به گزارش افکارخبر، در پایان رقابت‌های کشتی قهرمانی جهان که از ۱۶ تا ۲۲ شهریورماه، به عنوان فاز اول گزینشی المپیک ریو، در لاس‌وگاس آمریکا برگزار شد، آزادکاران کشورمان با کسب ۵ سهمیه از شش سهمیه ممکن خیالشان تا حدودی بابت حضور در المپیک راحت شد تا از این پس با تمرکز به نسبت بیشتری برای موفقیت در این رقابت‌ها گام بردارند، اما کشتی فرنگی با کسب نتایجی ضعیف، نتوانست انتظارات را برآورده کند و تنها ۳ سهمیه از ۶ سهمیه ممکن را کسب کرد.

حسن رحیمی در ۵۷، سیداحمد محمدی در ۶۵، علیرضا قاسمی ر ۷۴، علیرضا کریمی در ۸۶، عباس طحان در ۹۷ سهمیه‌های کشتی آزاد را کسب کردند و پرویز هادی در ۱۲۵ کیلوگرم از کسب سهمیه بازماند. برای کشتی فرنگی هم سعید عبدولی در ۷۵، حبیب‌الله اخلاقی در ۸۵ و قاسم رضایی در ۹۸ کیلوگرم سهمیه گرفتند و تکلیف اوزان باقیمانده(۵۹،۶۶ و ۱۳۰ کیلوگرم) در مراحل بعد مشخص خواهد شد.

کسب تمام سهمیه‌های کشتی آزاد برای حضور در المپیک برزیل باعثمی‌شد تا رسول خادم با خیال راحت‌تری کار آماده‌سازی تیمش را برای حضور در المپیک دنبال کند، اما حالا باید دغدغه سهمیه‌ سنگین وزن را با توجه به مصدومیت هادی داشته باشد. کشتی آزاد که همواره در المپیک‌های گذشته با ترکیبی کامل حضور داشته است؛ امیدوار است در المپیک پیش رو نیز با ترکیبی کامل به میدان برود، تنها با این تفاوت که سهمیه‌های کشتی از ۷ وزن به ۶ وزن کاهش پیدا کرده است.* کار کشتی به آستانه کشید

تیم ملی کشتی فرنگی که از انسجام و همدلی لازم در مسابقات جهانی آمریکا برخوردار نبود و بی‌برنامگی و چند دستگی در تیم موج می‌زد، در فاز اول گزینشی المپیک موفق به کسب سه سهمیه شد و با توجه به شرایطی که تیم داشت چندان هم دور از انتظار نبود.

کشتی فرنگی که در المپیک لندن ۶ سهمیه از ۷ سهمیه ممکن را کسب کرده بود در اندیشه حضور با ترکیبی کامل در ریو است تا شاید بتواند قسمتی از افتخارات لندن را تکرار کند؛ البته به شرط بازگشت تدبیر و آرامش به این تیم.

البته هنوز ۳ فرصت دیگر برای تکمیل سهمیه‌ها باقی مانده است تا فرنگی‌کاران با ترکیبی کامل گام به المپیک ۲۰۱۶ بگذارند که اولین آن مسابقات آستانه قزاقستان به عنوان دومین فاز گزینشی المپیک(قاره‌ای) ‌ در قاره آسیاست. رقابت‌های گزینشی قاره آسیا اواخر اسفندماه سال ۹۴ در آستانه قزاقستان برگزار خواهد شد که نفرات اول و دوم این مسابقات جواز حضور مستقیم در المپیک برزیل را به‌دست می‌آورند.

بعد از تقسیم سهمیه‌های المپیک در مسابقات قاره‌ای، دو رقابت جهانی برای تکمیل سهمیه‌های باقی مانده در نظر گرفته شده است تا کشورهایی که موفق به کسب سهمیه کامل نشده‌اند، ترکیب خود را تکمیل کنند. اولین رقابت جهانی کسب سهمیه، ۲ تا ۴ اردیبهشت ماه سال ۹۵ به میزبانی اولانباتار مغولستان برگزار خواهد شد و به فاصله کوتاهی مرحله دوم و نهایی کسب سهمیه المپیک ریو ۱۶ تا ۱۸ اردیبهشت ماه به میزبانی استانبول ترکیه برگزار می‌شود که در مغولستان سه نفر برتر و در ترکیه دو نفر برتر هر وزن جواز حضور در المپیک را دریافت خواهند کرد. البته کشورهایی که کشتی‌گیرانشان پیش از این سهمیه المپیک گرفته‌اند حق حضور در این مسابقات را ندارند.

برنامه مسابقات گزینشی که تیم‌های ایران می‌توانند در آن شرکت کند، به شرح زیر است:

۲۷ تا ۲۹ اسفند ماه ۱۳۹۴: مسابقات گزینشی آسیایی آستانه قزاقستان

۲ تا ۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۵: مسابقات گزینشی جهانی اولان باتور مغولستان

۱۶ تا ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۵: مسابقات گزینشی جهانی استانبول ترکیه