به گزارش افکارنیوز، تراکتورسازان امسال در لیگ‌برتر نتایج خوبی کسب کردند و در کنار نتایج خوب خط حمله زهردارشان دفاع حریفان را بارها ناکام گذاشته و به‌نوعی زهردارترین خط حمله ممکن را به خود اختصاص داده‌اند که هر مدافعی در رویارویی با این تیم ترس از خط حمله رقیب را با خود دارد.
برای پی بردن به قدرت تهاجمی تراکتور بد نیست آن را با تیم‌های اروپایی مقایسه کنیم با این توضیح که سطح کیفی فوتبال ایران اصلاً با اروپا قابل قیاس نیست. تراکتور از ۲۶ دیدار لیگ ‌برتری خود ۵۰ امتیاز کسب کرده که میانگین ۹۲/۱ امتیاز در هر بازی و ۴۸ گل را به خود اختصاص داده است که می‌شود میانگین ۸۵/۱ گل در هر بازی.

در بوندس‌لیگا، بایرن‌مونیخ با ۷۳ امتیاز و ۷۶ گل زده، وولفسبورگ با ۶۰ امتیاز و ۶۲ گل زده و بایرلورکوزن با ۵۴ امتیاز، ۵۶ گل زده سه تیم صدر جدول را تشکیل می‌دهند. میانگین امتیاز‌‌گیری این ۳ تیم به ترتیب ۵/۲،۱۴/۲ و ۸۶/۱ است که تیم سوم میانگین کمتری نسبت به تراکتورسازان دارد و در گلزنی نیز به ترتیب ۶۲/۲،۲۱/۲ و ۹۳/۱ گل در هر بازی به‌ثمر رساندند.

در فوتبال جزیره چلسی، آرسنال و منچستریونایتد به ترتیب ۷۶،۶۶، ۶۵ امتیاز کسب کردند و ۶۵،۶۳ و ۵۹ گل نیز وارد دروازه رقبا کردند که به‌طور میانگین چلسی در هر دیدار ۳۷/۲ امتیاز و ۲ گل زده، توپچی‌های لندن میانگین ۰۶/۲ امتیاز و ۹۶/۱ گل زده و شیاطین سرخ ۹۶/۱ امتیاز ۷۸/۱ گل زده در هر بازی را به خود اختصاص می‌دهند که با این حساب تراکتور در امتیازگیری پشت‌سر این ۳ تیم و بالاتر از ۱۷ تیم دیگر لیگ‌های جزیره قرار دارد و در امر گلزنی موفق‌تر از منچستریونایتد ظاهر شده است.

در لالیگا، بارسلونا در کنار رئال و اتلتیکو مادرید ۳ تیم بالای جدولی این کشور را تشکیل می‌دهند. امتیازات این ۳ تیم به ترتیب ۷۸،۷۶ و ۶۹ است و آمار گلزنی‌شان هم به ترتیب ۸۹،۹۵ و ۶۱ گل. بارسلونا ۴۴/۲ امتیاز و ۷۸/۲ گل زده در هر بازی به ثبت رساند. رئالی‌ها میانگین ۳۷/۲ امتیاز در هر بازی و ۹۷/۲ گل زده در هر بازی را نصیب خود کردند که خطرناک‌ترین خط حمله جهان است.
اما پس‌از این دو تیم، اتلتیکومادرید قرار دارد که در اسپانیا لقب پسران ماتریس را به خود اختصاص داده است. شاگردان دیگو سیمئونه میانگین ۱۶/۲ امتیاز و ۹/۱ گل زده در هر دیدار را بر جای گذاشتند. تراکتورسازان از نظر امتیازگیری پشت‌سر ۳ تیم و والنسیا و سویا قرار دارند ولی در گلزنی رکوردی بهتر از والنسیا، سویا و دیگر بزرگان اسپانیا بر جای گذاشتند.

سری A ایتالیا مقصد بعدی ماست. یوونتوس دوباره به دوران اوج خود بازگشته که ۷۳ امتیاز توانسته این تیم را با اختلاف صدرنشین کند. پس‌از آن لاتزیو و آ. اس رم با ۵۸ و ۵۷ امتیاز قرارگرفته‌اند. گل زده ۳ تیم بالای جدول سری A به ترتیب ۵۹،۵۸ و ۴۱ است. به‌جز یوونتوس بقیه تیم‌های ایتالیایی میانگین امتیازگیری کمتری نسبت به تراکتور دارند و در امر گلزنی نیز تراکتور بعد از یوونتوس و لاتزیو قرار گرفته است. اینتر و آثمیلان قدرت‌های قدیمی فوتبال ایتالیا امسال هم از نظر امتیازگیری و هم از نظر گلزنی عملکرد ضعیف‌تری نسبت به سرخ‌پوشان تراکتور داشتند.

لوشامپیونه در صدر خود پاری‌سن‌ژرمن را می‌بیند و لیون و موناکو در تعقیب این تیم هستند. ۶۵،۶۴ و ۵۹ ترتیب امتیازگیری این ۳ تیم است و ۶۱،۶۲ و ۴۰ نشانگر عملکرد خطوط حمله این تیم‌ها است. هم‌تیمی‌های زلاتان ایبراهیموویچ ۰۳/۲ امتیاز و ۹/۱ گل زده در هر دیدار به ثبت رساندند و شیرها میانگین ۲ امتیاز و ۹۴/۱ گل زده در هر بازی را در حساب خود می‌بیند و شاهزاده‌ها نیز ۸۴/۱ امتیاز در هر بازی کسب کرده و ۲/۱ گل در هر بازی به‌ثمر رسانده است. با این حساب تراکتورسازان پس از ۲ تیم نخست لوشامپیونه از نظر امتیاز و گلزنی بالاتر از موناکو قرار گرفتند که در مرحله یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا قرار دارد.

پس از مقايسه با ۵ كشور قدرتمند اروپايي ميبينيم كه تيم نخست فوتبال ايران در نوع خود عملكرد قابل قبولي از خود بر جاي گذاشته و آمار گلزنيها هم نشانگر رد و بدل شدن گلهاي زياد در فوتبال ايران است كه ميتواند به مرور زمان باعث جذب تماشاگران بيشتري به ورزشگاهها شود.