به گزارش افکارنیوز، کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران که این روزها همچنان برای کار با تیم ملی ایران شرایط مبهمی پیش‌روی خود دارد، به واسطه مشکلات مالیاتی که البته فدراسیون فوتبال ملزم به پرداخت آن شده است ممنوع‌الخروج بوده و حق خروج از ایران را ندارد.

طی روزهای گذشته در خصوص سفر کی‌روش به ینگه دنیا اخبار ضد و نقیض زیادی منتشر شده بود اما سرمربی تیم ملی حتی نتوانسته بود برای رسیدگی به برخی از امور شخصی خود راهی دوبی شود چه برسد به آمریکا و یا کشورهای دور دست دیگری.

فدراسیون فوتبال اما پس از مشکل ایجاد شده برای کی‌روش تمام سعی خود را کرده است تا در روزهای اخیر با رایزنی با وزارت امور اقتصادی و دارایی و مسئولات سازمان مالیاتی کشوری در سریع‌ترین زمان ممکن این مشکل را حل کند که البته هنوز این مهم محقق نشده و کی‌روش از ایران ممنوع‌الخروج است.

مسئولان فدراسیون فوتبال حتی در همین راستا چکی را برای اداره مالیاتی صادر کرده‌اند که البته بر سر مبلغ آن نیز اخبار ضد و نقیضی به گوش می‌رسد و در حالی که کفاشیان و برخی از مسئولان فدراسیون فوتبال مبلغ این چک را ۵۰۰ میلیون تومان اعلام کرده‌اند، اما به نظر می‌رسد که مبلغ این چک ۲۰۰ میلیون کمتر از چیزی است که اعلام شده است.

بر همین اساس و طبق اخبار رسیده مبلغ واقعی کی‌روش برای سال‌های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳ برای هر سال یک میلیارد و بیست میلیون تومان تعیین شده که مجموع آن دو میلیارد و چهل میلیون تومان می‌شود و جالب اینکه فدراسیون فوتبال از این مبلغ، فقط ۳۰۰ میلیون آن را پرداخت کرده و توقع دارد با پرداخت حدود یک هفتم از بدهی مالیاتی کی‌روش، مشکل ممنوع‌الخروجی او نیز حل شود.

با این حال رایزنی‌ها و مذاکرات برای حل مشکل ایجاد شده توسط کفاشیان با مسئولان امور مالیاتی ادامه دارد تا کی‌روش که به قول خودش در ایران و بین فدراسیون فوتبال و سازمان مالیاتی گروگان است از حالت ممنوع‌الخروجی دربیاید.

*فدراسیون فرمول جدیدی را ابداع کرده است؟!

با همه این تفاسیر اما ایراد اصلی به فدراسیون فوتبال وارد است که چرا باید در قرارداد منعقد شده با کی‌روش، پرداخت مالیات برعهده فدراسیون فوتبال باشد و چرا فدراسیون در هنگام قرارداد اصولاً زیر بار این خواسته کی‌روش رفته است؟

این سؤال در حالی مطرح می‌شود که در همه جای دنیا عرف بر این است که مالیات برعهده خود سرمربی بوده و اتفاقاً بدون هیچ مشکلی نیز این قراردادها بسته شده و هیچ‌گاه هم به یاد نداریم که خبری منتشر شده باشد مبنی بر اینکه سرمربی تیم ملی یک کشور به خاطر مشکل مالیاتی از کشوری که با آن قرارداد دارد ممنوع الخروج شده باشد.

در این بین همواره شنید‌ه‌ایم که «مالیات بردرآمد است» و این یعنی اینکه بر اساس حقوق دریافتی از کارفرما، باید مالیات پرداخت کرد اما گویا فدراسیون فوتبال این قاعده همیشگی را بر هم زده و فرمول عجیب «مالیات بر پرداخت» را رو کرده است که بدان معناست که فدراسیون وظبفه خود می‌داند بر خلاف عرف دنیا مالیاتِ پول پرداختی به سرمربی تیم ملی را متعهد شده و خودش نیز آن را پرداخت کند.

در هر صورت تا آغاز رقابتهای مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ زمان زیادی باقی نمانده و امیدواریم هر اتفاقی که میافتد در نهایت به ضرر تیم ملی نباشد که آن زمان دیگر پشیمانی هیچ سودی نخواهد داشت.