه داد: زمانی به یکی از مدیران باشگاه‌های پایتخت گفتم جایگاهی که در آن قرار گرفته‌اید نسبت به جایگاه قبلی شما نیاز به تخصص بسیار بیشتری دارد که این باور در دولتمردان ما نیست. اهرم بالای سر فوتبال قرار گرفته که اگر دولت دخالت کند فیفا ما را تعلیق خواهد کرد اما در کجای دنیا فیفا کشوری را ۶ ماه تعلیق کرده است. در نیجریه ۵ روز فدراسیون را تعلیق کردند و بعد این تعلیق را برداشتند.

مایلی‌کهن تصریح کرد: جعفرزاده در صحبت‌هایش گفت که مجلس در سال ۸۵ قانونی گذاشت که به فوتبال کمک نشود پس چرا این کمک را انجام می‌دهند؟ چرا خود ما قانون‌شکنی می‌کنیم و قانونی را که می‌گذاریم اجرا نمی‌کنیم؟ اگر قرار است قانون را اجرا نکنیم دیگر چرا قانون می‌گذاریم؟

در ادامه برنامه هوشنگ نصیرزاده اظهار داشت: دولت‌ها برای محدودیت روانی مردم مخارجی را متقبل می‌شوند که این جزء نیازهای یک جامعه است. وظیفه‌ دولت تنها ایجاد بیمارستان، مدرسه و دیگر مکان‌های مورد نیاز نیست و وظیفه‌اش این است تا برای مردم ایجاد محدودیت روانی کند.

وی افزود: فیفا ۲۰۹ کشور عضو دارد پس این نشاندهنده آن است که در فدراسیون جهانی فوتبال تعداد زیادی از کشورهای دنیا عضویت دارند و این نشان می‌دهد که اهمیت فوتبال در تمام دنیا بسیار زیاد است.

رئیس کمیته حقوقی و تدوین مقررات فدراسیون فوتبال خاطرنشان کرد: فکر می‌کنم در تمام دنیا سخت افزارها در اختیار دولت است و نرم‌افزارها در اختیار مردم. دولت اشتباه می‌کند که پول را در اختیار مدیران باشگاه‌ها قرار می‌دهد. مدیران باشگاه‌ها باید جدا از موارد عمومی در بسیاری از مسائل اطلاعات کافی داشته باشند تا بتوانند به باشگاه خود کمک کنند.

نصیرزاده عنوان کرد: اشتباه استراتژیک دولت این است که اختیار باشگاه‌های خود را به مدیرانی می‌دهند که تنها پول خرج کردن بلد هستند و هیچ‌گاه نمی‌توانند درآمدزایی کنند. در اروپا و سایر کشورها یک باشگاه در طول یک سال درآمدهای زیادی را به دست می‌آورد اما در ایران درآمدزایی نیست جدا از آن در کشور ما بحثمدیریت فنی نیز مغفول مانده و باید به آن نیز به حد کافی بها داده شود.

بخش دوم برنامه مناظره‌ با صحبت‌های هوشنگ نصیرزاده آغاز شد و وی گفت: پس از بانک، گردش مالی در حوزه فوتبال زیاد است، به عنوان مثال در لیگ آمریکا ۹.۵ میلیون دلار پول رفت و برگشت می‌شود، برزیل یکی از کشورهایی است که میزان بدهی‌های آن خیلی است اما با صادرات بازیکن بخشی از بدهی‌های خود را تامین می‌کند. در انگلیس نیز ۳.۵ میلیون پوند گردش مالی صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به صحبت‌های مجید جلالی تصریح کرد: جلالی ۴ راهکار برای حیات یک باشگاه را به درستی عنوان کرد. یک بخش آن بلیت فروشی است که همه این مسئله را می‌دانند. بخش دیگر مربوط به درآمدزایی درون باشگاه است، به عنوان مثال شما می‌توانید پیراهن هر باشگاه ایرانی را در منیریه پیدا کنید اما در کشورهای دیگر این کار جرم است.

رئیس کمیته حقوقی و تدوین مقررات فدراسیون فوتبال با بیان اینکه باید سازوکار مشخصی برای درآمدزایی باشگاه‌ها مشخص شود، ادامه داد: در کشور ترکیه نیز مناظره‌های اینچنینی برگزار کردند و از مردم نظرات را جویا شدند. دولت ترکیه به باشگاه‌ها گفت که وام می‌دهد و به عنوان مثال پس از ۱۵ تا ۲۰ سال این وام را پرداخت کنید. متاسفانه ما سازوکاری برای درآمدزایی نداریم.

غلامعلی جعفرزاده در ادامه برنامه مناظره گفت: دولت‌ها برای اثرات روانی مردم باید هزینه کنند و بحثی در آن نیست اما بحثما جایی است که این پول‌ها در کجا و چگونه هزینه می‌شود. ما به بازیکنی ۳ میلیارد می‌دهیم که یک میلیارد آن را هزینه خرید اتومبیل می‌کند تا در خیابان با آن گشت‌وگذار انجام دهد.

وی افزود: دولت باید بستری فراهم کند تا بخش خصوصی ورود پیدا کند. درست است که فوتبال تبعات سیاسی دارد اما این دلیل نمی‌شود که سیاسیون به آن وارد شوند.

عضو فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اثرات مثبت بخش خصوصی این است که باشگاه و مسائل مربوط به آن به مردم واگذار می‌شود مثل فوتبال اسپانیا که باشگاه‌های بزرگ آن را مردم اداره می‌کنند. من به شیوه‌هایی که مجید جلالی گفت اعتقاد ندارم و به اعتقاد من از ۵ مورد گفته‌های وی ۴ مورد درست نیست. به عنوان مثال مکانیزم فروش بلیت می‌تواند تغییر کند اما اینکه به باشگاه‌ها نرسد درست نیست. در بحثحق پخش هم تنها اختلاف‌نظر وجود دارد اما در نهایت باشگاه‌ها سهم خود را می‌گیرند. در تبلیغات و ترانسفر نیز مشکلی وجود ندارد و تنها در بحثکپی‌رایت است که به اعتقاد من مشکل وجود دارد.

جعفرزاده عنوان کرد: اکنون بحثکپی‌رایت را نمی‌توانیم به دلیل مسائل تحریم مطرح کنیم به عنوان مثال در بسیاری از زیرزمین‌ها لباس یک تیم که برند آن تیم است به صورت آزادانه تولید می‌شود اما اکنون نمی‌توان به آن ورود پیدا کرد؛ البته قوانین همگی دیده شده و اگر دیده نمی‌شد ما هم اعتراض می‌کردیم.

وی ادامه داد: بومی‌سازی شدن هم درست است ولی آن را در قالب شرکت‌ها نباید انجام داد؛ به عنوان مثال در سال گذشته ۵۰۰ هزار میلیارد تومان از بودجه کشور در شرکت‌ها هزینه شد و ما مخالف این موضوع بودیم. آنچه ما می‌دانیم این است که فوتبال برای تأمین زیرساخت‌ها باید در بخش خصوصی اداره شود. دولت‌ها نیز باید شعارهایی که در زمان انتخابات می‌دادند را اجرایی کنند. ما اصرار داریم در سال ۹۴ قانون خصوصی‌سازی به طور کامل اجرا شود.

در ادامه برنامه مناظره مجید جلالی گفت: در ابتدای صحبتم گفتم که با هزینه دولت در فوتبال موافقم نه به خاطر اینکه این موضوع بهترین راه است چرا که این موضوع تنهاترین راه است. باید دید راه‌های تولید ثروت در فوتبال باز است یا خیر؟ پاسخ منفی است و صرفا به این دلیل که قوانین مانع این موضوع است.

وی ادامه داد: در نظر بگیرید من یک باشگاه دارم و می‌خواهم بر اساس شرایط باشگاهم روی بلیت قیمت‌گذاری کرده و به افرادی که وارد ورزشگاه می‌شوند خدمات برسانم. قوانین اصلا این اجازه را به من نمی‌دهد و می‌گویند قیمت‌گذاری برای بلیت کار شما نیست. شاید هم بخواهم در باشگاهم به نحوی خدمات بدهم که یک فرد با آمدن به استادیوم بعدازظهر خود را سپری کند اما هرگز چنین اجازه‌ای به من نمی‌دهند.

سرمربی سایپا عنوان کرد: موضوع دیگر در خصوص نقل و انتقال است. پس از آن موضوع سربازی مطرح می‌شود که این اتفاق پروسه سازندگی را در کشور تعطیل می‌کند. شما روی یک بازیکن سرمایه‌گذاری می‌کنید و کار به جایی می‌رسد که وقت بهره‌برداری شماست اما او باید به سربازی برود.

جلالی گفت: بحثدیگر من پخش تلویزیونی است. هستند شرکت‌هایی که حاضرند برای پخش فوتبال ایران ۳۰۰ میلیارد تومان آن را خریداری و پخش کنند اما ما باید آن را به صدا و سیما بدهیم چرا که راه دیگری نداریم. بلیت را ۵ هزار تومان بدون خدمات می‌دهیم و راه دیگری هم نداریم.

وی تاکید کرد: در حوزه تبلیغات بسیاری از باشگاه‌های دنیا فعال هستند. در این حوزه باشگا‌ه‌ها ۵۰ درصد حق تبلیغات بازیکنان خود را می‌گیرند و از آن استفاده می‌کنند اما ورزشکاران ایرانی حق شرکت در این کار را ندارند.

سرمربی سایپا گفت: اصلا نمی‌توان بحثدرآمد فوتبال اروپا را تسری بدهیم اگر هم مردم اینگونه اظهارنظر می‌کنند به دلیل این است که هزینه را می‌بینند اما پیشرفت را احساس نمی‌کنند اگر پیشرفت باشد اظهارنظر هم متفاوت می‌شود.

جلالی خاطر نشان کرد: ۲۰ سال پیش به اردوی تیم ملی رفتم و در آن زمان دیدم که بازیکنان یا با وانت می‌آیند یا با تاکسی. دیدم بازیکنان یا کارمند هستند یا با تاکسی کار می‌کنند. همان زمان مردم گفتند که چرا برای این فوتبال هزینه نمی‌کنید اما امروز عکس آن گفته می‌شود.

خداداد عزیزی در ادامه مناظره شبکه یک ضمن مخالفت با اظهارنظر مجید جلالی که تنها راه برای ادامه فعالیت باشگاه‌های کشور هزینه دولت است، گفت: این تنها راه نیست و من موافق نظر آقای جلالی نیستم. ما در سال ۱۲۰۰ میلیارد تومان در فوتبال هزینه می‌کنیم از این مبلغ هزار میلیارد هم نه، ۹۰۰ میلیارد هم نه، ۸۰۰ میلیارد تومان تیم‌هایی هزینه می‌کنند که دولتی هستند.

وی ادامه داد: دولت می‌تواند این ۸۰۰ میلیارد را بین ۸ فرد معتمد تقسیم کند تا آنها به صورت مساوی در باشگاه‌ها هزینه کنند. با این شرایط بعد از مدتی دیگر نیاز به حمایت دولت نیست و مشکلات فوتبال ایران کاهش می‌یابد.

مهاجم پیشین تیم ملی ضمن تاکید بر اینکه بحث‌های او سیاسی نیست و بیشتر فنی و مربوط به فوتبال است، گفت: متاسفانه شرایطی در فوتبال حاکم شده که استادیوم‌ها خالی شده، بیننده تلویزیونی کمتر شده و از تعداد علاقه‌مندان به فوتبال کاسته شده است.

عزیزی تاکید کرد: بازیکنی سال گذشته یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان از یک باشگاه دریافت کرده بود اما امسال رقم قراردادش به ۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است.

وی گفت: با توجه به قوانینی که دولت گذاشته و تاکید سازمان لیگ برتر امسال برای باشگاه‌ها سقف بودجه گذاشته‌اند تا بین ۱۵ تا ۱۸ میلیارد هزینه کنند آیا واقعا این کار شدنی است؟ ما با همین سقف بودجه و پیش از آن سقف قرارداد راه فریب و دروغ گفتن را باز گذاشتیم. متاسفانه دولت پول را به باشگاه‌ها می‌دهد و از آن طرف راه فریبکاری و دروغ گفتن را باز می‌گذارد.

این کارشناس فوتبال تصریح کرد: به طور مثال قرارداد یک بازیکن ۲ میلیارد و خرده‌ای است که بخشی از آن را در قراردادش قید و بقیه آن را زیرمیزی پرداخت می‌کنند. با این شرایط آن بازیکن حتی مالیات پول زیر میزی که دریافت کرده است را هم نمی‌دهد.

عزیزی به رقم قرارداد بازیکنان لیگ برتری اشاره کرد و افزود: آندرانیک تیموریان سال گذشته از باشگاه استقلال یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان دریافت کرده است، چطور می‌شود قرارداد امسال او یک میلیارد شده باشد چه کسی باور می‌کند؟ امید ابراهیمی سال گذشته از سپاهان یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان دریافتی داشته، چطور می‌شود امسال با یک میلیارد و یا کمتر از آن با استقلال قرارداد بسته باشد؟

وی عنوان کرد: می‌شود راهکاری برای جلوگیری از هزینه دولت در فوتبال پیدا کرد اما اجرای آن به راحتی امکانپذیر نیست. این سفره‌ فوق‌العاده پربرکت که همه چیز در آن وجود دارد از طرف دولت پهن شده و برچیدن آن به راحتی امکانپذیر نیست. متاسفانه از سر این سفره چقدر فساد، زدوبند، تبانی و… به وجود آمده و نمی‌شود از کنار آن به راحتی گذشت.

مهاجم پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان گفت: تمام حرف من این است که دولت با هزینه در فوتبال کشور پول خود را دور می‌ریزد، دولت بیاید هزینه کند که چه سودی ببرد؟ به نظر من با هزینه دولت در فوتبال این رشته ورزشی نه از نظر فنی رشد کرده و نه نظر مردم را جلب کرده است.

نصیرزاده در ادامه مناظره شبکه یک تصریح کرد: «بِیس» سیاست، تاریخ و «بِیس» مدیریت آمار است. وقتی آمار نداشته باشید نمی‌توانید مدیریت خوبی داشته باشید.

وی با اشاره به جعفرزاده عضو فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی گفت: شما می‌دانستید ۵۰ درصد درآمدزایی فوتبال در دنیا گرفتن حق پخش تلویزیونی است؟ در سال ۲۰۱۳ مبلغ ۳۲ میلیون و ۱۴۸ هزار دلار از درآمد باشگاه‌ مربوط به حق پخش تلویزیونی بود. شما خودتان تصویب کرده‌اید که واگذاری صداوسیما به بخش خصوصی امکان‌پذیر نیست اما چطور وقتی که یک سریال ساخته می‌شود به آن از سوی صداوسیما بودجه داده می‌شود؟

رئیس کمیته حقوقی و تدوین مقررات فدراسیون فوتبال افزود: فوتبال هم مانند یک سریال ساعتی از برنامه‌های صداوسیما را در بر می‌گیرد و حتی باعثمی‌شود حداقل ۳۰ میلیون نفر در یک جا استقرار داشته باشند. در تمام کشورهای توسعه یافته دولت کمک می‌کند.

نصیرزاده اضافه کرد: تیم آ‌ اس رم ایتالیا در ورزشگاه المپیک رم بازی می‌کند که این ورزشگاه متعلق به دولت است و یا ورزشگاه بایرن مونیخ برای دولت است. آقای جعفرزاده مطمئن هستم که با پایان این برنامه شما تمام استدلال‌های ما را می‌پذیرید.

در ادامه برنامه مناظره محمد مایلی کهن خاطرنشان کرد: ذات فوتبال پاک است. در جام جهانی دیدید که شرایط به چه شکلی بود اما ما در کشورمان فوتبال را تبدیل به جنگ کردیم. برزیل ۷ گل از آلمان دریافت کرد اما کسی پوست تخمه هم به زمین نینداخت و هیچ فاصله‌ای بین تماشاگران برزیلی و آلمانی نبود اما در ایران یک «قشون» برای یک بازی ساده لازم است تا تماشاگران را از هم جدا کند.

وی افزود: ما از بخش خصوصی صحبت می‌کنیم اما کدام بخش خصوصی؟ اصلا بخش خصوصی کی ورود کرده است؟ ما بخش خصوصی نداریم یا اگر هم ۲،۳ باشگاه این کار را کرده‌اند بدهی‌های میلیاردی به بانک‌ها دارند و بنابراین آنها از بودجه دولت استفاده کرده‌‌اند.

مایلی‌کهن یادآور شد: دو باشگاه پرطرفدار پایخت اعلام می‌کنند که تیم‌هایی چون سپاهان هم از بودجه دولت استفاده می‌کنند در حالی که آنها کارخانه هستند و از بخشی از درآمدی که دارند در فوتبال سرمایه‌گذاری می‌کنند اما استقلال و پرسپولیس مستقیم از پول دولت و مردم هزینه می‌کنند. مشکل ما فساد در همین فوتبال فعلی است.

وی ادامه داد: اگر یک ریال هم بی‌جهت هزینه کنید زیاد است اما باز هم می‌گویم در فوتبال ما آنچنان هزینه نمی‌شود بلکه بحثاینجاست که فوتبال ما دارای تابلو و نتیجه مشخص است. ما در فوتبال یک بر صفر ژاپن یا کره را می‌بریم یا به آنها می‌بازیم یعنی نتیجه مشخص است اما اگر چنین تابلوی نتیجه‌ای را برای صنعت در مقابل همین کشورها که نام بردم بگیریم، چند چند بازنده خواهیم بود؟

سرمربی اسبق تیم ملی فوتبال کشورمان یادآور شد: مشکل فوتبال ما این است که رئیس فدراسیون آنها وقتی تبانی دو تیم مسجل شده عنوان می‌کند به دلیل اینکه فلان تیم در بخشی هزینه و سرمایه گذاری کرده از این موضوع گذشت می‌کنیم. چنین چیزی در هیچ کجای دنیا دیده نمی‌شود و حتی آنها اسطوره‌های خود مانند مالدینی را به دلیل فرار از مالیات دستبند می‌زنند یا در فوتسال می‌گویند تیمی با تبانی قهرمان شده اما چون فرصت نداشتیم آن تیم را به آسیا بفرستیم.

مایلی کهن اظهار داشت: ورزش خودش تخصص است و لازم است افراد متخصص در آن باشد. در باشگاه‌های بزرگ دنیا هم در راس آن یا نفر دومش عکس با شورت ورزشی دارند به عنوان مثال باشگاه بایرن مونیخ را افرادی چون رومینیگه، بکن باوئر و هوینس اداره می‌کنند که همگی فوتبالی هستند. مگر می‌شود یک فوتبالیست وزیر بهداشت شود اما برعکس آن اتفاق می‌افتد و متاسفانه ما به تخصص در ورزش اعتقاد نداریم.

وی تصریح کرد: زندگی من در فوتبال بوده و سوالم این است که اگر به دلیل عدم اطلاع یک مدیر به بازیکنی ۵ میلیارد می‌دهند آن بازیکن چه تقصیری دارد؟ ما نباید بازیکن و مربی را مقصر بدانیم بلکه مقصر آن مدیری است که بدون شناخت کار می‌کند. اگر به هر کسی مبالغ میلیاردی بدهند او قبول می‌کند اما در اینجا متاسفانه هر کسی دم دست باشد را رئیس فدراسیون یا مدیر فوتبالی می‌گذارند.

مایلی کهن با اشاره به اینکه فوتبال ما آنقدر استعداد دارد که می‌توان آن را با برزیل مقایسه کرد، گفت: زمانی من مربی کریم انصاری‌فرد بودم و آن زمان باشگاه‌های زیادی ۶۰۰،۷۰۰ میلیون به این بازیکن می‌دادند اما من به دلیل تخصصی که داشتم به او گفتم ۲۰۰ میلیون بیشتر به تو نمی‌دهیم ولی در ازای هر یک گلی منجر به پیروزی تیم شود و یا پاس گلی که عامل برتری تیم شود یک میلیون به تو خواهیم داد.

وی افزود: شرایط تحصیلی و مسکن انصاری‌فرد را آماده کردیم و مجموع هزینه‌های ما ۳۰۰ میلیون هم نشد. این همان تخصصی است که در مورد آن صحبت می‌شود چرا که در آن سال می‌گفتند این بازیکن که ۷۰۰ میلیون پیشنهاد داشته دیگر برای شما بازیکن نمی‌شود اما همان سال انصاری‌فرد آقای گل شد یا در بازی با مالدیو با آنکه کریم باقری ۷ گل زده بود من با بررسی فیلم بازی به این نتیجه رسیدم که خداداد عزیزی بیشترین پاس را داده و همان‌جا ۵۰ دلار به این بازیکن به عنوان بهترین بازیکن تیم پاداش دادم.

سرمربی اسبق تیم ملی ادامه داد: فرد متخصص دلش برای همه چیز از جمله بیت‌المال می‌سوزد. بحثبخش خصوصی و دولتی نیست بلکه بحثاین است که زیرساخت‌ها را دولت‌ها فراهم کنند. در حال حاضر ورزشگاه‌های آزادی یا تختی هم در ایران شخصی نیست و کسی نمی‌تواند در آن ورود کند.

مایلی کهن با اشاره به اینکه می‌گویند در فوتبال ما پول نیست اما ارقامی به سرمربی تیم ملی پرداخت شده تصریح کرد: آمار و اطلاعات نشان می‌دهد که سرمربی تیم ملی ایران جزء ۱۳ مربی گران‌قیمت دنیا است آن وقت گفته می‌شود که ما پول نداریم پس چگونه چنین هزینه‌ای شده است. آن وقت همین آمار و اطلاعات که سایت فیفا ان را اعلام کرده نشان می‌دهد که ما یکی از ضعیف‌ترین تیم‌های جام جهانی بوده‌ایم.

وی افزود: رسانه ملی را در اختیار دوش ملی گذاشته‌ایم اما اگر این مربی صاحب سبک است چرا کشورهای صاحب سبک او را نمی‌خواهند؟ به تازگی هم که گفته‌اند که کی‌روش مادرزاد ایران را دوست داشته و به همین دلیل می‌خواهد به ایران بیاید. واقعا این حرف‌ها درست نیست. ما اکنون یک کشور جهان سومی نیستیم.

مایلی کهن تصریح کرد: می‌خواهند دو میلیون یورو در سال به این مربی بدهند اما اطلاعات و آمار چه می‌گوید؟ دو بازیکن در انگلیس داشتیم که یکی در لیگ برتر و دیگری در لیگ یک آن کشور بازی می‌کرد اما آن بازیکنان هم به کشورهای عربی آمدند چرا که اروپایی‌ها پولشان را بی‌جهت خرج نمی‌کنند. در کشوری که سال مقاومت اقتصادی است اردوهای باشگاه‌های ما همگی در کشورهای دیگر برگزار شده است.

وی تاکید کرد: اگر اردویی در ایران ۱۰۰ دلار هزینه دارد و در ترکیه ۵۰ دلار می‌شود. ما باید اینجا هزینه کنیم.

در ادامه خداداد عزیزی گفت: ما ۴ دوره به جام جهانی رفتیم، با مهاجرانی در جام جهانی ۱۹۷۸، یک امتیاز گرفتیم، در جام جهانی ۱۹۹۸ با طالبی ۳ امتیاز گرفتیم، در جام جهانی ۲۰۰۶ با هدایت برانکو ایوانکوویچ یک امتیاز کسب کردیم و در این جام جهانی هم تنها یک امتیاز به دست آوردیم. با این شرایط مشخص است که از نظر امتیازی تیم کی‌روش هیچ فرقی با تیم‌های مهاجرانی و برانکو نداشته است.

وی اظهار داشت: از نظر فنی اما شرایط تیم ملی ما در جام جهانی ۲۰۱۴ با تیم‌هایی که در گذشته در این رقابت‌ها شرکت کرده‌اند متفاوت است. تیم ملی که هدایت برعهده حشمت مهاجرانی بود در جام جهانی ۷۸ از نظر تهاجمی حتی مقابل تیم‌های هلند و اسکاتلند عملکرد خوبی داشت. تیم برانکو هم در جام جهانی ۲۰۰۶ بهتر از تیم فعلی عمل کرد. تیم ۹۸ هم که آقای مایلی‌کهن آن را ساخته و پرداخته کرده بود مقابل یوگسلاوی و آمریکا و حتی آلمان نمایش خوبی داشت. شما اگر بخواهید از نظر قیمت تیم ملی فعلی را با تیم‌های گذشته که در جام جهانی گذشته مقایسه کنید چیز عجیب و غریبی خواهد بود.

عزیزی با انتقاد از رویه هزینه کردن در فوتبال گفت: ارزش این فوتبالی که تیم ملی در جام جهانی ارائه کرد ۱۲۰۰ میلیارد تومان نیست، شاید در برخی برنامه‌ها با بوق و کرنا کردن بتوانند مردم را فریب دهند اما در نهایت بازی سومی هم مقابل بوسنی می‌رسد!

مهاجم پیشین تیم ملی با اشاره به عملکرد این تیم در جام جهانی ۲۰۱۴ عنوان کرد: تیم ملی در فاز دفاعی عملکرد خوبی داشت چرا که تیم ۳ سال زیر نظر کارلوس کی‌روش بود و از این حیثتیمش را آماده کرده بود. من هم اگر ۳ سال تیم ملی را در اختیار داشته باشم یک بدنساز می‌آورم و فقط بازیکنان را می‌دوانم. دفاع کردن کاری ندارد اما وقتی تیم نیاز به برد پیدا می‌کند شرایط تغییر می‌کند درست مانند بازی ایران مقابل بوسنی که در آن مسابقه مشخص شد که تیم ایران چه کاره است.

جعفرزاده در ادامه با انتقاد از بحثتیم ملی در جام‌جهانی یادآور شد: این برنامه تحلیل مسابقات جام‌جهانی نیست و باید سوال اینکه آیا مردم راضی هستند که از جیب آنها برای فوتبال هزینه شود را جواب دهیم. این نظرسنجی می‌گوید که مردم از این موضوع رضایت ندارند. با این حال ما در کشورمان منابع کیلویی نداریم که بخواهیم برای فوتبال هزینه کنیم.

وی ادامه داد: در دهه ۵۰ ورزشگاه آزادی ظرف مدت ۱۵ ماه آماده شد اما اکنون ورزشگاه نقش جهان اصفهان پس از چند سال هنوز هم آماده نیست. جدا از این ورزشگاه ما ورزشگاه‌های زیادی داریم که آماده نیستند، به اعتقاد من دولت در این زمینه به هیچ عنوان موفق نبوده است. زمانی که دولت قصد داشت یک تیم در اصفهان موفق باشد، موفق شد اما در گیلان تیم داماش نابود شد و نتوانست هیچ موفقیتی به دست آورد.

عضو فراکسیون ورزش مجلس خاطرنشان کرد: دولت باید به سمتی برود که قانون را اجرا و باشگاه‌ها را به صورت قانونی واگذار کند. اگر قانون هم مشکل دارد ما در مجلس آن را برطرف خواهیم کرد. ما متأسفانه با این قوانین تاکنون در فوتبال نتیجه‌‌ای نگرفتیم پس باید در نحوه باشگاه‌داری و هزینه و سایر موارد و خصوصی شدن قوانین را عوض کنیم تا به نتیجه برسیم.

در ادامه این برنامه هوشنگ نصیرزاده گفت: من در حوزه فنی هیچ تخصصی ندارم؛ آقای مایلی‌کهن، جلالی و عزیزی از افرادی هستند که شاید اگر سنم کمی کمتر از حال حاضر بودم عکس این عزیزان را در دفترم نگه می‌داشتم اما باید بدانیم که فوتبال اساسا ایرانی نیست، این یک تکنولوژی است که توسط انگلستان وارد کشور شده است. فوتبال یک پدیده است که در کشور ما بیش از آنکه متخصص حضور داشته باشد علاقه‌مند در آن حضور دارد.

وی با بیان اینکه شخصا با حضور مربی داخلی موافق هستم، گفت: باید سطح توقع فوتبال خودمان را به اندازه نگه داریم، نباید شرایط به صورتی شود که بگوییم چون سال گذشته ۱۹ گرفته‌ایم باید امسال ۲۰ بگیریم. این نیست که بگوییم هیچ کسی پیشرفت نمی‌کند و فقط ما هستیم که پیشرفت می‌کنیم. تکرار می‌کنم در حوزه فنی متخصص نیستم و در بحثحقوق اطلاعات دارم. در اسپانیا، فرانسه، آلمان و انگلیس افراد سیاسی - تجاری فوتبال را اداره می‌کنند. ۹۵ درصد فوتبالیست‌های جهان آماتور هستند و ۵ درصد آنها که حرفه‌ای هستند ما شب‌ها در تلویزیون می بینیم.

رئیس کمیته تدوین آیین‌نامه و مقررات فدراسیون فوتبال گفت: در فرانسه فوتبال را افراد اقتصادی - سیاسی اداره می‌کنند. در انگلیس افراد تجاری - سیاسی آن را اداره می‌کنند. پول هنگفتی که دولت در ورزش فوتبال صرف می‌کند مستقیما به ورزش داده می‌شود. زمانی در هیئت مدیره تیم‌ها افرادی بودند که بودجه‌بندی می‌کردند اما این افراد کنار گذاشته شدند، شما می‌گویید یک مدیرعامل باید ورزشی باشد؛ چرا کمیته فنی به پا نمی‌کنید.

نصیرزاده در پاسخ به اظهارات مایلی‌کهن که پرسید شما گفته بودید فوتبال ایرانی نیست اما مگر والیبال ایرانی است که تا این حد موفق بوده؛ گفت: دلیلش این است که فوتبال گستردگی بیشتری نسبت به والیبال دارد و اعضای آن از سازمان ملل هم بیشتر هستند.

وی با اشاره به بحثسقف قراردادها گفت: پلاتینی به شیوخ عربی که قصد سرمایه‌گذاری در فوتبال را داشتند، گفت باید ثابت کنید که آمدن و رفتن پول به چه صورت بوده است، از چه راه آمده و به کجا خواهد رفت. در حوزه‌های باشگاهی هم همین است. کسی که بازی را برگزار می‌کند باید مشخص شود که ورود و خروج آن از کجا بوده است، این یک قاعده است. باید مشخص شود چقدر از اسپانسر، کپی‌رایت و اسپانسر درآمد داشته است.

خداداد عزیزی در ادامه ضمن تأکید بر اینکه نظرش این نیست که فقط مدیران ورزشی و فوتبالی به اداره باشگاه‌ها بپردازند افزود: این افرادی که در حال حاضر در فوتبال کشور مسئولیت دارند تخصصشان چیست؟ همین آقایان هر سال یک قانون می‌گذارند و سال بعد آن را تغییر می‌دهد. یکسال عنوان می‌کنند نباید گلر خارجی در لیگ حضور داشته باشد اما سال بعد این قانون را تغییر می‌دهند. بله این قانون فقط در فوتبال امارات به اجرا در می‌آید نه کشورهایی که صاحب فوتبال هستند.

وی افزود: قانون سقف قرارداد را از کجا آورده‌اند؟ قانون سقف بودجه چطور به تصویب رسید؟ متأسفانه تمام اینها مشکل‌ساز است و از سوی افرادی تصویب شده که تخصص لازم را ندارند. همانطور که عنوان کردم یکسال گفتند گلر خارجی در لیگ برتر بازی نکند و بعد از آن این قانون تغییر کرد. آیا در یکسال مشکل دروازه‌بانی ایران برطرف شد؟

عزیزی یادآور شد: در یک دوره قانونی گذاشتند که دروازه‌بان خارجی در لیگ برتر حضور نداشته باشد و تنها تیم‌های لیگ دسته اولی می‌توانند از این دروازه‌بان‌ها استفاده کنند. در هیچ کجای دنیا چنین قانونی وجود ندارد. به طور مثال در فوتبال آلمان، بوندس لیگا ۲ قوانینی به مراتب سخت‌تر از بوندیس لیگا یک دارد. واقعا نمی‌دانم بر اساس چه تفکر و آینده‌بینی قانون سقف قرارداد را گذاشتند و چه دلیلی برای تعیین سقف بودجه داشتند.

وی در پاسخ به پرسش هوشنگ نصیرزاده مبنی بر اینکه موافق حضور مربی خارجی در فوتبال ایران هستید یا خیر؟ گفت: من موافق مربی خارجی هستم که بتواند به فوتبال ایران کمک کند. من اعتقاد دارم یکی مانند ایویچ باید به فوتبال ایران بیاید نه هویج و ساندویچ! متأسفانه مربی خارجی به فوتبال ایران آوردند که کارش شیرینی‌پزی بود! چرا؟ چون برادر برانکو ایوانکویچ بود. این آقایی که تخصصش شیرینی‌پزی آوردند و سرمربی یک تیم لیگ یکی کردند. به این آقای مربی هم سالانه ۱۵۰ هزار دلار از پول دولت دادند. مگر ما می‌خواستیم شیرینی‌پزی یاد بگیریم؟

وی با طرح این موضوع که قانون‌گذاران در فوتبال تخصصی در این زمینه ندارند، گفت: چرا امسال یک قانونی می‌گذارند و فردا آن را بر می‌دارند؟ اگر قانون درست است چرا اجرایی نمی‌شود و چرا آن را بر می‌دارند؟!

جلالی در ادامه این مناظره اظهار داشت: به اعتقاد من این نظرسنجی نمی‌تواند تعیین کننده باشد. این نظرسنجی مانند این است که فردی در خانه مریض باشد و برای اینکه بخواهیم وی را درمان کنیم در خانه نظرسنجی بگذاریم که آیا وی را به دکتر ببریم یا خیر؟

وی گفت: به اعتقاد من چنین مسائلی خاص هستند و باید متخصصان در خصوص آن نظر بدهند. در گذشته زمانی زمین‌هایی در تهران بود که بچه‌های محل می‌رفتند و در آنجا بازی می‌کردند اما بعد گفتند این زمین‌ها را به شورای محل بدهیم تا از آن نگهداری کنند اما اکنون آنچه که مشاهده می شود این است که برای یک ساعت بازی در این زمین‌ها باید یک بچه ۸۰ هزار تومان هزینه کند.

سرمربی سایپا عنوان کرد: همانگونه که آقای جعفرزاده اشاره کرد اگر قوانین اشکال دارد باید در مجلس آن را درست کرد. اگر در فوتبال باشگاهی ۲۰ میلیارد هزینه می‌کند باید ۱۳ میلیارد آن را از طریق حق پخش دریافت کند اما اکنون اینگونه نیست. اگر قرار است امر خصوصی شدن محقق شود بجز فوتبال بسیاری از موارد باید خصوصی شود اما این شدنی نیست پس به اعتقاد من فوتبال را نیز نمی‌توان خصوصی کرد. ما قوانین سد کننده‌ای برای خصوصی‌شدن فوتبال داریم که مانع کار هستند.

جلالی ادامه داد: نگاهی در فوتبال ما وجود دارد که کاملا غیر تخصصی، سیاسی، امنیتی، خبرساز، اجتماعی است. آیا با این نگاه می‌توان در سطح کلان مدیریت سرخابی‌ها را به یک فرد واگذار کرد؟

جعفرزاده با اشاره به صحبت‌های جلالی تصریح کرد: آیا اکنون راه حق پخش بسته است؟ به اعتقاد من اینگونه نیست و تنها اختلاف نظر در خصوص حق پخش وجود دارد اما مجید جلالی اعتقاد داشت که راه حق پخش بسته است. با این حال جعفرزاده اظهار داشت: ما آماده‌ایم مشکل فوتبال را حل کنیم اما مشکل صدا و سیما نیز به آن اضافه شد.

سرمربی تیم سایپا در پاسخ به جعفرزاده گفت: باور کنید فدراسیون در شرایط کنونی راهی ندارد جز اینکه بخواهد مبلغی که صدا و سیما قصد دارد در خصوص حق پخش به فدراسیون بدهد را قبول کند و اگر چاره‌ای دیگر داشت این حق پخش را قبول نمی‌کرد. اکنون آمده‌اند و می‌گویند این سه میلیارد را برای حق پخش بگیرید و فدراسیون نیز مجبور است آن را دریافت کند.

در ادامه برنامه، جعفرزاده در پاسخ به این سوال که مجلس در هزینه‌های دولتی در تیم‌های باشگاهی نظارت می‌کند یا خیر، گفت: مجلس قطعا نقش نظارتی خود را انجام می‌دهد و در جاهایی که بودجه دولتی مصرف می‌شود ورود می‌کند اما در جاهایی که بودجه دولتی محسوب نمی‌شود، ورود نخواهد کرد و این همان بحث۵۰۰ هزار میلیارد تومان است که باید بررسی شود. دولت قبلی چرا انجام نداده و دولت فعلی چه زمانی آن را انجام می‌دهد. آقای گودرزی باید جواب بدهد که چه زمانی این کار انجام خواهد شد.

مجید جلالی هم درباره اینکه نقش هزینه‌های ناصحیح چه اندازه است، گفت: اصل موضوع همین بد هزینه کردن است، مردم به دلیل همین بد هزینه کردن ناراحت هستند، پولی که باید صرف توسعه و پیشرفت شود بد هزینه می‌شود.

خداداد عزیزی در خصوص اینکه تا چه اندازه به دنبال قطع هزینه از بیت‌المال هستید، گفت: ۷-۸ سال است که این هزینه از بیت‌المال صورت می‌گیرد، مگر در گذشته استقلال رشت و برق شیراز چگونه هزینه می‌کردند. آنها از بیت‌المال هزینه نمی‌کردند و بحثهمین است.

مایلی کهن در پاسخ به این سوال که چرا والیبال ایران اینقدر خوب نتیجه گرفته اما فوتبال به این جایگاه رسیده است، گفت: به خاطر اینکه در والیبال واقع بینانه هزینه و سرمایه‌گذاری شده و مدیرانی برای اداره این رشته ورزشی انتخاب شده‌اند که زحمت‌کش بودند. با وجود اینکه علاقه‌مندان به دو رشته والیبال و فوتبال در ایران قابل مقایسه نیست و همین میزان علاقه‌مندی زمینه بروز استعدادها را فراهم می‌آورد اما والیبال عملکردی به مراتب بهتر از فوتبال داشته است.

وی گفت: در والیبال هر کسی که دم دست رسیده رئیس فدراسیون نشده اما در فوتبال اینطور نبوده و به اینجا رسیده‌ایم که در فوتبال با این همه استعداد و توانایی شرایط چندان خوبی نداریم.

نصیرزاده نیز در پاسخ به این سوال که آیا تیم‌هایی چون تراکتورسازی، نفت، سپاهان و … دولتی هستند یا خصوصی، گفت: از آنجایی که هزینه کردن دولت به صورت مستقیم در ورزش و فوتبال ممنوع است این باشگاه‌ها موسسه‌ای را تشکیل داده‌اند که دارای هیئت امناست و شبکه‌هایی چون نفت، فولاد و … از اینها حمایت مالی می‌کنند. در نهایت هزینه این باشگاه را دولت می‌دهد.

«مجلس سال‌ها پیش هزینه کردن دولت در باشگاه‌های ورزشی را ممنوع اعلام کرده است. اگر بنا بر اجرا نشدن قوانین است چرا به تصویب می‌رسد؟» غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی در پاسخ به این پرسش گفت: دولت‌ها باید خود را ملزم بدانند که مصوبات مجلس را اجرا کنند. در دولت قبلی وعده داده و عنوان شد باشگاه‌ها خصوصی شده و از هزینه دولت در باشگاه‌ها جلوگیری می‌شود آن اتفاق صورت نگرفت. نمی‌دانم این دولت چه زمانی این کار را انجام خواهد داد. من به شخصه بعید می‌دانم مجلس برای بودجه ۹۴ با این موضوع کنار بیاید و نمایندگان دیگر شوخی نخواهند داشت.

مجید جلالی در پاسخ به این سوال که به نظر شما ثروتمندان با چه انگیزه‌ای وارد فوتبال و سرمایه‌گذاری در آن می‌شوند، گفت: افرادی که به عنوان بخش خصوصی به فوتبال ایران آمدند عمدتاً ۲ هدف داشتند، هدف نخست آنها استفاده از رانت فوتبال بود و هدف دوم‌شان چهره شدن برای مقاصد بعدی.

نصیرزاده در پاسخ تکمیلی به این سوال گفت: برخی از شرکت‌ها هم با توجه به قانون معافیت از مالیات در صورت سرمایه گذاری در ورزش وارد این عرصه شدند.

عزیزی در پاسخ به این پرسش که چرا با وجود هزینه‌های سرسام‌آور وضع فوتبال بدتر شده است، گفت: همه دوستان گفتند و خیلی‌ها هم بر این باور هستند اگر نصف این هزینه‌ها صرف زیرساخت شود، فوتبال ما متحول می‌شود. سال گذشته به آقای تاج گفتم که این همه قانون در مورد سقف قرارداد و ممنوعیت حضور بازیکنان گذاشتید، قانون جدیدی بگذارید که هر تیم لیگ برتری و لیگ یکی، مجبور به استفاده از ۱۵ بازیکن بزرگسال و ۱۰ بازیکن جوانان و امید در لیست خود باشد و هر تیم در هر هفته بازی باید از ۳ بازیکن امید و جوانان استفاده کند، قطعا این اتفاق باعثرشد و پویایی فوتبال می‌شود. در نظر بگیرید هر هفته ۸ بازی انجام شود و ۳ بازیکن در هر تیم برای آن بازی کنند. هر هفته تعداد قابل ملاحظه‌ای از جوانان در زمین مسابقه خواهند بود.

مایلی‌کهن در پاسخ به این سوال که مشکل فوتبال ما کمبود پول است، گفت: اگر کمبود پول مشکل فوتبال ما بود به کی‌روش سالی ۲ میلیون یورو پول نمی‌دادیم، مشکل فوتبال کمبود پول نیست اما پول درست هزینه نمی‌شود.

هوشنگ نصیرزاده در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه هیچ جای دنیا مدلی دیده نمی‌شود که دخالت دولت در باشگاه‌ها وجود داشته باشد و تا زمانی که دولت در باشگاه‌ها دخالت می‌کند باشگاه‌ها نمی‌توانند موفق باشند و در چنین شرایطی اینکه دولت هم ناظر و هم مجری باشد درست است؟ عنوان کرد: من در خصوص دخالت در باشگاه‌ها چیزی نگفتم و تنها گفتم که دولت باید باشگاه‌ها را حمایت کند. به اعتقاد من هیئت مدیره باشگاه‌ها حیات آنها را تضمین می‌کنند. بر اساس یک قانون نانوشته هر کسی پولی می‌دهد حق نظارت را دارد. دولت نیز باید افراد مناسب را انتخاب کند و اگر فردی که سررشته‌ای در اقتصاد ندارد به عنوان مدیر اقتصادی قرار دهد نمی‌تواند درست باشد.

جعفرزاده در پاسخ به سوال خبرنگاری، در خصوص اینکه با توجه به مشکلات اقتصادی مردم آیا تا زمانی که مردم چنین هزینه‌هایی را احساس می‌کنند می‌توان انتظار داشت که آنها در فوتبال نیز هزینه کنند؟ عنوان کرد: من مخالف هزینه کردن در فوتبال نیستم. تنها به این نکته اشاره داشتم منابعی که برای فوتبال تامین می‌شود باید در جای خودش هزینه شود و پول‌های دولت را نباید در جای پرت هزینه کرد. به اعتقاد من با سازوکار مناسب این امر تحقق‌پذیر است.

* بیش از ۲۰ سال است به دنبال خصوصی‌سازی استقلال و پرسپولیس هستیم آیا هنوز مشکل حل نشده است؟

جعفرزاده: طبق بند(ع) بودجه سال ۹۳ سهام باشگاه‌های دولتی از طریق مزایده با رعایت قانون اصل ۴۴ واگذار می‌شود، ‌ باید در این مسیر تعیین قیمت صورت گیرد و امروز سهام باشگاه‌ها وارد بورس شود و مردم هم صاحب سهام شوند. قانون این را گفته و مشکلی وجود ندارد.

«امکان رقابت بخش خصوصی با بخش دولتی وجود ندارد و باشگاه‌های زیادی در بخش خصوصی حضور داشتند که ناکام ماندند.» خداداد عزیزی در این باره گفت: ۴ سال است کار مربیگری آغاز کردم که هر ۴ تیمی که با آنها کار کردم خصوصی بودند، واقعیت این است که باشگاه‌های خصوصی نمی‌توانند با باشگاه‌های دولتی رقابت کنند.

وی ادامه داد: باشگاهی چون سپاهان ۲۵ میلیارد هزینه می‌کند اما من درباره باشگاه پدیده تحقیق کردم که این باشگاه بین ۸ تا ۱۰ میلیارد هزینه کرده و مالک آن ریال به ریالش را حساب می‌کند. باشگاه پاس یک سال تنها خصوصی بود و در آن سال قهرمان آسیا شد اما آن باشگاه هم به صورت خصوصی نمی‌تواند با باشگاه دولتی رقابت کند. معتقدم از سال دیگر هزینه ۱۲۰۰ میلیارد فعلی، ۱۵۰۰ میلیارد می شود اما تا چه زمانی دولت باید این پول را بدهد و ما این راه غلط را برویم، این شیوه هزینه به بخش خصوصی لطمه می‌زند.

جعفرزاده در بخش پایانی مناظره خاطرنشان کرد که استقلال و پرسپولیس پاشنه آشیل دولت نیستند و شما بعضی مواقع باید به استادیوم‌های تبریز و رشت بروید و ببینید که چگونه برای تیم‌های خود شادی و ناراحتی می‌کنند. مجلس قانونگذار است و این دولت و ارگان خاص است که باید در خصوص هیئت مدیره و یا موارد دیگر تصمیم‌گیری کند.

در نظرسنجی این برنامه ۸۹ درصد شرکت کنندگان مخالف کمک دولت و شرکتهای دولتی به باشگاههای حرفهای فوتبال و ۱۱ درصد موافق بودند.