به گزارش افکارخبر، تقابل دو تیم در حالی صورت می گیرد که این رقابت هیچ تشابهی با تنها دیدار دو تیم ندارد؛ مسابقه ای که ۱۹ گل برای ایران به ارمغان آورد.گوام؛ ایالتی مستقل از امریکا

گوام جزیره ای کوچک در غرب اقیانوس آرام است. برای این که محل آن را بتوان فرض کرد باید از استرالیا به شمال رفت یا این که از ژاپن به سمت جنوب حرکت کرد. گوام را باید ایالتی آمریکایی دانست که البته از آمریکا مستقل است. اما در همان حال رییس جمهور این کشور مثل امریکا، باراک اوباماست و در عوض بالاترین مقام سیاسی این کشور فرماندار گوام است. امور سیاسی میان گوآم و ایالات متحده توسط دفتر امور جزایر وزارت کشور آمریکا اداره می‌شود. مردم گوام از نژادهای فیلیپینی، چامورو، سفیدپوست، نژادهای اقیانوس آرام و نژادهای آمیخته هستند. روز ملی این کشور هم ۲۱ ژوئیه است. روزی که این کشور توسط آمریکایی ها از سلطه ژاپنی ها خارج شد.

فوتبال در گوام؛ کشور ۱۶۰ هزار نفری!

کشور گوام حتی به اندازه دو برابر استادیوم آزادی نیز جمعیت ندارد. همین مساله گسترش فوتبال را در آن دشوار می سازد. تیم گوام اولین بار در سال ۱۹۷۵ در دیدارهای رسمی شرکت کرد و در بازی های منطقه جنوب اقیانوس آرام(۱۱-۰) از فیجی و(۵-۱) از جزایر سلیمان باخت! پس از آن ۲۴ طول کشید تا گوام عضو فیفا شد.خاطره ای تلخ از ایران

اولین بار ایران در ۴ آذر ۱۳۷۹ مقابل گوام قرار گرفت و این تیم را در انتخابی جام جهانی ۲۰۰۲ با نتیجه(۱۹-۰) شکست داد که تا آن زمان بیشترین فاصله دو تیم در یک دیدار مقدماتی جام جهانی محسوب می شد. پس از آن گوام ۱۶ گل از تاجیکستان خورد تا به عنوان ضعیف ترین تیم در رقابت های مقدماتی جام جهانی شناخته شود. نتایج ضعیف این تیم بعدها نیز تکرار شد. از جمله می توان به باخت(۲۱-۰) این تیم مقابل کره شمالی در ۱۱ مارچ ۲۰۰۵ اشاره کرد. چهار سال بعد، تیم بالاخره موفق شد طعم برد را بچشد. آن هم با یک گل مقابل مغولستان!

گوام در انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸

تیم گوام در اولین دیداری که در تاریخ بازی های ملی خود در انتخابی جام جهانی در گوام به میدان رفت، موفق شد با گل به خودی سردار آنااورازوف ترکمنستان را شکست دهد. پنج روز بعد گوام با گل های براندون مک دانلد و تریویس نیکلاو(۲-۱) هند را از پیش رو برداشت و صدرنشین گروه چهارم مقدماتی جام جهانی شد. برای تیمی که تا همین یک سال گذشته بهترین نتایجش تساوی با تیم هایی چون آروبا، لائوس و تووالو بود، همین دو برد بهترین نتایج ممکن است و گوام پیش از مسابقه مقابل ایران نیز برنده بوده است.

آخرین ترکیب گوام

نفراتی که در بازی های اخیر برای عضویت در ترکیب گوام انتخاب شده اند و شماره های آن ها به شرح زیر است.

۱ - داگ هریک(دروازه بان)، ۲۶ ساله، بدون باشگاه

۱۸ - بیجن گلوستون(دروازه بان)، ۲۲ ساله، وست ویرجینیا چائوس(دسته چهارم آمریکا)

۲۲ - دالاس جیه(دروازه بان)، ۲۲ ساله، توکسان(دسته چهارم آمریکا)

۲ - آلکساندر لی(مدافع)، ۲۵ ساله، ریچموند کیکرز(لیگ منطقه ای آمریکا)

۳ - جوناهان رومرو(مدافع)، ۲۷ ساله، خورومخون(لیگ مغولستان)

۴ - تراویس نیکلاو(مدافع)، ۲۱ ساله، توکسان(دسته چهارم آمریکا)

۵ - میکا پائولینیو(مدافع)، ۲۲ ساله، نیاگارا پرپل ایگلز(تیم دانشگاه نیاگارا آمریکا)

۶ - میسون گریمز(مدافع)، ۲۲ ساله، تولسا رافنز(دسته سوم آمریکا)

۸ - جاستین لی(مدافع)، ۲۵ ساله، گوام سیپیارد(لیگ گوام)

۱۲ - ایسیا لاگوتانگ(مدافع)، ۱۸ ساله، اسپادا(لیگ گوام)

۱۴ - براندون مک دونالد(مدافع)، ۲۹ ساله، چاینات هورنبیل(لیگ تایلند)

۱۷ - اسکات لئون گوئررو(مدافع)، ۲۵ ساله، کوآلیتی دیستریبیوتورز(لیگ گوام)

۲۰ - آدولف ژوزف دلاگارزا(مدافع)، ۲۷ ساله، لس آنجلس گالاکسی(لیگ برتر آمریکا)

۹ - یان ماریانو(هافبک)، ۲۴ ساله، راورز(لیگ گوام)

۱۰ - جیسون کانلیف(هافبک)، ۳۱ ساله، راورز(لیگ گوام)

۱۳ - ریان گای(هافبک)، ۲۹ ساله، توئن مون(لیگ یک هنگ کنگ)

۱۵ - شاون نیکلاو(هافبک)، ۲۶ ساله، جکسون ویل آرمادا(دسته دوم آمریکا)

۱۹ - یان ویلم استامان(هافبک)، ۳۱ ساله، کوآلیتی دیستریبیوتورز(لیگ گوام)

۲۱ - مارلون ایونز(هافبک)، ۱۸ ساله، وینگز(لیگ گوام)

۷ - جان ماتکین(مهاجم)، ۲۹ ساله، بدون تیم

۱۱ - دایلان ناپوتی(مهاجم)، ۲۰ ساله، کوآلیتی دیستریبیوتورز(لیگ گوام)

۱۶ - مین سونگ چوی(مهاجم)، ۲۲ ساله، پایلس سوپرمارکت استراکرز(لیگ گوام)

۲۳ - شین مالکولم(مهاجم)، ۲۳ ساله، استیرلینگ لایونز(لیگ منطقه ای استرالیا)

واقعیتی درباره صدرنشین گروه چهارم

۹ بازیکن گوام در لیگ این کشور بازی می کنند و ۸ بازیکن دیگر این تیم نیز در فوتبال امریکا حضور دارند. در این میان تنها یک نفر(آدولف ژوزف دلاگارزا) در MLS بازی می کند و ۶ نفر بازیکنان در لیگ های منطقه ای، دانشگاهی و دسته های پایین امریکا توپ می زنند. سایر نفرات نیز در انواع و اقسام لیگ های سطح پایین هستند. از مغولستان گرفته تا ویتنام و هنگ کنگ و حتی بعضی از نفرات در حال حاضر با هیچ تیمی قرارداد ندارند.

محکی مناسب برای لیگ ایران

هرچند قانون نانوشته ای در فوتبال می گوید که نباید هیچ تیمی را دست کم گرفت اما جدال این دو تیم را می توان نبرد بین لیگ ایران و لیگ منطقه ای آمریکا دانست. باید دید که آیا لیگ ایران که از نظر مسوولان آن یکی از بهترین لیگ های آسیا است، می تواند در برابر منتخب لیگ منطقه ای آمریکا و لیگ گوام بازی قابل قبولی انجام دهد یا خیر؟