به گزارشافکارنیوز، ماجرا از سال ۵۳ شروع شد.

۱. علی عبده در نامه ای، بیوک وطنخواه، محراب شاهرخی، هادی طاووسی و هنریک سرکیسیان را کنار گذاشته و در نامه ای برایشان نوشت: از زحمات شما ممنونم می‌ توانید فوتبال را هر کجا می‌ دانید ادامه دهید.

۲. در سال ۱۳۵۶، مدیران پرسپولیس با جذب آلن ویتل دیگر بازیکن خارجی یعنی ویلیام مک لوری را کنار گذاشته و حذفش کردند. مک لوری بعدها به نیوزلند رفت و تبعه این کشور شد و در جام‌جهانی ۱۹۸۲ برای تیم‌ملی این کشور بازی کرد.

۳. در اسفند ۶۰، علی پروین که تازه سرمربی پرسپولیس شده بود، در نامه ای محمود پازوکی، علیرضا حیدری، مهدی ترابی، کوروش شهبازی فر و … را از حضور در پرسپولیس معاف کرد.

۴. در بهمن ۶۴، به دنبال جذب ۴ بازیکن تازه، پرسپولیس رسما افرادی مثل حسین کاشی نژاد، جواد حسن زاده، مجید سبزی و غلامرضا فتح آبادی را کنار گذاشت(فرق بین این افراد و نیروهای مازاد که به روال ۶۵ سال گذشته از تیم کنار گذاشته شده اند این است که قرارداد بازیکنان مورد اشاره تمدید نشده است در حالی که در آن زمان، اصلا بازیکنان در بند قرارداد نبوده اند).

۵. در اسفند سال ۶۸، علی پروین نام بهروز سلطانی، محمد مایلی‌کهن، کاظم سیدعلیخانی و عباس کارگر را به خاطر جذب مردانی چون عزیزیان، نادر محمدخانی، نادر میراحمدیان، پیوس و … از پرسپولیس کنار گذاشت. از بین ۴ مرد مورد اشاره مایلی‌کهن معترض شد و پروین اورا به عنوان کمک مربی به تیم برگرداند.

۶. در تیرماه ۷۱، پروین افرادی مثل قلیچ، فنونی زاده، رحیم یوسفی، مصطفی قنبرپور، فرامرز میرزایی، انصاری‌فرد و … را ازتیم کنار گذاشت تا در تیم جوانگرایی صورت دهد.

۷. سعید نعیم آبادی، فریبرز مرادی، یدالله سلیمانی، امید اتفاق و محمدرضا امراللهی هم در سال ۷۲ کنار گذاشته شده اند.

۸. پرسپولیس در پایان لیگ سال ۷۴ هم نیروی مازاد اعلام کرده به جز داداش زاده و نکیسا که به خدمت سربازی رفتند افرادی مثل شیرمحمدی، کرمانی، عاشوری و … هم کنار گذاشته شدند.

۹. در نوروز ۸۰، علی پروین نفراتی چون عابدزاده، شاهرودی، هادی مهدوی‌کیا، ادموند بزیک، هادی عقیلی و … را اخراج کرد. از این جمع عابدزاده و شاهرودی به پرسپولیس برگشتند.

۱۰. در اردیبهشت ۸۵، آری هان نفراتی چون علی انصاریان، بهروز رهبری‌فر، داود فنایی، حامد کاویانپور و … را از پرسپولیس کنار گذاشت.

۱۱. در پایان لیگ ۸۰ پرسپولیس با اعلام یک فهرست بلند بالای فنی، بازیکنان زیادی را مازاد اعلام کرد. نام حسین هوشیار، میثاق معمارزاده، محمد نصرتی، سپهر حیدری، شیثرضایی، جواد کاظمیان، مهرداد اولادی و حتی علی کریمی در این فهرست بود.

۱۲. مانوئل ژوزه در طول فصل با بازیکنان مختلفی مشکل پیدا کرد که مهمترین آنها علی کریمی بود، بازیکنی که اخراج شد و باز به پرسپولیس بازگشت.

۱۳. یحیی گل محمدی که جانشین ژوزه شده بود، در دوران هدایت پرسپولیس، حمیدرضا علی عسگر را به راه آهن فرستاد و جواد کاظمیان، مهرزاد معدنچی، سامان آقازمانی، افشین اسماعیل زاده و سعید قدمیرا در لیست مازاد قرار داد .