به گزارش خبرآنلاین، این انتخاب در حالی صورت گرفت که بریتانیا قصد دارد حداکثر استفاده فرهنگی را از این مسابقات کند. این ۱۲ هنرمند از فهرست اولیه ۱۰۰ نفره انتخاب شدند. مقامات مسابقات شیوه انتخاب ۱۲ هنرمند نهایی را اعلام نکردند.

روثمکنزی، مدیر فرهنگی المپیک در پاسخ به این سئوال که چرا مثلا هنرمند مشهوری چون دمین هرست انتخاب نشده است، گفت: «فکر کنم جواب من این باشد که نباید جواب بدهم.»

بااینکه اعتراض گسترده‌ای به این انتخاب‌ها صورت نگرفته، اما شبهه و شائبه زمانی شدت می‌گیرد که بدانیم امین یک سال پیش در جریان نمایشگاهی در گالری تیت شهر لندن گفته بود دوست دارد پوسترش برای المپیک سال ۲۰۱۲ لندن گرامیداشت زندگی در این شهر باشد.

او گفته بود: «می‌خواهم به دنیا نشان دهم لندن می‌تواند پذیرای جشنی فرهنگی باشد در اندازه ازدواج سلطنتی. چیزی که در این دوران سخت به کمک ما می‌آید هنر است. هنر و فرهنگ روح و روان کشور هستند.»

در این انتخاب هنرمندان به طراحان گرافیکی ترجیح داده شده‌اند و احتمالا دلیل این رویکرد اهمیت رویداد المپیک است. مکنزی در این مورد گفت: «هنرمندان همیشه چیزی متفاوت عرضه می‌کنند، چون زبانی شخصی در اثر لحاظ می‌کنند. درحالیکه طراحان صرفا یک پوستر طراحی می‌کنند.»

فهرست این ۱۲ هنرمند از این قرار است؛ فیونا بنر، مایکل کریگ - مارتین، مارتین کرید، تریسی امین، آنتئا همیلتن، هوارد هاجکین، گری هیوم، سارا موریس، کریس آفیلی، بریجیت رایلی، باب و روبرتا اسمیت و ریچل وایترید.

جشنواره ۲۰۱۲ لندن که نقطه اوج المپیک فرهنگی است به مدت ۱۲ هفته از ۲۱ ژوئن تا ۹ سپتامبر برگزار می‌شود و شامل برنامه‌های فرهنگی مثل اجرای تئاتر و نمایشگاه نقاشی و مجسمه در سراسر بریتانیا است. بازی‌های المپیک نیز در میانه این المپیک فرهنگی در لندن برگزار می‌شود.

رویترز / ۲۰ ژوئن / ترجمه: حسین عیدیزاده