به گزارش افکارنیوز، اینکه چرا کارتهای جعلی صادر شده است هر چند موضوعی جدی است و باید رسیدگی شود اما با سقوط فجرشهید سپاسی به لیگ دسته یک، بازیکنان سرباز دیگر دوست ندارند به آن صورت در تیم های نظامی بازی کنند. البته ملوان بندرانزلی و تراکتورسازی تبریز هم هستند اما آنها هم سهیمه های محدودی برای گرفتن بازیکنان سرباز دارند و معمولا بازیکنان سربازشان را خیلی زود می گیرند و جا به بازیکنان سرباز دیگر نمی رسد اما اگر به لیگ امسال دقت کنید، می بینید که در صورت ماجرا، هیچ باشگاهی نظامی نیست.

در هر حال آنطور که آمار می گوید در فوتبال جهان، فوتبال ایران رکورددار حضور تیم های نظامی در فوتبال بود که حالا پس از سالها، می بینید که در لیگ برتر امسال، تیم نظامی نداریم. بسیار، امسال فاقد تیم کاملا نظامی در لیگ هستیم. اینکه می گوییم رکورد دار هستیم، یک واقعیت است. یک بار که پیتر ولاپایان رئیس پیشین کنفدراسیون فوتبال آسیا، در سفری که به تهران داشت، این را به داریوش مصطفوی رئیس وقت فدراسیون فوتبال ایران گفته بود و حالا وقتی پس از سالها نگاه می کنیم، می بینیم که واقعا حق با پیتر ولاپان رئیس مالزیایی کنفدراسیون فوتبال آسیا بوده است. وقتی ادامه گزارش را بخوانید به این ماجرا پی می برید.

دیروز و امروز

تاریخ فوتبال ایران، تیم های نظامی داشته که در گذر زمان تغییر نام داده اند. به عنوان مثال تیم نیروی زمینی، همان تیم سرباز سابق است، نیروی هوایی همن عقاب دهه های قبل و حتی بعد از انقلاب است. پاس همدان که از تهران به این شهر رفت، تیم شهربانی بود که نام پاس در اواخر دهه ۴۰ روی آن گذاشته شد. ژاندارمری تیمی بود که قبل از انقلاب هم وجود داشت و با ادغام ژاندارمری در نیروی انتظامی، لغو شد. نام قبلی ملوان بندرانزلی، نیروی دریایی بود. البته نیروی دریایی تیم های دیگری به نام دریانوردان و ندسا داشتند که آنها هم در ملوان بندرانزلی ادغام شدند. سپاه هم دو تیم به نام فتح و فجرتهران دارد که البته فتح در فوتبال حرفه ای فعال نیست اما فجرتهران تیم داری می کند.

در مشهد نام سابق تیم پیام مقاومت مشهد، تیم مقاومت بسیج بود. تیم های دیگری هم بودند که با نامهای ستاد مشترک، صنایع دفاع ملی، مهمات سازی و صنام در فوتبال ایران حضور داشتند که حالا دیگر حضور ندارند. فجرسپاسی که زیر مجموعه سپاه شیراز است و تا فصل گذشته در لیگ برتر حضور داشت و حالا به لیگ دسته اول صعود کرده است. البته دو تیم فجر مقاومت شیراز و مرصاد شیراز هم بودند که حالا دیگر مثل گذشته فعالیت ندارند. درهر حال نگاهی به امروز و دیروز نشان می دهد که فوتبال چقدر برای نظامیان مهم بوده است.

شرایط تراکتور و ملوان شبیه به تاج سابق

در حالی که تیم های تراکتورسازی و ملوان انزلی تحت شرایطی می توانند بازیکنان سرباز بگیرند، در دهه ۵۰ به غیر از آن همه تیم نظامی که گفته شد، تنها تیم تاج سابق که پس از انقلاب به استقلال تغییر نام داد، می توانست بازیکنان سرباز بگیرد. در واقع مشمولانی بودند که کار خدمت سربازی آنها با حضور در تیم های بعضا غیرنظامی مثل تیم تاج سابق، صادرمی شد. همانطور که گفتیم فوتبال ایران رکورددار حضور تیم های نظامی در فوتبال بود که البته حالا پس از سپری شدن سالیان بسیار، فاقد تیم کاملا نظامی در لیگ برتر هستیم که طبعا با سقوط شهیدسپاسی این اتفاق رخ داده است.

البته در تاریخ لیگبرتر، تیم های تراکتورسازی در مقطعی، ملوان (زمان مدیریت نیروی دریایی) و تیمی به نام فجر سپاه تیم های نظامی بودند. پاس تا سال ۸۵ و صبا باتری صبا شهر قبل از انتقال به قم هم می توانست بازیکن سرباز بگیرد. با نبود تیم های نظامی چنین اتفاقاتی در فوتبال ایران افتاده و حکایت سربازهای معاف شده پس از سال ها در تیمی کاملا غیرنظامی به نام فولادخوزستان، پرونده اش بازشده است. بازیکنانی که به شکلی عجیب از خدمت معاف شده اند و برای معاف شدن از تبصره های غیرقانونی بهره برده اند و البته جالب این است که برای گرفتن کارت معافیت اصلا پایشان به یک باشگاه شبه نظامی هم نرسیده است. البته این سوال را هم باید جواب بدهند، وقتی باشگاه نظامی نداریم، بازیکنان سرباز باید کجا فوتبال بازی کنند؟