ايرنا: در حالي كه دقيقا يك سال تا افتتاحيه بازيهاي المپيك تابستاني لندن باقي مانده است، طي مراسمي كه عصر چهارشنبه با شركت هزاران نفر در ميدان ترافالگار لندن برگزار شد، شمارش معكوس براي اين رويداد مهم ورزشي آغاز شد.

این مراسم با حضور ' ژاک روگ ' رییس کمیته بین المللی المپیک، ' دیوید کامرون ' نخست وزیر انگلیس، ' بوریس جانسون ' شهردار لندن و تعدادی از مقامات و قهرمانان ورزشی سابق و فعلی این کشور برگزار شد.

نخست وزیر انگلیس طی سخنانی در این مراسم گفت: همه فعالیت های آماده سازی المپیک مطابق برنامه پیش می رود و ما باید بهترین بازیهای المپیک را برگزار کنیم.

کامرون افزود: امشب دقیقا یک سال تا بازیهای المپیک باقی مانده و این شبی به یاد ماندنی برای لندن و کل انگلیس است.

ژاک روگ رییس کمیته بین المللی المپیک و بوریس جانسون شهردار لندن نیز طی سخنانی با قدردانی از کمیته آماده سازی و برگزاری مسابقات المپیک ۲۰۱۲ رسما از همه ورزشکاران جهان برای شرکت در این بازیها دعوت کردند.

همچنین برای نخستین بار در این مراسم و توسط یکی از اعضای خانواده سلطنتی انگلیس، مدال های بازیهای المپیک ۲۰۱۲ لندن برای عموم رونمایی شد.

همزمان با این مراسم، برنامه دیگری نیز در محل دهکده المپیک واقع در شرق لندن برگزار شد و طی آن سالن ۱۷ هزار نفری شنا و شیرجه بازیهای المپیک رسما افتتاح شد.

مقامات ستاد برگزای المپیک لندن می گویند: در حالی که دقیقا یک سال تا آغاز بازیها باقی مانده، بسیاری از ورزشگاه ها و اماکن برگزاری مسابقات آماده شده و مشکل خاصی در این زمینه وجود ندارد.

در همین حال یکی از مهمترین چالش های پیش روی مقامات برگزاری المپیک لندن مسائل امنیتی و انتظامی این بازیها است.

پلیس متروپلیتن لندن می گوید: تامین امنیت بازی های المپیک مهمترین برنامه پلیس در یک سال آینده خواهد بود و بیش از ۱۲ هزار نیروی پلیس بطور مستقیم در امور امنیتی و انتظامی این رویداد ورزشی درگیر خواهند بود.

شهرداری لندن نیز وعده داده است که طی یک سال آینده نظام حمل و نقل این شهر و بویژه حمل و نقل ریلی را به روزتر و روان تر کند تا میلیون ها تماشاگر و گردشگری که در ایام برگزاری المپیک به لندن می آیند بتوانند براحتی جا به جا شوند.

با این حال جدیدترین نظرسنجی انجام شده از مردم لندن نشان می دهد ۵۲ درصد از مردم احساس می کنند نظام حمل و نقل این شهر نمی تواند بخوبی پاسخگوی تقاضاهای فزاینده در ایام برگزاری بازیها باشد.

برگزاري بازيهاي المپيك ۲۰۱۲ در پايتخت انگليس، سومين ميزباني اين بازيها توسط شهر لندن به شمار مي رود. لندن پيشتر در سال هاي ۱۹۰۸ و ۱۹۴۸ نيز ميزبان المپيك تابستاني بوده است و به اين ترتيب اولين شهر در جهان به شمار مي رود كه در تاريخ بازيهاي المپيك نوين سه بار ميزبان شده است.