به گزارش افکارنیوز، افشین پیروانی که در کنار علی دایی در کادر فنی پرسپولیس حضور داشت درباره اظهارات اخیر مسئولان و سرمربی فعلی پرسپولیس صحبت کرد.


*روند نتایج پرسپولیس را چگونه می بینید؟


قبل از هر چیز باید بگویم امیدوارم از حرفهایم سوء برداشت نشود و من آنچه را دیده و می‌بینم را مطرح می‌کنم. تا الان هم از روزی که از تیم جدا شده‌ام سکوت کرده بودم. پیش بینی اینکه پرسپولیس در سه بازی از چهار بازی قبلی بتواند ۹ امتیاز کسب کند را خیلی از اهالی فوتبال داشتند. کما اینکه همه می‌گفتند روزی که پرسپولیس به تراکتورسازی هم باخت فوتبال خوبی بازی کرد. بازی با سپاهان هم من فوتبال خاصی از پرسپولیس ندیدم و به نظرم یکی از یک‌طرفه‌ترین بازی‌های تاریخ پرسپولیس بود.


*حمید درخشان هم منکر این نوع بازی تیمش مقابل سپاهان نشده اما گفته است منتقدان باید به بضاعت ما هم نگاه کنند.


طی روزهای اخیر و به خصوص پس از شکست پرسپولیس مقابل سپاهان، تلاش شده این ناکامی به پای کادر سابق و نحوه یارگیری آنها نوشته شود و با بیان مطالبی مانند بد بسته شدن تیم، کمبود بازیکن، بضاعت اندک و مسائلی از این دست، سعی در القای برخی نظرات دارند. با احترام به مواضع افراد و البته ایمان و اعتقاد به حافظه افکار عمومی و آرشیو رسانه‌ها، مرور گفته‌های دوستان قبل از حضور در مسند کنونی می‌تواند همه مسائل را شفاف کند. تیمی که به زعم دوستان پتانسیل قهرمانی داشت و به ادعای دوستان با همین بازیکنان در صورت هدایت صحیح به قهرمانی می‌رسید، تیمی که گفته می‌شد رقبایش با بازیکنان کمتر و کیفیت پایین‌تر بهتر از آن بازی کرده و مشکل اصلی روی نیمکت است و زیر سوال بردن دفاع محض در فوتبال و نوع بازی تیم ملی مقابل آرژانتین مواردی هستند که حالا مشخص نیست چرا خلاف آنها گفته می شود. کسانی که در یک برنامه تلویزیونی، میکروفون باز برنامه اظهارات و اصل دیدگاهشان درباره تیم ملی را برملا کرد و خلاف آن را در جام جهانی دیدیم حالا در مورد پرسپولیس هم دو گانه حرف می‌زنند. کسانی که از پارک اتوبوس توسط کی‌روش انتقاد می کردند حالا خودشان پارک دوبل می‌کنند.

*یعنی شما معتقدید بضاعت پرسپولیس بد نیست؟

من کاری به خوب و بد بودن بضاعت تیم ندارم اما می‌گویم درباره محرومیت‌ها و مصدومیت‌ها، زمان ما هم با همین موارد مواجه بودیم. دو هفته ابتدایی ماهینی محروم بود و پس از آن هر هفته هم تا لحظه آخر نمی‌دانستیم می‌توانیم از او استفاده کنیم یا خیر. این بلاتکلیفی هم برای خود او مشکلات روحی ایجاد کرده بود و هم برای ما مشکلاتی به همراه داشت. صادقیان و رضا نوروزی را هفته دوم از دست دادیم. دغاغله قبل از شروع فصل مصدوم شد، پولادی در فهرست تیم بود و نبود و محرومیت‌ها و مصدومیت‌های کفشگری، هادی نوروزی و علی عسگر را هم به این موارد اضافه کنید تا بدانید تیمی که مسلسل وار علیه آن مصاحبه می‌کردید و می‌کردند همین تیمی است که امروز بضاعتش اندک است و قبل از آن احتمالا بضاعتش تنه به تنه بارسلونا می‌زد. تیمی که در زمان کسب ۷ امتیاز از سه بازی، عملکرد کادر فنی‌اش برجسته می‌شود در زمان شکست نباید دنبال مقصرهای بیرون از مجموعه باشد. چرا آن زمان می‌گفتند تیم اگر درست هدایت شود قهرمان است و حالا عذر و بهانه می آورند؟ آنها که می‌گفتند دوای درد پرسپولیس فقط من هستم. حالا این گوی و این میدان.


* منتقدان به علی دایی خرده می گرفتند که اگر بازیکنان دلخواهت از سوی باشگاه جذب نشده بودند چرا در مسند سرمربیگری باقی ماندی؟


علی دایی که از قبل قرارداد داشت و رفتنش دست خودش نبود اما دوستانی که به زعم خود بضاعت اندک پرسپولیس را می‌دیدند چرا پا به این میدان گذاشتند؟ آنها به عنوان یک مربی حرفه‌ای قطعا اوضاع را سنجیده و قبول مسئولیت کرده‌اند پس لطفا بهانه نیاورند و دنبال دیوارهای کوتاه نباشند و دیوار حاشا را با آجر توجیه بالا نبرند. پس با این استدلال باید بگوییم مقصر سقوط برخی تیم‌ها در فصول گذشته هم کسی است که تیم را بسته!!!!


* اینکه لیست تیم ۱۸ نفره است و این تعداد بازیکن کفایت نمی‌دهد را هم مطرح می‌کنند.


فهرست ۱۸ نفره تیم، مصوبه سازمان لیگ است و قبول بفرمایید قصوری متوجه کسی در تیم نیست. در آن فهرست تا لحظه آخر پرسپولیس منتظر سیدجلال حسینی، خلعتبری و محسن مسلمان بود که این سه جای خالی در فهرست باقی ماند و البته یک جای آن با جذب اومانا پر شد. مهرداد پولادی هم همواره از سوی باشگاه به ما اعلام شد که عضو تیم پرسپولیس است اما اخبار حضورش در قطر تنها خبری بود که می شنیدیم. پس به ناچار این فهرست ۱۸ نفره ۱۴ نفره شد. ۱۴ نفری که دو نفر از آنها گلر بود و یکی از آنها به میدان می‌رفت، دغاغله و رضا نوروزی مصدوم را هم در خود داشت. البته در فهرست زیر ۲۳ سال تیم جوانانی حضور دارند که معتقدم می توانند نقش موثری در تیم داشته باشند و نادیده گرفتن آنها به دور از انصاف است.


*یعنی می‌خواهید بگویید این همان پرسپولیسی است که درخشان مکرر علیه اش مصاحبه می کرد.


این فقط گفته من نیست. خودتان بروید بررسی کنید و آرشیو رسانه‌ها را ببینید. تازه شرایط تیم از دو حیثتفاوت عمده و مثبتی دارد. در وهله اول آرامش و سکوت منتقدان و نبود مصاحبه های غیرمنصفانه و تخریبی این فضا را در اختیار دوستان قرار داده که بدون فشارهای بیرونی ایده های فنی خود را اجرایی کنند. از صمیم قلب امیدوارم این آرامش و همدلی در همه دوران ها در پرسپولیس حاکم باشد تا هواداران عزیز تیمشان را بدون حاشیه ببینند. کسانی که با برد تیم دایی سکوت می‌کردند و با شکست تیم در رسانه‌ها بودند حالا همه چیز را گل و بلبل می‌بینند. در وهله بعدی پرداخت‌های منظم مطالبات بازیکنان، دغدغه‌های آنها را از بین برده و آنها را با فراغ بال روانه میدان می‌کند. این اقدام را با بی‌پولی و مشکلات مالی زمان ما قیاس کنید و امروز و فردا شدن پرداخت ها را در نظر بگیرید تا متوجه شوید خوشبختانه از این منظر تیم آسیب نخواهد دید.


*سیاسی گفته که سپاهان در این بازی متوجه بزرگی پرسپولیس شد و فوتبال همین است و ما از قبل هجومی تر بودیم…


شاید ایشان سالها کاپیتان تیم پرسپولیس و تیم ملی بوده‌اند و مدارک مربیگری را هم از کشورهای صاحب فوتبال گرفته‌اند. وقتی ایشان اظهار نظر می‌کند من که نمی‌توانم جواب بدهم. بحثبحثفنی است و امثال من نباید وارد مباحثبزرگان شویم. همین که بتوانیم از اظهاراتشان توشه‌ای اندک برداریم کافی است. الحمدالله که این فرصت نصیب من شد!


*حرف پایانی؟


پرسپولیس متعلق به مردم است و همه ما هرچه داریم از این تیم و هواداران است. مردم هم الحمدالله همه چیز را میدانند و می بینند. دست و پا زدن بیهوده فایده ندارد و به جای عذر و بهانه باید دنبال موفقیت تیم بود. اگر ما سکوت کردهایم آقایان دنبال این نباشند که همه چیز را گردن کادر سابق بیاندازند. شما را آوردهاند چون رییس هیات مدیره گفته بود احساس کردیم با حضور علی دایی فرصت قهرمانی دارد از بین میرود .شما را آوردهاند تا این فرصت از دست نرود و تیم را قهرمان کنید اگر قرار بود بضاعت تیم را زیر سئوال ببرید که نیازی به تغییر نبود. در سنگر خودتان میماندید و به مصاحبههایتان ادامه میدادید. دوران حرف و مصاحبه تمام شده و حالا باید ثابت کنید حرفهایی که میزدید قابل انجام بوده. من هم از صمیم قلب در کنار هواداران برای پرسپولیس و موفقیتش دعا میکنم.