به گزارش افکارنیوز، کارلوس کی‌روش در جمع اعضای هیات رئیسه فدراسیون فوتبال ضمن بیان مطلب فوق گفت: از شما به خاطر اینکه این وقت را در اختیار من گذاشته‌اید، تشکر می‌کنم. امروز پس از ۴ سال این افتخار را دارم که در جلسه هیات رئیسه حضور یابم تا برنامه ها و نظرات خود را ارائه کنم.

وی درباره برنامه‌های تیم ملی فوتبال تاکید کرد: در این مدت ما در اکثر مواقع در برگزاری اردوها و دیدارهای تدارکاتی دچار مشکلات بودیم و بسیاری از مواقع مشکلات مالی و عدم امکانات بر سر راه تیم ملی بود. من هیچگاه درخواستی برای خود نداشته و نخواستم امکانات تیم‌های بزرگی چون منچستر، رئال و یا تیم‌های درجه یک را برای تیم ملی داشته باشم.

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران اضافه کرد: من با تیم‌های آفریقای جنوبی و پرتغال کار کرده‌ام و مانند ایران با آنها به جام جهانی راه یافته‌ام. همه می‌‎دانند در آفریقای جنوبی هم امکانات درجه اول و حرفه‌ای وجود ندارد. پرتغال هم کشور کوچکی است که ۱۰ میلیون جمعیت و ۱۰۰ هزار نفر فوتبالیست حرفه‌ای دارد و البته مشکلات مالی خود را دارد. ما توانستیم در این کشور بازیکنان بزرگی مانند اوزه بیو، فیگو و رونالدو را داشته باشیم و من با همین تیم به جام جهانی رفته ام.

وی در ادامه افزود: همه مردم به این امر واقف هستند در فوتبال یک نظر غالب برای پیشرفت باید داشته باشد و قطعا در ایران هم وجود دارد. همیشه گفته‌ام امکانات درجه اول جهان مانند رئال و منچستر را انتظار ندارم و برنامه آماده‌سازی می‌خواهم که نه در سطح تیم‌های درجه اول آسیا مانند ژاپن و کره‌جنوبی و یا استرالیا باشد و نه مانند تیم‌های درجه چندم آسیا باشیم.

کی‌روش همچنین خاطرنشان کرد: در حال حاضر تیم اول آسیا هستیم و همه به ما احترام می‌گذارند باید برنامه‌های ما قوی‌تر از دیگر تیم‌های آسیایی باشد که این امر وظیفه ما است.

وی اضافه کرد: فوتبال بازی عاطفی و خاصی است و اگر ما به لبنان و عراق ببازیم، همه تحت تاثیر قرار می‌گیرند. یک روز ده نفره در تهران کره‌جنوبی را می‌‌بریم و یک روز در بیروت به تیم ملی لبنان می‌بازیم. اگر بعد از باخت‌ها بگویم که من برنامه آماده‌سازی، بازی تدارکاتی و… در اختیار نداشته‌ام، اینها همه توجیه است.

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران یادآور شد: در سراسر و جهان در کشورهای خیلی پیشرفته مانند برزیل، ایتالیا همین است و همه باید وظایف خود را به خوبی انجام دهیم تا برنامه‌ها به طور مطلوب پیش رود تا بعد از باخت صحبت‌هایی را مطرح نکنیم که جز توجیه چیز دیگری نیست.

وی در ادامه بیان کرد: وظیفه من این است برنامه‌های تیم ملی را ارائه دهم. دغدغه زیادی در راه موفقیت وجود دارد و من به عنوان یک متخصص در فوتبال که سابقه ۳۳ سال حضور در فوتبال را دارم، باید بگویم الان زمان بیدار باش است. بدون امکانات و توجه به فوتبال، بدون داشتن برنامه‌های آماده‌سازی و اردوهای تدارکاتی خوب موفق نمی‌شویم. از قهرمانی تیم‌های ایران در مسابقات آسیایی در آسیا حدود ۲۴ سال می‌گذرد. باید بیدار شویم و تلاش کنیم که وضعیت ما تغییر کند.

کی‌روش با بیان اینکه در حال حاضر همه تیم‌های حوزه خلیج فارس و کشورهای آسیایی در شرق آسیا در حال تلاش و کار کردن هستند، تصریح کرد: قطر و امارات به خوبی و سختی تلاش می‌کنند و هر روز بهتر از گذشته می‌شوند و برای صعود به جام جهانی برنامه‌های خود را ارائه و اجرا می‌کنند. ژاپن، کره‌جنوبی و استرالیا به خوبی پیشرفت کردهاند و همه ما تلاش می‌کنیم تا بجای آنها و یا به عنوان تیم چهارم آسیا به جام جهانی برویم.

وی با اشاره به اینکه این مشکلات، شرایط را برای جام جهانی روسیه سخت‌تر می‌کند و باید بهتر از قبل تلاش کنیم، برنامه خود را برای موفقیت در مسیر رسیدن به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه اینگونه تشریح کرد: از بعد استراتژیک سه خط مستقیم برای رسیدن به موفقیت وجود دارد که همه آنها به یک نقطه مشترک ختم می‌ شود و نتیجه آن متحد شدن و همدل بودن است.

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران همچنین افزود: خط اول مجموعه مدیریتی فدراسیون فوتبال و هیات رئیسه آن است. خط دوم اعضای کادر فنی و خط سوم مسئولین اداری فدراسیون هستند که باید در جهت هم و برای موفقیت تلاش کنند.

وی در ادامه افزود: برای موفقیت در رسیدن به جام جهانی و موفقیت در آن باید به سختی تلاش کنیم و تصمیمات مدیریتی با کیفیت بگیریم و منابع مالی مناسب را برای حرکت تیم ملی تامین کنیم و در نهایت با نظم و احترام به یکدیگر و انجام وظیفه به موفقیت برسیم.

کیروش در ادامه برنامه خود را در سه بخش کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تا جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه به اعضای هيات رئیسه ارائه کرد.