به گزارش افکارخبر، مسلماً اکثر مصاحبه‌های خداداد به دلیل صراحت لهجه و صداقت در گفتار جذاب هستند. پس این گفت‌وگو را با حماسه‌ساز ملبورن بخوانید.

مطلع هستید کارلوس کروش مدت‌هاست در مرخصی به سر می‌برد؟
شنیده‌ام.

این موضوع خوشایند است که سرمربی تیم ملی سالی ۴،۵ ماه در ایران نباشد؟
من وقتی از کسی خوبی ببینم، می‌گویم و اشتباه هم کند، انتقاد می‌کنم. در این چند سال بارها به نفع یا ضرر کروش صحبت کرده‌ام و این وسط ذی‌نفع نبودم. به عنوان یک فوتبالی حرفم را گفتم اما نمی‌خواهم در مورد سرمربی تیم ملی صحبت کنم. دوستانی دارم که از من بابت انتقاد رنجیده می‌شوند و دلیلی ندارد سر حرف‌هایم که چیزی را عوض نمی‌کند، دوستانم را برنجانم.

شروع لیگ را چطور ارزیابی می‌کنید؟
تقریباً بازی‌ها را رصد کرده‌ام. دو تیم ذوب‌آهن و سپاهان واقعاً توانمند نشان دادند. استقلال مقابل سیاه‌جامگان و ملوان خوب بازی کرد اما عیار واقعی این تیم جمعه عیان می‌شود و بعد از بازی استقلال و ذوب‌آهن می‌توان گفت استقلال چه عیاری دارد. تراکتورسازی هم تیم خوبی دارد اما درباره چند تیم نمی‌توانم حق مطلب را ادا کنم.

چطور؟
نمی‌خواهم بی‌احترامی قلمداد شود. هفته دوم مسابقه دو تیم را مقابل یکدیگر تماشا می‌کردم و به قدری ضعیف بازی می‌کردند که اطمینان دارم تیم پیشکسوتان خودمان آنها را شکست می‌دهد.

کدام تیم پیشکسوتان؟
همین تیمی که نکیسا دروازه‌بان‌مان است، هاشمی‌نسب و مهدوی‌کیا دفاع وسط، نوازی راست، نیکبخت چپ، سیروس، ‌کریم باقری، من، علی دایی و بچه‌های دیگر نسل ۷۰ هستند. باور بفرمایید ما با همین سن و سال و شرایط فیزیکی می‌توانیم دو تیمی که بازی‌شان را جمعه دیدم، شکست بدهیم. چطور این تیم‌ها نه کار فنی انجام می‌دهند و نه فیزیکی؟ یعنی خودشان داخل زمین حوصله‌شان سر می‌رود و چهره‌شان افسرده می‌شود.

از حالا می‌توان در مورد مدعیان لیگ صحبت کرد؟
مدعی به سپاهان و ذوب‌آهن می‌گویند و بعد از بازی جمعه می‌توانم بگویم استقلال در چه شرایطی قرار دارد. مسلماً اگر بتواند ذوب‌آهن را شکست دهد، مدعی جدی لیگ می‌شود اما تیم‌های نفت تهران و تراکتورسازی اوضاع خوبی دارند، سایپا بعد از این همه سال باتجربه شده و قابل احترام است، ‌ ملوان نفرات خوبی دارد و اگر مشکلات مالی‌اش برطرف شود، تیم قدرتمندی خواهد بود.

اوضاع و احوال پرسپولیس را چطور دیدید؟
در مورد پرسپولیس صحبت کردن چه سودی دارد وقتی نمی‌خواهند شرایط این تیم مردمی بهتر شود، وقتی از سال‌ها قبل با تیشه به جان ریشه این تیم افتاده‌اند؟ باشگاهی که مدام مدیر و مربی‌اش را تغییر می‌دهد. تعداد بازیکنانی که در حد پرسپولیس باشند، در این تیم چند نفر است؟ پارسال و پیرارسال چقدر بود؟ بازی کردن در پرسپولیس و استقلال خیلی سخت بود و فوتبالیست باید به تیم ملی می‌رسید بلکه جذب این دو باشگاه شود ولی در سال‌های گذشته دیده‌ایم بازیکنانی توانسته‌اند پیراهن پرسپولیس را تصاحب کنند که شرایطش را نداشتند. انگار آدم با دیپلم برود مطب پزشکی بنشیند. استعداد آنها را زیر سؤال نمی‌برم اما منطق می‌گوید دیپلمه باید اول فوق‌دیپلم و سپس لیسانس، ‌ بعد فوق‌لیسانس بگیرد و پس از آن دنبال آزمون دکترا، قبولی در این سطح و پشت‌‌سر گذاشتن دوره‌اش برود. حیف است پرسپولیس و استقلال سرزنده نباشند. تماشاگران این دو تیم شور زیادی دارند. چند ماه قبل که پرسپولیس دو تا بازی را در لیگ قهرمانان آسیا برد، استادیوم پر می‌شد یا استقلال هفته اول سیاه‌جامگان را شکست داد و برای بازی هفته دوم بالای ۳۰ هزار نفر رفتند استادیوم. مسلماً اگر ۳ بازی دیگر را ببرد، ۶۰ هزار نفر را به آزادی می‌کشاند. امیدوارم وزارت ورزش و جوانان فارغ از بحثفوتبال و به خاطر مسئولیت خود در قبال جوانان طوری شرایط اوج گرفتن پرسپولیس و استقلال را بهبود ببخشد که جوانان علاقه‌مند به این دو تیم شاداب شوند و هفته‌ای ۲،۳ ساعت را در ورزشگاه‌ها بابت تماشای فوتبال لذت ببرند.

جوان شدن استقلال می‌تواند در عملکرد این تیم تأثیر داشته باشد؟
فوتبال تلفیقی از جوانی و تجربه است، مثل غذایی که اگر بدون نمک باشد، بی‌مزه و اگر پرنمک باشد، آزاردهنده می‌شود. تیم پاس سال ۸۲ را یادتان هست؟ من وسط زمین باتجربه بودم اما کنارم نکونام، عباس آقایی و کیانوش رحمتی جوان قرار داشتند. جلوترم ابوالقاسمپور باتجربه و کنارش برهانی جوان قرار داشت، پشت سرم هاشمی‌نسب و غلامپور باتجربه حضور داشتند، به همین علت پاس شادابی داشت، تجربه و انگیزه داشت و به موفقیت رسید. در مورد استقلال تا دیدن عملکردش مقابل ذوب‌آهن نمی‌توانم اظهار نظر دقیقی داشته باشم اما جوان‌های خوبی دارد و اگر در مسیر درست حرکت داده شوند و خودشان هم حرفه‌ای فکر کنند، به موفقیت می‌رسند.

منظور از حرکت دادن، وظیفه مربی‌شان است؟
نه فقط مربی بلکه خانواده، رفقا، مدیران باشگاه، مربیان و همبازیان‌شان، رسانه‌ها و بیشتر از همه خود فرد نقش دارند. فوتبالیست ۲۰ ساله‌ای که در تیم بزرگ خوش می‌درخشد، باید تحت کنترل خودش و اطرافیانش باشد. مسلماً در شروع موفقیت دورش شلوغ می‌شود، رفقای جدید پیدا می‌کند و به مهمانی دعوت می‌شود. خودش باید بفهمد هر جایی نباید رفت، ‌هر چیزی نباید خورد و زمان استراحت باید منظم و خوب باشد. در کنارش فاکتورهای دیگر هم لازم است؛ تمرین کردن، تماشای بازی‌های خوب فوتبال، توجه به حرکات بازیکنان بزرگ و…

در این دو هفته جوان مستعدی دیده‌اید؟
چند تا خوب دیده‌ام اما با یک گل بهار نمی‌شود. استعداد خوب باید تداوم داشته باشد.

کاری به بحثباشگاه استقلال و شخص جاسم کرار نداریم. آیا حفظ این بازیکن اشتباه است یا حرکات جاسم کرار ایراد دارد؟
باشگاه و بازيكن شرايطي دارند، به همين علت مذاكره ميكنند، به توافق ميرسند يا نميرسند. اگر توافق شد، طرفين بايد به آن پايبند باشند. اگر باشگاهي به بازيكن ميگويد در فلان تاريخ اين رقم را ميپردازم، بايد تعهد خودش را عملي كند. بدقولي يعني بياحترامي و مسلماً هر فردي از بياحترامي دلخور ميشود. يك نفر جلوي بياحترامي سكوت اختيار ميكند و ديگري واكنش نشان ميدهد. استقلال كه شخصيت كرار را ميشناخت و ميدانست اين آدم به تاريخ دريافت دستمزدش حساسيت دارد، يا نبايد او را نگه ميداشت، يا سر تاريخ درست با او توافق ميكرد. كرار كه نميتواند به جاي طلب مثلاً ۱۰۰ ميليوني خواهان ۱۵۰ ميليون شود يا تاريخ چك خودش را جلو بكشد. من از اين فوتباليست خوشم نميآيد اما مشكل از سيستم مديريتي خودمان است و به همين دليل در كميته انضباطي پرونده شكايت ۴۰، ۵۰ ميليارد پول بازيكنان و مربيان از باشگاهها وجود دارد.