به گزارش افکارخبر، پرسپولیس و پیکان روز شنبه در مرحله یک‌شانزدهم نهایی جام‌حذفی به مصاف هم رفتند. دو تیمی که به نوعی هم‌خانواده هم نیز به شمار می‌روند چرا که در سال ۱۳۴۸ با توافقی که میان علی عبده مالک باشگاه پرسپولیس و محمود خیامی رییس شرکت ایران‌ناسیونال صورت گرفت، اکثر بازیکنان پرسپولیس به پیکان منتقل شدند تا در این تیم به بازی خود ادامه دهند.


یکی از بازیکنانی که از پرسپولیس به پیکان منتقل شد، حسین کلانی مهاجم بزرگ تاریخ فوتبال ایران است که همراه با دیگر همبازیان خود در شاهین و پرسپولیس به پیکان رفت و یک سال بعد دوباره به پرسپولیس برگشت.

کلانی در این خصوص و نیز حواشی که بعد از سالگرد جشنی که پرسپولیسی‌ها برای بازی شش‌تایی‌ها گرفتند، به اظهارنظر پرداخت. کسی که در آن بازی معروف یکی از گل‌های پرسپولیس را زده اما یادش نمی‌آید که استقلال در یک بازی ۸ گل به پرسپولیس زده باشد.اظهارات کلانی را در ادامه می خوانید:* چه شد که بازیکنان پرسپولیس به پیکان منتقل شدند؟

- بعد از این‌که باشگاه شاهین منحل شد، ما حدود ۸ ماه بدون تیم بودیم تا این‌که تصمیم گرفته شد به پرسپولیس برویم و در این تیم بازی کنیم اما بعد از چند ماه و مشکلاتی که به‌وجود آمده بود، با توافقی که میان آقای علی عبده و آقای خیامی رییس شرکت ایران‌ناسیونال که خودشان یکی از شاهینی‌های قدیمی بودند و از علاقه‌مندان این تیم به شمار می‌آمدند به وجود آمد، بازیکنان پرسپولیس به پیکان منتقل شدند.

* و یک سال بعد هم که دوباره به پرسپولیس برگشتید؟

- بله، پیکان در آن سال یکی از بهترین نتایج تیم‌های فوتبال باشگاهی ایران را به دست آورد و بدون شکست قهرمان کشور شد و همچنین مقام اول مسابقات جام دوستی را که در آن تیم‌های مطرحی مثل قهرمان شوروی سابق در آن شرکت می‌کردند، به دست آورد. در آن تیم من، هادی طاووسی، زنده‌یاد مهراب شاهرخی، زنده‌یاد ناظم گنجاپور، اصغر ادیبی، جعفر کاشانی، همایون بهزادی، علی پروین و… بازی می‌کردیم. در آن سال پیکان یک سفر اروپایی انجام داد اما بعد از آن مسوولان به آقای خیامی اعلام کردند که یا باید باشگاه‌داری کند یا کارخانه داری و بعد از آن دوباره با توافقی که میان ایشان و آقای عبده صورت گرفت، ما به پرسپولیس برگشتیم.

* شما به پرسپولیس برگشتید و این تیم دوباره اوج گرفت و یکی از نتایج معروف آن بازی شش‌تایی‌ها بود.

- بله، همین‌طور است که می‌گویید.

* اما اخیرا علی فتح الله زاده مدیرعامل سابق استقلال مدعی شده که مدارکی در اختیار دارد که تیم تاج آن موقع ۸ گل به پرسپولیس زده است.

- من فکر می‌کنم که آقای فتح الله زاده سنش از من کمتر باشد و من از او بزرگ‌تر هستم اما با این حال من چیزی درباره این‌که تیم تاج ۸ گل به پرسپولیس زده باشد، به خاطر نمی‌آورم و چیزی که می‌دانم این است که خود من به تنهایی ۱۳ گل در زمان بازیگری و با لباس تیم‌های شاهین، پیکان و پرسپولیس به استقلال زدم که ۱۱ گل آن رسمی است. اما ۲ گل دیگر به خاطر این‌که بازی ما با تاج را ۳ بر صفر به سود این تیم اعلام کردند، در آمار رسمی حساب نمی‌کنند.

* که یک گل از همین گل‌ها در همان بازی شش‌تایی‌ها بود.

- بله، همین‌طور است.

* با محمود خوردبین که صحبت می‌کردیم می‌گفت در آن بازی شما و او در شیراز سرباز بوده‌اید اما به شما مرخصی دادند ولی به خوردبین نه.

- بله، البته من در شیراز سرباز نبودم. من معاون پادگان لشکرک بودم اما به خاطر مسابقات قهرمانی ارتش که در آن تیم‌هایی مثل نیروی هوایی، نیروی زمینی، عقاب، ژاندارمری و… حضور داشتند، به شیراز رفته بودم که اتفاقا من عضو تیم نیروی زمینی بودم و قهرمان هم شدیم. در آن موقع به محمودجان مرخصی ندادند اما برای افسرها که من هم جزو آنها بودم، امتیازاتی قائل بودند و برای همین به تهران برگشتم و در ترکیب پرسپولیس بازی کردم و گل هم زدم.

* کمی درباره بازی شش‌تایی‌ها صحبت می‌کنید؟

- نتیجه آن بازی به نظر من یک اتفاق بود چون استقلال و پرسپولیس، هیچ‌وقت تا این حد با هم اختلاف ندارند اما شرایط آن بازی طوری رقم خورد که توپ‌های ما به گل تبدیل شد و بردیم.

* اما تعدادی از پیشکسوتان استقلال معتقدند که بعضی از هم‌تیمی‌های‌شان در آن مسابقه کم‌کاری کرده‌اند.

- به نظر من کلا هیچ ورزشکاری در هر شکل و شمایلی وقتی وارد چمن سبز می‌شود، جوری بازی نمی‌کند که حیثیت خودش را به باد بدهد و به مخاطره بیندازد. شاید گاهی دو بازیکن در یک تیم با هم اختلاف داشته باشند و به هم پاس ندهند اما این‌که بگوییم بازیکن خودی به تیم حریف باج داده است این‌طور نیست. در همه جای دنیا گاهی بحثتبانی یا توتو به وجود می‌آید مثل اتفاقاتی که در لیگ ایتالیا افتاد اما این‌که یک دروازه‌بان از قصد بگذارد دروازه‌اش باز شود یا یک مهاجم گل نزند را من قبول ندارم. چند وقت پیش آقای مزدک میرزایی گزارشگر تلویزیون با بازیکنان قدیمی درباره این بازی صحبت کرد اما اکثر بازیکنان معتقد بودند این نتیجه یک اتفاق فوتبالی بوده و بعضی‌ها هم اشکالاتی را وارد می‌دانستند. مثلا آقای رشیدی می‌گفت نمی‌دانم چرا توپ‌ها همین‌طور وارد دروازه می‌شد ولی این‌که مثلا درمورد آقای الله وردی می‌گویند که فلان اتفاق افتاده درست نیست. آقای الله وردی یک بازیکن بزرگ بود و یک شخصیت رسانه‌ای خوب که تحت هیچ شرایطی اجازه نمی‌داد تیمش لطمه بخورد.

* شاید به این خاطر این حرف را می‌زنند که الله وردی بلافاصله از تاج به پرسپولیس پیوست.

- بعد از بازی اتفاقاتی افتاد که به جدایی ایشان و آمدن‌شان به پرسپولیس منجر شد. نکته‌ای که باید بگویم این است که ما و تاجی‌ها همیشه دوستان بسیار خوبی برای هم بودیم و فقط در داخل زمین باهم رقابت داشتیم. هر مجلس یا هر مناسبتی که بود مثل رفتن به سینما با هم بودیم و فقط در زمین با هم مسابقه می‌دادیم به خاطر همین رفاقت‌های‌مان پابرجا مانده است. بهترین دوستان من از استقلالی‌های قدیمی هستند مثل آقایان اکبر کارگرجم، علی جباری، حسن روشن، هادی نراقی و…


* بگذریم، در حال حاضر اوضاع و احوال پرسپولیس را چطور می‌بینید؟

- ببینید، من بارها به این موضوع اشاره کرده‌ام که احساس می‌کنم اهدافی وجود دارد که استقلال و پرسپولیس تضعیف شوند و قدرت نداشته باشند. آنها دو تیم بزرگ فوتبال ایران هستند که از نظر فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و برون‌مرزی می‌توانند موثر باشند اما این‌که چرا آنها را در این شرایط قرار می‌دهند، نمی‌دانم.

* از لحاظ فنی پرسپولیس را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

- من از لحاظ فنی نمی‌توانم حرفی بزنم چون در کادرفنی حضور ندارم. با این حال احساس می‌کنم پرسپولیس در چندوقت اخیر سیر صعودی خوبی را طی کرده و می‌تواند به موفقیت برسد. البته به این شرط که از لحاظ روحی و روانی هم تقویت شود و وزارت ورزش حمایت خوبی از این تیم داشته باشد. وزارت ورزش به خاطر مردم باید از استقلال و پرسپولیس حمایت کند. در حال حاضر تیم‌های زیادی مثل سپاهان، فولاد و نفت هستند که ظاهرا خصوصی‌اند اما همه می‌دانیم که این تیم‌ها تحت حمایت شرکت‌های بزرگ دولتی قرار دارند و به این ترتیب اشکالی ندارد که وزارت ورزش هم از استقلال و پرسپولیس حمایت مالی کند.

* وضعیت تیم ملی را در مقدماتی جام‌جهانی چطور می‌بینید؟

- تیم ملی ما برگرفته از خود مردم ماست. ما کشوری هستیم که معمولا احساسات‌مان بر تفکرات عقلانی‌مان می‌چربد. گاهی می‌بینید کشتی‌گیری که چند امتیاز از حریفش عقب است به یک باره رگ غیرتش به جوش می‌آید و بازی را می‌برد یا مثلا ما تیمی مثل ایرلند را می‌بریم اما به یک تیم درجه ۲ آسیایی می‌بازیم. در کل احساس می‌کنم که تیم‌ملی در حال حاضر در شرایط خوبی قرار دارد اما باید به خوبی حمایت شود و این حمایت‌ها هم از طرف وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال باید به وجود بیاید و هم از طرف رسانه‌ها. شما رسانه‌ها نقش زیادی دارید. اگر شما نبودید ما معروف نمی‌شدیم، محبوب نمی‌شدیم و می‌بینید که شما روزنامه‌ها و رسانه‌ها نقش زیادی در رشد ورزش و فوتبال دارید.

* شما لطف دارید اما هدف اصلی من از سوال درباره تیم ملی، دانستن نظرتان درباره مهاجمان فعلی تیم ملی یعنی سردار آزمون و مهدی طارمی است. به عنوان یک مهاجم بزرگ تاریخ فوتبال ایران فکر می‌کنید آنها زوج خوبی را تشکیل می‌دهند؟

- صددرصد همینطور است. آنها بازیکنان خوبی هستند که آقای قوچاننژاد هم میتواند به جمع آنها اضافه شود و یک خط حمله پرقدرت را تشکیل دهند و در آینده به بازیکنان موفقتری هم تبدیل شوند البته به شرطی که صدمه نخورند. هم رسانهها به آنها صدمه نزنند و هم خودشان به خودشان. آنها باید خودشان را از دست دلالها و کسانی که تنها به فکر منافع خودشان هستند، دور نگهدارند و عاقلانه تصمیم بگیرند تا به موفقیت برسند و در این شرایط بازهم تاکید میکنم که نقش شما رسانهها بسیار بااهمیت است.